- 17 Kas 2021 - 18:44 G: 18 Kas 2021 - 10:17

Bu kış zorlu geçecek

Çarşı pazarda fiyatların her gün artması, faturalardaki artışlar… Üstelik uzmanlara göre  fiyat artışı devam edecek. Vatandaşın aklında ise sadece tek soru var: Bu kış nasıl geçecek?

Bircan Aydın
Bircan Aydın Tüm Haberleri
VATANDAŞ KIŞDAN ENDİŞELİ mask

PANDEMİ DE ETKİLEDİ

Koronavirüs salgını ile birlikte vatandaşın ekonomik ve sosyal hayatı büyük bir değişim gösterdi. Tam kapanma döneminde vatandaşın tek isteği eski yaşama dönmek oldu. Aşı çalışmaları ile herkes için bir umut ışığı doğdu. Kısıtlı açılmalar ile hem ekonomik olarak hem de sosyal hayatlar yeniden şekillenmeye başlasa da vatandaşın alım gücü pandemi döneminde günden güne düştü. Dünyanın mücadele ettiği salgınla birlikte vatandaşın yaşam standartları değişti.

VATANDAŞ KIŞDAN ENDİŞELİ

Kış aylarına doğru girdiğimizde ise çarşıda ve pazardaki ürünlerin tamamı zamlandı. Havaların iyice soğumasıyla birlikte kışlık alışverişler de başladı. Bu kış nasıl geçecek diye sorduğumuz vatandaşlar ise karamsar. Alım gücünün düştüğünü dile getiren vatandaşlar, tek maaşla geçinmenin oldukça zor olduğunu ifade etti. Vatandaşlar kışın çok zor geçeceğini düşünüyor.

2/13
Paranın gerçek değeri çok düştü mask

Paranın gerçek değeri çok düştü

Gerçek enflasyon, maaşlara yansıtılmalı artık. Yüz lira şimdi on lira gibi oldu. Durum oldukça vahim. Allah millete sabır versin çok zor. Pazara gittiğimizde bir şey alamıyoruz. İnsanlar akşam olsun da kalanları alalım diyor. Marketlerde her şey ateş pahası. Gerçek enflasyon maaşlara yansıtılırsa bu millet rahat bir nefes alır. Hayatın iyileştirilmesi gerekiyor. Yılbaşı da yaklaşıyor. Bakalım daha ne kadar zam gelecek, hep birlikte göreceğiz. Şenol Özçelik (57-Emekli)

3/13
Emekli maaşımız o ayı kurtarmıyor mask

Emekli maaşımız o ayı kurtarmıyor

Bu kış hem çok sert hem de zor geçecek. Neden zor geçeceği de belli. Etrafımıza bakmamız yeterli. Akşamları soğuk oluyor ama doğalgazı açamıyoruz. Faturanın çok yüksek gelmesinden korkuyoruz. Ben emekliyim, aldığım emekli aylığı ortada. Aldığımız maaş ancak faturalara yetiyor. Birçok ihtiyacımızı karşılayamıyoruz. Bir ailenin geçinebilmesi için en az 4 bin liraya ihtiyacı var. Bunun altındaki bir ücretle geçinebilmek çok zor. Sait Göktaş (55-Emekli)

4/13
Mecburen kömür desteği istedim mask

Mecburen kömür desteği istedim

Kömür desteği istedim ve hala cevap bekliyorum. Ayakkabı boyacılığı yaparak geçinmeye çalışıyoruz. Karnımızı zor doyuruyoruz. Bir destek ve yardım bekliyoruz. Kış bizim için bu sene çok zor geçecek. Orası belli. Geçinmek zor. Çarşıda pazarda fiyatlar pahalı. Bir şey alacağımız zaman az az alıyoruz. Günü kurtarıyoruz. Kimsede para yok, durumumuz kritik. Aylık en az 4 lira kazansam mutlu olurum ama kazanamıyorum. Nedim Öter (40-Ayakkabı boyacısı)

