- 06 May 2021 - 19:06 G: 07 May 2021 - 09:49

Kartepe Sanayi Sitesi’nde sıkıntı çok, ancak çözen yok

Kartepe Sanayi Sitesi’nde dükkan açan esnaf, sıkıntıların büyük olmasına rağmen bunlara çözüm noktasında ilgisiz kalındığını söyledi. Başta altyapının yetersiz olduğunu dile getiren esnaflar, pandemi nedeniyle de işlerinin iyice düştüğünü belirtti.

Muhammet Emin Can
Muhammet Emin Can Tüm Haberleri
İŞLER DURGUN, SORUN ÇOK mask

ÇÖZÜM BULUNAMIYOR

Sanayi kenti olarak anılan Kocaeli’deki sanayi sitelerinin problemleri ve sıkıntıları bir türlü çözülemiyor. Kentimizin birçok ilçesindeki sanayi sitelerinde sorunlar hemen hemen aynı. Kartepe Sanayi Sitesi esnafları da yaşadıkları sorunları Özgür Kocaeli Gazetesi’ne anlattı. Pandeminin beraberinde getirdiği sıkıntıların yanı sıra birçok sorunla da mücadele eden esnaf, çözüm aşamasında sıkıntı yaşadıklarını belirtti.

İŞLER DURGUN, SORUN ÇOK

Pandemi öncesinde binlerce, pandemi döneminde ise yüzlerce insanın gelip gittiği Kartepe Sanayi Sitesi’nde tam kapanma kararının ardından işler iyice azaldı. Azalan işlerle birlikte sıkıntıda olan esnaf bir de sanayi içerisinde yaşanan sıkıntılarla uğraşıyor. Sanayide dükkanı bulunan esnaflar, bu dönemin eksiklikleri gidermek için tam bir fırsat olduğunu ancak yönetimin bu konuda yavaş hareket ettiğini düşünüyor.

2/13
SEDAŞ beş saat elektriğimizi kesti mask

SEDAŞ beş saat elektriğimizi kesti

Kartepe Sanayi Sitemizde problemlerimiz var, örneğin SEDAŞ beş saat süreyle elektriğimizi kesti. Biz işletme olarak geçen yıl iki ay süreyle kapandık, şimdi de kısmen kapalıyız. Pandemi nedeniyle bazı arkadaşlarımız kısa çalışma ödeneği ile çalışmak durumunda kalıyor, işler pek iyi değil. Pandemi döneminde devletten destek görmedik, sadece kısa çalışma ödeneği veriliyor ki o da 6, 7 kişiye. KOSGEB destekleri açıklandı ama orada da cirolara bakıyorlarmış. Mahmut Tuncer (55-İmalathane)

3/13
Sitemizde genelde yollar kapalı oluyor mask

Sitemizde genelde yollar kapalı oluyor

Sanayi sitemizde genelde yollar kapalı oluyor ki bu da müşterilerimizin bizlere ulaşmasını zorlaştırıyor. Yolların kapalı olma durumunu yetkililere bildiriyoruz ama müdahale eden yok, sanayi içerisindeki en büyük sıkıntı şuanda bu. Dolar oynuyor, pandemi var ve bunlardan dolayı işlerimizde de problem var. Ekonomik anlamda bir destek talebimiz var ama beklentimiz yok çünkü durumları bizlerden daha kötü olan insanlar da var, şuanda idare ediyoruz. İsmet Şahin (33-İmalathane)

4/13
Sitede belli başlı problemler var mask

Sitede belli başlı problemler var

Sanayi sitemizde belli başlı problemler söz konusu. Özellikle etrafın dağınık olması, çöplerin toplanması noktasında sıkıntıların yaşanması ve her tarafa araba bırakılması bu problemlerden bazıları. İşlerimizin çok iyi olduğunu söylersem yalan olur, orta halli ve çarkı döndürmeye çalışıyoruz. Sorunların çözümü noktasında sanayi yönetimi herkesle konuşursa çok iyi olur. Belki de belediye başkanımızla konuşmak lazım, kendisi sorunlarla ilgileneceğini söylemişti. Deniz Doğan (51-İmalathane)

