- 31 Eki 2021 - 20:12 G: 31 Eki 2021 - 22:52

Vatandaş ulaşıma zam yapılmasını istemiyor

Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası, ulaşıma yüzde 25 zam istedi. UKOME’nin en geç aralık ayındaki toplantıda karar vermesi beklenirken, vatandaş zam talebine tepkisini sert bir şekilde gösterdi: Zamlara artık dur denilmeli.

Bircan Aydın
Bircan Aydın Tüm Haberleri
YÜZDE 25 TALEP ETTİLER mask

4.5 LİRAYA YAKLAŞABİLİR

Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası, Ocak 2022’den itibaren geçerli olacak şekilde zam talebinde bulundu. Oda tüm ulaşım hatlarında ücretlere yüzde 25 zam istedi. Toplu ulaşım dışında parkomat, kapalı ve açık otopark ücretlerine de zam talep edildiği öğrenildi. Geçtiğimiz yıl kasım ayında yapılan ve 1 Ocak 2021’de başlayan ulaşım zammı ile şehir içi toplu taşıma ücretleri 3 lira 50 kuruşa, öğrenci ücretleri 50 kuruşu belediyeden karşılanmak üzere 1 lira 75 kuruşa, indirimli binişler ise 2 lira 55 kuruşa çıkartıldı. Odanın bu yıl talep ettiği yüzde 25 oranındaki zamla birlikte bu ücretlerin 4 lira 40 kuruşa çıkması bekleniyor.

YÜZDE 25 TALEP ETTİLER

Geçtiğimiz yıl kasım ayında karara bağlanan ve 1 Ocak’ta geçerli olan ulaşım zammının ardından Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası, Ocak 2022’de geçerli olacak şekilde yeniden zam talebinde bulundu. Odanın istediği zam talebini sorduğumuz vatandaşlar ise tepkili. Ceplerindeki paranın her geçen gün eridiğini söyleyen ve çarşı-pazarda fiyatların zaten çok yüksek olduğunu dile getiren vatandaşlar olurken, odanın talep ettiği zammı haklı bulanlar da oldu. Vatandaşın tek istediği zamlara karşı bir çözüm bulunması.

2/13
Petrol fiyatları çok yükseldi mask

Petrol fiyatları çok yükseldi

Dünya çapında enerji fiyatlarında ciddi bir yükseliş var. Örneğin ben oyuncak satıyorum ama mal girişi yok. Ülkemizde herkes hayatını devam ettirmek için çabalıyor. Her şey çok aşırı pahalılaştı. İnsanlar çok büyük sıkıntıda. Minibüsçüler yolcu alıyorlar ama maliyetleri karşılamaz diye düşünüyorum. Ulaşımı çok büyük bir masraf olarak düşünmesinler, biz çok rahat yaşıyoruz. Ham madde sıkıntısı var. Bu bir şekilde zam olarak yansıyacak. Muhammet Aras (37-Montaj Operatörü)

3/13
Bir orta yolun bulunması şart mask

Bir orta yolun bulunması şart

Otobüsü sık sık kullanıyorum. Haftada 2 veya 3 gün İzmit’e gidip geliyorum. Zam aslında normal. Mazota, benzine gelen zammı minibüsçüler de bize yansıtıyor. Yüksek olduğunu biliyoruz ama bir şey de söyleyemiyoruz. Burada orta yolun bulunması lazım. Zamlar kaçınılmaz bunu biliyoruz artık. Ama vatandaşlar da zorlanıyor. Otobüsü sık sık kullananlar için daha da masraf oluyor. Zam miktarını hep birlikte göreceğiz. Murat Aktaş (42-Fırıncı)

4/13
Diğer zamlar da arkadan gelecek mask

Diğer zamlar da arkadan gelecek

Her şeye zam geldi zaten. Diğer zamlar da geliyor. Biz neler çektik neler. Ulaştırma Bakanlığı’nın bu duruma el atması gerekiyor. Halk otobüse nasıl binecek? Günde 10 lira verse, ayda 300 lira eder. Aldığı maaş zaten asgari ücret. Geri kalanla ne yapacak bu insanlar? Nasıl geçinecekler? Kararları halkın cebine göre vermeliler. Zam gerekli bir şey değil. Pahalı diyoruz ama ucuzlatacaklar mı hayır. Ne dersek boş. Münir Şahin (66–Emekli)

