- 17 Ara 2021 - 18:56 G: 18 Ara 2021 - 10:38

Yeni asgari ücret hakkında işveren ve işçiler ne diyor?

Asgari ücrete yapılan yaklaşık yüzde 50 oranındaki zam ile ilgili işverenler ve işçilerin nabzını tuttuk. İşveren miktarın fazla olduğunu düşünürken, çalışanlar da işçi kıyımının yaşanmasından endişeli.

Muhammet Emin Can
Muhammet Emin Can Tüm Haberleri
İŞ KAYBI KORKUSU BAŞLADI mask

YENİ ÜCRET 4 BİN 253 LİRA

1 Aralık 2021 Çarşamba günü başlayan 2022 yılı asgari ücret belirleme görüşmeleri sona erdi ve yeni asgari ücret açıklandı. 2022 yılında uygulanacak yeni asgari ücretin 4 bin 253 lira olacağını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyurdu. İşçiye verilecek ücretin yanı sıra işverenin de yükünü hafifletmek adına adımları atıldı, damga ve gelir vergisinin kaldırılması ile birlikte işverene 450 lira destek sağlandı.

İŞ KAYBI KORKUSU BAŞLADI

Ancak asgari ücrete yapılan yaklaşık yüzde 50 oranındaki zam hem işçileri hem de işverenleri tedirgin etti. Zamla birlikte işverenin üzerine daha çok yük bindiğini düşünen çalışanlar, işlerini kaybetme korkusu yaşamaya başladı. İşveren de yeni asgari ücretin fazla olduğunu ve işçi çıkarmalarının yaşanabileceğini söylüyor.

2/13
Asgari ücret iyi oldu ama fiyatlar artacak mask

Asgari ücret iyi oldu ama fiyatlar artacak

Asgari ücret zammı çok iyi oldu. Fiyat olarak 4 bin 253 lira da tatmin edici bir rakam. İktisat mezunu bir çalışanım ve asgari ücret ile çalışmaktayım. Gıda fiyatlarının bu kadar artması bence sadece devletle alakalı bir durum değil ki alıcı ve toptancılarla ilişkili bir durum. Toptancılar fiyatlarda oynama yapıyor gibi duruyor çünkü daha fazla kazanç elde etmek istiyorlar. Zam 2022 yılının 4 ayına kadar bizleri götürür, ondan sonra yeniden zamlar gelecektir. Ali Furkan Koç (29 - İşçi)

3/13
Asgari ücret yükseldi, ürünlere zam gelecek mask

Asgari ücret yükseldi, ürünlere zam gelecek

Asgari ücret zamlanmış olsa da hala düşük, asgari ücretin yükselmesi ürünlere yine zam gelmesi demek. 4 bin 253 lira bu enflasyonla yetmeyebilir çünkü maaşımıza zam yok. Dolar olarak bakarsak geçen sene ocakta 2 bin 825 lira ile 380 Dolar alıyorduk, 4 bin 253 lira ile 270 Dolar alabiliyoruz, 110 dolar yok oldu. ‘Dolarla mı maaş alıyorsun?’ sorusuna cevap ‘hayır’ ama 2 bin 825 lirayla 30 teneke ay çiçek yağı alabiliyorduk, 4 bin 253 lira ile 25 teneke yağ alabiliyoruz.

Burhan Demir (34 - İşçi)

4/13
İşverenlere yansıması olumsuz olacak gibi mask

İşverenlere yansıması olumsuz olacak gibi

Yeni asgari ücretin biz işverenlere yansımasının olumsuz olacağını düşünüyorum çünkü insanların maaşları artsa da alım gücü artacak mı? Açıklanan rakam güzel ama piyasaya etkisini kestiremiyorum. Asgari ücret işçi için iyi esnaf için de vergi indirimi güzel fakat piyasadaki akışkanlık önemli olacak. Gelir ve damga vergisinin alınmayacak olması güzel ama bu güzelliğe ekler yapılmalı, önce zamlar durdurulmalı sonra kiralara el atılmalı.

Erol Katanalp (38 – İşveren)

5/13
Alım gücüne bakmak gerekir mask

Alım gücüne bakmak gerekir

Asgari ücrette yeni fiyat belirlenmiş olabilir ama alım gücüne bakmak gerekir. 4 bin 253 lira yapıldı ama 4 bin 253 lira ile alım gücü ne olacak? Bir yağ atıyorum 100 lira ki bu yağ 3 ay önce 50 liraydı. Yani yağ yüzde 100 arttırılmış. Ben bir gün çalıştığım zaman aslında o yağ için çalışmış oluyorum. Pazara çıkıyoruz eskiden 100 lira ile 15 ürün alıyorduk şimdi ise 7 çeşit alabiliyoruz. Bu ücret artsa da alım gücü düşüyor. Otobüse 4 lira 25 kuruş veriyorum, 5’e çıkabilir.

