- 25 Tem 2021 - 21:40 G: 25 Tem 2021 - 21:54

Esnaflar da aşı çağrısı yaptı: Yeniden kapanma bizi iflasa sürükler

Vakaların yeniden artışa geçmesi en çok da esnafı tedirgin ediyor. Kimi esnaf aylarca dükkanlarını kapattığını kimi esnaf da açık olmasına rağmen iş yapamadığını belirterek, “Yeni bir kapanma kararı, birçoğumuzu iflasa sürükler. Bu nedenle maske ve mesafe kurallarına uyalım, aşımızı olalım” dedi.

Muhammet Emin Can
Muhammet Emin Can Tüm Haberleri
mask

KOCAELİ 'TURUNCU’DA

Son günlerde açıklanan Covid-19 tablosu verilerine Türkiye genelinde günlük vaka sayısı 10 bin bandını geçmiş durumda. İllere göre her 100 bin kişide görülen vaka sayısı haritasında ağırlıklı renkler 'kırmızı' ve 'turuncu' olurken, Kocaeli de 'turuncu' grupta yer alıyor. Türkiye genelinde artışa geçen koronavirüs vaka sayıları Kocaelili esnafları da tedirgin ediyor. En son 17 günlük tam kapanma sürecini yaşayan esnaflar çok zor günleri geride bıraktıklarını ifade ederken, vatandaşları özellikle maske ve sosyal mesafe konusunda dikkatli olmaya davet ettiler.

DİKKAT EDİLMELİ

Ne yazık ki son dönemde insanların rehavete kapıldığını, sosyal mesafeyi unutup maske takmadığını vurgulayan esnafın, koronavirüse karşı en önemli silah olan aşı konusunda da söyleyecekleri var. Vakaların artışına bağlı olarak yeni bir kısıtlama ve kapanma kararının kendilerini çok zor bir duruma sürükleyebileceğini hatta iflaslara götürebileceğini belirten Kocaelili esnaflar, en aşı konusunda da vatandaşları uyardı ve mutlaka aşılarını olmalarını istedi. Esnaf, yeni bir kapanma kararını kaldıramayacaklarını yineledi.

2/13
16 ay koruduk ama bayramda unuttuk mask

16 ay koruduk ama bayramda unuttuk

Baharat çeşitleri satan bir insan olarak söylüyorum, bizim işlerimiz normal. Ama piyasada bugünlerde hareket yok. Bu bayramda birçok insan bayramlaşırken tokalaştı. Oysa mesafeyi korumak lazım. Aslında 16 ay koruduk ama bu bayramda unuttuk. Maske ve mesafeye dikkat etmemiz lazım çünkü tekrar bir kısıtlama ya da kapanma küçük esnafı bitirir. Küçük esnafın bitmesi de vatandaşı etkiler. Sadece marketlerin açık olması yetmez.

Yusuf Korkut-Baharat satıcısı

3/13
Sıkıntılı günleri geride bırakalım mask

Sıkıntılı günleri geride bırakalım

İşlerimiz geçmiş dönemlere bakarak iyi ama bunun yanında maskeyi ve mesafeyi unutmamalıyız çünkü sağlık çok önemli. Toplum olarak hareket edersek koronavirüs ile mücadelede parlak döneme çıkabiliriz. Vatandaşımızın yüzde 80’i maskeyi kullanmıyor, mesafeye de dikkat etmiyor. Yeniden kısıtlama, kapanma gelirse bizim için sıkıntılı günler başlar. Çünkü emekli maaşım yetmiyor. Hep birlikte maske ve mesafe kurallarına uymamız gerekiyor.

