- 06 Eki 2021 - 20:07 G: 06 Eki 2021 - 20:15

Gölcük’te hafif raylı sisteme bakış pozitif

Büyükşehir, İzmit’ten Gölcük’e kadar uzanacak hafif raylı sistemin fizibilite ihalesini açtı. Gölcüklüler projeyi olumlu karşıladıklarını, tamamlanması halinde bölge trafiğine katkı sağlayacağını belirtti.

Muhammet Emin Can
Muhammet Emin Can Tüm Haberleri
VATANDAŞ BEKLİYOR mask

İZMİT’TEN GÖLCÜK’E…

İzmit-Gölcük arasında hayata geçirilmesi planlanan hafif raylı sistem, yıllardır gündemdeydi ancak ilk somut adım geçtiğimiz haftalarda atıldı. Büyükşehir Belediyesi, Güney Hafif Raylı Sistem Hattı Fizibilite Etüdünün Hazırlanması ihalesi açtı. İhaleyi alan Tümaş Türk, çalışmaları 90 günde tamamlayacak. Tümaş Türk, öncelikle raylı sistemin yapılacağı hattı belirleyecek. Hat üzerinde oluşturulacak durakları, hat üzerinde aktarma noktalarını belirleyecek. Hattın geçeceği bölgelerdeki yolculuk oranları, hattın yapılması planlanan tarihinde ne kadar yolcu olacağı ile ilgili tahminler de fizibilite çalışmasında yer alacak. Aynı zamanda hattın ne zaman yapılması gerektiği ile ilgili öneriler de yer alacak.

VATANDAŞ BEKLİYOR

Fizibilite çalışması Ulaştırma Bakanlığı Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürlüğü yetkililerine sunulacak. Proje onaylanırsa ön ve kesin proje çalışmaları için bu kez çalışma yapılacak. Fizibilite çalışmaları için ihale süreci tamamlanan İzmit-Gölcük hafif raylı sistem projesi için Gölcük halkı da beklemeye geçti. Görüşlerini sorduğumuz vatandaşlar projeyi olumlu karşıladıklarını, tamamlanması halinde bölge trafiğine katkı sağlayacağını belirtti. İzmit Gölcük arasında sefer yapan otobüslerin ücretlerinin de çok yüksek olduğunu belirten vatandaşlar alternatif bir ulaşım aracının olmasına ılımlı yaklaşıyor.

2/13
Ticari anlamda hareketlendirir mask

Ticari anlamda hareketlendirir

Bahsi geçen raylı sistem projesi çok güzel. İzmit ve Gölcük’te yaşayanlar için çok güzel olacak. Hafif raylı sistem ile birlikte Gölcük ticaretinde de muhakkak bir hareketlenme yaşayacaktır. Proje, İzmit’e de hareketlilik kazandırılabilir. Bu sistemin nereden geçeceği de çok önemli. Bence bu sistem D-130 üzerinden geçmeli, şehrin içerisine girmemeli. Şehrin içerisinden geçmesi trafik problemini ortaya çıkarabilir. Bu hat öğrencileri de buraya çekebilir. Ahmet Eren (66–Emekli)

3/13
İlçemize gelirse memnun oluruz mask

İlçemize gelirse memnun oluruz

Raylı sistemler en büyük kolaylıklardan biri çünkü zamandan kazandırır, yakıttan kazandırır. Geçtiğimiz günlerde çocuğumu otogara yetiştirmek istedik. Otobüse 1 saatimiz var ve trafik Yeniköy’ün orada tıkandı. Koştur koştur ancak yetiştirebildik. Raylı sistem zaman açısından daha avantajlıdır, çabuktur, hızlıdır. Raylı sistem Gölcük’e gelirse memnun oluruz, hizmetten memnun oluruz. Ticari kayıp olmaz. Benim İzmit’ten de müşterilerim var. İrfan Üçer (51-Esnaf)

