- 28 Haz 2021 - 21:10 G: 29 Haz 2021 - 09:05

Fethiye Caddesi esnafı tedirgin

Fethiye Caddesi’nde gerçekleştirilecek yenileme çalışmaları esnafı tedirgin ediyor. Esnafın büyük çoğunluğu çalışmanın Kurban Bayramı’ndan sonra başlamasını isterken, sürecin uzaması ve işlerin açıldığı bir dönemde böyle bir girişimin olması akıllarda soru işaretleri bırakıyor.

Muhammet Emin Can
Muhammet Emin Can Tüm Haberleri
mask

ESNAF ÇOK ENDİŞELİ

İzmit Belediyesi tarafından kentin kalbi konumundaki Fethiye Caddesi’nde yapılacak olan çalışma bölge esnafını endişelendiriyor. ‘Fethiye Caddesi İyileştirme Projesi’ için kendilerine projenin ne zaman başlaması gerektiğinin sorulduğunu belirten esnaflar, pandemi yasaklarının birçoğunun kalktığı şu günlerde, tam iş yapacakken böyle bir çalışmanın başlaması nedeniyle sıkıntıya düşeceklerini belirtiyor.

TAM İŞ YAPACAKKEN…

Bölge esnafının çoğunluğunun çalışmaların Kurban Bayramı’ndan sonra başlamasını istemesine rağmen, bayramdan sonra iş yapacak olan esnaflar bu konuda tereddütte. Esnaflar, çalışmaların başlaması ile yeni yeni toparlanma döneminin sekteye uğramasından ve Fethiye Caddesi’nin çalışmalar nedeniyle kapatılması halinde ekmek kapılarının da kapanacağını, zor bir duruma düşebileceklerini dile getiriyor.

2/13
ESNAFLARIN MAĞDUR EDİLMEMESİ ÖNEMLİ mask

ESNAFLARIN MAĞDUR EDİLMEMESİ ÖNEMLİ

Çalışmaların başlama tarihi o kadar da önemli değil ama bu işlem yapılırken Fethiye Caddesi esnafının mağdur edilmemesi daha önemli. Pandemiden dolayı esnaf zaten kırılmış durumda, zorluklar çektik. Birçok pandemi kuralının ortadan kalktığı bir dönemdeyiz ama belediyenin böyle bir dönemde yenileme işlemine başlaması esnafları zora sokacaktır. Bizim gibi Fethiye Caddesi’ne cephesi olan işletmeler iş yapamayacak, çalışan insanlar maaş almakta zorlanacak.

Hasan Ekici (39-Kuyumcu Müdürü)

3/13
BAYRAM SONRASI BAŞLARSA BİZLER İÇİNDE KÖTÜ OLUR mask

BAYRAM SONRASI BAŞLARSA BİZLER İÇİNDE KÖTÜ OLUR

Açıkçası başlama tarihindeki bu belirsizlik bizleri etkiliyor. Biz burada esnaflara sorulduğunda ‘Ne zaman başlansın?’ Kurban Bayramı'ndan önce cevabını vermiştik ama maalesef o olmadı. Bayram sonrası dönemde çalışmaların başlaması bizler için kötü olur. Projenin ayrıntılarına dair pek bir bilgimiz yok, keşke daha iyi bir bilgilendirme yapılabilseydi. Burada çalışmalar başladığında Fethiye Caddesi kapanırsa bizim de ekmeğimiz kapanmış olabilir.

Mehmet Zeki İlker (23-Personel)

4/13
BELEDİYEMİZ DE BİZİM KİRALARIMIZI DONDURMALI mask

BELEDİYEMİZ DE BİZİM KİRALARIMIZI DONDURMALI

Burada sıkıntı, çalışmalar başladığında yaşanmaya başlayacak. Çalışmalar başladığında bizim için ne kadar süreceği de önemli, üç ay sürmesi varken altı ay ya da bir sene sürme ihtimali de var. Uzun sürecek bir çalışma diliminde biz Fethiye Caddesi esnafları zarar göreceğiz, kısa sürede tamamlanmasının esnafa yararı olacak. Burada işler başladığında belediyemiz de bizim kiralarımızı dondurmalı çünkü dondurma olmazsa bizler ceplerden yiyeceğiz ki cepte de yok.