Ali Ateş-Kıraathane işlemecisi

4/13
Dikkat edilmezse durum kötüye gider mask

Dikkat edilmezse durum kötüye gider

İşlerimiz, açılmadan sonra bir hareketlendi ama ilerleyen süreçte bu vakalar çoğalır ve kapanmaya girersek yanarız. Çünkü kısıtlama, kapanma dönemlerinde 5-6 ay boyunca kiramızı cepten ödedik. Ben dışarıda çalışırken eşim dükkanda durdu ve kiraya öyle ödeyebildik. Yoksa burayı kapatırdık. Maske ve temizlik kurallarına dikkat edilmesi gerekiyor. Dikkat edilmezse durum kötüye gider. Yeni kısıtlama ve kapanma kararları ile ben burayı kapatırım, cebimden ödemeler yapamam.

Atilla Çoka-Tuhafiyeci

5/13
Yeni bir kapanma bizleri de kapatır mask

Yeni bir kapanma bizleri de kapatır

Bugünlerde işlerimiz bozuk, bunun nedeni de bence yoksulluk. İnsanlar hayvan bakmakta da zorlanıyor. Bu dükkan kendini zor döndürüyor, bana hiçbir faydası yok ve burası kira. Vatandaşa şunu söylemek istiyorum; Herkes kendisini korusun, maske ve mesafe kurallarını uysunlar ve aşılarını da olsunlar. Kısıtlama ve kapanma kararları yeniden uygulanırsa ben burayı döndüremem ve kirasını ödeyemem ki kredi çekerek aldık, onları da ödeyemem.

Celil Soydaş-Petshop sahibi

6/13
Ben bir esnaf olarak son noktaya geldim mask

Ben bir esnaf olarak son noktaya geldim

İşlerimiz yeni kararlarla birlikte hareketlendi, eskiye göre daha iyi. Bugünlerde insanlar maskesiz ve mesafeye dikkat etmeden dışarıda. Ama denetim yok. Çünkü devlet serbest bırakmış durumda. Vatandaşı serbest bırakırsan, her türlü serbest davranır. Bence serbest bırakılmamalıydı. Özellikle çarşıda herkes maskesiz dolaşıyor. Ben bir esnaf olarak son noktaya geldiğimi söylemeliyim. Yeni bir kısıtlamada dükkanı kapatırız çünkü sonunu göremiyoruz.

Ferhat Karagöbek-Çay ocağı sahibi

7/13
Müşterilerimi her zaman uyarıyorum mask

Müşterilerimi her zaman uyarıyorum

İşlerimiz açıldı ve beklediğimizin üzerinde ilerliyoruz. Ama koronavirüsün 4. dalgası gelirse biz bunu kaldıramayız. Dünden beri Kandıra’da sahilleri görüyorum, tıka basa ve herkes dip dibe. Vatandaşa ne kadar sosyal mesafeye uyun deseniz de bu gerçekleşmeyecek ki vaka sayılarında da görüyoruz. Ben çay bahçemde müşterilere sosyal mesafeyi koruyun diyorum. Kısıtlama ve kapanma kararları yeniden gelirse vatandaşın ekonomik krizi başlayabilir.

İrfan Can Güren-Çay bahçesi işletmecisi

8/13
İkisini muhakkak yanınıza almalısınız mask

İkisini muhakkak yanınıza almalısınız

İşlerimiz aynı şekilde devam ediyor. Millet hala korkuyla geliyor ama yine de Allah bereket versin, kapalı olmasından iyidir. Maskeyi bırakmamamız lazım, mutlaka takmamız gerekiyor. Vatandaşa şunu söylemek istiyorum; Sosyal mesafe artı maske. Bu ikisini muhakkak yanınıza alın. Aynı zamanda aşı da olacağız. Kısıtlama ve kapanmanın geri gelmesi demek benim için dükkanın kapanması ve iflas etmem demek. Kapatıp gideriz gibi görünüyor.

