- 17 Tem 2021 - 20:05 G: 18 Tem 2021 - 10:45

Esnaf yeniden toparlanıyor

Koronavirüs ile mücadelede 1 Temmuz’dan itibaren yeni bir döneme girildi. Yeni dönemle birlikte esnaf işletmesinde müşteri ağırlamaya ve toparlanmaya başladı. Şu anki süreçten memnun olan esnaflar, gelecekten de oldukça umutlu.

Muhammet Emin Can
Muhammet Emin Can Tüm Haberleri
mask

İŞLETMELER AÇILDI

Koronavirüsün ülkemizde görülmeye başladığı ilk günden bugüne gelinen süreçte birçok kez kısıtlama ve kapanma kararları alınarak virüsün yayılımı önlenmeye çalışıldı. Bu kararlar kapsamında birçok esnaf grubu da işletmelerini kapatarak, faaliyetlerine ara verdi. Faaliyetlerine ara veren esnaflar 1 Temmuz tarihi itibariyle geçerli olan kararla birlikte iş yerlerinin yeniden açtı ve müşterileri ağırlamaya başladı.

SÜREÇ DEVAM ETMELİ

1 Temmuz perşembe günü itibariyle iş yerlerini açarak müşterileri kabul eden esnaflar, alınan yeni kararlar neticesinde iş yerlerini açmaktan dolayı mutlu olduklarını ifade etti. Esnaflar, koronavirüsün kendilerinde oluşturduğu ekonomik kaybı karşılayabilmek ve kaybı karşılayabilmek için sürecin bu şekilde devam etmesi gerektiğini düşünüyor. Yeniden toparlanma sürecine giren esnaflar, eylül ayında olası bir kapanmanın kendilerini bitireceğini söyledi.

2/13
İŞLERDE OLUMLU BİR İLERLEME VAR mask

İŞLERDE OLUMLU BİR İLERLEME VAR

1 Temmuz sonrası işlerde olumlu bir ilerleme var, bu süreç böyle devam ederse işler kısa sürede toparlanır. Benim iş branşım için toparlanma sürecini altı ay olarak söyleyebilirim çünkü vatandaşın spor ürünlerine bir ilgisi söz konusu. Tam kapanma sonrası ve öncesinde sıkıntılı bir süreçti ve bizi en fazla yoran süreçti. Covid-19 süreci geçen yılın mart ayında başladı ve bu yılın temmuz ayına kadar geldik, bu süreç bizi çok geri itti. Kış aylarında tekrar bir kapanma beni korkutuyor.

Mahmut Caymazoğlu (53-Spor Mağazası Sahibi)

3/13
1 TEMMUZ ÖNCESİNE NAZARAN İYİYİZ mask

1 TEMMUZ ÖNCESİNE NAZARAN İYİYİZ

İşlerimiz 1 Temmuz öncesine nazaran iyi durumda. Pandemi döneminde işlerimiz yarı yarıya düştü. Sandalye ve masalar kapatıldı, paket servisle işlerimiz dönmüyor. Sadece paket servis ve gel al servis dışında insanlara da baskı var, dışarı çıkmayın baskısı. Pandemi döneminden önceki işleri yakalayamadık ama yaklaştık. Her yaz döneminde insanlar tatile, fındığa, çaya gidiyorlar ve şimdi de bu süreci yaşıyoruz. Pandemiden önceki durumla aynıyız dersek nankörlük yaparız.

Medet Erdem (41-Dönerci)

4/13
HEM ESNAF HEM DE VATANDAŞ MEMNUN mask

HEM ESNAF HEM DE VATANDAŞ MEMNUN

Yeni dönem gayet güzel ilerliyor. Çünkü bir senedir işletmeler kapalı olduğu için hem esnaflar hem de vatandaşlar ‘açılsın da nasıl açılırsa açılsın’ noktasındaydı. Hem esnaf hem de vatandaşlar memnun. İlimiz öğrenci konusunda aktif bir şehir, öğrencilerin olmamasından dolayı işler önce ki gibi değil ama bizler süreçten yine tatmin olmuş durumdayız. En azından kazandığımızla kendimizi idare edebiliyoruz. Müşterilerimiz kurallar açısından sıkıntı çıkarmıyor.

Murat Gögerçin (31-Kafe İşletmecisi)

5/13
HENÜZ YÜZDE 50 SEVİYESİNDEYİZ mask

HENÜZ YÜZDE 50 SEVİYESİNDEYİZ

İşlerimizdeki toparlanma kendisini hafif hafif hissettiriyor. Önceki döneme göre yüzde 25, yüzde 30 gibi bir hareketlenme var. Pandemi döneminden önceki yüzde 100 kapasitemize dönmüş değiliz, en yoğun günümüzde bile yüzde 50 seviyelerindeyiz. 50, 60 yaşındaki vatandaşlarımız henüz daha oturmaya başlamadılar. 75, 80 yaş vatandaşlarımız zaten dışarıda değil. Müşterilerimiz oturmaktan çok paket servisi tercih ediyorlar. Ayakta kalmaya çalışıyoruz ama hiçbir şey eskisi gibi değil.

