- 18 May 2021 - 21:54 G: 18 May 2021 - 22:20

Tam kapanma sürecini ev işleriyle geçirdik

29 Nisan Perşembe ile 17 Mayıs Pazartesi günleri arasında uygulanan tam kapanma sürecini Kocaelililer daha çok ev işleri ile geçirdi. Kimi evdeki tamirat ve onarım işlerini tamamladı, kimi ise mutfağa girip yemek yapımında eşine yardımcı oldu.

Muhammet Emin Can
Muhammet Emin Can Tüm Haberleri
mask

VAKA ORANLARI AZALDI

Koronavirüs salgını ile mücadelede alınan önlemler bir türlü etkili olmayınca 29 Nisan Perşembe ile 17 Mayıs Pazartesi günü arasında tam kapanma kararı uygulandı. Karar gereği tüm Türkiye eve kapandı, vaka sayılarındaki artışın düşmesi amaçlandı. Nitekim bu dönemde vaka oranında ciddi oranda bir azalma oldu. Vatandaşlar evlerinde kaldı, virüsün yayılma hızı düşerek vaka sayıları günden düne düştü.

SÜRECİ VERİMLİ GEÇİRDİLER

Tam kapanma döneminde evlerinde kalan Kocaelililer, bu süreci en iyi şekilde geçirmeye çalıştı. Bazı vatandaşlar evdeki tamirat ve onarım işlerini tamamladı, kimi mutfak işlerinde eşine yardımcı oldu, kimi de kitap okuyarak kişisel gelişim üzerine vakit harcadı. Tam kapanma sürecini evlerinde geçiren vatandaşlar, bu dönemde neler yaptıklarını Özgür Kocaeli Gazetesi’ne anlattı...

2/13
SÜREÇ BİZİM HANIMA YARADI DİYEBİLİRİM mask

SÜREÇ BİZİM HANIMA YARADI DİYEBİLİRİM

Tam kapanma sürecini evde geçirdik. Özellikle yapılması gereken işler vardı onları yaptık. Elektrik süpürgesi vardı, lambalar, perdeler ve kornişler vardı, onlarla uğraşarak süreci geçirdik. Bu süreç bizim hanımın işine yaradı diyebilirim ki evde ötelenen işleri yaptık. Tamirat işleri dışında ibadetimizi yaptık, ramazan ayı olduğu için Kur’an-ı Kerim okuduk ve şehitlerimize, geçmişlerimize internet üzerinden hatimler indirdik. Ramazan buruk geçti. İbrahim Topçuoğlu (66-Emekli)

3/13
AİLEMİZLE BİRLİKTE GÜZEL VAKİT GEÇİRDİK mask

AİLEMİZLE BİRLİKTE GÜZEL VAKİT GEÇİRDİK

Malum tam kapanma dönemi ramazan ayına denk geldi. Bizler de bu süreçte oruçlarımızı tuttuk ve camiye giderek namazlarımızı kıldık. Bizler gençliğimizde çocuklarımızı sevemedik, şimdi de o sevgi çocukluk döneminde ki gibi değil ama kapanma sürecinde torunlarla zaman geçirdik. Torunlar benimle aynı binada, altlı-üstlü oturuyoruz, bu dönemde hep bizimle birlikteydiler. Kapanma süreci benim için iyiydi çünkü ibadetlerimi yaptım, hiç de sıkılmadım. Kamil Erenoğlu (63-Emekli)

4/13
EKİM VE BİÇİM İŞLERİNİ YAPTIK mask

EKİM VE BİÇİM İŞLERİNİ YAPTIK

Tam kapanma sürecini Kartepe’nin bir köyünde oturduğumuz için bağ, bahçede geçirdik, ekim ve biçim işlerini yaptık. Kapanmada tarımla ilgilendik, temizlik yaptık, stres attık. Bu sürecin ramazan ayına bir etkisi olduğunu düşünmüyorum çünkü bize bir etkisi olmadı. Kapanma bana inşaat yapma, tadilat yapma, tamirat yapma becerisi kazandırdı, ustaya vereceğimiz işleri yaptık ve aileyle vakit geçirme imkanı bulduk. Mehmet Kalmuk (38-Pazar esnafı)

5/13
EŞİM İLE BİRLİKTE POĞAÇA, BÖREK YAPTIK mask

EŞİM İLE BİRLİKTE POĞAÇA, BÖREK YAPTIK

Tam kapanmada daha çok okuyamadığım kitapları okudum, ramazan ayında olmamız sebebiyle özellikle dini kitapları okudum. Maç izlemeyi seven bir insanım bundan dolayı maçları da izledim. Ev içerisinde eksik, gedik yerler vardı, onları da tamir ettim. Yemek yapma konusunda eşime yardımcı oldum, özellikle poğaça ve börek yapmaya çalıştık. Bu süreç bana çok fazla kitap okuduğumu anımsattı. Tekrar kapanma beni çok sıkıntıya sokar. Orhan Aydoğan (44-Öğretmen)