4/13
Gölcük’e her yönden katkı sağlayacaktır mask

Gölcük’e her yönden katkı sağlayacaktır

Raylı sistemin Gölcük’e her yönden katkısı olacaktır çünkü minibüs ve otobüs şoförleri kafalarına göre takılıyor. Otobüslerde fiyatlar çok yükselmiş durumda. Raylı sistemle birlikte gariban vatandaş rahatlar, bizler de rahatlarız. Biz emekli vatandaşız, kartlarımız var ama diğer vatandaşı da düşünmek lazım. Otobüs şoförleri bazen özel kartı olan vatandaşları araçlara almıyor. Raylı sistem özellikle onlar için çok iyi olacak. Projeden tüm vatandaşlar yararlanır. Nusret Kazan (70–Emekli)

5/13
Bence Gölcük’ün buna ihtiyacı var mask

Bence Gölcük’ün buna ihtiyacı var

İzmit’e ulaşımda hafif raylı sistem projesi önemli. Gölcük’ün buna ihtiyacı var. Bu projenin Değirmendere ve Karamürsel tarafına bağlanması da sağlıklı olabilir. Hafif raylı sistem projesine bakışım olumlu yönde. İnşallah kısa sürede başlanır ve tamamlanır. Bölge trafiğine de katkı sağlayacak bir proje ama burada durakların doğru konumlandırılması çok daha önemli. İskele yolu, belediye durağı gibi yerlerde özellikle duraklar yapılmalı. Taha Emir Gülsu (22–Öğrenci)

6/13
İyi ama konuşmak için henüz erken mask

İyi ama konuşmak için henüz erken

Yapılacak olan sistem vatana, millete hayırlı uğurlu olsun. Günümüz teknolojisi neyi gerektiriyorsa onun yapılması gerekiyor. Bu projenin Gölcük’e kazandıracakları için şimdiden konuşmak erken olabilir ama bir hareketlilik kazandırılacaktır. Raylı sistemin geçeceği nokta çok önemli. Şehir içinde raylı sistem için yer yok. Raylı sistemin şehrin içerisinden geçmesi Gölcük’ü bölecektir. Ben çok nadir kullanırım çünkü evden işe, işten eve giden gelen biriyim. Zeki Yılman (56–Esnaf)

7/13
Hafif raylı sistemin gelmesi harika olur mask

Hafif raylı sistemin gelmesi harika olur

Çok güzel olur, raylı sistemin gelmesi harika olur. İzmit’ten yola çıkarak Gölcük’e gelecek olan bir raylı sistem, Gölcük için 10 numara olacaktır. Bu sistemin gelmesi trafik problemini ortadan kaldırabilir. Gölcük ticaretinde hareketlilik yaşanabilir ve iş hareketliliği artabilir. Buraya raylı sistemle gelecek olan Kocaelili vatandaşlar daha rahat ulaşım imkanı elde etmiş olacak. Sistemin geçeceği bölge çok önemli. D-130 ya da çarşı içerisi uygundur. Yusuf Es (37–Esnaf)

8/13
Ulaşım açısından faydaları olacak mask

Ulaşım açısından faydaları olacak

Hafif raylı sistemin Gölcük’e büyük katkısı olur. Özellikle ulaşım açısından çok fayda sağlayacak. Çünkü buradan İzmit’e ya da diğer ilçelere gitmek çok zor oluyor. Ben Sakarya’dan buraya geldim. Buradan Sakarya’ya hızlı trenle gidebilsem iyi olurdu. Önce otobüsle buradan İzmit’e gitmem gerekecek ama yeni projeyle birlikte daha hızlı ve kolay bir şekilde İzmit Garı’na ulaşabilirim. Bu projenin hattı bence İzmit’te olduğu gibi şehrin içinden geçmeli. Samet Can Çetin (22-Öğrenci)