Murat Köçer (38-Simitçi İşletme Müdürü)

6/13
BORCU BORÇLA KAPATTIK VE BORCA YAKALANDIK mask

BORCU BORÇLA KAPATTIK VE BORCA YAKALANDIK

İşlerimizde bir toparlanma var ama yaz sezonu olduğu için hızlı bir toparlanma değil. İnsanlar tatile gitmiş olabilir, okullar kapandı ve sınavlar da bitti. Pandemi döneminde uğradığım zararı ancak üç yıl içerisinde telafi edebilirim çünkü borcu borçla kapattık ve borca yakalandık. Bundan sonra bir daha kapanma kararı olursa işletmeleri açmamız zor olacak, bizim bu dönemde alabileceğimiz bir önlem var, ileri tarihe borçlanmamak ve onu da yapıyoruz.

Mustafa Çınar (58-Restoran Sahibi)

7/13
ZARARI KARŞILAMAMIZ ÜÇ-BEŞ SENE SÜRECEK mask

ZARARI KARŞILAMAMIZ ÜÇ-BEŞ SENE SÜRECEK

Şuan için işlerimizde bir hareket yok ama bayramdan sonra toparlanır. Tam kapanma dönemi başta olmak üzere kısıtlama dönemlerinde yaşadığımız zararı karşılama sürecimiz en az üç-beş sene sürecek çünkü 1.5 yıl kapalı kaldık. Tekrar bir kapanma bizim kalmamazı gerçekten zorlaştırır çünkü esnafın birçoğu gitmiş durumda. Alınan son karar en azından açılmamızı sağladı, üç-beş bir şey yapıyoruz. İnsanlar korkuyorlar ondan dolayı da oyun oynayamıyorlar.

Necmi Coşkun (60-Oyun Salonu İşletmecisi)

8/13
TEKRAR KAPANIRSAK BU SEFER BİTERİZ mask

TEKRAR KAPANIRSAK BU SEFER BİTERİZ

Öncelikle halimize şükürler olsun ama son dönemde ürünlerimizde kullandığımız malzemelerin fiyatları çok yükseldi. Ben inanıyorum piyasa kendine gelir ama bu dönemde her gün bir zam geliyor. 15 ay süreyle işlerimizin azaldığı ve kapalı kaldığımız dönemde çok zor dayandık ama bence kapanma kararı tekrar gelebilir. Kapanırsak bu sefer bitebiliriz, çünkü dayanmak çok zor. Geçmişi kapatmaya çalışıyoruz ama gelecekte geliyor.

Özcan Taşçı (23-Pide Salonu İşletmecisi)

9/13
ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE YOĞUNLUK BEKLİYORUZ mask

ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE YOĞUNLUK BEKLİYORUZ

Yeni dönemle birlikte satışlarımızda bir artış var, insanlarımız alırken zorlanıyor olsa da mecburi bir alışveriş olduğu için üç, dört tane yerine alyansını, yüzüğünü, küpesini almaya çalışıyor. Bizim asıl beklentimiz bayramdan sonra çünkü Kurban Bayramı olduğu için insanlar kurban derdine düşmüş durumdalar. Düğün alışverişi yapanlar düğün amaçlı değil de takı amaçlı alışveriş yapılıyor. Önümüzdeki günlerde işlerimizde daha fazla yoğunluk olmasını bekliyoruz.

Şenol Mandacı (59-Kuyumcu)

10/13
HAYAL ETTİĞİMİZDEN ÇOK DAHA İYİ YERDEYİZ mask

HAYAL ETTİĞİMİZDEN ÇOK DAHA İYİ YERDEYİZ

İşlerimiz çok şükür hayal ettiğimizden çok daha iyi, neredeyse kapanmada çektiğimiz çileyi kapatmak üzeriyiz. Toparlanma sürecini bekliyoruz ki kestiğimiz fişten, çektiğimiz kredi kartlarından belli. İşlerimizi üçe, beşe katlamış durumdayız. Aşılamada yüzde 75 seviyelerine ulaşırsak bir daha kapanma beklemiyorum ama olursa da biz o kötü günlere dönmek istemiyoruz. Oluşan açığımızı işler böyle giderse 1.5 yıl içerisinde telafi ederiz.

Behçet Demir (50-Lokanta İşletmecisi)

11/13
KAPANMA DÖNEMİNDE DAHA ÇOK İŞ YAPTIK mask

KAPANMA DÖNEMİNDE DAHA ÇOK İŞ YAPTIK

Genel anlamda bir hareketlilik var ama bizim işlerimize yansıması yok. İnsanlar evlerindeyken daha fazla yufka alıyordu, şimdi ise yufka satışlarımız yarı yarıya düştü. Biz kapanma döneminde daha çok iş yaptık, mevcut durumumuzun iki katından fazla iş yapmıştık. Yeni dönem bize yaramadı, ilk zamanlar ben üzülüyordum cumartesi günü kapanmalarına ama baktım iş oluyor, kapanma ne kadar çok olursa işler o kadar artıyor. Eylülde kısıtlama bekliyorum, o zaman işler yeniden artar.