Musa Yaşar (56-Simitçi)

5/13
ARTIK BİR NETİCE GÖRMEMİZ GEREK mask

ARTIK BİR NETİCE GÖRMEMİZ GEREK

En önemli nokta proje başladıktan sonra bir ay içerisinde tamamlanması. Fethiye Caddesi esnafları süreç içerisinde mağdur edilmemeli zaten pandemi baya bir mağdur etti, bir mağduriyet daha bizi bitirir. Bu çalışmaların biran önce tamamlanması gerekiyor, yapılacaksa yapılsın, yapılmayacaksa da gündemden kalkması lazım. Bir yıldan beri olacak deniliyor ama daha hiçbir adım yok. Pankartlar asıldı ama artık netice görmemiz gerekiyor. Şu tarihte başlıyoruz denilmeli.

Nurullah Ünsal (38-Kuruyemişçi)

6/13
RAMAZAN BAYRAMI İŞ İÇİN DAHA UYGUNDU mask

RAMAZAN BAYRAMI İŞ İÇİN DAHA UYGUNDU

Bizim için öncelik ne zaman başlayacağından çok ne kadar sürecek bir çalışma yapılacağı. Parça parça mı yapılacak, bir an da mı yapılacak, burası komple kazılıp iki ya da üç ay kazılı mı duracak, bu soruların cevabı daha önemli. Ramazan Bayramı bu iş için daha uygundu, işlerin daha az olduğu bir dönemde yapılabilirdi. Tam kapanma döneminde yapılabilirdi… Şimdi esnaf pandemiden yeni yeni çıkıyor ama kira ödemede hala zorlanıyoruz, bir de çalışma başlayacak.

Örsan Yücedağ (45-Büfe işletmecisi)

7/13
GEÇ KALINMIŞ ÇALIŞMA YILLAR ÖNCE YAPILMALIYDI mask

GEÇ KALINMIŞ ÇALIŞMA YILLAR ÖNCE YAPILMALIYDI

Yenileme çalışması zaten geç kalınmış bir çalışma, yıllar öncesi yapılması gerekiyordu. Bize söylenen ‘Burası maksimum bir, bir buçuk ay içerisinde tamamen bitecek.’ Ben bırakın bir buçuk ayı, üç ay verelim ama burası bitmez. Feridun Özbay Sokak için yenileme işlemi yapıldı ama alt yapısı yok, hiçbir çalışması yok ki orada ki esnaf bir buçuk aydan beri sıkıntı yaşıyor. Söylediklerim siyasi görüşüm ile ilgili değil, duygu ve düşüncelerimi söyledim.

Ramazan Topal (37-Parfümcü)

8/13
İŞE BAŞLAMA TARİHİNİN NETLEŞMESİ GEREKİYOR mask

İŞE BAŞLAMA TARİHİNİN NETLEŞMESİ GEREKİYOR

Çalışmaların başlaması ile ilgili çekincelerimiz söz konusu, işlerimiz ne halde olacak bilemiyoruz. İşlerimizde olağanüstü bir durgunluk var, başlangıç tarihinin bir an önce işe başlama tarihinin netleşmesi gerekiyor. Pandemi ile mücadele kapsamında uygulanan tam kapanmada yapılabilirdi bu iş ama yapmadılar. Biz bu işin kış aylarına doğru yapılması taraftarıyız ve işin fazla uzamasını istemiyoruz. Başlama tarihinin net olarak belirlenmesini ve hazırlıklara başlamayı istiyoruz.

Yunus Yıldırım (44-Telefoncu)

9/13
SÜREÇ YAVAŞ İŞLERSE BİZLER SIKINTI YAŞARIZ mask

SÜREÇ YAVAŞ İŞLERSE BİZLER SIKINTI YAŞARIZ

Çalışmaların Kurban Bayramı’ndan sonra başlayıp başlayamamasından ziyade yapılma aşaması ve ne kadar süreceği önemli. Eğer yapılır ve üç-dört ay sürerse rezil oluruz. Çalışmalar başlamasının ardından kısa bir süre zarfı içerisinde tamamlanırsa bir problem yaşamadan süreç tamamlanır. Bu çalışma yapılmalı ama süre çok önemli. Başlama tarihinin tam olarak belirlenmesi bizim elimizde değil, kendilerine göre bir hesapları vardır ama süreç yavaş işlerse sıkıntı yaşarız.

Abdülkadir Dinçer (45-Telefoncu)

10/13
BELLİ OLMAMASI BÜYÜK BİR HANDİKAP mask

BELLİ OLMAMASI BÜYÜK BİR HANDİKAP

Başlama tarihinin belli olmaması büyük bir handikap, kaldı ki bu yenileme işlemi uzun zamandır konuşuluyor. Pandemi döneminde uzun sokağa çıkma yasaklarının olduğu dönemde yapılmamış olması büyük bir hata, piyasalar yeniden hareketlenmeye başlarken, sokağa çıkma kısıtlamaları kaldırılmışken, esnafın iş yapacağı dönemde yapılmaya karar verilmesi ciddi hata. 24 saat çalışma ile kısa sürede tamamlanmalı çünkü çalışma başladığında caddede hareket kesilecek.