5/13
Sorunların çözümü için birlikte hareket etmeliyiz mask

Sorunların çözümü için birlikte hareket etmeliyiz

Kartepe Sanayi Sitesi içerisinde birçok sorun var ama öncelikle belirtmek istediğim ayrı bir nokta var. Sanayide işlerin durgun olması, yaptığımız işin karşılığı alamamamız, doların yükselmesi, ekonominin durumu ve bunlara bağlı olarak yurt dışına ürün satamamak sorunlarımızdan bazıları. Sanayi sitemiz küçük sanayi diye geçiyor, ister istemez işyerlerimizin önüne malzemelerimizi koyuyoruz ve alan yeterli olmuyor. Sorunların çözümü için birlikte hareket etmek lazım. Bülent Şahin (46-İmalathane)

6/13
Bir şeyler yapıldı ama yetersiz kaldı mask

Bir şeyler yapıldı ama yetersiz kaldı

İzmit Sanayi Sitesi’ne oranla bizim sanayi sitemiz gelişmiş değil, şehrin dışında kaldığımız ya da yatırım yapılmadığından mı onu tam bilemiyorum. Ufaktan büyüğe birçok sorunumuz var, çöp kamyonu bu sanayi sitesine giremiyor. Çevre düzenlemesi de ayrı bir sorun, bir şeyler yapıldı ama yetersiz. Pandeminin işlerimize etkisi oldu, cuma günü itibariyle birçok esnaf dükkanını açamayacak. Devlet kurumlarının yerel esnafı desteklemesi gerekiyor. Emre Şahin (34-İmalathane)

7/13
Pandemi döneminde destek alamadık mask

Pandemi döneminde destek alamadık

Sanayi sitemizde sıkıntılar var, sıkıntılar aidatlar ve çatılarımızın akması. Pandemi döneminde işlerimiz durgun, ayrıca ben fabrikalarla da çalışmadığım için baya sakin günler geçiriyoruz. Pandemi döneminde bir destek paketinden yararlanmadık, hiçbir destek alamadık. Destek paketlerine başvurduk ama bize verilmedi. Çatılarımızın akıtması durumunu kooperatifimize ilettik ama onlar da topu dükkan sahiplerine atıyorlar, onların yaptırması gerekiyor diyorlar. Mustafa Yiğit (49-Tamirhane

8/13
Yerleşim namına hiçbir şey yok mask

Yerleşim namına hiçbir şey yok

Bu sanayide düzen olarak, yerleşim namına hiçbir şey yok. Güvenlik zayıf, büyük araçlar ve tankerler birbirine girmiş durumda ki sanayi içerisindeki yolları kapatabiliyor. Sanayi sitemizde çöpler toplanıyor fakat kimyasal atıkları, yağ fitre grupları gibi ürünlere bir sistem uygulanmadığı için sorun yaşanıyor. Bu dönemde işine sahip çıkarsan iş var ama tam kapanma döneminde çalışmadığımız için ayrı bir sıkıntı var. Faturalar sürekli geliyor, destek verilmeli. Tanju Kolpar (44-Tamirhane)

9/13
Hızlı giden araçlar için kasis sistemi yapılabilir mask

Hızlı giden araçlar için kasis sistemi yapılabilir

Sanayi sitemizde sıkıntı alt yapı ve araçların sanayi içerisinde çok hızlı hareket etmesi, başka bir sıkıntım yok. Allaha çok şükür işlerimizde bir sıkıntı yok, işlerimiz güzel. Bu dönemi tadilatla geçirmeyi tercih ettim, çevremiz de geniş olduğu için işimiz güzel bir şekilde ilerliyor. Sanayi içerisine hızlı giden araçlara yönelik bir kasis sistemi yapılabilir, alt yapımızın da yağmur yağdığında sıkıntı oluşturmaması için bir elden geçmesi gerekiyor. Yılmaz Bal (41-İmalathane)