5/13
Minibüsçüler ne yapabilir ki mask

Minibüsçüler ne yapabilir ki

Zamlara bir şey diyemiyoruz. Benzine sürekli zam geliyor. Bu durumda otobüsçüler ne yapsın. Onlara da yazık değil mi? Her şeye zam geliyor. Vatandaşın alım gücü düştü, neredeyse kalmadı. Her gün ben de çarşıya otobüsler gidip geliyorum. Otobüse bindiğimde 65 yaş üstü imkanlardan yararlanıyorum ama yararlanamayanlar ne yapacak? Her gün işe gidip gelen insanlar var. Zamlar için bir şeyler yapılmalı. Toplum bitik durumda. Sait Alsu (72-Emekli)

6/13
Karardan önce bizi dinlesinler mask

Karardan önce bizi dinlesinler

Zam olmaması lazım artık. Vatandaşın cebi sıkıntıda. Zaten kalabalık bir şehir. Otobüsler dolup taşıyor. Vatandaş çok sık kullanıyor otobüsü. Benzine gelen zam direkt olarak vatandaşın cebini etkiliyor. Bu kış zor geçecek, bunu artık biliyoruz. Zam kararı vermeden önce vatandaşı da düşünmeleri gerekiyor. Vatandaşın cebinde para olmadan o otobüse nasıl binebilir. Her şeyin hayırlısı olsun. Zammı bekleyip göreceğiz. Sinan Kebiç (30-Güvenlik Görevlisi)

7/13
Vatandaşın da cebinde para yok mask

Vatandaşın da cebinde para yok

Emekli olduğum için pek minibüs kullanmıyorum. Ama ulaşım ülkemizde çok pahalı. Zamlar karşısında ne yapacağımızı bilemiyorum. Allah bize kolaylık versin. Her gün her şeye zam mı olur. Her gün soruyorum bunu kendime. Sabah uyandığımızda bir bakmışız her şeyin fiyatı bir anda değişivermiş. Artık nereye kadar zam yapacaklar. Buna neden dur denilmiyor. Vatandaş zorda. Çünkü vatandaşın cebinde para yok.  Temel Boyacı (55-Emekli)

8/13
Böyle bir durumda 10 lira bile olabilir mask

Böyle bir durumda 10 lira bile olabilir

Zamlar olmazsa olmaz. İsterlerse on lira olsun. Dolar, altın uçtu gitti. Halk geçinemiyor, sıkıntı çekiyoruz. Biz de insanız, dışarıda bir çorba içelim diyoruz 10 lira. İş, güç yok. Emekli maaşı günden güne eriyor. Köyde otururken az çok yetiyordu ama şehirde çok zor. Burada kira verenlere yazık. Hiç olmayan için hayat pahalılaştı. Bir teneke yağ fiyatı almış başını gitmiş. Zamlara dur demeli. En düşük patatesin kilosu 4 lira olmuş. Yakup İba (60-Emekli)

9/13
Tek umudumuz zam gelmemesi mask

Tek umudumuz zam gelmemesi

Minibüsü çok fazla kullanıyorum. Hemen hemen haftanın her günü kullanıyorum. Şu an durumu idare ediyoruz ama zam da istemiyoruz. Kim zam ister ki? Market raflarındaki fiyatlar da pahalı. Bir şey alamıyoruz. Mahalle pazarı olduğunda gidiyoruz, her şeyden azar azar alıyoruz. Çalışanlar için zor. Çalışıyoruz evet işimiz var ama nasıl geçinebildiğimiz önemli. Umarım zam gelmez. Yoksa otobüse de binemeyiz. Zübeyir Öztürk (29-Güvenlik Görevlisi)

10/13
Minibüsleri de yenilemek şart mask

Minibüsleri de yenilemek şart

Benzine zam geldiğinde otomatik olarak her şeye zam geliyor. Bu adeta kaçınılmaz bir hal aldı. Ülkede şu an her şey çok pahalı. Enflasyon çok yüksek. Sadece her şeye zam yapmak çözüm değil. 45 yaşındayım ve toplum için bir şey yapıldığını görmedim. Bu zamlara izin verilmemeli. Önümüz kış. Daha çok zamlar gelecektir. Vatandaş eziliyor. İzmit’in dolmuşları çok kötü, iyileştirilmesi gerekiyor. Madem zam alıyorlar, minibüsleri de yenilesinler. Ali Kılıç (45-İşçi)

11/13
Para olmayınca nasıl binecekler? mask

Para olmayınca nasıl binecekler?