9/13
Yaşanabilecek trafik kazaları önlenebilir mask

Yaşanabilecek trafik kazaları önlenebilir

Raylı bir sistemin Gölcük’e gelmesi hem bölge için hem de benim için iyi olur. Çünkü buradaki insanların işinin görülmesine katkı sağlayacak. Gölcük’te yer alacak bir raylı sistem buradaki trafik problemini de çözer. Ayrıca, yaşanabilecek trafik kazaları önlenebilir. Bu proje 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız için çok daha iyi olacak. Çünkü otobüste ayakta kalıyorlar. Gölcük esnafı için de bu proje önemli çünkü burada hareketlilik artabilir. Onur Karaca (24–Öğrenci)

10/13
Başka yerlerden insanlar da gelir mask

Başka yerlerden insanlar da gelir

Gölcük’e raylı sistem çok güzel olur, fiyatları da uygun olur. Ulaşım rahatlar ki memleket için yapılan her şey güzel olur. Bu projenin ilçe ticaretine de katkısı olur, Gölcük’ün farklı bölgeleri ile birlikte başka yerlerden insanlar buraya gelir. Nüfus çoğalıyor, araçlar tıklım tıklım özellikle bu sorun da ortadan kalkabilir. Ama şunu söylemeliyim, Gölcük’te trafik sorununun ortadan kalkması için şehir merkezinden kamyonların kaldırılması gerekiyor. Nurettin Fidanoğlu (66-Emekli)

11/13
Marmaray hattına kadar uzatılmalı mask

Marmaray hattına kadar uzatılmalı

50 yıldan beri buradayım. Raylı sistemin buradan Marmaray hattına kadar uzanması lazım. En azından Yalova, Karamürsel ve bu bölgeye raylı sistemin gelmesini istiyoruz çünkü burası müsait. Bu projeyle birlikte Gölcük’ün trafik problemine de çözüm bulunabilir, 15 yıldan bu yana buradan Bursa’ya gidebilecek bir projeyi aramızda hep konuşuyorduk. İnsanlar bu güzergahı kullanarak İzmir’e gidiyor. Bundan dolayı burayı da rahatlatmak lazım. Naci Turan (58–Esnaf)

12/13
Şehir trafiği akıcı bir hale gelecektir mask

Şehir trafiği akıcı bir hale gelecektir

Gölcük’e hafif raylı sistemin gelmesi çok güzel olur. Hem Gölcük esnafına da katkı sağlar. Çünkü iş çıkışlarında yaşanan trafik yoğunluğu, insanları alışverişten uzaklaştırabiliyordu. Yapılacak projeyle birlikte trafikteki duraksama problemi ortadan kalkacaktır, trafik akıcı hale gelecektir. Akşam saatlerinde ben bile kendi aracımla gidiyorum, bu durum beraberinde trafiği de beraberinde getiriyor. Bence hat tellerle askeriye içerisinden geçebilir. Hasan Zıhlı (62–Emekli)

13/13
İzmit’te çalışanlar için yararı olur mask

İzmit’te çalışanlar için yararı olur

Gölcük’e raylı sistemin faydası özellikle İzmit’e ulaşımda olacaktır. İzmit’ten buraya müşteri gelmez ama buradan İzmit’e gidiliyor ki zaten giden çok insanımız var. Gölcük halkı ve esnafı olarak müşterimizi Gölcük’te tutmaya çalışmalıyız. Belediyemizin panayır ya da halk günü gibi etkinlikleri olursa o zaman İzmit’ten buraya insanlar gelebilir. Hafif raylı sistemin Gölcük esnafına katkısı olacağını düşünmüyorum. İzmit’te çalışanlara yararı olur. Faruk Mavigöz (55–Esnaf)

06 Eki 2021 - 20:07 - Gündem --- Okunma

Muhabir Muhammet Emin Can

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.756.083 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

18

Efe Erbek - bence önemli olan raylı sistem den önce acil battı çıktı yapılması lazım tam bir kaos yaşanıyor gölcük ilçesinde bir çok ilden büyük olduğu halde ilçemiz yatırım konusunda sıkıntı çekiyor saygıdeğer başkanımız ee bir yere kadar burda toplumunda desteğine ihtiyaç var gölcük bir türlü kabugunun dışına çıkamadı

