- 26 Tem 2021 - 21:11 G: 26 Tem 2021 - 21:21

Akşam pazarı projesinde esnafların kafası karışık

Kocaeli Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet Serim’in gündeme getirdiği akşam pazarı projesi, esnafı adeta ikiye böldü. Pazarcıların yarısı projeye sıcak bakıyor. Diğer yarısı da işlere katkı sağlamayacağı düşüncesinde.

Muhammet Emin Can
Muhammet Emin Can Tüm Haberleri
mask

BAŞKAN SERİM AÇIKLADI

Kocaeli Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet Serim kısa süre önce aklındaki bir projeden bahsetmiş ve önümüzdeki günlerde projeyi hayata geçirmek istediğini açıklamıştı. Başkan Ahmet Serim’in aklındaki proje akşam pazarı projesiydi. Başkan Serim bu proje kapsamında esnafıyla birlikte Doğu Kışla Kapalı Pazar Alanı’na haftada bir gün saat 17.00’den 00.00’a kadar hizmet verecek bir pazar kurmayı planlıyor. Projenin hedefi AVM’ye giden vatandaşları pazara çekebilmek.

İKİYE BÖLÜNDÜLER

Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet Serim’in projesini bizzat pazar esnafına sorduk. Ancak gördük ki, pazarcı esnafı karpuz misali ortadan ikiye bölünmüş durumda. Pazarda çalışarak geçimini sağlayan esnaflardan yarısı projeye olumlu bakıyor. Böylece vatandaşı daha çok pazara çekebileceklerini düşünüyorlar. Olumsuz bakan esnafların gerekçesi ise hali hazırda işlerinin azaldığı, akşam pazarının da işleri artırmayacağı.

2/13
Pazardaki esnaflar her çalışmaya uyar mask

Pazardaki esnaflar her çalışmaya uyar

Pazarların akşam ya da normal gününde kurulması hiçbir şekilde pazar esnafını etkilemez. Burada etkilenecek olan müşteriler olur. Biz pazarcılara pazarı gece saat 03.00’te kur denilsin biz o saate de kurarız ama iş olması bizim için kritik nokta. Akşam pazarı projesinde yaz aylarında belki iş olur ama kış aylarında iş olmaz. Çünkü kışın saat 17.00’den sonra hayat duruyor. Pazar esnafı her projeye uyar ama para kazanması önemli. Akşam pazarı için ayrı bir gün olmaz.

Erdal Demirtaş-Sebze satıcısı

3/13
Proje işlerimize katkı sağlamaz mask

Proje işlerimize katkı sağlamaz

Bence akşam pazarı olmaz çünkü vatandaş buraya sadece gezmeye gelir. Mevcut kurulan pazarlarda bile işler bozukken, bu projenin toparlanmaya katkı sağlayacağını düşünmüyorum. Mesela Cumartesi Pazarı zaten saat 21.00’e kadar kurulu kalıyor. Akşam pazarı projesi saat 17.00’den gece 00.00’a kadar olsa bile olur mu bilemiyorum. Projenin bizim işlerimize bir katkısı olmaz çünkü burada kurulacak bir akşam pazarı mevcut pazarları etkiler.

Faruk Çoban-Sebze satıcısı

4/13
AVM’ye gidenleri buraya çekebiliriz mask

AVM’ye gidenleri buraya çekebiliriz

Cumartesi ve Perşembe pazarları, İzmit’e fazla geliyor. Bundan dolayı Cumartesi Pazarını yaz aylarında akşam saatlerine alırlarsa çok daha güzel olabilir. İzmitli vatandaşlar cumartesi ve pazar günlerini AVM’lerde geçiriyor. Akşam pazarı ile birlikte AVM’ye giden vatandaşları buraya çekebiliriz. Bu projenin bize katkısı konusunda net bir şey söyleyemem. Olumlu da olabilir, olumsuz da olabilir. Ama bir farklılık olacağını söyleyebilirim.

Fatih Çiçek-Tekstilci

5/13
Sadece yaz ayları için uygun olur mask

Sadece yaz ayları için uygun olur

Proje güzel bir proje ki biz daha önce gündeme getirmiştik. Ama sadece yaz sezonu için uygun görüyoruz. Bence bu proje mantıklı bir proje çünkü yaz aylarında insanlar gezmeye çıkıyor ve araçlarını kullanıyor, bu eylemlerini burada kurulacak akşam pazarına gelerek gerçekleştirebilirler. Saat 17.00’den gece 00.00’a kadar olması uygundur ama bu konu üzerine tartışılabilir. Buraya bir eğlence alanı yapılabilir ama karşıda var, o nedenle yapmazlar.

