- 30 Eyl 2021 - 19:56 G: 01 Eki 2021 - 11:07

Halk fiyatlardan, üretici maliyetlerden şikayetçi

Sebze ve meyve fiyatları sadece marketlerde değil, ucuz olması gereken pazarlarda bile son derece yüksek seyrediyor. Vatandaş denetim ve maaşların artırılmasını istiyor. Üreticiye göre çözüm mazot, yem ve gübre fiyatlarının aşağı çekilmesinden geçiyor.

Muhammet Emin Can
Muhammet Emin Can Tüm Haberleri
mask

AŞIRI YÜKSELİŞ VAR

Son dönemde olağan dışı bir yükseliş gösteren gıda fiyatları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da gündeminde. Fahiş fiyat artışları ile ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Böyle bir suistimal varsa bunun sorumlusu olan arkadaşlarım bunları takibe almak suretiyle bu zulmün önüne geçeceğiz” ifadelerini kullanmış ve vatandaşları umutlandırmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konuyu önümüzdeki günlerde detaylıca ele alması bekleniyor.

ÇÖZÜM BEKLİYORLAR

Marketlerdeki ve pazardaki gıda fiyatlarını sorduğumuz vatandaşlar fiyatların çok yüksek olduğunu söylerken çözümün denetimden, maaşların arttırılmasından ve çiftçi maliyetlerinin azaltılmasından geçtiğini vurguladı. Pazarcı esnafı ise son dönemde artan mazot, yem ve gübre fiyatlarına dikkat çekti. Çiftçiler ve üretim yapan köylü vatandaşlar fiyatların mazot, yem ve gübre fiyatlarının düşürülmesinden geçtiğini söylediler.

2/13
Devlet kontrol sistemi kurmalı mask

Devlet kontrol sistemi kurmalı

Fiyatlar aşırı derecede yüksek. Bir toptancı olarak söylüyorum, devletin kontrol sistemini kurup denetlemesi gerekiyor. Fiyatların yükselme nedeni serbest piyasa. Aracılarda da suç var. Örneğin kıvırcık bu mevsimden sonra hızla tükenecek. Çiftçilere deniliyor ki, ürün satılmıyor. Bu ürünü birkaç gün almıyor. Bu sefer Hal’de kıvırcık yok satıyor ve fiyatı yükseliyor. Çiftçinin elindeki ürünü fiyatı düşüyor ve oluşan farktan aracılar faydalanıyor.

Aydın Minas-Toptancı

3/13
Yapacak bir şey yok bu fiyatlar düşmez mask

Yapacak bir şey yok bu fiyatlar düşmez

Köylü pazarı İzmit’in en pahalı pazarı. Bu pazar pahalı ama Salı Pazarı bundan da pahalı. 3 bin lira asgari ücret alan bir insan kilosu 10 liraya üzüm alır. Başka da bir şey alamaz. Yapılacak bir şey yok, çünkü fiyatlar düşmez. Benzin pahalı, gübre pahalı ve bunları herkes biliyor. Cumhurbaşkanımız da bunları biliyor ama yapabilecek bir şey yok. Dolar yüksek, yine başını alıp gidiyor, neden gidiyor? Geçinmekte zorlanıyorum. Kirada olsam ne yapacaktım?

Ramazan Efe-Emekli

4/13
Vatandaş arada tepki gösteriyor mask

Vatandaş arada tepki gösteriyor

Biber tarladan 3 ya da 4 lira civarında bir değerle çıkıyor. Burada domates 5 lira, salatalık 5 lira. Satıcı ürünü diyelim ki benden 5 liraya alıyor, daha sonra da üzerine kendince değer ekliyor ve satışını yapıyor. İşlerimiz iyi, vatandaş arada tepki gösteriyor ama onlar da marketlere gidince ‘Tamam’ diyorlar. Tezgahımdaki fiyatlar gayet iyi. Marketler yüksek fiyatlı olduğu için vatandaş bizlere geliyor. Mazot ve gübre fiyatları çok yüksek.

Hüseyin Güneş-Esnaf

5/13
Geçinmemiz için maaşlar yükselmeli mask

Geçinmemiz için maaşlar yükselmeli

Fiyatlar yüksek. Marketlerde yüksek, pazarlarda daha da yüksek. Bugünün şartlarında geçinmek çok zor. Fiyatlardaki yükseliş engellenemez. O halde maaşların yükselmesi gerekiyor. Ben emekliyim ve emekli maaşıyla geçinmeye çalışıyorum. Geçen ay 150 lira elektrik faturası ödedim, bu ay gelen fatura 230 lira. Aradaki farka bakar mısınız? Bu şartlarda emekli maaşı 4 bin liradan aşağı olmamalı. Ama ne yazık ki bin 500 lira emekli maaşı alanlar bile var.