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Ekim 11:46
16

Mehmet Koç - Başiskele çok yoğunlaşıyor izmitte oturanlar ozellikle o taraflara cok tasiniyor zaten nufus aciklandiginda bu sene basinda izmit eksiye dustu başiskele artışta kocaelide birinci oldu il emniyet sarayida başiskeleye tasiniyor mesela nufus kesinlikle dusundugumuzden fazla yogunlasiyor başiskelede bu kadar kısa zamanda

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 07 Ekim 14:31
13

E.d - Gölcükün D130 karayolu üzerindeki binaların yoğunlugu, şerit genisletmek için alan olmaması hafif raylı sistem için uygun değildir. Sadece trafik akışı babında düşünülmesi de yanlistir. Toplu tasimacilikta , insanların güvenli ve hızlı bir sekilde ulaşımlarini sağlamak belediyelerin aslı gorevidir. İzmit' ten Karamürsel e kadar Metro yapilmasi 21.yüzyila yakışır nihai çözümdür. Golcuk D130 daki trafiği rahatlatmak için, transit geçecekler icin İhsaniye Kavakli dan Gölcük çıkışı kerimağa rampası arasında 3 şeritli 2 ayrı tünel geçişi en doğru olandır.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 07 Ekim 13:38
12

okuyucu - Son zamanlarda okuduğum en güzel haber. Kocaeli toplu taşımada İstanbul'a bu kadar yakınken toplu taşımasının bir o kadarda uzak olması içler acısı. Otobüsler eski insanlar balık istifi yolculuk yapıyor. Örneğin Başiskele Karşıyaka'dan Yeniköy merkeze gitmek 45 50dk alıyor. Özel arabanızla bu süre 6 7dk.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 07 Ekim 13:30
11

Byhusam41 - Çok şükür yıl oldu 2022 bu haberleri somut şekilde görür olduk. İnşallah da bineceğimiz günlerde uzamadan olur.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Ekim 12:55
09

Bahadır - Gölcüklü olarak güzel bir proje. İnşallah yakın zamanda başlar. Hayırlısı olsun.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 07 Ekim 11:39
07

Mustafa Bey - Trafikte zor gidiyoruz zaten birde başımıza bunu çıkartmayın yatırım yapacaksanız yolu genişletin

Yanıtla . 2Beğen . 5Beğenme 07 Ekim 09:07
06

Gerçekler - Raylı sistem yer kaplayan bir sistem, gelişmiş ülkeler artık yeni tramvay güzergahı projelendirniyor zaten yakın zamanda projelenenler de şarjlı tramvaylar, yani bizdeki gibi koca koca direkleri yok. Gölcük’ten trafik sorununu çözmek için D100 3 şerit olacak ve hiç bir trafik ışığı kalmayacak, bütün ışıklar battı çıktı veya köprülü kavşak olacak, Ankara’da ki gibi.

Yanıtla . 1Beğen . 3Beğenme 07 Ekim 08:50
05

Gölcüklü1985 - D130dan geçerse şeritler genişletilmek zorunda yol kenarında evler dükkanlar var temel kayması olur diye battı çıktı yapılamazken hafif raylı sistem nasıl yapılacak merak ediyorum olacaksa eğerki bir çalışma yapılacaksa bu hafif raylı sistem değil battı çıktı olmalı Dörtyol dan başlayıp donanma ışıklara kadar Gölcükte ki trafik yükü bu sayede azalacaktır bu yazımı beğenmeyen Gölcüklüler olacaktır gerçekler bunlar varsa mantıklı bir şey yazın

Yanıtla . 4Beğen . 2Beğenme 07 Ekim 07:43
04

Çukurbağlı - Derince, Körfez varken nerden çıktı Gölcük.

Kim veriyor bu kararı,

Derince, Körfez nüfus 300.000

Göcük 100.000

Nereye gerekli,

İş bilmiyorsunuz...

