- 10 Kas 2021 - 18:54 G: 11 Kas 2021 - 00:20

Vatandaşın asgari ücret talebi en az 4 bin lira

Enflasyonun her geçen ay arttığı ülkemizde gözler, 2022’de verilecek asgari ücrete çevrildi. Kocaelililer ise asgari ücretin en az 4 bin lira olması gerektiğini vurguladı.

Muhammet Emin Can
Muhammet Emin Can Tüm Haberleri
mask

ARALIKTA TOPLANACAK

Türkiye’de milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret görüşmelerinin bu yıl ne zaman gerçekleştirileceği henüz belli değil. Geçtiğimiz yıl 5 Aralık tarihinde yapılan görüşmelerin bu yılda aynı tarihlerde başlaması bekleniyor. Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Vedat Bilgin, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yakın zamanda toplanacağını belirtirken, “Çalışanların hayatını düzenleyecek bir netice elde edilmesi konusunda çalışacağız” ifadelerini kullandı.

9 BİN LİRA DİYEN DE VAR

2022 yılında uygulanacak yeni asgari ücretin ne kadar olması gerektiğini Kocaelili vatandaşlara sorduk. Genel olarak vatandaşın dile getirdiği rakam 4 bin lira oldu. Bunun yanı sıra 5 bin lira da ortalama bir rakam olarak telaffuz edildi. Her geçen gün yaşam şartlarının zorlaştığını belirten vatandaş, özellikle gıda fiyatlarındaki fahiş fiyatlar nedeni ile 4 bin liradan aşağı bir asgari ücret belirlenmemesi gerektiğini vurguladı.

2/13
4 bin liradan aşağı olmaması gerekir mask

4 bin liradan aşağı olmaması gerekir

Normal şartlarda istatistiklere bakıldığında, asgari ücret 4 bin liradan aşağı olmamalı. Asgari ücretin en fazla 500 lira zamlanacağını düşünüyorum ki, bu da 3 bin 300 lira olacağı anlamına geliyor. Bu ücret olursa yine yetmeyecek çünkü yeni yılda yeni zamlar bekleniyor. Gidişatı iyi göremiyorum. Tedirginim. Kirada oturuyorum, iki çocuğum var, bir tanesi öğrenci ve çok zorlanıyorum. 4 bin lira olması gerekiyor ama 4 bin lira yapılmayacak gibi duruyor.

Ayhan Kasap (35-Özel sektör)

3/13
5 bin lira bizi ancak kurtarır mask

5 bin lira bizi ancak kurtarır

Asgari ücret bugünün şartlarında en az 5 bin lira olmalı çünkü doğalgaz, elektrik, su ve faturalar dediğin zaman 2 bin lira gidiyor. Bu devirde kirada oturan bir insan için bin lira, bin 500 lira dediğin zaman faturalarla birlikte 3 bin 500 lira oluyor. 5 bin lira ücret olmalı çünkü adamın çoluğu çocuğu okuyor, ihtiyaçları var. İnsanlar çıplak gezmiyor, kıyafet alınacak. Markete gidiyoruz 100 lira verip 5 litrelik alarak çıkıyorsun. Peki başka bir şey yenilmeyecek mi?

Coşkun Ünsal (36-İşçi)

4/13
Yüzde 25 zam bile yeterli gelmeyecek mask

Yüzde 25 zam bile yeterli gelmeyecek

Yapılacak olan asgari ücret zammı yüzde 25 civarı olmalı. Yaklaşık 3 bin 500 lira civarına çıkarılmalı. Aslında bu, ideal asgari ücret değil. Bence 4 bin 500-5 bin lira aralığında olmalı çünkü son dönemde gıda ürünlerine çok ciddi zamlar geldi, alım gücü düştü. 2021 yılında 2 bin 825 lira olarak belirlenen ücret başta mutlu etmiş fakat aylar ilerledikçe durum değişmişti. Bu durum bu yıl yaşanmayabilir çünkü denetimler yapılıyor ve cezalar kesiliyor.