İrfan İnce (60 -İşçi)

6/13
Bizleri çok zorlayacak mask

Bizleri çok zorlayacak

Mevcut süreçte işveren olarak çok zorlanıyoruz. Genel olarak ödemeler çarpı 2 olmuş durumda ve bundan sonra asgari ücret bedeli biraz daha fazla ödenecek. Bu süreç bizleri çok zorlayacak ki aldığımız ürünlere de sürekli zam geliyor. Yapılan ürün zamlarını müşteriye de yansıtamıyorken üzerine asgari ücretin külfeti geldi. Müşterilerimiz önceliği gıdaya verdi, tıraş işlemlerini evlerde görüyorlar. Çalışanlar için iyi ama harcamalar yükseldi.

Şener Çakal (43 – İşveren)

7/13
Herkes işine daha sıkı sarılacaktır mask

Herkes işine daha sıkı sarılacaktır

Yapılan zammın hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum. Yeni ücret biz işverenler için bir külfet olacak fakat bu da olması gereken bir artıştı. Enflasyona göre işçilere, çalışanların belli bir zam verilmesi gerekiyordu ama bu durum iki tarafı da etkiliyor. Hem işverenin hem de çalışanın bu durumdan memnun olması gerekir. Zamla birlikte iş değerli hale geldi, bundan sonra herkes işine daha sıkı sarılacaktır. Alınmayacak verginin yansıması olacaktır.

Yüksel Öztürk (58 - Yönetici)

8/13
Gelirler gideri karşılamıyor mask

Gelirler gideri karşılamıyor

İşletmemizde 25 kişi çalışıyor ki bu arkadaşlarımız içerisinde asgari ücret alanlar da var. Yapılan asgari ücret artışı çok büyük, piyasa rahat olduğunda, ürünlere zam gelmeden önce bu artış yapılsaydı o zaman olabilirdi fakat ürünlere gelen zamlarla birlikte gelince sıkıntı olacak gibi görünüyor. Dolar 15 bandını gördü, asgari ücret arttı. Bizler de işletmelerde ürün fiyatlarında artışa gideceğiz. Eleman çıkarmaya gidilebilir. Çünkü gelir gideri karşılamıyor.

Vedat Karakoyun (24 - İşveren)

9/13
Esnafa el uzatılmalı stopaja el atılmalı mask

Esnafa el uzatılmalı stopaja el atılmalı

Öncelikle asgari ücret alan işçilere hayırlı olsun. Bir taraftan yapılan zam iyi oldu fakat diğer yandan da bunların stopaja ve vergilere bir yansıması olacaktır. Biz stopaj olarak bin 200 lira ödeme yapıyoruz, inşallah devletimiz buralara da bir el atar. Stopaj dışında bizlerin aldığı ürünlerde neredeyse yüzde 200 zamlar söz konusu. Yeni zamla birlikte asgari ücretli personelin bizlere maliyeti 6 bin liraya geldi. Küçük esnafa el uzatılmalı, stopaja el atılmalı.

Melikşah Er (32 – İşveren)

10/13
İşveren için süreç git gide zorlaşıyor mask

İşveren için süreç git gide zorlaşıyor

Yapılan asgari ücret zammı ile birlikte ister istemez biz işverenlerin de külfeti arttı. İşverenler için süreç gitgide zorlaşıyor, zam güzel oldu ama vergilerden biraz daha muaf bırakılmamız lazım. Damga ve gelir vergileri alınmayacak ama bence biraz daha kolaylık sağlanmalı çünkü bu süreç bizleri daha da zorlayacak, vergiler ağır. Bizlerin belini büken en büyük gider kalemlerimiz kiralar ve devlete ödenen stopajlar. Elektrik faturam indirimliydi, feshedildi.

Levent Memiş (37 - İşveren)

11/13
Yüzde 50 zam hiç fena değil mask

Yüzde 50 zam hiç fena değil

Yeni asgari ücret mevcut fiyat artışları üzerinden değerlendirildiği zaman yeterli olması çok zor olan bir miktar olarak duruyor. Birçok ürüne dolar ve başka sebepler nedeniyle zamlar geliyor, bu duruma göre asgari ücretin yeterli olması söz konusu değil. Oransal olarak yüzde 50 zam hiç fena değil ama her şeye yüzde 100 zam geldi. En basit haliyle eylül ayında bir top kağıt aldım 30 liraydı, iki gün önce aynı kağıdı aynı yerden aldım 60 lira olmuş. Burada önemli olan mevcut fiyatların sabit tutulması. Ercan Oruç (36 - İşçi)

12/13
Asgari ücretle çalışanlara yapılan artış az geliyor mask

Asgari ücretle çalışanlara yapılan artış az geliyor

Biz asgari ücret ile çalışanlar için yapılan artış az geliyor çünkü neredeyse her ürüne yüzde 100 zam gelmiş durumda. Esnafın da işi çok zor. Bugün bir ete yüzde 100, una yüzde 100 zam gelmiş. Marketlerden eskiden 100 liraya günlük ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyorduk, şimdi ise iki parçaya 100 lira ödeyerek çıkıyoruz. Bu zam 2022 yılının 5 ya da 6. ayına kadar götürebilir. Gıda ürünleri başta olmak üzere birçok üründe fiyatların sabitlenmesi çok daha önemli.