Fethi Açıkgöz-Patates satıcısı

6/13
Amaçları Cumartesi Pazarı’nı baltalamak mask

Amaçları Cumartesi Pazarı’nı baltalamak

Doğu Kışla Kapalı Pazar Alanı üç tane pazarı kaldırmaz. Proje, Cumartesi Pazarı’nı da baltalamış olur. Bu projeyi düşünenlerin gözü Cumartesi Pazarını baltalamak, burayı yok etmek. Mevcut kurulan iki pazar da yoğun çalışıyordu. Pandemi koşulları yakın döneme kadar pek izin vermese de yeni yeni toparlanıyoruz. Perşembe günü tezgahını açan arkadaşım cumartesi açandan daha fazla kazanıyorken üçüncü bir pazara gerek olmadığını düşünüyorum.

Hüseyin Yapıncak-Limon satıcısı

7/13
Projeye kesinlikle olumsuz bakıyorum mask

Projeye kesinlikle olumsuz bakıyorum

Akşam pazarı projesine olumlu bakmıyorum çünkü sayı çoğaldıkça pazarların kalitesinde düşüş yaşanıyor. Akşam pazarı benim görüşüme göre tutmaz. Hatta perşembe ya da cumartesi pazarlarından biri akşam pazarına dönüştürürlerse bir pazarı kaybetmiş oluruz. Akşam pazarından hiç umutlu değilim çünkü bizim mevcut pazarlarımız saat 22.00’ye kadar açık. O saatten sonra pazar açık olsa ne olur ki? Akşam pazarına kesinlikle olumlu bakmıyorum.

Murat Argun-Oyuncakçı

8/13
Akşam pazarı bize kazanç sağlamaz mask

Akşam pazarı bize kazanç sağlamaz

Akşam pazarı proje güzel bir proje, iyi bir iş ama bizim işimiz zaten ağır çünkü sabah 06.00’da buraya gelip saat 21.00’de evlerimize gidiyoruz ki bu proje de geldiğinde daha fazla yorulacağız. Mevcut pazarlardan birini akşam pazarına dönüşmesi bizim için problem olmaz ama iş olmayabilir, işler yarı yarıya düşebilir, insanlar işlerinden çıkıp buraya geliyor, adam bir de evine gidip buraya mı gelecek? Bu proje bize kazanç sağlamaz çünkü haftada iki gün zaten pazar kuruluyor.

Mustafa Candan (51 -Sebze Satıcısı)

9/13
Burası her akşam pazarı kaldırmaz mask

Burası her akşam pazarı kaldırmaz

Akşam pazarı yanlış bir projedir. Çünkü Perşembe Pazarı ve Cumartesi Pazarı var. Haftada iki gün kurulan pazarlar bile Doğu Kışla Kapalı Pazar Alanına fazla geliyorken, burası her gün kurulacak bir pazarı kaldırmaz. Buranın normalde oturmuş pazarı perşembe günleri kuruluyor. Cumartesi günü kurulan pazarda bile iş yapamıyoruz, zayıf kalıyor. Cumartesi Pazarı’nın akşam pazarına dönüştürülmesi de esnafı kurtarmaz. Ben bu projeye olumsuz bakıyorum.

Mustafa Yıldırım-Tekstilci

10/13
Akşam kim gelip alışveriş yapar ki mask

Akşam kim gelip alışveriş yapar ki

Akşam pazarı projesi olmaz çünkü Kocaeli Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet Serim pek sevilmiyor. Oda başkanının sevilmemesinden dolayı akşam pazarının kurulmayacağını düşünüyorum. 2.5 seneden beri pazarda iş yapıyorum. Bu pazar işi öldü. Marketler arttığı için buradaki esnaf iş yapamıyor. Akşam pazarı da çözüm olmaz. Ama belki pazarın kaldırılma saati daha da ileri alınabilir. Akşam kim gelip de alışveriş yapacak ki… Ben olumsuz bakıyorum.