İrfan Çalışkan-Çay ocağı işletmecisi

9/13
Kurallara mutlaka uymak gerekiyor mask

Kurallara mutlaka uymak gerekiyor

İşler bugünlerde normal bir şekilde ilerliyor hatta hafiften bir hareketlenme de söz konusu. İnsanlar sosyal mesafe kuralına uymalı. Yoksa eskiye geri döneceğiz ki bunu da kimse istemez diye düşünüyorum. Vaka sayılarının artması neticesinde kısıtlamalar ve kapanmalar gelirse işlerimiz kötü bir şekilde etkilenir. İnsanlar sokağa çıkamayınca bizim de işlerimiz duruyor. Bu da her birimizin ödemelerine, kiralarına yansıyor. O yüzden lütfen kurallara uyalım.

Mehmet Öztürkmen-Pastane sahibi

10/13
Aşı olmaya özen göstermemiz lazım mask

Aşı olmaya özen göstermemiz lazım

Yeni dönemle birlikte işlerde hareketlenme oldu. Bu süreç böyle giderse esnaf açısından sıkıntı yok. Çünkü pandemi öncesi rakamlara hemen hemen ulaştık. Yeni dönemle birlikte aşı olmaya özen göstermemiz gerekiyor. Çoğu kişi aşıdan kaçıyor ki ‘aşı olduktan iki sene sonra öleceksin’ diye bir yalan uydurmuşlar ama Cumhurbaşkanımız da aşı oldu. Yeniden kısıtlama, kapanma kararları gelirse sıkıntı yaşanır. Maazallah, var olan sıkıntı biraz daha büyür.

Murat Abiş-Dönerci

11/13
Maskeler takılmalı mesafe korunmalı mask

Maskeler takılmalı mesafe korunmalı

Yeni kararlarla birlikte işlerimiz iyi gidiyor. Özellikle 17 günlük tam kapanma sonrası vatandaşlar da gelip koltuklarını yaptırıyor. Vatandaşlar sosyal mesafeye ve maskeye dikkat etmiyor. Kendilerini tamamen kurtulmuş sayıyorlar, bir boş vermişlik hakim. Bence bayram tatilinin ardından vaka sayıları daha da artacak. Herkes maskesini takmalı, mesafeyi korumalı ve aşılarını olmalı. Kısıtlama ve kapanmada kira veren esnaf için çok büyük sıkıntı.

Recep Şentürk-Koltuk döşemecisi

12/13
Şu kalabalıkta bile işlerimiz dönmüyor mask

Şu kalabalıkta bile işlerimiz dönmüyor

Pandeminin başlarında işlerimizde bir hareket oldu ama daha sonrasında durdu. Şimdi durgun bir şekilde ilerliyoruz. 1 Temmuz kararlarının bize bir etkisi olmadı. Nedeni, yaz sezonu olması. Ben koronavirüs sürecinde ne bir uyarı, ne bir ceza aldım ama birçok insan kurallara uymuyor. Mesafeyi korumuyorlar. Herkes kendine dikkat etsin ki tekrar kapanmalar gelmesin. Her yer açıkken bile kiralarımızı ödemekte zorlanırken, kısıtlama ya da tam kapanmada kurtuluşumuz olmayabilir.

Serpil Zengin-Aktar

13/13
Piyasalar durgun insanlar tedirgin mask

Piyasalar durgun insanlar tedirgin

İşlerimiz ufak tefek de olsa oluyor. Allah’a şükürler olsun. Bayram nedeniyle bir yoğunluk var ama genelde piyasa durgun ve insanlar tedirgin. Vatandaşlarımızın sosyal mesafeye uyması, aşılarını olması ve maskelerini takması gerekiyor. Müşterilerimiz oyun oynarken, çay içerken maskeyi takamıyor ama bu durumlar dışında maske ve sosyal mesafeye kesinlikle dikkat edilmeli. Çünkü yeniden bir kapanmada evimize çorba götüremeyeceğiz. Borçları da ödeyemeyiz.