5/13
Şurası belli oldu kış kötü geçecek mask

Şurası belli oldu kış kötü geçecek

Bu kış kötü geçecek. Orası belli oldu. Ben 1955 doğumluyum, 4 yaşında İzmit’e geldim. Daha sonra İtalya’ya gittim. Tam 30 yıl sonra geri geldim. Geçen gün bir berber arkadaşla oturdum. 4 nüfuslu bir aile. Pazar alışverişi nasıl, bir hafta geçiyor mu dedim. Eh işte dedi. 300 lira tutuyor dedi. Hesapladığımızda kirayı koymasanız bile giderler 4 bin lira tutuyor. Ben 2 bin 800 lira aylık alıyorum. Bir ay nasıl geçer? Ama bu durum ortada işte. Hüseyin Mandacı (66-Emekli)

6/13
Üşümemek için erken yatıyoruz mask

Üşümemek için erken yatıyoruz

Kış zor geçecek, bunu herkes biliyor artık. Her yerde pahalılık var. Odun ve kömür alamadık, açıkçası doğalgazı da kullanmaya korkuyoruz. Üşümemek için akşamları erkenden uyumak zorunda kalıyoruz. İki aylığı bir araya getirince kömür alabiliyorsunuz. Baca deliklerini bile tıkadık. Emekli maaşıyla mecbur yaşayacağız. Domatesin kilosu 8 lira, diğer ürünler de pahalı. Biber 10 lira olmuş. Ne alalım, ne yiyeyim? Erdem Tiner (72-Emekli)

7/13
Evi tek maaşla geçindirmek zor mask

Evi tek maaşla geçindirmek zor

Ben emekliyim. Bizim için zor geçecek. Doğalgaz ve elektriğe daha yeni zam geldi. Çarşıda pazarda her şey pahalı. Eskiden, elimiz dolu dolu dönerdik evimize. Aldığımız emekli maaşı 2 bin lira civarında. Kirada oturuyorum. İstanbul, bazı ürünlerde Kocaeli’nden biraz daha ucuz. Geçinebilmek için aylığımın yükselmesi gerekiyor. Çocuklarım da çalıştığı için onların desteğiyle idare ediyoruz. Bir ailenin geçinebilmesi tek maaşla olmuyor. Ali Akın (65- Emekli)

8/13
Elektrikli soba kullanıyorum mask

Elektrikli soba kullanıyorum

Kimse geçinemiyor. Verilen emekli maaşı yetmiyor. Elektrikli soba kullanıyorum, çünkü fiyatından dolayı doğalgazı açamıyorum. Faturalar her ay zamlanıyor. Her şey pahalı, marketler günden güne zam yapıyor. Bir ürünü alıyorsun, birkaç gün sonra fiyatı değişmiş oluyor. 15 liraya aldığımız ürün 40 lira oluyor. Elektrik su parası ödüyorum, bunun dışında kira da ödüyorum. Haliyle yetmiyor. Beni geçindirebilecek 3 bin liraya razıyım. Ahmet Karataş (72-Emekli)

9/13
Yaz iyi geçmedi ki kış da iyi geçsin mask

Yaz iyi geçmedi ki kış da iyi geçsin

Yaz iyi geçmedi ki kış iyi geçsin. Cepte para olmayınca geçinemiyoruz. Yaz iyi geçecek ki kış da iyi geçsin. Havalar soğudu, doğalgazı açtım. 20 günde tek petek yandı, ama 200 lira fatura geldi. Pazarda fiyatlar yüzde 300 oranında artmış durumda. Marketlere girince her şeyden parça parça almak zorunda kalıyoruz. Fiyatlar günden güne değişiyor. Emekli aylıklarımız hiçbir şeye yaramıyor. Bugün aldığımız maaş, sabaha eriyor. Hilmi Aktaş (70-Emekli)

10/13
Yaşam zorlaşırken iş imkanı da azaldı mask

Yaşam zorlaşırken iş imkanı da azaldı

Dolar 10 lirayı geçti. Doğalgaz, elektriğe düzenli şekilde zam geliyor. Yaşam artık eskisi gibi değil, oldukça zorlaştı. Çarşıya çıkınca ne alacaksak az az almak zorunda kalıyoruz. Ayağımızı yorganımıza göre uzatmaya çalışıyoruz. Ama yine de yetmiyor. Bugün 4 kişilik bir ailenin geçinebilmesi için en az 8 bin lira gerekiyor. Kirada oturanlar için de çok zor. Bunun yanı sıra iş bulmak da artık zorlaştı. Çocuklarımız iş bulamıyor artık.  Osman Durmuş (56-Emekli)