Nevzat Gürsoy- Sebze satıcısı

11/13
Pazartesi günleri kurulursa iyi olur mask

Pazartesi günleri kurulursa iyi olur

Akşam pazarı olumlu bir proje. Proje biz pazarcılara ekonomik kazanç sağlayabilir ama burada kurulacağı gün çok önemli. Çünkü Doğu Kışla Kapalı Pazar Alanı hem perşembe hem de cumartesi günleri pazarlara ev sahipliği yapıyor. Akşam pazarı perşembe ve cumartesi arası bir güne kurulursa olmaz ama pazartesi günü kurulursa iyi olur. Mevcut pazarlardan biri dönüşürse mağduriyetler yaşanabilir. Çünkü Perşembe Pazarı’nda yeri olanın diğer gün için yeri olmayabilir.

Ömer Uçar-Süs eşyası satıcısı

12/13
Bu proje bir boşluğu ortadan kaldırabilir mask

Bu proje bir boşluğu ortadan kaldırabilir

Akşam pazarı projesi çok olumlu gibi görünüyor. Bu projenin esnafa katkısı mutlaka olur. Bu proje ile vatandaşın gündüz sıcağında veya işinden dolayı pazara gelememe durumları da ortadan kalkabilir. Proje pazar esnafına katkı sağlayacaktır, özellikle gündüz çıkamayan vatandaşlardan dolayı pazar alanları boş kalıyor. Akşam pazarı boşluğu ortadan kaldırabilir. Pazar alanı içerisine eğlence amaçlı bir alana gerek yok çünkü yan tarafımız park.

Şenol Argun-Terlik satıcısı

13/13
İzmitlilerin izleme kültürünü arttırır mask

İzmitlilerin izleme kültürünü arttırır

Doğu Kışla Kapalı Pazar Alanı için planlanan akşam pazarı projesi bizim işlerimizi olumlu etkiler. İşlerimizde artış yaşanır. Müşteri akşam pazarına gelir gezer ve ürünleri inceler. Aklında kalan ürünler için de bir sonraki pazara eşini, çocuklarını yollar. Çalışan müşteriler akşam iş çıkışı alana gelerek gezerler ve perşembe, cumartesi günleri de alışverişlerini yaparlar. Akşam pazarı projesinin hayata geçmesi İzmitlilerin izleme kültürünü arttırır.

Tarık Uysal-Tekstilci

26 Tem 2021 - 21:11 - Gündem --- Okunma

Muhabir Muhammet Emin Can

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.199.617 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

08

Serkan - MARKETTEN ALIŞ VERİŞ YAPTIGIMDA ALACAGIMI HEM SEÇEREK HEMDE EZİK ÇÜRÜK OLMADAN ALIYORUM PAZARDA BU ŞANSIM OLMADIGI GİBİ TEZGAHIN ÖN TARAFINA SAGLAMLAR ARKA TARAFINA İSE ÇÜRÜKLER KONMUŞ HİÇ BİRİ SEÇTİRMEDİĞİ GİBİ ARKA TARAFINDADAM EZİK ÇÜRÜK OLANINNI VERİYOR BU DURUMDA PAZARCI BİNDİĞİ DALI KENDİ KESİYOR SÜÇÜ MÜŞTERİDE DEGİL KENDİLERİNDE ARASINLAR BAZILARININDA TERAZİLERİ HİLELİ OLDUGUNDAN TAM YERİNE EKSİK TARTIYOR

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Ağustos 22:50
07

Solmaz - 13 esnaf ile görüşülmüş. 3nde maske var, 1nde de çenesinde. siz esnaf olmayın ya. hele bu zamanda hiç olmayın. hatta gece sokağa bile çıkmayın.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 11 Ağustos 08:26
06

İssiz - Şu pazarda bulunan zabıtalar Allah rızası için şu oazarcilarin pazarda sattığı ürünleri bir kontrol edin hep ezik ve çürük mal dolu..gidin şu tezgaha urunleri tek tek alın inceleyin halka bilozuk çürük mal satan pazarcı esnafını cezalandirin .adam karpuzun bile curugunu satıyor

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Ağustos 04:24
05

Olsun Düşünen - BİZ ÇALIŞANLAR DA YAZ AYLARIN DA İŞ ÇIKIŞI RAHAT RAHAT PAZAR ALIŞ-VERİŞİMİZİ YAPMIŞ OLURUZ.FİKİR ÇOK GÜZEL UYGULAMAYA DA GEÇER İNŞALLAH

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Ağustos 12:22
04

Sade Vatandaş - Pazar esnafı kazanacağı paranın derdinde, sıkıntılılar; sebep de marketler. Kimse soruyor mu bu millet niye markete gidiyor diye. ihtiyaç listemi yapıyorum, yarısını marketten yarısını pazardan alıyorum. alacağım tezgahın arka tarafına bakıyorum genelde önü arkası çok farklı oluyor. Böyle giderse pazara sadece gezmek için gidilir hale gelecek. kendi ayaklarına sıkıyorlar...