Erhan Kumser (32-Esnaf)

5/13
Çalışmada Avrupa ödemede ise Afrika mask

Çalışmada Avrupa ödemede ise Afrika

Asgari ücret yaklaşık 9 bin lira olmalı çünkü insanları çalıştırırken Avrupa’yı örnek gösterip Afrika’ya göre maaş ödüyorlar. Cumhurbaşkanımız geçenlerde bir konuşmasında ‘Avrupa’da raflar boş, elhamdülillah bizim raflarımız dolu’ diyordu. Bizde insanların parası olmadığı için raflar dolu. Avrupalı insanlarda para var, raflar boşaltılabiliyor, biz de insanlar raflara ancak bakabiliyor. Geçen 250 liraya alışveriş yaptım, araçta bisküvi, kurabiye vb. ürünler vardı.

Gökhan Boz (50-Turizmci)

6/13
Asgari ücret en az 5 bin lira olmalı mask

Asgari ücret en az 5 bin lira olmalı

2021 yılı için zam yapıldı ama bu yıl iyi geçmedi. Önümüzdeki sene asgari ücret en az 5 bin lira olmalı. Bir insanın insan gibi yaşayabilmesi için en az 5 bin lira gerekiyor. Irak’ta çalışan bir işçiyim. Eskiden markete gittiğimde 2-3 parça bir şey alıyordum. Şimdi 150 lira ödediğimde şaşırıyorum ama raflarda ürünlerin fiyatları almış başını gidiyor. 5 bin lira dört kişilik bir aile için de yetmez. Çünkü aidatlar, elektrik, su, cep telefonu faturası var.

Gürsel Cengiz (60-İşçi)

7/13
Zamlar duracaksa 4 bin liraya razıyız mask

Zamlar duracaksa 4 bin liraya razıyız

2022 yılı için ideal asgari ücret bugünün şartlarında en az 4 bin lira olmalı. Çünkü asgari ücretlinin alım gücü ciddi anlamda düşmüş durumda. 4 bin lira, 2021 yılındaki zamlar yeni yılda da devam etmezse idare edebilir ama şimdilik zor bir kış döneminin de biz vatandaşı beklediği söyleniyor. 4 bin liranın üzerine asgari geçim indirimi de eklenebilir. Eklenirse de daha iyi olur çünkü benim geçim sıkıntım yok ama sıkıntıda olanlara katkı sağlar.

Kadir Cansever (57-Emekli)

8/13
İyi çalışmalı ve 5 bin lira olmalı mask

İyi çalışmalı ve 5 bin lira olmalı

Asgari ücretin en az 3 bin 500 lira ya da 4 bin lira olması gerekiyor. Kesinlikle 3 bin 500 liranın altında olmamalı. 3 bin 500 lira da kurtarmaz. En azından bugünkü şartlardan daha iyi olur. Açıklanan ücretin bin 500 lirası kiraya gider. Elektrik, su, doğalgaz var ki bu kalemlere de her gün zam geliyor. Okula giden çocuğu varsa vay haline. 3 bin 500 lira bekara ya da çocuksuz çiftlere yetebilir. Ücret belirlenirken iyi çalışılmalı, 5 bin liraya çıkılmalı.

Mahmut Tekke (60-Boyacı)

9/13
En az 2 katı zam yapılması lazım mask

En az 2 katı zam yapılması lazım

2022 yılı asgari ücretine en az 2 katı zam yapılması gerekiyor. Yani yaklaşık 5 bin 600 lira olmalı. Son dönemde birçok ürüne yüzde 100’e varan zamlar yapıldı. Ben kendi evimde oturuyorum, iki çocuğum var ki bahsettiğim ücret onların hayatını kolaylaştırabilir. Vatandaş geçen yıl yapılan zamdan pek memnun değildi. Fiyatlar yine arttı. Bu yıl ona göre zam yapılacak. Yüzde 100 artış var ama zam yüzde 30’u geçmeyecek. Verilen zamlar eriyor.

Mustafa Özkanlı (41-Esnaf)

10/13
İki çocuklu aile 4 bin lira almalı mask

İki çocuklu aile 4 bin lira almalı

Asgari ücret 2022 yılı için en az 3 bin 500, 3 bin 600 lira olmalı çünkü hayat pahalılığı var. 2 bin 600 lira alıyorum ama yalnız olduğum ve kira ödemediğim için geçinebiliyorum. Yakın zamanda bir kaleme zam geliyor ardından satıcıya gelene kadar 10 lira daha bindiriliyor. Aracılarla fiyatlar şişiriliyor, ondan sonra hayat pahalanıyor. Bence aile geçindiren bir insana, iki çocuğu olan bir insan 4 bin lira almalı hatta yeri geldiğinde bu ücret bile kurtarmayabilir.