10/13
Sıkıntılar yaşıyoruz düzene girmeliyiz mask

Sıkıntılar yaşıyoruz düzene girmeliyiz

Kartepe Sanayi Sitesi esnaflarından biri olarak her sanayi sitesinde yaşanan sıkıntıları biz de yaşıyoruz. Buradaki sıkıntı yönetimin ve bizim bir düzene giremememiz, tek başına yönetim değil bizim de bir birlik olup buraya bir sistem getirememizden kaynaklanan sıkıntılar söz konusu. Yağmur yağdığı zaman setlerden içeri su giriyor, giderlerimiz yetersiz kalıyor. Çünkü çöpümü düzgün ayırmazsam oraya karışan maddeler kanalizasyonu tıkıyor. Ümit Cemal Uzuner (45-Bakımhane)

11/13
Yağmur yağdığında su içinde kalıyoruz mask

Yağmur yağdığında su içinde kalıyoruz

Bizim bu sanayideki sıkıntımız yağmur yağdığında dükkanları su basması, yetkililere söyledik ama ilgileneceklerini söylemelerine rağmen ilgilenmediler. Bazı arkadaşlarımız bu sorunla ilgilenen birileri olmayınca kendi giderini oluşturdu ama yağmur yağdığında yine etkisi olmuyor, bir kanal daha istedik ama yapılması çok zormuş. Yağmur yağdığında üç-beş tane parke taşını koyarak üzerinde tavşan gibi seke seke hareket etmeye çalışıyoruz. Serhat Korkmaz (35-İmalathane)

12/13
Yağmur yağdığında giderler yetersiz kalıyor mask

Yağmur yağdığında giderler yetersiz kalıyor

Bu sanayi sitesinde bir çöp sıkıntısı, problemi var çünkü çöpe her ürünü atamıyoruz. Çöplere elbise, ayakkabı, yağlı malzeme atmak yasak. Çöp problemi dışında yağmur yağdığında giderlerimiz yetersiz kalıyor, burada her taraf kapalı. Tam kapanmada işlerimiz rölantide, yani çok yoğunluk söz konusu değil. Vatandaşlar dışarı çıkamayınca bizler de elimizdeki işleri yapıyoruz. Pandemi ve şimdi de tam kapanma döneminde bir destek talebimiz olmadı, yine böyle bir talebimiz yok. Ömer Baharlı (51-İmalathane)

13/13
Belediye de buraya gelip temizlese çok güzel olacak mask

Belediye de buraya gelip temizlese çok güzel olacak

Sanayi sitemizdeki sorun işlerin durgun olması ki bunun da nedeni pandemi. Bu dönemde işlerimiz yavaş, bir oluyor bir olmuyor. Yapısal sorunlarımız da var, örneği aşırı yağmur yağdığında su basma olaylarıyla karşı karşıya kalıyoruz. Su giderlerimizin tıkandığı dönemler de oluyor, toz birikmesi sonucu bu durumları yaşayabiliyoruz. Belediyemiz de buraya gelip, temizlese çok güzel olacak. Kendi süpürme aracımızı kooperatif aldı ama yeterli değil, belediye destek vermeli. Muammer Çakır (50-İmalathane)

06 May 2021 - 19:06 - Gündem --- Okunma

Muhabir Muhammet Emin Can

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.703.472 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

03

Ziyaa - Sanayi sitesi gitsin.orada sadece oto sanayisi faaliyet göstersin diğer oto dışı sanayiyi Arslanbeyde organize sanayide faliyetlerine devam etmeli.Kartepe’nin güçlü bir oto sanayi sitesi güçlü oto parçacıkları harici kimse kalmasın.hatta içindeki tır ve kamyon sanayisi için başka bir alanda faaliyet göstersin.bu site sadece oto sanayi sitesi olsun.en büyük sorun oto sanayi sitesi olmadığı için İzmit’e giden insanımızdır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Mayıs 18:36
02

Uyann !!! - Site yönetimi sadece aidat topluyor

-Kırık logar kapakları

-Üretim için olan dükkanların depo olarak kullanılması üretici düşmanlığı.

