- 08 Oca 2022 - 19:30 G: 08 Oca 2022 - 19:36

Kocaelililere göre salgının bitmesi için aşı zorunlu olmalı

Pandemi ile mücadele devam ederken, en önemli silahımız kuşkusuz ki aşılar. Kocaeli bu konuda iyi bir konumda ancak hala direnenler var. Aşılarını yaptıranlar, gerekirse aşının zorunlu hale getirilmesini istiyor.

Bircan Aydın
Bircan Aydın Tüm Haberleri
AŞI ZORUNLU OLMALI MI? mask

Koronavirüs pandemisi ile mücadelede en önemli silah olan aşıda üçüncü doza geçildi. İkinci doz aşılama oranı ise yüzde 83.53. Aşı olmayan vatandaşlar hem kendileri için hem de aşı olanlar için ciddi bir risk oluşturuyor. Türkiye’de de görülmeye başlayan Omicron varyantı ile birlikte aşıların da etkileri tartışılmaya devam ediyor. Bilim insanları ise üçüncü dozun mutlaka yapılması gerektiğini aksi halde yapılan aşıların koruyuculuğun düşeceğini söylüyor.

AŞI ZORUNLU OLMALI MI?

Yeni varyantlar ve aşı tartışmaları içinde sokaktaki vatandaşlara aşının zorunlu hale gelmeli mi ve aşı olmayanlar için bir yaptırım uygulanmalı mı diye sorduk. Aşı karşıtlarının bilimsel çalışmalara yönelik eleştirilerinin anlamsız olduğunu söyleyen vatandaşların önemli bir kısmı mutlaka yaptırım uygulanması gerektiğini vurguluyor. Ancak aşının tercihe bağlı olmasından yana olanlar da var. Aşı dozları eksik olmayan vatandaşlar aşı olmayan kişilerle görüşmediklerini de belirtiyor.

2/13
Herkesin aşı olması şart mask

Herkesin aşı olması şart

Pandeminin ilk dönemlerindeki gibi sıkı önlemler lazım. Maskesiz çıkılmaması lazım. İnsanlar birbiriyle yakın temasta bulunuyor. Sokakta herkes maskesiz dolaşıyor. Ben üç doz aşımı oldum ve kesinlikle herkesin aşı olması gerekiyor. En ağır vakalar aşısız vakalardan çıkıyor. Omicron varyantı daha hızlı yayılıyor diye biliyorum. Bu kadar insan aşı oldu bir şey olmadı. Herkesin aşı olması şart. Bunun için bir şeyler yapılmalı. Ali Kılıç (58-Fotoğrafçı)

3/13
Ben devletimden çok memnunum mask

Ben devletimden çok memnunum

Ben bu konuda devletimden çok memnunum. Sağlık alt yapısı, hastane, doktor her şey bu süreçte çok iyiydi. Devletim her şeyi yapacaktır bu konuda. Türkiye bu yolda ciddi bir şekilde yürüyor. Bana gelince, ben dört aşımı da oldun. Aşı olmayanlara inanamıyorum. Dünya bu kadar tehlike altındayken inanılmaz bir durum. Devlet de enselerine basa basa aşı yapacak değil ya. Uygun bir ceza verilmeli veya aşı zorunlu olmalı. Atilla Bakkaloğlu (67-Emekli)

4/13
Kimseye zorla yaptıramazsınız mask

Kimseye zorla yaptıramazsınız

Bence şu an başka bir önleme gerek yok. Zaten Sağlık Bakanlığı yetkilileri önlemlerini alır. Ülkeye giriş çıkışların kapatılması en başta yapılması gerekiyordu. Ben iki doz aşımı yaptırdım. Üçüncüyü de yaptıracağım. Aşı olmayan insanlara zorla aşı yaptıramazsınız. Aşıyı zorunlu tutmak da doğru bir karar olmaz. Kişinin kendi kararını vermesi gerekiyor. Mesela şu yapılabilir: Aşı olmayanları ikna etmek daha güzel olur. Aydın Aldemir (62-Memur)

5/13
Aşı olmayan beni tehdit etmemeli mask

Aşı olmayan beni tehdit etmemeli

Üç aşımı da Biontech oldum. Herkesin aşılanmasını istiyorum. Ayrıca temizliğe özen göstermemiz gerekiyor. Aşı olmayanlar neden beni tehdit etsin ki. Ben zor durumda kalmak istemiyorum. Toplumdaki her birey birbirinin hayatını etkiliyor. Eşim Kovid geçirdi. Çok kötü zamanlardı. Kayıplarımız oldu. Zorlu bir süreç bu. Çok dikkat etmemiz gerektiğine inanıyorum. Kimsenin kimseyi riske atmaya hakkı yok. Ayşegül Gülten Arslan (60-Emekli)