Ensar Er (32 – İşçi)

13/13
İki kişinin yaptığı işi bir kişi yapacak mask

İki kişinin yaptığı işi bir kişi yapacak

Asgari ücrete zam geldi ama diğer ürünlere gelen zamlar da ortada. Bu zam işçilere yapıldı ama esnafın halini de biliyoruz, duyuyoruz ve görüyoruz ki bunun yansıması vatandaşlara oluyor. Halkın refah seviyesi arttırılmalı ama esnafın da canlanması gerekiyor. Vatandaş olarak zamlardan dolayı büyük sıkıntıdaydık, şimdi de artan maaşlar ve işverene maliyetleri nedeniyle işsiz kalma korkusu yaşayacağız. Bundan sonra 2 kişinin yaptığı işi 1 kişi yapacak gibi duruyor.

Barış Demir (46 – İşçi)

17 Ara 2021 - 18:56 - Ekonomi --- Okunma

Muhabir  Muhammet Emin Can

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.658.499 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

04

emir - işverenlerin çoğu kendine müslüman vergi ödememek için hertürlü istekleri var maşallah kaç kişi sigortalı avrupaya özeniyoruz ama avrupanın tırnağı olamayız ne vergi ödemeyi seviyoruz nede çalışanın hakkını vermeyi

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 24 Aralık 13:59
03

Koray Kara - Levent Yemiş'e bir soru....

Çalıştırdırığın kimin sigortası var merak ediyorum...

Batacaksakta batacağız. Herkes patronculuk oynarsa böyle olur...

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 18 Aralık 19:24
02

Vatandaş - Yaaa ne kadar ilginç insanlar var halen iyi zam geldi diyen zihniyet var. Arkadaşım 2850 liranin alım gücü 4250 liradan daha fazlaydı sizleri kandırmak ne kadar kolay yaa bu kadar basit insan olmayın Allah aşkına. Yaa en basiti Ocak 2021 de 2850 TL ye 1900 adet ekmek alıyordun şimdi 4250 TL ye 1400 ekmek alıyosun. Biraz akıl biraz mantık. Şuan ki ekonomik krize göre asgari ücret 6.800 olması lazım ki 2021 Ocak ayındaki alım gücün şimdi de olsun.

Yanıtla . 9Beğen . 3Beğenme 18 Aralık 07:10
01

Serdar - bazı işverenler yine bir üç kağıdını bulup o parayı ödemeyecekler

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 17 Aralık 21:12

HAMURKÂR, PİŞİRİCİ, TEZGÂHTAR ARANIYOR

Ekmek ve unlu mamulleri üretimi faaliyetinde bulunan firmamızın Başiskele  şubesinde çalışmak üzere  deneyimli  HAMURKÂR, PİŞİRİCİ, TEZGÂHTAR  ara...

MAKİNE ELEKTRİKÇİSİ ARANIYOR

MAKİNE ELEKTRİKÇİSİ Alınacaktır. Başiskele Tel: 0532 541 24 29

MAKİNE MÜHENDİSİ ARANIYOR

MAKİNE MÜHENDİSİ ALINACAKTIR Firmamız bünyesinde çalışmak üzere; Üniversitelerin 'Makine Mühendisliği' bölümlerinden mezun, 30 yaşını geçmemiş Ms...

KARAMÜRSEL’DE KİRALIK DÜKKÂNLAR

KARAMÜRSEL’DE Mehmet Akif Ersoy Bulvarı’nda, çeşitli büyüklüklerde, tadilatı yeni yapılmış, KİRALIK DÜKKÂNLAR Tel: 0532 382 20 19

AJAN PLAZMA OPERATÖRÜ ARANIYOR

Bünyemizde çalıştırılmak üzere tam zamanlı AJAN PLAZMA OPERATÖRÜ aranmaktadır. Bzm Çelik A.Ş Serkan Yıldırım  Tel:0542 211 78 89 

MERMER USTASI VE YARDIMCI ALINACAKTIR

Köseköy’de mermer atölyesinde çalışacak MERMER USTASI VE YARDIMCI ELEMAN aranıyor. Tel:0 532 296 02 54

TECRÜBELİ MOTORLU KURYE ARANIYOR

Balık Market'imizde paket servisi için, kendi motoru olan, TECRÜBELİ MOTORLU KURYE arıyoruz Yelken Balık Tel: 0506 187 34 33

İNSAN KAYNAKLARI SORUMLUSU ARANIYOR

Yapısoy Beton Şirketimiz bünyesinde İNSAN KAYNAKLARI SORUMLUSU olarak çalışacak eleman aranıyor. Tel: 0533 015 85 41

VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR ARANIYOR

Palet imalatı yapan fabrikamızda BAY-BAYAN vardiyalı çalışabilecek VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR aranıyor Adres: Arden Nakliye Ltd.Şti Karadenizliler M...

AY KÖŞE UNLU MAMÜLLERİNE ELEMANLAR ALINACAK

Ayköşe Unlu Mamüler'de çalışacak YAŞ ve KURU PASTA USTALARI, HAMURKÂR, TEZGÂHTAR, KOMİ, GARSONLAR alınacaktır. Tel: 0532 252 30 55