- 17 Ara 2021 - 19:07 G: 18 Ara 2021 - 13:53

Asgari ücret zammını siyasi parti il başkanları değerlendirdi: “Yetmez ama evet”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ve 4 bin 250 liraya yükseltilen asgari ücret ile ilgili 10 siyasi partinin il başkanı gazetemize konuştu. Muhalefet partilerinin il başkanları yapılan zamma ciddi eleştiriler yöneltmezken, Cumhur İttifakı bileşenleri açıklanan asgari ücretin işçi ve işvereni rahatlattığını söylüyor.

Süriye Çatak Tek
Süriye Çatak Tek Tüm Haberleri
mask

BÜYÜK ELEŞTİRİ YOK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan asgari ücret muhalefet partileri tarafından ciddi eleştirilere maruz kalmadı. 2 bin 825 liradan 4 bin 250 liraya yükseltilen asgari ücrette işverenleri de rahatlatmak amacı ile damga vergisi ile gelir vergisi kaldırıldı. İktidar partisi yapılan zam ile işçinin ve emekçinin yüzünün güleceğini belirtirken, muhalefet partileri ise zamma yönelik sert eleştiride bulunmadı. Yapılan zammın yaşanan enflasyon ve döviz krizi karşısında yeterli olmayacağını söyleyen muhalefet partileri, enflasyon ve döviz kurunun bir an önce kontrol altına alınması gerektiğini belirtti.

2/11
Bu zor günleri birlikte atlatacağız mask

Bu zor günleri birlikte atlatacağız

AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş: Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücretin gelir ve damga vergisi kaldırılarak 4 bin 250 lira olduğunu açıkladı. İşçi ve çalışanlarımızı ezdirmeden, işverenimizi yormadan bu zor günleri de atlatacağımıza inanıyorum. “Yaparsa AK Parti yapar” diyen yüce milletimizin sarsılmaz güveniyle bu çalışmaları yapıyoruz. Alın teri ve emekleriyle ülkemizin büyümesine en önemli katkıyı sunan değerli işçi kardeşlerimizin beklenti ve önerileri doğrultusunda yapılan bu zammın milletimizin yüzünü güldüreceğine inanıyoruz.

3/11
Yapılan zam yeterli değil mask

Yapılan zam yeterli değil

CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı: Asgari ücret bizim belediyelerimizde 4 bin 500 lira oldu. Hükümet ise 4 bin 250 lira olarak açıkladı. Biz şubat ayında 5 büyük markette 134 kalem bir evin ihtiyaçlarını gideren alışveriş yaptık ve 2 bin 188 lira tuttu. Aralık ayının başında yine aynı marketlerde ve aynı ürünleri aldık. Bu kez 3 bin lira tuttu. Yüzde 50 oranında bir artış olmuş. Bu dahi gösteriyor ki yapılan zam yeterli değil. İşverenin üzerinde vergi kaldırılarak bu artışlar yapıldı. Elbette vatandaşların yüzünün gülmesi önemli ancak bu yetmez. Bu yapılan artışta da gördük ki TÜİK’in açıkladığı yüzde 21’lik enflasyonun gerçek olmadığı bu zam oranında da ortaya çıktı.

4/11
İşçiyi ve işvereni rahatlatan artış oldu mask

İşçiyi ve işvereni rahatlatan artış oldu

MHP İl Başkanı Yunus Emre Kurt: Asgari ücretteki artış toplumun beklentilerini karşılayan bir miktar oldu. Bundan dolayı Cumhurbaşkanımızı ve tespit komisyonunu tebrik ediyoruz. Asgari ücretten gelir vergisi ve damga vergisi yükü kalktı. Bu işvereni de rahatlatacak. Yapılan artışın işsizlik yaratacağını düşünmüyor. Asgari ücrette son 50 yılın en yüksek artışı oldu. Muhalefet partisi liderleri dahi olumsuz söz söyleyemediler. Gerçekten üst düzeyde bir çalışma oldu. İşçi ve işveren içinde olumlu bir çalışma oldu. Cumhur İttifakının ortaklarına teşekkür ediyoruz.

5/11
Önce enflasyonla mücadele edilmeli mask

Önce enflasyonla mücadele edilmeli

SP İl Başkanı Zafer Mutlu: Asgari ücret ortaya çıkan tablo itibariyle olumlu. Ancak enflasyon değerlendirmesi yapıldığında ilk olarak enflasyonun düşürülmesi lazım. Bugün asgari ücret 6 bin lira da olsa vatandaşın derdine çare olmayacak. Bugün yapılan zamlarla insanların alım gücü neredeyse kalmadı. Vatandaşı geçinmesi her şeyden önce enflasyonla mücadele gerektirir. Asgari ücretin bu noktada olması küçük işletmelerde kaçak işçi çalıştırılması noktasında ciddi bir sıkıntı olabilir. Hükümet her şeyden önce halkın alım gücünü artırmak ve enflasyonun belli bir seviyede tutulması gerekiyor. Lokal çalışmalarla gerçek meseleleri çözemeyiz.