Cihan Işık (49-Yufkacı)

12/13
KISITLAMA DÖNEMİNDE İŞLERİMİZ DAHA İYİYDİ mask

KISITLAMA DÖNEMİNDE İŞLERİMİZ DAHA İYİYDİ

İşlerimizde geçmişi göre düşüş var, kısıtlama dönemlerinde işlerimiz daha iyiydi. Kitap satabiliyordum ama bugünlerde iş olduğunu söyleyemem. Dükkanıma gelen müşterilerin maskesiz olduğunu görüyorum ‘Lütfen, maske takmanız gerekiyor, süreç daha bitmedi’ diyorum ama ne kadar dinleyebiliyorlar, o ayrı bir şey. Pandemi dönemi kiramı kredi alarak ödediğim çok oldu. Yani insanlar kısıtlama, tam kapanma dönemlerinde kitap aldı ama bizi kurtaracak kadar değil.

Ferhat Gündüz (66-Kitapçı/İşletme Sahibi)

13/13
TEKRAR TOPARLANMAMIZ KIŞ AYLARINI BULACAK mask

TEKRAR TOPARLANMAMIZ KIŞ AYLARINI BULACAK

Şuanda insanalar tatile gittiği için yine boş, biz yine yavaş yavaş ilerliyoruz. Tam anlamıyla bir açılma söz konusu değil, üniversiteler açılmadı, insanlar burada değil çünkü tatildeler. Mevcut süreçte önce ki süreç bizim için devam ediyor. Biz hala zor şartlarda çalışmaya devam ediyoruz, iş anlamında toparlanma inceden var. Bizim işlerimizi tekrar toparlamamız, süreç açık bir şekilde devam ederse kış aylarını geçer. Çünkü çok büyük darbe yedik ve bir an önce toparlanma yok.

Hakan Seviş (46-Kafe Restoran Yöneticisi)

17 Tem 2021 - 20:05 - Gündem --- Okunma

Muhabir Muhammet Emin Can

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.393.648 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Emre Şahi̇n - Evet esnaf yavaş yavaş toparlanıyor ancak Halkban'tan çekilip 6 ay erteleme yapılan kredilere fahiş oranda ek faiz uygulanıyor. 6 aylık ertelemeye yaklaşık 7000 TL ilave faiz bindirmişler. Devlet esnafı koruyacağı yerde üzerine basıyor.YAZIK ÇOK YAZIK.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Temmuz 13:12

SAKLI VADİ'DE ÇALIŞACAK PERSONELLER ARANIYOR

Yeni açtığımız Saklı Vadi Bahçe Maşukiye-Kartepe Restaurantımızda çalıştırılmak üzere deneyimli *TERCİHEN İNGİLİZCE VEYA ARAPÇA BİLEN GARSONLAR VE ŞE...

BAY BAYAN ELEMANLAR ARANIYOR

Yenişehir Mini Pazarda çalışacak BAY- BAYAN ELEMANLAR aranıyor Tel: 0538 217 26 88 0532 164 30 41

ŞOFÖR ARANIYOR

Derince Yenikent' ten Gebze' ye 3 vardiya servis çekebilecek ŞOFÖR aranıyor Tel: 0531 910 44 89

ELEKTRİK USTASI ARANMAKTADIR

ELEKTRİK USTASI ARANMAKTADIR Endüstriyel elektrik ve otomasyon işleri yapan firmamızda, endüstriyel elektrik ve otomasyon konularında tecrübeli, elek...

ELEKTRİK YARDIMCI ELEMANI ARANMAKTADIR

ELEKTRİK YARDIMCI ELEMANI ARANMAKTADIR Endüstriyel elektrik ve otomasyon işleri yapan firmamızda, ilgili meslek lisesi veya yüksekokul mezunu, takım...

ELEMANLAR ALINACAKTIR

ELEMANLAR ARANIYOR Askerlik ile ilişiği olmayan; 18-40 yaş arası, emekli olmayan , *FORKLİFT OPERATÖRÜ (Kamyon ehliyetli tercihli) *LODER OPERATÖRÜ...

GAZ ALTI KAYNAKÇILARI ARANIYOR

Şirketimiz bünyesinde çalıştırılmak üzere Profil kaynağı yapabilecek GAZALTI KAYNAKÇILARI aranıyor SGK+ Yemek+ Servis Körfez-Kartepe arası alım yapıla...

SRC VE PSİKOTEKNİK BELGELERİNE SAHİP ŞOFÖRLER ARANIYOR

Firmamız bünyesine, Kartepe bölgesinde ikamet eden ağır vasıta ehliyeti olan 10 teker kamyon kullanabilen SRC VE PSİKOTEKNİK BELGELERİNE SAHİP ŞOFÖRL...

KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE

KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE Çatı - Kalıp - Kamelya Malzemelerinde Aradığınız Her Şey Ekonomik Fiyatlarla Burada! KERESTE PAZARI - HIRDAVAT PAZAR...

BAYAN BULAŞIK ELEMANI

Maşukiyede bulunan restaurantımıza Kartepe ve civarında oturan 45 yaş altı BAYAN BULAŞIK ELEMANI aranıyor Tel: 0262 354 31 95