İrfan Çelik-Emekli

6/13
Köylüler şehre inmiş durumda mask

Köylüler şehre inmiş durumda

Gıda fiyatları yüksek çünkü köylü, şehirlere inmiş durumda. 5 yıl Almanya’da kaldım, orada bir kadının yanında çalıştım. Kadının bahçesi var, dedim ki ‘Türkiye’de insanlar böyle yerlerini satıyorlar. Sen neden satmıyorsun?’ Kadın bana ‘Ben deli miyim?’ dedi ve ‘Adam fabrikada çalışıyor 5 bin mark alıyor, ben kendi yerimde 6-7 bin mark alıyorum.’ dedi. Tarım ile diğer sektörler arasındaki fark kaldırılmalı ki, köylülerimiz tarımı tercih etsin.

Muhammet Onay-Emekli

7/13
Alışveriş yapmak zor hale geldi mask

Alışveriş yapmak zor hale geldi

Fiyatlarda artış var. Zincir marketlere girdiğimde her gün ürünlerin fiyatları değişiyor. Alışveriş yapmak zor hale geldi. Manavdan 2-3 ürün alıyorsun 100 lira, 200 lira tutuyor. Bekar bir vatandaşım. Eve giderken yalnızca ekmek alabiliyorum. Ama evli ve çocuğu olanların Allah yardımcısı olsun. Asgari ücret 5 bin lira olacak deniliyordu, o maaşlar olsa bile ürün fiyatları da artacaktı, önemli olan ürünlerin fiyatlarının sabitlenmesi.

Murat Aydemir-Makine teknikeri

8/13
Olmazsa olmazlar mazot ve gübre mask

Olmazsa olmazlar mazot ve gübre

Hal esnafı gidip üreticinin tarlasıyla anlaşsa fiyatlar düşük olur. Fiyatlar ancak böyle düşürülebilir. Biz çiftçilerin en büyük sorunu mazot ve gübre fiyatları. Çiftçinin olmazsa olması mazot ve gübre. Tarla sürülecek mazot lazım. Ürün ekilecek, 2-3 kere gübrelemek gerekiyor. Topraklarımız verimsiz ve gübre atmadan ürün alamayız. En ucuz çuval gübre 280 lira. Bizden alınan ürünlerin tezgahta yüksek fiyatlı olma sebebi ise nakliye olabilir. Son dönemde nakliye fiyatları yükseldi.

Özer Sapmaz-Esnaf

9/13
Gerekli denetimi devlet yapmalı mask

Gerekli denetimi devlet yapmalı

Gıda fiyatları çok tutarsız. Bu tutarsızlığın ortadan kaldırılması için devletimiz var. Devletimizin denetimleri yapması gerekiyor. Denetimlerde bakkal veya market ayrımı yapılmamalı, zabıtalar bakkalı nasıl denetliyorsa marketi de aynı şekilde denetlemeli. Kendi adıma konuşmam gerekirse ben geçinmekte zorlanmıyorum ama benim durumum toplumun geneli için geçerli olamaz. Marketle pazar arasında fiyat farkı var, marketlerde fiyatlar çok fazla.

Recep Ercan-Emekli

10/13
Herkes durumdan nemalanma peşinde mask

Herkes durumdan nemalanma peşinde

Ben köylüyüm ve marketlere gidiyorum. Şeftaliyi 18 liradan, inciri 33 liradan, üzümü 15 liradan görüyorum. Benim köyümde üzüm 5 lira, şeftali 7 lira ya da 8 lira, incir ise 10 liradan başlıyor ve 15 liraya kadar yükselebiliyor. Köylünün elinden çıkan fiyatla tezgahlardaki fiyat arasında çok fark var. Herkes durumdan nemalanmanın peşinde. İşlerden memnunum, müşterilerimiz fiyatlardan şikayetçi ama çiftçinin birçok ürününün maliyeti üçe katlanmış durumda.

Tamer Özsöz-Esnaf

11/13
Elimizdeki ürünler burada kalabiliyor mask

Elimizdeki ürünler burada kalabiliyor

Tarlada problem çok. Öncelikle işçilik pahalı, benzin pahalı, gübre pahalı. Biz köylüler buraya geldiğimiz zaman ürünler elimizde kalabiliyor. Vatandaş seçerek alıyor, geriye kötüler kalıyor. Bir maydanozu 1.5 liradan veriyoruz ama ‘Çok’ diyor. Bir maydanozu yetiştirene kadar neler çekiyoruz, bilinmiyor.  Bizler maydanozdan 30 kuruş, 40 kuruş kar elde edebiliyoruz. Örnek veriyorum, yem fiyatları düşerse süt ve yumurta fiyatları da düşer.

Yaşın Alparmak-Esnaf

12/13
Aslında fiyatlar çok yüksek değil mask

Aslında fiyatlar çok yüksek değil

Biz yetiştirebildiğimiz kadar yetiştirmeye çalışıyoruz ama hava şartları sıkıntılıydı. Çünkü hava bu sene sıcak gitti. Öyle olunca pek meyve ve sebze olmadı. Bu, fiyatların yükselmesine neden oldu. Fiyatlar yine de çok yüksek değil. Ben ürünlerimi marketlere vermiyorum ama bazı arkadaşlarımız veriyor. Marketler toptan çalıştıkları için ürünleri ucuza kapatabiliyor ve vatandaşa pahalıdan satabiliyor. Aslında burada kazanan Hal’dekiler oluyor.