6/11
Enflasyon durdurulmazsa artışın anlamı kalmayacak mask

Enflasyon durdurulmazsa artışın anlamı kalmayacak

DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu: Biz en az 4 bin 500 lira olması ile ilgili bir tespitimiz vardı. 4 bin 250 iyi bir rakam. Yüzde 50 iyi bir artış. İşvereni de zorlayan bir rakam olmadı. Enflasyon durdurulsa asgari ücret alan insanlar nefes alacak. Ancak döviz artışı durdurulamadığı için enflasyon da artamaya devam ediyor ve bu yapılan artışı işe yaramayacaktır. Asgari ücretin artışında işsizliğin artmasını beklemiyoruz. İşverene dokunmayan bir artış. İşverene yük olmayan bir artış olduğu için işyerlerinde daralma olmayacaktır. Artışın büyük bölümünü devlet üstlendi. Üretimin olmaması nedeniyle işsizlik zaten artacaktır. Ama asgari ücretin artması ile işsizlik doğru orantılı olmayacaktır.

7/11
İşsizlik artacak mask

İşsizlik artacak

Demokrat Parti İl Başkanı Mustafa Nazlıgül: Asgari ücret beklentinin üstünde oldu. Damga ve gelir vergisinin alınmaması da olumlu. Ama bu artış 6 bin lira olsa da bir anlamı yok. Önemli olan ödeme gücünün olup olmaması. Esnafta bu parayı işçisine verecek güç yok. Önemli olan artırılan ücreti işveren ve esnaflar ödeyebilecek mi? Türkiye şu anda dışarıya mahkum bir şekilde yaşıyor. Gıdasından makine parçasına kadar her türlü hammaddeyi dışardan getiriyor. Dolar artışı ile kaçak işçiliği artıracaktır. Sigortasız çalışmanın önünü açacaktır. Devlet mutlaka esnaf ve işverene destek vermelidir. Ocak ve Şubat ayında işsizlik artacaktır. Emekli maaşlarının ne kadar artacağı da önemli. Emekli maaşını da asgari ücret seviyesine çıkarsın.

8/11
Zam fakirleşmenin önüne geçemedi mask

Zam fakirleşmenin önüne geçemedi

Deva Partisi İl Başkanı Adem Koç: Parti olarak hükümet tarafından uygulanmak istenen ekonomik politikalara karşıyız. Asgari ücrete yapılan zam insanımızın fakirleşme sürecinin önüne geçemedi. Ülkede beyin göçü yaşanıyor. Hekimler yurt dışına gidiyor. Bir teneke yağ 120 lira olmuş. Hiç zam yapmadan geçen seneki rakamı korusalardı daha iyiydi. 12 ilçede pazar esnaflarımızı gezdik ben de Perşembe Pazarı esnafını ziyaret ettim. Tezgah açan da, alışveriş yapan vatandaşta çok zor durumda. Halkımızın artık güveni kalmadı. Bir an önce erken seçim istiyoruz. Halk yaşananları görüyor. Genel Başkanımız Ali Babacan öncülüğünde ekonomik sorunları bir an önce çözeceğiz.

9/11
Bir ayda bu zam eriyecek mask

Bir ayda bu zam eriyecek

Gelecek Partisi İl Başkanı Serap Çakır: 2022 yılı için açıklanan asgari ücreti eleştirerek, 1425 lira verirmiş gibi yapıp milletin cebinden 110 dolar almak göz boyamaktan başka bir şey değildir. Asgari ücret her ne kadar 1425 lira artmış gibi gözükse de döviz kuru karşılığı 385 dolardan 275 dolara düşmüş oldu. Bu artışın vatandaşın yaşamına hangi ölçülerde yansıyacağını bir iki ay içerisinde göreceğiz. Alım gücü dibe vurdu. Sürekli yapılan zamlar ve ocak ayından itibaren gelmesi beklenen fiyat artışlarıyla çalışanlar daha ilk zamlı maaşlarını almadan eridiğini göreceklerdir. Pembe tablolarla milletin aklıyla oynamayı bıraksınlar, sandığı getirsinler.

10/11
Bir nebze rahat nefes alınacak mask

Bir nebze rahat nefes alınacak

BBP İl Başkanı Remzi Kaya: Yaşanan gerçek enflasyon hem de bütçedeki artış oranını baz alarak hükümete teklifte bulunarak yüzde 45-50 civarında bir artış istedik. Teklifimizde 4 bin 500 lira istedik. 4 bin 250 lira yapıldı. Döviz kurundaki artış ve enflasyon karşısında asgari ücret alan vatandaşın derdine derman olur mu bu tartışılır. Ama bir nebze de olsa enflasyona karşı dar gelirli vatandaşlarımız nefes alabilecek. Gelir vergisi ve damga vergisinin kaldırılması sevindirici. Yeterli mi elbette değil. Birkaç ay içinde piyasalar oturursa ve enflasyonda azalma olursa bir rahatlama olacaktır.

