- 17 May 2021 - 22:32 G: 17 May 2021 - 22:51

Esnaf, 1 Haziran'ı bekliyor! Paket servis kurtarmıyor...

İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan genelge ile lokanta ve restoranlar 1 Haziran’a kadar paket servis olarak hizmete devam edecek. Müşteri kabul etmeyi beklediklerini ancak beklentinin haziran ayına kaldığını belirten esnaflar, paket servisin kendilerini kurtarmadığını söyledi.

Bircan Aydın
Bircan Aydın Tüm Haberleri
mask

1 HAZİRAN’A KADAR DEVAM

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 29 Nisan Perşembe günü ile 17 Mayıs Pazartesi arasında tam kapanma kararı uygulandı. Tam kapanma sürecinin bitmesiyle birlikte vatandaşlar ve özellikle esnaf, merakla kademeli normalleşme sürecinde alınacak yeni kararları bekliyordu. 1 Haziran’a kadar uygulanacak olan yeni kararlar, genelge ile açıklandı. Buna göre sokağa çıkma yasağı hafta içi saat 21.00’e çıkarıldı ve hafta sonu sokağa çıkma yasağına devam edilmesi kararlaştırıldı. Yeme içme yerleri ise 1 Haziran’a kadar paket servis olarak hizmet vermeye devam edecek.

MÜJDELİ HABER BEKLİYORLAR

Tam kapanma süreci bir hayli uzundu. Ramazan ayı olması da esnafın işini iyice düşürdü. Esnaflar istedikleri işi yapamadı, sürekli zarar etti. Tam kapanma süreci sonrasında kademeli normalleşme için alınacak olan kararları bekleyen esnaflar, paket servisle hizmet vermeye devam ediyor. Ancak paket servis esnafı kurtarmıyor, yaraya merhem olmuyor. 1 Haziran’a kadar uygulanacak olan kararları İzmitli esnaflara sorduk. Esnaf, kademeli normalleşme sürecinin ilk kısmında, yani 1 Haziran itibariyle müşteri alabilmeyi umut ediyor. Masaların da ilk etapta yüzde 50 kapasite ile hizmete sunulması beklentisi var. İşte İzmitli esnafların 1 Haziran beklentisi…

2/13
MÜŞTERİ KABUL ETMEYİ BEKLEDİK mask

MÜŞTERİ KABUL ETMEYİ BEKLEDİK

Müşteri kabul etmeyi bekliyorduk. Çünkü paket servis esnafı kurtarmıyor. Müşteri yarım ekmek yap diyor, yapıyorum, içeride yemek istiyor yasak diyorum siparişi bırakıp dönüyor. İşler yüzde yüz düştü, bitmiş durumda. 1 Haziran’dan sonra turizm sezonunun açılmasıyla da müşteri kabul etmemiz onaylanacaktır. Bu kısa bir süreç, bunu da atlatıp rahat bir nefes alabileceğimizi düşünüyorum. Yüksel Yıldız (53)

3/13
EVDE OTURMAMAK İÇİN BURADA OTURUYORUZ mask

EVDE OTURMAMAK İÇİN BURADA OTURUYORUZ

2004’den beri börekçiyim burada. Biz böyle bir krizi hayal bile edemezdik. Ekmek kavgası veriyoruz. Bir tane motorlu kurye 6 bin, 7 bin TL’ye sebep oluyor. Kepenk açıyoruz ama gel al şeklinde yapabiliyoruz. Benim yanımda 16 kişi çalışıyordu, şimdi kimse yok, tek başımayım. Paket sevisin bize maliyeti fazla oluyor. Evde oturmamak için burada oturuyoruz. Müşteri kabul etmemiz lazım toparlanmamız için. Ahmet Özdemir (56)

4/13
ALINAN KARARLAR ŞUAN İÇİN GAYET İYİ mask

ALINAN KARARLAR ŞUAN İÇİN GAYET İYİ

Çok zor bir süreç geçti. Ramazan vardı, paket servisi avantaj olarak görüyoruz. Bu kadar bile olacağını düşünmüyorduk. Pandemi koşullarıyla müşteri alabilmeyi isterdik, Ramazan’da yıprandık. 1 Haziran’daki kararı şimdi bekliyorduk, çok bir vakit yok. 15 gün idare edeceğiz. Ramazan’da borç birikti ama son tahlilde baktığımızda şuan için alınan karar iyi. Ali Osman Gödek (41)