Biri zam yapınca ardı ardına zam geliyor. Hem de her şeye. Tabii ki ekonomik anlamda sıkıntımız var. Ben emekliyim, bana yansıyan bir şey yok. Ama alım gücümüz sürekli olarak zayıflıyor. Bir de insanlarımızda daha çok kazanma hırsı var. ‘Bu bana yeterli’ demiyor. Olmaması gerekiyor şu anda. Bu doğru değil bence. Vatandaşın parası olmayınca otobüse nasıl binecek? Yürüyerek mi işe gidip gelecek. Her şey çok zorlaştı. Ferami Selçuk (77-Emekli)

12/13
Kış geçecek mi bilemiyorum mask

Kış geçecek mi bilemiyorum

Her şeye zam yapılıyor. Minibüsçüler, otobüsçüler zam istiyor ama onların da yapabileceği bir şey yok. Devlet zam yapmasa onlar da istemez. Ben otobüs kullanmıyorum ama kullananlar için zor. Emekli maaşı yetmiyor, durumumuz oldukça sıkıntılı. Vatandaşı düşünerek hareket etmeleri gerekiyor. Bu kış nasıl geçecek bilmiyoruz. Her şeyin hayırlısı olsun diyoruz. Yaşayıp göreceğiz ne olacağını. Hüsamettin Ekinci (65-Emekli)

13/13
Sadece zamlarla sorun çözülmez mask

Sadece zamlarla sorun çözülmez

Vatandaş olarak zamlardan hiç memnun değilim. Zamlar, bir genç olarak bizi daha çok etkiliyor. Altın ve dolar aldı başını gitti, benzin fiyatları her gün yükseliyor. Evlenmek zorlaştırdı. Şu an gazlı aracımı satıyorum. Düşünün, ona bile binemiyoruz. Bir çıkış yolu mutlaka aranmalı. Vatandaş olarak kalıcı çözüm istiyoruz. Zam yapılması çözüm değil. Sadece zamlarla bu iş çözülmez. Türk parasının değer kazanması gerekiyor. Kadir Çankaya (34-Makine Teknikeri)

31 Eki 2021 - 20:12 - Ekonomi --- Okunma

Muhabir Bircan Aydın

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.257.949 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

14

Vatandaş Ahmet - Yakıtta, Ticari araçlar ve traktörler den alınan ÖTV oranı düşürülmeli (yada kaldırılmalı).

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Kasım 23:03
15

Selim - @Vatandaş Ahmet 14 nolu yoruma cevabı: Ticari araçlar 2 katı ÖTV ödemeli

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Kasım 00:51
13

Beka Beka - Hadi hadi kıvırmayın pamuk eller cebe .Tahir efendi ENSARA TÜGVA ya 1 yerine 2 kat verecek .Önümüz seçim Kurt'a para verecek ki Şoförlerden oy alacak. parayı Nerden verecek hiç düşünmüyor musunuz ?

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 08 Kasım 20:15
12

turkiye sevdalisi - zam yapilmasin.budoneminin kazanani toplu tasima araclari oldu..biz vatandas magdur..biraz da onlar yardimci olsunlar..

Yanıtla . 0Beğen . 3Beğenme 04 Kasım 07:50
11

Aydın Yiğiter - Otobüs fiyatlarına zam yapılacağına ücretsiz kartlara el konulsun onlarınkilerinide biz ödüyoruz istanbul belediyesi zam yapınca bütün herkez aralandı 2 km gidiyoruz 5 tl istanbuldan gebze 5 tl izmit 5 km git 5 tlistanbul 50 km git 7 tl

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 01 Kasım 14:41
10

Moskovalı - Sigara.olmuş20.tl.Arabacıya.5tl.Vermek.Zorunuza.Gitmesin.

Yanıtla . 3Beğen . 5Beğenme 01 Kasım 11:40
09

Ahmet - ulasım belediyelerin baslıca halka hizmet etmesi gereken hizmetidir bunu kesinlikle kar amacı gütmeden yapmalıdır .

ancak yasayıp göruyoruz belediyeler bunu pek umursamıyor ayrıca izmit nufus yogunlugu olan bir ilçe halk otobuslerine halkı mahkum etmemeli dolmuş taksi acilen hayata gecirilmeli lutfen konfor getirin bu şehre halk bunu hak ediyor.