11/13
İnsanların alım gücü kalmadı mask

İnsanların alım gücü kalmadı

Bu kış çok zor geçecek. İnsanların alım gücü düştü demeyeceğim, aksine alım gücü kalmadı. Şu anda zaten insanlar çok zor geçiniyor. Bir de havalar soğudu, giderlere doğalgaz faturası eklenecek. Ben eskiden 100 lirayla aldıklarımı eve götüremiyordum. Poşeti taşıyamıyordum, ellerim dolu oluyordu. Şimdi o parayla iki poşeti elimize alıp gidiyoruz. Dört kişilik bir ailenin geçimini sağlayabilmesi için 7 bin lira girmesi lazım o eve. Turan Özçelik (41-Lojistik)

12/13
İdare bilmeyen insan geçinemez mask

İdare bilmeyen insan geçinemez

Kış iyi geçecek. Önce ailenin geçinmeye kararlı olması lazım. Bir ailede 5 kişi var, 3’ünde araba var ama şikayetçi oluyor. İdaresini bilmeyen insan geçinemez. Aile bütçesi de devlet bütçesi gibidir. Çarşıda pazarda bir pahalılık var ama doların yükselmesi etki etti diyorlar. Doların günlük ekmeğe ne etkisi var. Bir tıraş bıçağı virüsten önce 1 liraydı şimdi 5 lira olmuş. Dolar mı etkiliyor bunu? Çorbayı 5 kiraya içiyordum, şimdi 20 lira olmuş. Yücel Türkel (85-Emekli)

13/13
Hayat şartları çok zorlaştı mask

Hayat şartları çok zorlaştı

Hayat şartları zorlaştı. Her şey almış başını gidiyor. Her şeye zam geldi. Ay çiçek yağı önce 35 liradan 85 liraya, en son da 105 liraya kadar çıktı. Kirada olan biri asgari ücretliyse ve çocuğu varsa nasıl geçim sağlayacak. Pazara önceden 100 lirayla çıkabiliyorduk. Şimdi 100 liraya bir şey alamıyorsunuz. Bir eve en az 7 bin lira para girmesi lazım. Millet bir rahat yaşasın. Orta halli yaşamaya razıyız. Yatıyoruz kalkıyoruz, zamla uyanıyoruz. Türkan Toygar (55-Emekli)

17 Kas 2021 - 18:44 - Ekonomi --- Okunma

Muhabir Bircan Aydın

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.257.949 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

10

Ender Akçay - Muhabir arkadaş işinden olmasa bari. Sizin böyle haberler yapmanız yasak değil mi ? Burada İzmit belediyesini kötüleyen, AKP yi parlatan yazılar olması gerekirdi. Hem dolar 11 tl olmuş kimin umrunda. AKP uzaya 4 şeritli yol yapacakmış.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 18 Kasım 12:53
08

Alico - Adem bey böyle bir haber yapmanıza nasıl müsade etti. İlginç!

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 18 Kasım 08:13
07

Akhdp - Kapatın kardeşim kombi klima elektrik ne varsa kapatın dolar 11 TL sınırında gelerek yüzde 10.artti bir gecede .hatta kendinizi odaya kapatın kimse ile yüz yüze gelmeyin.yoksa parasızlıktan evlerde kavga çıkacak boşanmalar artacak.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 18 Kasım 05:34
06

Izmitin Cocugu - Hayat çok pahalı geçinemiyorum diyenlere çıkar cep telefonuna bakacam diyen çıkmadımi birde gaz yağı alamadivhhhh diyen bir trol vardi ortalıkta yok bu aralar hayır olsun.??

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 18 Kasım 05:08
05

Sömürülen - Hep CHP nin işi bunlar, 20 yılda ülkeyi getirdiği noktaya bak,iktidar da AKP olsaydı böyle mi olurdu...