5/13
PAKET SERVİSİN KAR ORANI DÜŞÜK mask

PAKET SERVİSİN KAR ORANI DÜŞÜK

Müşteri kabul edebileceğimizi düşündük o yüzden masaları sildik temizliğe başladık ama paket servise devam ediliyor açıklaması yapıldı. Paket servisle, dükkana gelen müşteri arasında çok fark var. Paket servisin kar oranı düşük, masrafı çok. 1 Haziran’a kaldı artık müjdeli haberi beklemek. Paket servisle yine olabildiğince servise devam edeceğiz. Şuanlık kademeli normalleşmenin de ilk süreci başlamış oldu. Enis Öztürk (32)

6/13
PAKET SERVİSLER BİZİ KURTARMIYOR mask

PAKET SERVİSLER BİZİ KURTARMIYOR

Bizim için çok sıkıntılı, pandeminin başından beri esnaf olarak sıkıntı yaşadık. Kiralar çıkmıyor. Paket servis bizi kurtarmıyor, destek gerekiyor. Önceki işle şuan ki iş arasında yüzde 30’luk bir fark var. 1 Haziran’da alınacak karar ile müşteri kabul edersek çok iyi olur bizim için. Esnaf olarak mağduruz. Özellikle kafe ve lokantalar bu durumdalar. Mutlaka desteğin arttırılması gerek. Ensar Er (30)

7/13
İNSANLAR ÖĞLENDE SICAK YEMEK İSTİYOR mask

İNSANLAR ÖĞLENDE SICAK YEMEK İSTİYOR

Paket servise devam ediyoruz. Oturma kararını bekliyorduk ama olmadı. Üçte bir kadar paket servisle iş yapabiliyoruz. Paket servis yapsak bile insanlar öğle yemeğinde sulu yemek tercih ediliyor. Müşteri gelecek pidesini, tatlısını yiyecek. 1 Haziran’da oturmalı açılışı bekliyorum, hiç olmazsa yüzde elli kapasite ile. İşletmemin bahçesi var buda artı ama çarkı döndürebiliyoruz. Borca girmedim, kredi çekmedim. Oturmayla daha iyi olurdu. Fatih Toker (48)

8/13
MÜŞTERİLERİM SABİT YOKSA İŞLER KÖTÜYDÜ mask

MÜŞTERİLERİM SABİT YOKSA İŞLER KÖTÜYDÜ

Yasakların bitmesini istiyorum ama virüs bitecekse yasaklara devam edilsin. Yapılan her şey bizim için. Her şey iyi olacaksa 1 Haziran’a kadar böyle devam edelim. 12 yıldır buradayım müşterilerim sabit, yoksa paket servisle normal kapasiteyi yakalamak zor. Kira desteğinden de yararlandık. Hep birlikte atlatacağız inşallah. 1 Haziran’ı beklemekten başka çare yok. Hüseyin Ünal (59)

9/13
PAKET SERVİS MALİYETLİ OLUYOR mask

PAKET SERVİS MALİYETLİ OLUYOR

Paket servis biraz daha zahmetli ve yorucu oluyor. Çünkü müşterinin bir tanesi Başiskele’den bir tanesi Umuttepe’den sipariş veriyor. Hangi müşteriye sipariş yetiştireceğimizi bilemiyoruz ve herkes not olarak hızlı gelsin yoksa iptal ederiz diyor. Kaza yapma riski de artıyor ve maliyeti de var. Benzini, elemanı, bunlar hep ayrı masraflar. Elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Müşterilerimizi mağdur etmemeye çalışıyoruz. Müşteri kabul etmeyi bekliyoruz. İbrahim Yakşi (28)

10/13
MÜŞTERİ KABULÜ İÇİN 1 HAZİRAN’I BEKLİYORUZ mask

MÜŞTERİ KABULÜ İÇİN 1 HAZİRAN’I BEKLİYORUZ

Yapılacak pek bir şey yok. Devlet ne diyorsa bizim onlara uymamız lazım.  Halk kendini korumuyor. Mesafeye, hijyene ne kadar dikkat edin diye uyarılsalar da kimse uymadı. Reisimiz, elinden geldiğince yapacağını yapıyor. Kapanma başlarken herkes bir yerlere kaçtı, geri dönüşler düşünülerek bu karar alınmıştır. 1 Haziran’da dükkanlarımıza müşteri kabul etmeyi bekliyoruz.  Mehmet Taşkıran (61)

11/13
HERKES EVDE KENDİ YEMEĞİNİ YAPIYOR mask

HERKES EVDE KENDİ YEMEĞİNİ YAPIYOR

Oturmadan olmuyor, müşterinin oturup yemek yemesi gerekiyor. Lokantalar nasıl yapacak, ben döner ve çiğ köfte yapıyorum satıyorum. Dükkanların içinde değil de, dışarıda müşterinin oturması gibi bir önlem alınabilirdi. Bizim vatandaşımız oturmadan yemek yemiyor. 18 senedir buradayım kiramı ilk defa bu ay geciktirdim. Herkes bu dönemde evde kendi yemeğini kendi yapmaya çalışıyor. Destek lazım, küçük esnaf zor durumda. İşimiz çok zor. Murat Abiş (48)