- Yönetimin defalarca uyarılmasına rağmen hurda araçları kaldır(a)maması.

-Yedi eminde bu kadar hurda araç yok.

-Alt ve üst yapı sorunları.

-Sanayi olarak görülmemesi.

- Daima tıkanan kanalizasyon yüzünden her ay Vidanjör çağırıp para veriyoruz.

-Ruhsatsız işletmeler.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 07 Mayıs 11:40
01

Sedaş Geldiysen Gitme. - İş olmadığı gibi,tam çalışılacak zamanlarda sürekli elektrik kesintisi.Şaka gibi bir site..

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 07 Mayıs 00:43

ELEKTRİKÇİ ELEMANLAR ARIYORUZ

Şirketimizde çalışmak üzere Endüstri Meslek Lisesi elektrik bölümü mezunu ELEKTRİKÇİ ELEMANLAR arıyoruz. İzmit merkez ve civarlarında ikamet edenler t...

HUZUR OTO'YA ELEMANLAR ALINACAKTIR

Huzur Oto'da yıkama yağlamada çalışacak ELEMANLAR ALINACAKTIR Tel:0 535 225 32 78

DEVREN SATILIK PASTANE VE İMALATHANESİ

İl değişikliği nedeniyle İzmit Tepeköy Mahallesinde DEVREN SATILIK PASTANE VE İMALATHANESİ Tel: 0541 122 11 41

TEMİZLİK ELEMANI ALINACAKTIR

Dilovası Çolakoğlu Metalurji fabrikasında çalışacak emekli olmayan TEMİZLİK ELEMANI aranmaktadır. Başvuru için irtibat numaraları: Aspak Hijyen: 0...

ÖN MUHASEBE PERSONELİ VE TEMİZLİK ELEMANI ARANIYOR

Firmamızda çalıştırılmak üzere deneyimli ÖN MUHASEBE PERSONELİ ve ofis temizlik işlerini yapabilecek BAYAN TEMİZLİK ELEMANI aramaktayız Not: Başiskele...

TIR ŞOFÖRLERİ ARANIYOR

Hanlog Taşımacılık Liman Hizmetleri Ltd. Şti. olarak rulo sac taşımacılığı yapmak üzere şoförlük belgeleri tam olan TIR ŞOFÖRLERİ alınacaktır. Tel...

GAZALTI KAYNAKÇISI VE YARDIMCI ELEMANLAR ALINACAKTIR

Şirketimizin bünyesinde çalıştırılmak üzere profil kaynağı yapabilecek GAZ ALTI KAYNAKÇILARINA ve punta taşlama yapabilecek YARDIMCI ELEMANLARA İH...

KAMYON ŞOFÖRÜ VE JCB OPERATÖRÜ ARANIYOR

MUNZUROĞLU HARFİYAT İzmit’te alt yapıda çalışacak KAMYON ŞOFÖRÜ ve JCB OPERATÖRÜ Alınacaktır. Emeklide olabilir. Tel: 0 532 280 24 09-0 536 51 56...

KERPE'DEKİ BALIK RESTORANINA ELEMANLAR ALINACAKTIR

Kerpe’de Balık Restoranında Çalışacak; - BULAŞIKÇI - KOMİ VE - GARSON alınacaktır. Tel: 0 535 223 87 16 - 0 536 658 19 14

MOBİLYA BOYACISI ALINACAKTIR

MOBİLYA BOYACISI ALINACAKTIR. *BOYA TEKNİKLERİNİ İYİ BİLEN *DEVAMLI ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE PERSONEL ALINACAKTIR. *DETAYLAR YÜZ YÜZE GÖRÜŞÜLECEKTİR. A...