Yanıtla . 2Beğen . 8Beğenme 07 Ekim 00:27
14

Gölcüklü - @Çukurbağlı 04 nolu yoruma cevabı: iki ilçeyi baz alarak 300 bin nufus yazıp, 170 bin nüfuslu kente 100 bin nüfus diyerek küçümsemek için ne kullanmak lazım

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 07 Ekim 14:18
10

Mert - @Çukurbağlı 04 nolu yoruma cevabı: Derince ve Körfezi birlikte düşünüyorsun madem o zaman Başiskele ile Gölcüğü de birlikte düşün.

Başiskele 110.000 Gölcük 170.000 toplam 280.000 ediyor gayet iyi bir nüfus

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 07 Ekim 12:50
03

Mustang - Bosuna heveslenmeyin hiç bir şey yapilmaz secim ustu ver vaatleri yersen

Yanıtla . 7Beğen . 2Beğenme 06 Ekim 21:52
02

İbrahim - Dolmuşçulara da sorsanıza hacı abi. Bakalım onlar ne diyor. Özellikle mavi renkli Gölcük izmit dolmuşçularına

Yanıtla . 5Beğen . 3Beğenme 06 Ekim 20:49
08

Süha - @İbrahim 02 nolu yoruma cevabı: Aynen minibüsçü tayfası izin veriyor mu bakalım

Yanıtla . 0Beğen . 3Beğenme 07 Ekim 11:35
01

Gölcüklü - Birakin yahu yandaşlıgi, yer altina inmeli, ustte yer mi kaldı? İzmitin haline bak, Mehmet Ali Paşa'ya bak. Rezillik.

Yanıtla . 9Beğen . 1Beğenme 06 Ekim 20:21

BAYAN PERSONELLER ALINACAKTIR

Temizlik Şirketimizde Part Time -Full Time Çalışacak BAYAN PERSONELLER aranmaktadır Tel: 0552 353 23 20

TECRÜBELİ TESVİYE ELEMANI ALINACAKTIR

  KÖSMAK MAKİNA TECRÜBELİ TESVİYE ELEMANI  alınacaktır. İzmit Sanayi Sitesi Kamer Kös Tel: 0541 389 51 41

USTA KALFA YARDIMCI PERSONEL ALINACAKTIR

Mobilya fabrikamıza USTA KALFA YARDIMCI PERSONEL alınacaktır Sgk +Yemek Servis Guzergahı İstanbul- İzmit Tel: 0532 350 84 08

YARDIMCI BAYAN ELEMAN ARNIYOR

Sanayi sitesindeki işyerimizde part time çalışacak  YARDIMCI BAYAN ELEMAN aranıyor Tel: 0532 450 74 64

TIR ŞOFÖRÜ ARANIYOR

Damper kasa kullanacak TIR ŞOFÖRÜ aranıyor. Seymen-Başiskele Tel: 0532 350 41 81

MH ELEKTROMEKANİK ELEMANLAR ARANIYOR

MH ELEKTROMEKANİK MÜHENDİSLİK şirketimizde çalışmak üzere tecrübeli ÇELİK KONSTRÜKSİYON İMALAT VE MONTAJINDA çalışacak ELEMANLAR aranmaktadır. Ter...

BAYANTEMİZLİK ELEMANI ARANIYOR

BAYAN TEMİZLİK PERSONELLERİ alınacaktır. Asgari ücret+sgk+yemek+yol verilecektir.Yeşilova - İzmitTel:0530 918 36 14- 0 262 322 65 75

BAYAN YARDIMCI ARANIYOR

35-50 yaş arası İzmit merkez ve civarında ikamet eden çocuk bakımında deneyimli YARDIMCI aranıyor Tel: 0532 383 91 62

VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR ARANIYOR

Palet Fabrikasında çalışabilecek VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR aranıyor 80’LİK ŞERİT USTASI, ŞERİT BİLEME USTASI Alınacaktır Kocaeli Kereste Tic.Ltd....

PASTA VE KURABİYE USTASI ARANIYOR

KEYFİ İKRAM İMALATHANE İzmit Merkez Adliye arkasındaki Şehit Musa Sokakta bulunan imalathanemize PASTA VE KURABİYE USTASI alınacaktır. Sabah 07.00...