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 27 Temmuz 09:04
03

Emekli - şehrin merkezinde pazar yok batısında pazar pazarı doğusunda bir gün arayla perşembe ve cumartesi pazarı akşam pazarını düşüneceğinize şehrin merkezine nasıl çözüm üretiriz ona kafa yorun

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 27 Temmuz 07:19
02

Efendi - Şehrin göbeğinde mükemmel konumda olan ve mimari yapısıyla da şahane bir yeri haftada 2 kere kullanmak yazıktır günahtır salı-perşembe-cumartesi pazar kurulsun çarşamba günleride ikinci el ve bit pazarı açılsın… geve pazarını da destekliyoruz.. işimiz gereği pazar alanına 19:00 dan hatta 20:00 den sonra gelebiliyoruz… bizide düşünün biraz.. fikir çok güzel destekliyoruz

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 27 Temmuz 01:25
01

İzmitli - Gündüz çürük çarik dolduruyorlar geçe ne yaparlar Allah bilir

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 26 Temmuz 22:17

BAZA YÜKSELTİLİR

BAZA YÜKSELTİLİRAltlarını rahatça temizleyebilmeniz içinFiyat 200 TLTel: 0535 895 09 53

BAY PERSONELLER ARANIYOR

DOĞA LOJİSTİK TEMİZLİK Fabrika bünyesinde bahçe bakım ve temizlik işlerinde çalışacak 22-40 yaş aralığında 2 doz aşısını tamamlamış BAY PERSONELLER al...

SEVKİYAT ŞOFÖRÜ ARANIYOR

İzmit Sanayi Mahallesinde bulunan tatlı  fabrikamıza İstanbul/Bursa/İzmit arasında çalışacak SEVKİYAT ŞOFÖRÜ aranmaktadır 40-45 yaş aralığında, SRC, p...

BULAŞIKÇILAR ARANIYOR

Restaurant ve Teknopark projemizde çalıştırılmak üzere , BULAŞIKÇILAR alınacaktır. Kartepe Yemek Ve Gıda San.Ve Tic.Ltd.Şti Tel: 0 262 335 52 66

FORKLİFT OPERATÖRLERİ ARANIYOR

Dilovası bölgesinde çalışacakFORKLİFT OPERATÖRLERİ alınacaktırİzmit ve Gebze'den servisimiz vardırTel:0 541 363 46 62 - 0 549 786 58 05

MAKİNA ELEKTRİKÇİSİ ARANIYOR

Makina Elektrikçisi aranmaktadır.İzmit SanayisiTel: 0544 298 45 41

OTO YIKAMA ELEMANLARI ARANIYOR

Oto yıkamada full veya part time çalışacak OTO YIKAMA ELEMANLARI aranıyor Karabaş Mah. Köseoğlu Sk. No:22 İzmit Tel: 0532 265 83 64

BİBERES GIDA BAYAN ELEMAN ARIYOR

Gıda imalatında çalışacak 18-35 yaş arası BAYAN ELEMAN alınacaktır BİBERES GIDA Mahmutpaşa Mah. Ova Sok. No:17 Başiskele/KOCAELİ Tel: 0532 452 30 38...

GÜLTEPE DİNLENME TESİSLERİ ELEMAN ARIYOR

Gültepe Dinlenme Tesislerine TECRÜBELİ BAY GARSON ve BAYAN KASİYER aranmaktadır SGK+ Yemek+ Servis Tel: 0534 360 86 21-0549 479 00 53

OPET İSTASYONUNA ELEMANLAR ARANIYOR

Derince'de Opet benzin istasyonu için YIKAMACI, MARKETÇİ ve POMPACI  personeller alınacaktır. Tel: 0262 239 54 31