6/13
EĞİTİMİME DEVAM EDİP KENDİMİ GELİŞTİRDİM mask

EĞİTİMİME DEVAM EDİP KENDİMİ GELİŞTİRDİM

Ben üniversite öğrencisiyim ve tam kapanma sürecini evde, uzaktan eğitimle derslerime devam ederek geçirdim. Uzaktan eğitimle derslerime girerken, eğitimime devam ederken, resim çizme becerim üzerine de biraz çalışmalar yaptım diyebilirim ama ilerleme konusunu bir düşünmek lazım. Alman dili ve edebiyatı okuyorum ve açıktan da dış ticaret öğrencisiyim. Bu süreçte bir şeyler olsun diye çabaladım. Aynı süreç yaşanırsa psikolojik olarak çökebilirim. Şevval Akçan (22-Öğrenci)

7/13
UFAK TEFEK TAMİR İŞLERİNİ YAPTIK mask

UFAK TEFEK TAMİR İŞLERİNİ YAPTIK

Tam kapanma dönemini bir esnaf olarak geçirdiğim için dükkanım kapalıydı. Bu süreçte ekmek almak amacıyla arada bir fırına çıktım o kadar. Genel olarak süreci evin içerisinde geçirdim. Evde ufak tefek tamir işleri vardı onları yaptık. Muslukların contalarını değiştirdik, kızımın dikiş makinasının kurulumuna yardımcı oldum. Gıda sektöründe olduğum için uzun zamandır işletmem kapalı ve uzun zamandır da evdeyim ve evde salata yapıyorum. Tahsin Erim (44-Esnaf)

8/13
HİÇBİR ŞEY YAPMADIM ÇÜNKÜ YAPACAK BİR ŞEY BULAMADIM mask

HİÇBİR ŞEY YAPMADIM ÇÜNKÜ YAPACAK BİR ŞEY BULAMADIM

Tam kapanma sürecinde hiçbir şey yapamadım çünkü yapacak hiçbir şey yoktu. Benim bahçem yok, yerim yok bundan dolayı anca yedik yattık, yedik yattık. Bu süreci biraz sağlıksız geçirdik ki halimizden de belli oluyor, göbek aldı yürüdü ki zor nefes alıyoruz. Aileyle vakit geçirmeyi özlemişiz bundan dolayı bu dönem yaradı. Evde tamir işleri vardı ama birçok kez niyetlendim, olmadı. Tekrar bir kapanma bizi sıkıntıdan dolayı ölüme yaklaştırır. Ali Baki Öner (73-Emekli)

9/13
İŞE GİTMEDİĞİM İÇİN BAHÇEMLE UĞRAŞTIM mask

İŞE GİTMEDİĞİM İÇİN BAHÇEMLE UĞRAŞTIM

Benim evin bir bahçesi var, tam kapanma döneminde bahçemle uğraştım. Bahçeye kıvırcık, soğan ve maydanoz gibi sebzeleri ektik, böyle zaman geçirdik. Tam kapanma sürecinde birçok vatandaş ekonomik açıdan patladı. Ben dolmuş şoförüyüm, bu dönemde aracı çektik ve çocuklar çalıştı da öyle geçinebildik. Bu süreçte çalışamamak bir yana evde durmak çok sıkıcıydı ama bir yandan da geniş bir müsait zaman dilimine sahip olmak çok güzel bir duyguydu. Aygün Kaş (57-Şoför)

10/13
BENİM İÇİN SÜREÇ BİRAZ SIKINTILI GEÇTİ mask

BENİM İÇİN SÜREÇ BİRAZ SIKINTILI GEÇTİ

Benim için tam kapanma süreci kızımın doğumuyla, bebekle ve yatalak annemle ilgilenmeyle geçti. Bu süreç benim için biraz sıkıntılı geçti ama Allah’tan kızım Kocaeli Devlet Hastanesi’nde yoğun bakım görevlisi, onun bana süreç içerisinde çok yardımı oldu. Kızım bu süreçte kendini çok korumasına ve eve gelince banyo yapmasına rağmen bebeğimiz koronavirüs oldu. Annem de bu dönemde koronavirüse yakalandı ve hayatını kaybetti. Emine Durmuş (56-Ev hanımı)

11/13
ÇOK SIKILIP YAKIN ÇEVREDE HAVA ALDIK mask

ÇOK SIKILIP YAKIN ÇEVREDE HAVA ALDIK

Tam kapanma günlerinde market alışverişi yaptık, mümkün olduğunca evlerde durduk ama bazen de çok sıkılıp yakın çevrede hava aldık. Özellikle tam kapanma döneminde havalar çok sıcak gitti ki bu durumu daha da zorlaştırdı, spor yapmak için birçok yol aradık. Yaşadığımız süreç hiç kolay değil, Allah yardımcımız olsun. Bayramda memlekete de gidemedik, büyüklerimizi de göremedik ki bu durum özleme sebep oluyor. Kapanma ekonomimizi sıkıntıya soktu. Engin Kaya (41-Esnaf)