6/13
Aşının şu an faydası büyük mask

Aşının şu an faydası büyük

Ben üç doz aşımı da oldum. Herhangi bir sıkıntı da görmedim. Aşının şu an faydası büyük. Herkesin olması gerekiyor. Aşı olmayanlar için de bir önlem alınmalı. Önce belirli yerlerde giriş çıkışa izin verilmemeli. Aşı olanlara karşı negatif etkileri oluyor. Toplumun bilinçlendirilmesi gerekiyor aşı konusunda. Yeni bir varyant var. Bunun için de ne gerekiyorsa yapılmalı. Kapanmaysa kapanma. Ergün Kocaman (42-Güvenlik Görevlisi)

7/13
Topluma dahil edilmemeliler mask

Topluma dahil edilmemeliler

Maske takılmıyor. Bizim insanınız biraz bilinçsiz. Bu nedenle önce biraz bilinçlenmemiz gerekiyor. İnsanlarımızda saygı da yok. İki doz aşı oldum üçüncüyü olmayı şuan düşünmüyorum. Bence aşı olmayanlara yasak getirilmeli, belli yerlere girişler engellenmeli. Topluma dahil olmamaları gerekiyor. Aşı zorunlu olabilir mi? Neden olmasın. Çünkü koronavirüs pandemisinin bir an önce son bulması gerekiyor. Fatih Sönmez (22-Esnaf)

8/13
Aşı olmayanlara önlem alınabilir mask

Aşı olmayanlara önlem alınabilir

Herkes aşı olmalı. Çünkü yeni varyant Avrupa’dan sonra ülkemizde de göründü. Dört doz aşımı oldum. Aşı olmakla yetmiyor. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına da dikkat edilmesi gerekiyor. Herkes tedbiri elden bırakmış gibi. Sokaklarda maske kullanımı az. Kimseyi uyaramıyorsun da. Aşı olmayanlara karşı belli önlemler alınmalı. İlk iki aşıyı olmayanlar bir yerlere alınmadı. Bence aşı, herkes için zorunlu tutulabilir. Ferit Uğraş (72-Emekli)

9/13
40 yıllık eşimi ikna edemedim mask

40 yıllık eşimi ikna edemedim

Sıram geldi ve dördüncü aşımı da oldum. Aşıyı çıkartanda da Allah razı olsun. Omicron varyantı da geldi. Bizim de diğer Avrupa ülkeleri gibi kapılarımızı kapatmamız gerekiyor. Halkın da gerekli duyarlılığı göstermesi gerekiyor. Sağlık Bakanı’nı dinlememiz lazım. Aşı olmayanlar için ne diyebilirim ki. Ben 40 yıllık evliyim ama eşimi ikna edemedim. Ne yapabilirim? Bence her türlü yaptırımı uygulamaları lazım. Mesut Deniz (63-Emekli)

10/13
Aşı olmayanlar için yaptırım mask

Aşı olmayanlar için yaptırım

Neyin ne olacağını, nasıl olacağını en iyi sağlıkçılar bilir. Herkes kendini düşünse, dikkat etse bu durumda pandemi erken biter. Aşı olamayanlar için kesinlikle yaptırım uygulanmalı diye düşünüyorum. İki aşımı oldum, üçüncüsünü de olacağım. Başka ülkelerde aşı zor bulunuyor ya da para ile yapılıyor. Bizde aşı bedava. Bu insanlar neyi bekliyor, bilmiyorum. Bu işin tek çıkış yolu aşı. Aşı olmayanları aşılarını yaptırmaya çağırıyorum. Mustafa Durgut (62-Emekli)

11/13
Aşı olmayanla görüşmüyorum mask

Aşı olmayanla görüşmüyorum

Daha fazla dikkatli olursak Omicron varyantının yayılmasını önleyebiliriz. Dış ülkeler kapılarını kapattı ama bunun için devletin ekonomik anlamda destek vermesi gerekiyor. Çünkü böyle bir karar verildiğinde turist girmeyecek. Tekrar eskisi gibi kapanmamız da mümkün değil. Yeterli destek verilseydi en başta bu kadar uzun sürmeyecekti. Üç doz aşı oldum. Aşı olmayanlarla görüşmüyorum. Aşı zorunlu tutulabilir. Sibel Çimen (66-Emekli)