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 18 Kasım 00:55
04

Alp - büyük tüp aldım bugün 185 lira ben başka birşey demiyorum ALLAH bildiği gibi yapsın

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 17 Kasım 21:14
03

pasha - Yani böyle haberler yapmanız şaşırttı beni açıkçası ama sokağa çıkıp nabzı tutmanız iyi olmuş

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 17 Kasım 20:25
02

Pers - Hey gidi Yücel TÜRKER hoca, sen eğitimcisin senelerce müdürlük yaptın aklı başında birisin. Ama açıklamaların bunu hiç desteklemiyor. Doların artması bizi neden etkilesin diyorsan ve geçim sıkıntısı yok herşey güllük gülistanlık diyorsan sana olan saygınlığımda şu anda BİTMİŞTİR..

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 17 Kasım 20:09
01

Çaresizim Bittim - Bu AKP gitmeden tarihten adı silinmeden Allah bu milletimin yardımcısı olsun... bunların beceriksizliğin cumhuriyetin hiçbir döneminde görmedi ülke ne dışarıda ne içeride itibarımız kaldı para itibar dedi akpnin başındaki zat itibarı bırak çöp oldu Herkez mutsuz erken seçime acilen gidilmesi lazım bizi biz yönetmiyoruz onu anladım bu kadar halkına ekonomisine ülkesine düşman olunmaz çocuklarımıza yanıyorum geleceklerini çaldı akp Allahı olan buna oy verirken bin kere düşünsün

Yanıtla . 15Beğen . 1Beğenme 17 Kasım 19:19

KAMYON ŞOFÖRÜ Alınacaktır.

MUNZUROĞLU HARFİYATİzmit’te alt yapıda çalışacak KAMYON ŞOFÖRÜ  Alınacaktır. Emeklide olabilir. Tel: 0 532 280 24 09- 0 536 51 56 566

ASKICI ELEMAN ARANIYOR

İzmit Kadıköy Mah. Çay ocağına ASKICI ELEMAN alınacaktır. Tel: 0535 344 77 47

MAKİNE MONTAJ İŞÇİSİ ARANIYOR

İzmit Başiskele de bulunan fabrikamız da çalıştırmak üzere MAKİNE MONTAJ İŞÇİSİ arayışımız bulunmaktadır. Aranılan nitelikler aşağıda belirtilmiştir....

TAKIM ARKADAŞLARI ARANIYOR

TORNA-FREZE OPERATÖRLÜĞÜNDE yetişmiş veya yetiştirilmek üzere askerliğini yapmış 25-45 yaş aralığında TAKIM ARKADAŞLARI ARAMAKTAYIZ. Gölcük- İzmit-Kö...

DENEYİMLİ-DENEYİMSİZ MASÖZ ARANIYOR

EseR Masaj Salonu (Eski Anatolia Masaj Salonu) Yenilenen, güleryüzlü, profesyonel kadromuzla hizmetinizdeyiz. DENEYİMLİ-DENEYİMSİZ MASÖZ ARANIYOR...

YAPISOY BETON ELEMANLAR ARIYOR

Yapısoy Beton Kartepe ve İzmit Şantiyesinde çalıştırılmak üzere MİKSER OPARATÖRÜ, POMPA OPARATÖRÜ VE SANTRAL OPARATÖRÜ aranmaktadır.  Tel: 0532 283 1...

KARACAOĞLU MARKET TAKIM ARKADAŞLARI ARIYOR

KARACAOĞLU MARKET, tecrübesiz ve B sınıfı ehliyet sahibi TAKIM ARKADAŞLARI arıyor. Tel: 0262 503 02 02 Cep: 0552 867 41 68 E-Mail: [email protected]

TIR ŞOFÖRÜ ARANMAKTADIR

E sınıfı ehliyetli Gölcük ve çevre ilçelerde ikamet eden TIR ŞOFÖRÜ aramaktayız Tel: 0533 373 27 36

FORKLİFT OPERATÖRLERİ ARANIYOR

Dilovası bölgesinde çalışacak FORKLİFT OPERATÖRLERİ alınacaktır İzmit ve Gebze'den servisimiz vardır Tel:0 532 746 27 88 - 0 549 786 58 05

IZGARA YARDIMCISI ARANIYOR

Steak House restaurantımızda çalıştırılmak üzere, IZGARA YARDIMCISI alınacaktır.  BAŞOL ET GIDA ÜRÜN.SAN.ve TİC.LTD.ŞTİ Tel : 0 533 348 88 71