11/11
İşçinin cebine girmeden eridi mask

İşçinin cebine girmeden eridi

EMEP İl Başkanı Arzu Erkan: Bu artışın Türk lirasının kaybettiği değer ve zamlarla birlikte anlamı olmayan bir artış. Dolar her gün yeni rekorlar kırıyor. Yapılan artış işçinin cebine girmedin eriyen bir miktarda oldu. Kamuda ve özel sektörde çalışan tüm işçi ve emekçilerin insanca yaşanabilecek ücret alınması gerekiyor. Şu anda memuru da özel sektörde çalışan işçi de ücret noktasında eşit seviyeye getirdiler. Türk lirasının değer kaybetmesinin önüne geçmeden, uygulanan ekonomik politikalardan vazgeçmeden, 2022 yılı bütçesi halk için kullanılmadan yapılan bu zammın bir anlamı olmayacaktır.

17 Ara 2021 - 19:07 - Ekonomi --- Okunma

Muhabir  Süriye Çatak Tek

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.651.753 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

05

Can Bey - Siyasi parti il başkanları 20 Aralık soruşturmasına niye hayır dediler bu konudaki görüşlerini açıklasınlar asıl.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ocak 13:54
03

Emekli esnaf. - Nasıl hesap yapıyorlar anlamıyorum.2020 de asgari ücretle 1880 ekmek alınıyordu bugün ise ekmek sayısı 1450 ekmeğe düştü,2020 de litresi 7 tl olan ayçiçek yağından 403 litre alınıyordu bugün 28 tl/lt olan ayçiçek yağından 150 litre alabiliyorsun.Hesap bu kadar basit.Soframızdan çalınan yiyeceğimizin bile hesabın yapamayan zavallı Parti il başkanları.Çok sürmez Mart ayına kadar bunların yarısıda gidecek.Ozaman kimse ses çıkarmasın.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 18 Aralık 12:56
02

Deli Deli 49 50 - "Muhalefet partilerinin il başkanları yapılan zamma ciddi eleştiriler yöneltmezken, Cumhur İttifakı bileşenleri açıklanan asgari ücretin işçi ve işvereni rahatlattığını söylüyor."

Şaşirdık mı? Cumhurcular hangi işverenle, hangi isçiyle ne ara görüşmüş te böyle konuşuyorlar. Asgari ücret 2 günde %10 eksildi bile. İlk maaşa kadar kuşa dönmez inşallah.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 18 Aralık 12:15
01

İzmirtli - Yakında elime kızılcık sopasını alıp dalacam bunlara hepsinin tuzu kuru.

Yanıtla . 7Beğen . 1Beğenme 17 Aralık 19:48

AJAN PLAZMA OPERATÖRÜ ARANIYOR

Bünyemizde çalıştırılmak üzere tam zamanlı AJAN PLAZMA OPERATÖRÜ aranmaktadır. Bzm Çelik A.Ş Serkan Yıldırım  Tel:0542 211 78 89 

TECRÜBELİ MOTORLU KURYE ARANIYOR

Balık Market'imizde paket servisi için, kendi motoru olan, TECRÜBELİ MOTORLU KURYE arıyoruz Yelken Balık Tel: 0506 187 34 33

SAHAN YEMEK USTA ARIYOR

Sahan Yemek lokantasında çalıştırılmak üzere USTA alınacaktır. Başvurular; Sanayi Mah. Fırat Sk. Bina No: 8 İzmit- Kocaeli Sahan Yemek Fabrikasına Şa...

İNSAN KAYNAKLARI SORUMLUSU ARANIYOR

Yapısoy Beton Şirketimiz bünyesinde İNSAN KAYNAKLARI SORUMLUSU olarak çalışacak eleman aranıyor. Tel: 0533 015 85 41

VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR ARANIYOR

Palet imalatı yapan fabrikamızda BAY-BAYAN vardiyalı çalışabilecek VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR aranıyor Adres: Arden Nakliye Ltd.Şti Karadenizliler M...

BAY TEKNİSYEN ARANIYOR

KOMBİ-KAZAN servisinde çalıştırılmak üzere deneyimli BAY TEKNİSYEN alınacaktır Tel: 0533 663 29 82

AY KÖŞE UNLU MAMÜLLERİNE ELEMANLAR ALINACAK

Ayköşe Unlu Mamüler'de çalışacak YAŞ ve KURU PASTA USTALARI, HAMURKÂR, TEZGÂHTAR, KOMİ, GARSONLAR alınacaktır. Tel: 0532 252 30 55

BUKRE ARAÇ KİRALAMA

BUKRE STYLE & VIP CAR RENTAL 15 yıllık deneyimimizle sizlerin de ARAÇLARINIZ NOTER GÜVENCESİYLE AYLIK veya YILLIK KİRALANMAKTADIR. Aynı zaman da...

VASIFSIZ ELEMAN ARANIYOR

VASIFSIZ ELEMAN ARANIYOR *Maaş+ SGK+ Servis+ Yemek    *Servisimiz Bekirdere-Yeşilova-Kandıra sapağı güzergahından geçmektedir. *40 yaş altı eleman...

ELEMANLAR ARANIYOR

KAYNAKÇI, TORNACI, FREZECİ ve yetiştirilmek üzere ELEMAN alınacaktır. Tel: 0532 486 95 88