12/13
GÜNEŞİN DOĞUŞUNU GÖRÜP BATIŞINDA UYUMAYI SEÇTİM mask

GÜNEŞİN DOĞUŞUNU GÖRÜP BATIŞINDA UYUMAYI SEÇTİM

Bu süreçte daha önceden belirlediğim birkaç aktivitem vardı, onları yaptım. Bu aktiviteler birkaç tane yabancı diziyi izleyebilmek, yeni konular hakkında bilgi edinmek ki özellikle kripto para sektörüne yönelik bilgiler edindim. Gece yaşamayı da çok seviyorum bundan dolayı da güneşin doğuşunu görüp, batışında uyumayı tercih ettim. Bunu yapmayı çok özlemiştim. Bu süreç güzeldi fakat yemekten dolayı artık hayat eve sığmıyor. Evrim Soğuksu (25-İngilizce öğretmeni)

13/13
BOL BOL DİNLENDİM VE TORUNLARIMLA OLDUM mask

BOL BOL DİNLENDİM VE TORUNLARIMLA OLDUM

Tam kapanmada bahçeye indik, markete geldik, alışveriş yaptık ve oturduk. Başka bir şey yapmadık. Tam kapanmanın komşu, eş, dost, akrabalardan uzak kalma dışında bir kötü yanı olduğunu düşünmüyorum. İnsanlar kendilerinde yeni beceriler keşfetmiş olabilir fakat benim böyle bir girişimim olmadığı için böyle bir durumla karşılaşmadım. Tam kapanma bana dinlenme ve torunlarla vakit geçirme imkanı verdi. Fehmi Çatan (72-Emekli)

18 May 2021 - 21:54 - Yaşam --- Okunma

Muhabir Muhammet Emin Can

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.579.402 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Hayri Karaca - bunada şükredin allah beterinden korusun tabiki bazı maddi bakımından sıkıntı çektik ama rabbim bu günleri aratmasın

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Mayıs 18:24

POMPA SATIŞ GÖREVLİLERİ ARANMAKTADIR

Çağatay Çavuşoğlu petrol istasyonumuzda çalıştırılmak üzere bay, bayan POMPA SATIŞ GÖREVLİLERİ aranmaktadır. Başvurular şahsen cv ile yapılmaktadır...

ORKA GROSS MARKETLERİNE ELEMANLAR ALINACAKTIR

ORKA GROSS MARKETLERİ şubemizde çalışacak, MANAV, ŞARKÜTERİ, KASAP, REYON, KASİYER, DEPO ELEMANI, SEVKİYAT ŞOFÖRÜ, İNSAN KAYNAKLARI, MUHASEBE elaman...

MONTAJ USTASI ARANIYOR

MUTFAK DOLABI MONTAJ USTASI ARANIYOR. ATMACA YAPI Tel: 0537 243 11 83

ŞOFÖR İLE DEPO GÖREVLİSİ ARANMAKTADIR

Körfezde bulunan şirketimizde istihdam edilmek üzere, E sınıfı ehliyetli – Src ve Psikoteknik belgesi olan ŞOFÖR İLE DEPO GÖREVLİSİ aranmaktadır....

GARSON VE KOMİLER ARANIYOR

Gölkay Doğa Park'ta çalışmak üzere GARSON VE KOMİLER aranmaktadır. Tel: 0541 923 53 37

AY KÖŞE UNLU MAMÜLLERİNE ELEMANLAR ALINACAK

HAMURKARLAR, HAMURKAR YARDIMCILARI, PİŞRİCİLER, GARSONLAR ve KOMİLER alınacaktır. Ayköşe Unlu Mamulleri  Tel.:0532 252 30 55

ELEMANLAR ALINACAKTIR

ELEMANLAR ARANIYOR Askerlik ile ilişiği olmayan;18-40 yaş arası, emekli olmayan ,*FORKLİFT OPERATÖRÜ(Kamyon ehliyetli tercihli) *ÜRETİM ELEMANI  ...

REYON SORUMLUSU VE KASİYERLER ARANIYOR

AZKAR LTD.ŞTİ.'ne BAY REYON SOTUMLUSU ve KASİYERLER alınacaktır. Tel: Yusuf Bey-0530 396 06 41

MOTO KURYE ARANIYOR

İzmit Little Caesars franchise şubemizde çalıştırılmak üzere,A2 motor ehliyeti olan MOTO KURYE arıyoruz.Maaş+SSK+Yemek+Paket başı primTel: 0541 305 80...

HİDROLİK PNOMATİK, MEKANİK BAKIM, HAVALANDIRMACILAR ARANMAKTADIR

Firmamızda çalıştırılmak üzereHİDROLİK PNOMATİK, MEKANİK BAKIM, HAVALANDIRMACILAR, aranmaktadırTel: 0541 686 21 96