Sultan Yıldız-Kıraathane çalışanı

25 Tem 2021 - 21:40 - Gündem --- Okunma

Muhabir Muhammet Emin Can

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.199.617 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

05

Sömürülen - Çaycısı kahvecisi,berberi hepsi olmuş sana profesör, sor bakalım kaç para vergi veriyorlarmış bu devlete,pandemiden öncesine kadar burunlarından kıl aldırmayan esnaf şimdi olmuş sana zırıldak Kazım, bırakın bu işleri,zamanında velinimet olan müşteriye insan gibi davranmıyordunuz...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Ağustos 07:12
04

Mahir - İşin ucu kendinerine dokunacagini anlayınca acayip duyarlı oluyor bu insanlar.

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 26 Temmuz 11:36
03

Ademoğlu - Murat abiş aşı olan sayısı 65 milyon bu şu demek aşı bir işe yaramıyor kapiş maske insanı sadece hasta eder mantığa bak evi havalandır ama aynı havaya maskesiz çıkma 2017 de gribal enfeksiyon dan ölenlerin sayısı koronadan ölenlerin sayısının 2katı burada art niyet var

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 26 Temmuz 07:24
02

Vatansever - hiç bir esnafın maske ve mesafe umurunda değil. vatandaşı uyaran ve kurallara riayet eden bir tane esnaf tüccar yok.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 26 Temmuz 01:20
01

Bilirkişi - esnafımız maskesiz müşterileri para kazanmak uğruna dükkanına alırsa uyarmazsa para kazanacam diye daha çok bekleriz normale dönmek için

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 26 Temmuz 00:46

BAZA YÜKSELTİLİR

BAZA YÜKSELTİLİRAltlarını rahatça temizleyebilmeniz içinFiyat 200 TLTel: 0535 895 09 53

BAY PERSONELLER ARANIYOR

DOĞA LOJİSTİK TEMİZLİK Fabrika bünyesinde bahçe bakım ve temizlik işlerinde çalışacak 22-40 yaş aralığında 2 doz aşısını tamamlamış BAY PERSONELLER al...

SEVKİYAT ŞOFÖRÜ ARANIYOR

İzmit Sanayi Mahallesinde bulunan tatlı  fabrikamıza İstanbul/Bursa/İzmit arasında çalışacak SEVKİYAT ŞOFÖRÜ aranmaktadır 40-45 yaş aralığında, SRC, p...

BULAŞIKÇILAR ARANIYOR

Restaurant ve Teknopark projemizde çalıştırılmak üzere , BULAŞIKÇILAR alınacaktır. Kartepe Yemek Ve Gıda San.Ve Tic.Ltd.Şti Tel: 0 262 335 52 66

FORKLİFT OPERATÖRLERİ ARANIYOR

Dilovası bölgesinde çalışacakFORKLİFT OPERATÖRLERİ alınacaktırİzmit ve Gebze'den servisimiz vardırTel:0 541 363 46 62 - 0 549 786 58 05

MAKİNA ELEKTRİKÇİSİ ARANIYOR

Makina Elektrikçisi aranmaktadır.İzmit SanayisiTel: 0544 298 45 41

OTO YIKAMA ELEMANLARI ARANIYOR

Oto yıkamada full veya part time çalışacak OTO YIKAMA ELEMANLARI aranıyor Karabaş Mah. Köseoğlu Sk. No:22 İzmit Tel: 0532 265 83 64

BİBERES GIDA BAYAN ELEMAN ARIYOR

Gıda imalatında çalışacak 18-35 yaş arası BAYAN ELEMAN alınacaktır BİBERES GIDA Mahmutpaşa Mah. Ova Sok. No:17 Başiskele/KOCAELİ Tel: 0532 452 30 38...

GÜLTEPE DİNLENME TESİSLERİ ELEMAN ARIYOR

Gültepe Dinlenme Tesislerine TECRÜBELİ BAY GARSON ve BAYAN KASİYER aranmaktadır SGK+ Yemek+ Servis Tel: 0534 360 86 21-0549 479 00 53

OPET İSTASYONUNA ELEMANLAR ARANIYOR

Derince'de Opet benzin istasyonu için YIKAMACI, MARKETÇİ ve POMPACI  personeller alınacaktır. Tel: 0262 239 54 31