Adem Cin (44-Mağaza Müdürü)

11/13
BENZER ÇALIŞMA YAPILDI, BENİM HOŞUMA GİTMEDİ mask

BENZER ÇALIŞMA YAPILDI, BENİM HOŞUMA GİTMEDİ

Burada birinci öncelik alt yapı, bunu Başkan Fatma Hanım’a da söyledik. Fethiye Caddesi’nde alt yapı yapılmadan üst yapı yapılırsa hiçbir anlamı olmaz çünkü her yağmur yağdığında burayı su basıyor. Bu cadde İzmit’in sembolüdür ama su basmasıyla, burası yapılır fakat sorun çözülmez. Yapılan proje amaç olarak güzel, bayram sonrası olması bizim için iyi olur ama diğer esnaf arkadaşlarımız sıkıntıya düşebilir. Bir sokakta benzer çalışma yapıldı ama benim hoşuma gitmedi.

Cihan Gürkan (32 – Helvacı)

12/13
SONBAHAR DÖNEMİ BUNUN İÇİN UYGUN mask

SONBAHAR DÖNEMİ BUNUN İÇİN UYGUN

Yenileme işlemenin başlama tarihindeki belirsizlik beni tedirgin ediyor çünkü pandemiden yeni yeni çıkıyoruz ve daha da yeni açıldık. Ben yenileme çalışmalarının başlamasını istemiyorum, işlerimiz yeni yeni başladı. Fethiye Caddesi giderse işlerimiz daha da düşecek, bir esnaf olarak istemiyorum. Bu çalışma başlayacaksa sonbahar dönemi bunun için daha uygun çünkü açık alanlar dükkan içerisine alınmış olacak. İnsanlar yaz aylarında buralarda dolanıyor.

Duygu Tezgül (24-Barista)

13/13
MÜŞTERİ GİRİŞ VE ÇIKIŞINI ETKİLEYECEK mask

MÜŞTERİ GİRİŞ VE ÇIKIŞINI ETKİLEYECEK

Başlama tarihinin belli olmaması bizleri etkiliyor. Pandemide zaten 20 gün kapattık, şimdi ise tam iş yaparız diye düşünüyoruz ama dükkanların önü kazılacak bir çalışma yapılacak ki bu müşteri giriş ve çıkışını etkileyecek. Yenileme çalışmasını bayram sonrası denildiyse hemen başlaması gerekiyor çünkü insanlar o dönemde tatilde olurlar ve işlerimiz de etkilenmez. Çalışmalar bayram sonrası başlamazsa o zaman sorarlar ‘Ne zaman başlayalım?” diye niye bize sordum?

Efe Kanık (26-Telefoncu)

28 Haz 2021 - 21:10 - Gündem --- Okunma

Muhabir Muhammet Emin Can

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.452.164 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

13

Zafer - Tamamen plansızlık ; iş bilmemezlik. Kaç aydır kaç defa KBB yazı yazdı; planı birlikte yapalım diye Açıkçası Fatma Başkan'ın aylardır KBB nin demiryolu projesini beklediğini düşünüyordum ; hayalkırıklığım bir kenara esnaf adına da üzüldüm

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Temmuz 13:40
12

B.grc - Yapmayı düşünüyor..yapacakmış..bu ne yahu..2,5 sene geçti..ne yaptı..fethiyedeki yapılacak küçük ama yapanlar için büyük(money money)şeyler projemi ya..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Temmuz 08:43
11

Hrn41 - milletın parasını çarçur edip yandaşlarına para kazandıracaklar kanımca.yazık.ne var şımdı feyhiye caddesınde

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 03 Temmuz 18:15
10

Maxim Romaşenko - beter olun 6 ay sürer ağlarsınız bu gazeeye perişen olduk dersiniz .sonra yalakalık yaparsınız gidersiniz diğer korsan internet sitesinden yalanlarsınız ağlamadık mennunuz dersiniz

Yanıtla . 3Beğen . 3Beğenme 29 Haziran 13:27
09

Karınca - Arkadaş yorumlarda yırtınmaya gerek yok gören gözü olan birazda vicdanı olan büyükşehire ve izmit belediyesinin çalışma ve hızıyla ilgili farkı görebiliyordur harici yapılan yorumlar yandaşlık yalakalık

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 29 Haziran 13:06
08

Obass - FATMA KAPLAN ORAYA BISEY YAPMASA LAF EDERSINIZ, DEGISTIRIR YINE LAF EDERSINIZ. SIZIN NEVZAT ABINIZ YUKARI KAPANCA SOKAK YAPTI NE FAYDASI OLDU ONU KONUSUN ONCE. ISYERINIZIN ONU YENILENIYOR BE ISTE. YATIN KALKIN SUKREDIN