Yanıtla . 2Beğen . 3Beğenme 01 Kasım 09:22
08

Sevgi - Mesafeye göre Fiat olmalı km Göre olmalı yenidoğan dan binen biri 3.5₺ veriyor halk eninde iniyor bir başka yolcu derinceden biniyor yeşil ovada veya teirminalde iniyor 3.5₺ veriyor biri kaç km biri kaç adaletli bu ikiside aynı ücreti ödüyor

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 01 Kasım 09:01
07

İzmitli - MUSTAFA KURT'UN GÖZÜNÜ ANCAK TOPRAK DOYURUR SIRF BU ADAMA VERİLEN TAVİZLER YÜZÜNDEN AK PARTİYE OY VERMEYECEĞİM

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 01 Kasım 08:32
06

Murat C - Mazota herşeye zam gelir kimse kimseye birşey sormaz ulaşıma ekmeğe zam gelmeden herkes konuşur

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 01 Kasım 08:23
05

Dolarla Maaş Alan Adam - Gelecek zamma şikayetim yok, seçim geldiğinde millet cevabını verir akpye! Millet artık uyandı gelen her zam akpnin oyunu düşürür bir de böyle düşünmek lazım o yüzden durmak yok zamlara devam

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 01 Kasım 04:04
04

Joker - Yerinde bir haber olmuş muhabir arkadaşı tebrik ederim bu tür sorunlara yönelip çözüm üretilsin

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 01 Kasım 00:02
03

Osman - Her şeye zam gelmişken minibüse zam gelmesi gayet doğal...zam yapılmsın diyen asıl zamların kaynağına itiraz etmeli..

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 31 Ekim 21:30
02

turkiye sevdalisi - mustafa kurt akp.li oldugu icin. belediyeden surekli yardim aldi.minubusciler gunde masraflar ciktikdan sonra hafta ici 300/350 tl.haftasonu 400 tl net kazaniyorlar..soforler soyluyor.insnmszsan biraz samimiyet kur ogren .tahir.baskani kandiriyorlar.

Yanıtla . 4Beğen . 3Beğenme 31 Ekim 21:28
01

İzmit'li - Verin yetkiyi görün Etkiyi. Bu millete müstahak 50 TL olsun

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 31 Ekim 21:14

KAMYON ŞOFÖRÜ Alınacaktır.

MUNZUROĞLU HARFİYATİzmit’te alt yapıda çalışacak KAMYON ŞOFÖRÜ  Alınacaktır. Emeklide olabilir. Tel: 0 532 280 24 09- 0 536 51 56 566

ASKICI ELEMAN ARANIYOR

İzmit Kadıköy Mah. Çay ocağına ASKICI ELEMAN alınacaktır. Tel: 0535 344 77 47

MAKİNE MONTAJ İŞÇİSİ ARANIYOR

İzmit Başiskele de bulunan fabrikamız da çalıştırmak üzere MAKİNE MONTAJ İŞÇİSİ arayışımız bulunmaktadır. Aranılan nitelikler aşağıda belirtilmiştir....

TAKIM ARKADAŞLARI ARANIYOR

TORNA-FREZE OPERATÖRLÜĞÜNDE yetişmiş veya yetiştirilmek üzere askerliğini yapmış 25-45 yaş aralığında TAKIM ARKADAŞLARI ARAMAKTAYIZ. Gölcük- İzmit-Kö...

DENEYİMLİ-DENEYİMSİZ MASÖZ ARANIYOR

EseR Masaj Salonu (Eski Anatolia Masaj Salonu) Yenilenen, güleryüzlü, profesyonel kadromuzla hizmetinizdeyiz. DENEYİMLİ-DENEYİMSİZ MASÖZ ARANIYOR...

YAPISOY BETON ELEMANLAR ARIYOR

Yapısoy Beton Kartepe ve İzmit Şantiyesinde çalıştırılmak üzere MİKSER OPARATÖRÜ, POMPA OPARATÖRÜ VE SANTRAL OPARATÖRÜ aranmaktadır.  Tel: 0532 283 1...

KARACAOĞLU MARKET TAKIM ARKADAŞLARI ARIYOR

KARACAOĞLU MARKET, tecrübesiz ve B sınıfı ehliyet sahibi TAKIM ARKADAŞLARI arıyor. Tel: 0262 503 02 02 Cep: 0552 867 41 68 E-Mail: [email protected]

TIR ŞOFÖRÜ ARANMAKTADIR

E sınıfı ehliyetli Gölcük ve çevre ilçelerde ikamet eden TIR ŞOFÖRÜ aramaktayız Tel: 0533 373 27 36

FORKLİFT OPERATÖRLERİ ARANIYOR

Dilovası bölgesinde çalışacak FORKLİFT OPERATÖRLERİ alınacaktır İzmit ve Gebze'den servisimiz vardır Tel:0 532 746 27 88 - 0 549 786 58 05

IZGARA YARDIMCISI ARANIYOR

Steak House restaurantımızda çalıştırılmak üzere, IZGARA YARDIMCISI alınacaktır.  BAŞOL ET GIDA ÜRÜN.SAN.ve TİC.LTD.ŞTİ Tel : 0 533 348 88 71