Yüksel Gülen-Esnaf

13/13
Fahiş fiyatların nedeni kuraklık mask

Fahiş fiyatların nedeni kuraklık

Malımızı kişilere sattığımız için çok mal yetişmiyor. Arızlı kırsalında yaşayan bir aile olarak bu sene biraz kurak geçti ve sulama imkanlarımızın yetersizliği nedeniyle pek bir ürün çıkmadı. Yüksek fiyatların nedeni biraz kuraklık olurken biraz da fırsatçılar oldu. Üretici değil, Hal’den alan kazanıyor. Bu sene fasulye ektim, geçmişte 50 kilo topladığım yerden 5 kilo toplayamadım. Domateste de aynı durum söz konusu. Fiyatlar iyi denetimle düşürülebilir.

Ali Mutlu-Esnaf

30 Eyl 2021 - 19:56 - Gündem --- Okunma

Muhabir Muhammet Emin Can

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.736.234 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Murat - Dolar olacak 10 TL dolarla mi maaş alırsınız.yoo dolarla almayız gübre mazot elektrik kullandığımız herşeyi bize dolar ile satarlar dolar zamlaninca bunlarda zamlanir berbat bir yönetimden hafızada kalanlar.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Ekim 19:40
01

rekabet - avrupada ne yapiliyorsa bizde de olmali.. avrupada olmayan da bizde de olmamali.. semt pazarları açık pazarlar hızlı şekilde kaldırılmalı.. besin zincirinii esnaftan kurtarmak gerekiyor. çünkü kendi ceplerini korumak amaçlı verdikleri mikro kararlar pahalılığa sebeb oluyor. düşünün eskiden bakkallar gıda satardı. biraz kuvvetten düşünce su an zincir marketlerde ucuza satılıyor. yine aynı şekilde esnafların gücü kuvveti kırılmalı.. hem son satıcı hem de aracı olarak pahalılığa verimsizliğie sebeb oluyorlar.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 30 Eylül 22:16

BAYANTEMİZLİK ELEMANI ARANIYOR

BAYAN TEMİZLİK PERSONELLERİ alınacaktır. Asgari ücret+sgk+yemek+yol verilecektir.Yeşilova - İzmitTel:0530 918 36 14- 0 262 322 65 75

BAYAN YARDIMCI ARANIYOR

35-50 yaş arası İzmit merkez ve civarında ikamet eden çocuk bakımında deneyimli YARDIMCI aranıyor Tel: 0532 383 91 62

VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR ARANIYOR

Palet Fabrikasında çalışabilecek VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR aranıyor 80’LİK ŞERİT USTASI, ŞERİT BİLEME USTASI Alınacaktır Kocaeli Kereste Tic.Ltd....

PASTA VE KURABİYE USTASI ARANIYOR

KEYFİ İKRAM İMALATHANE İzmit Merkez Adliye arkasındaki Şehit Musa Sokakta bulunan imalathanemize PASTA VE KURABİYE USTASI alınacaktır. Sabah 07.00...

MOBİLYA USTALARI ARANIYOR

Mobilya atölyesinde çalışacak MOBİLYA USTALARI aranıyor. Hüseyin Eren Mobilya San. Tic. Ltd. Şti.İzmit San Sit. 16. Cad. 14. Blok No: 7 Tel: 0532 67...

TIR ŞOFÖRÜ ARANMAKTADIR

*Uzun yol deneyimli *SRC 2, SRC 4 ve Psikoteknik belgeli *Dijital ehliyeti olan TIR ŞOFÖRÜ ARANMAKTADIR İzmit Merkez-Köseköy-Başiskele-Gölcük-Karamür...

KUZİNE RESTAURANT ELEMAN ARIYOR

A- 2 EHLİYETLİ KURYE ALINACAKTIR 6.000 TL Maaş+SGK+Yemek & BAYAN BULAŞIK ELEMANI ALINACAKTIR KUZİNE RESTAURANT İLETİŞİM: 0262 329 09 09 – 053...

BAYAN ELEMAN ARANIYOR

İzmit’te bulunan firmamıza MYO muhasebe veya büro yönetimi bölümlerinden mezun BAYAN ELEMAN arıyoruz.” İletişim : [email protected]

ELEMANLAR ARANIYOR

Kocaeli/ Hereke’de Liman işlerinde çalıştırılmak üzere gerekli belge ve ehliyetlere sahip, deneyimli EKSKAVATÖR OPERATÖRÜ, GEMİ VİNÇ OPERATÖRÜ ve...

KALİTE KONTROL ELEMANI ARANIYOR

KALİTE KONTROL ELEMANI Kocaeli Kartepe Lokasyonunda bulunan Cam İşleme fabrikalarımızda Kalite Sorumlusuna bağlı olarak çalışacak 'KALİTE KONTROL ELE...