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 29 Haziran 12:39
07

Yiğit - Yıllarca kazandığınız paraya sayın milleti kazıkladınız günlere bide o kadar esnaf hibe ve destek kredileri var bişey olmaz

Yanıtla . 4Beğen . 3Beğenme 29 Haziran 12:29
06

Cadde Esnafı - fethıye caddesı çok eskı degıl caddeye yenılık ne olacak esnaf zaten zor durumda nekadar zamanda bıtecegını söylemıyorlar oraya yapılacak masrafı esnafa dagıtın veya bu projeyı 17 gunde bıtırın mütahitler 30 günde şehır kuruyorlar

Yanıtla . 2Beğen . 3Beğenme 29 Haziran 12:22
05

Ukk - var olanı söküp yerine aynısını yapmak nedir anlamış değilim. saçmalık.

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 29 Haziran 11:10
04

Derinceli - İZMİT BELEDİYESİ OLMUŞ ÇİFLİK SEÇENLER DÜŞÜNSÜN

Yanıtla . 1Beğen . 5Beğenme 29 Haziran 10:57
02

Zagor - 20 GÜN SOKAGA ÇIKMA YASAGI VARDI O ZAMAN NIYE BASLANMADI ACABA BIR KISIDE BUNU SORSUN BELEDIYE BASKANIMIZA ; IZMIT 'IN LEYLASINA

Yanıtla . 1Beğen . 4Beğenme 29 Haziran 09:55
01

M.KORKMAZ - Yürüyüş yolu ve caddesi düzenlemesi yapılırken neden sesiniz çıkmadı.

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 29 Haziran 08:50
03

Emekli - @M.KORKMAZ 01 nolu yoruma cevabı: Yuruyus yolu calismalari cok hizli ilerliyor,kapanonu catisi 6 ayda yapildi ve sorunlar devam ediyor,fetiye caddesi esnafi tedirgin olmakta hakli.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 29 Haziran 10:24

SETA MUTFAK BAY-BAYAN ELEMANLAR ARIYOR

MOBİLYA ZIMPARA İŞİNDE ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE BAY-BAYAN  PERSONEL  ALINACAKTIR. TEL:0 532 2123265 SETA LTD ŞTİ. Adres: Köseköy - Kartepe Çalışma s...

HAŞERE İLAÇLAMA YAPILIR

Ev, iş yeri, depo, apartman altı vs. Ücret: 100 m2 için 200 TL. Tel: 0535 895 09 53

GARSON ARANMAKTADIR

Restoranımızda çalıştırılmak üzere GARSON aranmaktadır. Konyalı Lezzet Ustası Tel: 0532 133 04 75

YATILI TEMİZLİK ELEMANI ARANIYOR

Yahyakaptan'da ki halı sahada çalışacak YATILI TEMİZLİK ELEMANI aranıyor. Tel: 0 532 234 95 40 0262 311 49 66

BAYAN TEMİZLİK PERSONELİ ARANIYOR

N.GÜMÜŞ SİTE YÖNETİMİ Derince bölgesinde ikamet eden sitelerde merdiven temizliğinde çalışacak BAYAN TEMİZLİK PERSONELİ alımı yapılacaktır. ( Serv...

ELEMANLAR ARANIYOR

İzmit’te bulunan firmamız bünyesinde çalışacak diksiyonu düzgün, müşterilerle iletişimi kuvvetli olan, güleryüzlü BAYAN KASİYER, Fırınımızın temizl...

ELEMANLAR ARANIYOR

Şirketimiz bünyesinde çalıştırılmak üzere, *BETON MİKSER OPERATÖRLERİ aranmaktadır *BETON POMPA OPERATÖRLERİ aranmaktadır NOT: Müracaat şahsen yapı...

ELEMANLAR ARANIYOR

MH ELEKTROMEKANİK MÜHENDİSLİK şirketimizde çalışmak üzere tecrübeli ÇELİK KONSTRÜKSİYON İMALAT VE MONTAJINDA çalışacak ELEMANLAR aranmaktadır. Te...

DEVREN KİRALIK

Kartepe-Suadiye yolunda faaliyet gösteren yıkama yağlama dükkanımız 1000 m2’dir. Tel:  0536 869 32 60

YIKAMA-YAĞLAMA USTASI ARANIYOR

Kartepe'de faaliyetteki iş yerimize tır YIKAMA-YAĞLAMA USTASI aranıyor Tel:  0536 869 32 60