Necati Çınar (67-Emekli)

11/13
Şartlar minimum ‘5 bin lira’ diyor mask

Şartlar minimum ‘5 bin lira’ diyor

Bugünün şartlarında asgari ücret, benim ev geçindirme şartlarıma göre minimum 5 bin lira olmalı. Çünkü zorlaşan ekonomi şartları, politika faizi, açıklanan enflasyon oranı ile gerçek enflasyon oranı birbirini tutmuyor. Yaklaşık yüzde 40’lık bir enflasyona maruz kaldık. 2021 yılı içerisinde yağ, süt, ve un gibi gıdalardaki artışlar çok yüksek. 5 bin lira üzerinde bir maaş alıyorum ama sosyal aktivitelerime bile bütçem yetmiyor. 2 bin lira da kira veriyorum.

Oğuz Çoban (33-Mühendis)

12/13
4 bin liradan az olmamalı mask

4 bin liradan az olmamalı

2022 asgari ücreti 4 bin liradan aşağı olmamalı çünkü geçinemiyorsun. Geçen yıl 5 litre yağ 40 liraydı, şimdi 90-94 lira arasında değişiyor. 2020’de 25 lira ile 4 poşet ile sebze ve meyve alabiliyordun. Şimdi bir ürün almaya kalkıyorsun 12 lira kilosu, evde dört kişi çalıyoruz ama kıt kanaat geçiniyoruz. Kirada oturuyorum bin lira kiram var, elime 4 bin lira geçerse kıt kanaat geçinirim. Zammın yıl sonuna kadar idare edeceğini inanmıyorum.

Ümit Üstüner (38-Simitçi)

13/13
Bu zamlara göre 6 bine çıkarılmalı mask

Bu zamlara göre 6 bine çıkarılmalı

Türkiye şartlarında asgari ücret en az 6 bin lira olmalı çünkü her şey pahalandı. Başta benzin olmak üzere doğalgaz ve elektriğe zam geldi. Sanayide kullanılan doğalgaza yüzde 48 yeni zam yapıldı. Yapılan bu zamlar iç piyasaya yansıyacak. Yüksek ihtimalle her şeye bir zam daha gelecek. Geçen yıl yapılan zammın içerisinde asgari geçim indirimi de vardı. Ücret rakamı dışında yüzde 25 zam yapılmalı, geçen yıl yapılan yüzde 21’lik zam kurtarmaz.

Ahmet Kaya (46-Emekli)

10 Kas 2021 - 18:54 - Ekonomi --- Okunma

Muhabir Muhammet Emin Can

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.358.092 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

11

Rambo - 2825 TL maaş yapılacak maksimum zam yüzde 15 olur oda yaklaşık 425 TL olur yani yeni maaş 3250 TL olur.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 17 Kasım 00:47
09

Antilamba - Mehteri verdiler gücünü milletten alan diyordu şarkısında bile zaten ona rağmen oy aldı, gidin artık ülke kurtulsun bunlardan biran önce

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 11 Kasım 12:21
08

Özgür - Bence 4 bin tl net her bayram arası yarim maaş ikramiye..5 li çeteden kessin halka versin..tupcuden kessin halka versin..üç beş maaş alan kenelerden kessin halka versin..tukvadan turgevden kessin halka versin..hatta kendi maaşından kessin halka versin..anca effederiz...

Yanıtla . 4Beğen . 2Beğenme 11 Kasım 11:34
10

Antilamba - @Özgür 08 nolu yoruma cevabı: Öyle yapar mı hiç aksine kendi maaşına daha da zam yapar

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 11 Kasım 15:01
07

Zamcık - Asfalta ekmek banana kadar devam. Verdiniz yetkiyi, görün şimdi etkiyi...

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 11 Kasım 05:09
06

Acil - Fakirlik lüks oldu artık şu zamanda 5 binlira ile açlıktan ölürsün AKP TL yi çöp yaptı çöp 2023 Allahın izni ile kurtılucaz bu kibirlilerden garibin gurebanın yüzü gülecek sabır

Yanıtla . 10Beğen . 4Beğenme 10 Kasım 23:51
05

Yazik - Bizim ellerimizle seçtiğimiz kişi bize zulüm ediyor ona üzülüyorum.... vergi yüküne boğdu vatandaşı. Herşey ateş pahası. Kendisi 100 bin lira maaş alıyor vatandaş 2500 lira ile kıt kanaat geçiniyor yazık.