12/13
ESNAF OLARAK BİR BEKLENTİMİZ VARDI mask

ESNAF OLARAK BİR BEKLENTİMİZ VARDI

Sokağa çıkma yasağı olmadığı sürece çok bir problem olmuyor paket serviste. Salonların açılmasını, müşteri alabilmeyi bekliyorduk aslında. Paket servisle normal müşteri kapasitesi aynı değil. Bir de uzak mesafeden sipariş aldığımızda yemek soğuyabiliyor. Her esnafın bir destek beklentisi vardır, esnaf zarara uğruyor. İş olmadığında elemanlarımızı eksiltmek zorunda kalıyoruz. Şahin Sümer (35)

13/13
MASALARI AÇARIZ DİYE DÜŞÜNMÜŞTÜK mask

MASALARI AÇARIZ DİYE DÜŞÜNMÜŞTÜK

Şuan sokağa çıkma yasağı var. Dükkana müşteri gelip yemek yediği zaman daha iyi oluyordu. Biz açıkçası bunu bekliyorduk. Masaları açarız diye düşünmüştük. Paket servisin artısı da oldu. Evden çıkamayanlar sipariş verdi. Normalleşmeyi bekliyoruz. Şuan öğlen servisi yapmamız lazımdı yoğunluk oluyordu bu saatlerde ama şuan oturuyoruz sadece. 1 Haziran’da alınacak kararda masaları açma beklentimiz var tabi. Veysel Akan (27)

17 May 2021 - 22:32 - Gündem --- Okunma

Muhabir Bircan Aydın

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.579.402 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


POMPA SATIŞ GÖREVLİLERİ ARANMAKTADIR

Çağatay Çavuşoğlu petrol istasyonumuzda çalıştırılmak üzere bay, bayan POMPA SATIŞ GÖREVLİLERİ aranmaktadır. Başvurular şahsen cv ile yapılmaktadır...

ORKA GROSS MARKETLERİNE ELEMANLAR ALINACAKTIR

ORKA GROSS MARKETLERİ şubemizde çalışacak, MANAV, ŞARKÜTERİ, KASAP, REYON, KASİYER, DEPO ELEMANI, SEVKİYAT ŞOFÖRÜ, İNSAN KAYNAKLARI, MUHASEBE elaman...

MONTAJ USTASI ARANIYOR

MUTFAK DOLABI MONTAJ USTASI ARANIYOR. ATMACA YAPI Tel: 0537 243 11 83

ŞOFÖR İLE DEPO GÖREVLİSİ ARANMAKTADIR

Körfezde bulunan şirketimizde istihdam edilmek üzere, E sınıfı ehliyetli – Src ve Psikoteknik belgesi olan ŞOFÖR İLE DEPO GÖREVLİSİ aranmaktadır....

GARSON VE KOMİLER ARANIYOR

Gölkay Doğa Park'ta çalışmak üzere GARSON VE KOMİLER aranmaktadır. Tel: 0541 923 53 37

AY KÖŞE UNLU MAMÜLLERİNE ELEMANLAR ALINACAK

HAMURKARLAR, HAMURKAR YARDIMCILARI, PİŞRİCİLER, GARSONLAR ve KOMİLER alınacaktır. Ayköşe Unlu Mamulleri  Tel.:0532 252 30 55

ELEMANLAR ALINACAKTIR

ELEMANLAR ARANIYOR Askerlik ile ilişiği olmayan;18-40 yaş arası, emekli olmayan ,*FORKLİFT OPERATÖRÜ(Kamyon ehliyetli tercihli) *ÜRETİM ELEMANI  ...

REYON SORUMLUSU VE KASİYERLER ARANIYOR

AZKAR LTD.ŞTİ.'ne BAY REYON SOTUMLUSU ve KASİYERLER alınacaktır. Tel: Yusuf Bey-0530 396 06 41

MOTO KURYE ARANIYOR

İzmit Little Caesars franchise şubemizde çalıştırılmak üzere,A2 motor ehliyeti olan MOTO KURYE arıyoruz.Maaş+SSK+Yemek+Paket başı primTel: 0541 305 80...

HİDROLİK PNOMATİK, MEKANİK BAKIM, HAVALANDIRMACILAR ARANMAKTADIR

Firmamızda çalıştırılmak üzereHİDROLİK PNOMATİK, MEKANİK BAKIM, HAVALANDIRMACILAR, aranmaktadırTel: 0541 686 21 96