Yanıtla . 12Beğen . 3Beğenme 10 Kasım 22:56
04

İzmit li - Vermez uğraşmayın sizin maaş 3000 TL bile olmaz oda vergi ile sene sonu 2750 falan olur.para yok para

Yanıtla . 7Beğen . 6Beğenme 10 Kasım 22:09
02

Maaşa Zam - Ocak ayındaki 2800 TL şuanda 6 bin lira alım gücü olarak kömür 45 lira idi şimdi 85 lira bu ülkeyi AKP batırdı kimse kem küm etmesin ve AKP gitmeden hergün daha çok batacağız her yönüyle zarar veriyor ülkeye Allah çocuklarımızın geleceğini bu akp'den kurtarsın biz zaten yandık ama suçu yine içgüç dış güç Allah böyle istedi diye sallarlar yine suriyeli nankör araba 100milyar dolar veren AKP kendi kasanda olsa o para dolar 5 liraydı ama bunu bilerek yapıyorlar çünkü hepsinde dolar altın var lira umurunda değil ihaleler hepsi dolar garantili Allah bildiği gibi yapsın bu akpyi.

Yanıtla . 9Beğen . 7Beğenme 10 Kasım 20:32
03

izmitli12345 - @Maaşa Zam 02 nolu yoruma cevabı: ağzına sağlık maaşa zam çok güzel anlattın...allah şu milletin gözünü açsın artık yeterrr

Yanıtla . 5Beğen . 4Beğenme 10 Kasım 21:36
01

Fatih - Tabi asgari ücret 4000 TL olsun bu kafayla ekmeği de 10 TL ye filan yeriz. Bu enflasyonda kaç olursa olsun fakir olmaya devam edeceğiz.

Yanıtla . 8Beğen . 3Beğenme 10 Kasım 19:12

ÇATI İŞLERİ YAPILIR

Elimizde mevcut uzman ekibimizle çatı onarım tadilat inşaat işleri itina ile yapılmaktadır Tel: 0535 936 01 99 0530 524 61 52

SATILIK PARÇA PLAYWOODLAR

SATILIK PARÇA PLAYWOODLAR 5X10- 10X10 ve parça playwoodlar Ton işi verilmektedir Tel: 0535 936 01 99 0530 524 61 52

BAY ŞOFÖR ALINACAKTIR

Yemek firmamızda çalıştırılmak üzere , BAY ŞOFÖR alınacaktır. Başollar Süt Ürünleri. Yemek San.Ve Tic.Ltd.Şti. Tel : 0 533 681 72 06

ELEMANLAR ALINACAKTIR

Aydınlatma sektöründe faaliyet gösteren firmamızda ELEKTROSATATİK TOZ BOYA USTASI ve yükleme, boşaltma, paketleme işlerinde  çalışacak YARDIMCI ELEMA...

İMALAT USTALARI ARANMAKTADIR

İMALAT USTASI SYS MAKİNA olarak Makina ve çelik imalatı yapan firmamızda çalıştırmak üzere; Teknik Resim Okuyabilen. Makina ve çelik imalatında tecrüb...

TECRÜBELİ PERSONEL ARANIYOR

Yeni cuma Keyfi İkram' a BARİSTA bölümünde çalışacak TECRÜBELİ PERSONEL alınacaktır. Tel: 0262 323 77 88 0545 323 77 89

BAY-BAYAN POMPACI ARANIYOR

Derince'de Opet benzin istasyonu için BAY-BAYAN POMPACI personeller alınacaktır. Tel: 0262 239 54 31

TECRÜBELİ SERVİS ŞOFÖRÜ ARANIYOR

Çenesuyu-Kuruçeşme-Orduevi bölgelerinden, 29+1 araçla vardiya servisi yapabilecek Tecrübeli SERVİS ŞOFÖRÜ aranmaktadır. KUŞ KARDEŞLER TURİZM Tel: 0...

BAYAN MUHASEBE ELEMANI ARAIYOR

Kafede çalışacak muhasebe bilgisi olan 35 yaş altı BAYAN ELEMAN alınacaktır Tel: 0532 265 38 01

MUHASEBE PERSONELİ ARANMAKTADIR

 MUHASEBE ELEMANI(ACİL) mikro programı kullanmayı bilen, muhasebe alanın da tecrübeli, BAY ÇALIŞMA ARKADAŞI aramaktayız. Detaylar Yüz Yüze Görüşül...