12/13
Zorunluluktan aşımı yaptırdım mask

Zorunluluktan aşımı yaptırdım

Aşı olmayanlara bir şey diyemiyorum. Resmi kurumlara girip işlem yapamayacağım için aşı oldum. Şu an üçüncüsünü olmayı düşünmüyorum. Eğer zorunlu tutarlarsa olurum. Mecbur kalırım çünkü. Kimsenin bir şey için zorlanmasına gerek olmadığını düşünüyorum. Aşı olmayan arkadaşlarla aynı düşüyorum ben de. Sadece aşıyla da olmuyor. Başka şeylere de dikkat edilmesi gerekiyor. Önlemlerin daha da sıkılaştırılması gibi… Zafer Çiftçi (26-Pide ustası)

13/13
Aşı karşıtlarına iyice anlatılmalı mask

Aşı karşıtlarına iyice anlatılmalı

İnsanların maskeye, mesafeye ve hijyene dikkat etmesi lazım. Maske kullanımı azalmış durumda. Bir diğer önemli silah da aşı. Ben üç doz aşımı yaptırdım. Aşı olması için kimseyi zorlayamayız ama bu bilincin de artık oturması gerekiyor. Aşı ile ilgili aşı olmayanlara her şey ciddiyetle anlatılmalı. Aşı olmayanlar yoğum bakımlarda yatıyor maalesef. Her seferinde yeni bir varyant türüyor. Bu yayılımın önüne geçmeliyiz. Ahmet Erdem (62-Emekli)

08 Oca 2022 - 19:30 - Gündem --- Okunma

Muhabir  Bircan Aydın

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.606.206 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

İlyas Hızlı - Kırklareli; Aşılamada yüzde 89 ile Türkiye birincisi

Kırklareli: Vaka sayısında Türkiye birincisi

Van: Aşılamada yüzde 13 ile Türkiye sonuncusu

Van: Vaka sayısında Türkiye sonuncusu

Kırklareli halkı aşı olmaya koşuyor, vaka sayısı patlıyor. Van halkı aşı olmuyor, vaka sayısı çok düşük.

Bu durum nedir? Bir yetkili çıkıp açıklayamaz mı?

Yanıtla . 9Beğen . 3Beğenme 08 Ocak 22:22
04

Eiscu - @İlyas Hızlı 01 nolu yoruma cevabı: Kardeş iki kez pozitif oldum ilaçları kullanmadım hiç aşı vurulmadim çünkü aşı yokken hiç varyant yoktu aşı sayısı arttıkça varyantlarda artıyor

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 14 Ocak 11:00
03

Yeter Bey - @İlyas Hızlı 01 nolu yoruma cevabı: İlyas bey açıklayayım. 5 tane de aşı olsanız siz veya ailenizden biri işyerinde ve dışarıdaki kapalı mekanlarda maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymazsanız omikron varyantını kolaylıkla kapabilirsiniz. Ancak 3-4 gün içinde atlatırsınız. Ama Aşılı değilseniz kesin hastaneye yatar ve ölebilirsiniz.

Kırklareli bir sanayi kenti, çevre il ve ilçelerden gün içinde çok sayıda insan gelip gidiyor, aynı çok sayıda Bulgar ve Yunanlıların alışverişe geldiği Edirne gibi. Aşılama oranı yüksek çünkü orası Türkiye’nin Avrupa'da kalan bölümü. Doğudaki gibi devlet bizi kısırlaştıracak kaygısı yok Trakyalıların. Van'ı bilmem ama komşu il Ağrı'da yılda toplanan verginin devletin ücretsiz dağıttığı ders kitaplarının bedenini bile karşılamadığını biliyorum. Yani doğu illeri arasında Marmaradaki nüfus hareketliliği yok, bulaş sayısı o nedenle düşük. Ancak hastaneye yatış ve ölüm oranları kesinlikle daha yüksek. Mesela Kocaeli'de günde 2-3 ölüm oluyor. Doğuda ise çok daha fazla.

Bir gazete haberi şöyle;

Korona virüsü salgını kapsamında Van'da vaka sayıları artmaya devam ediyor. Van Hakkari Tabip Odası Başkanı Hüseyin Yaviç, vaka ve ölüm sayılarının gizlendiğini, Coronada ölenlerin kayıtlara normal ölüm olarak geçirildiğini söylüyor.

İnanmazsınız Google da "Van'da coronadan ölümler" araması yapın.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 10 Ocak 08:52
02

Can - @İlyas Hızlı 01 nolu yoruma cevabı: Yetkili acaba gerçekten yetki sahibimi? Bugün soylediklerini yarın değiştiriyorlar güvenim kalmadı aşı manyağı oldu millet bilmem kaçıncı doz belli degil mecburi isyeri zorlaması ile iki doz biontech oldum dahada olmayı düşünmüyorum.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 09 Ocak 07:16

ÖZDEMİR ÇELİK KONST.PERSONELLER ARIYOR

Özdemir Çelik Konst.İmalat- Montaj San.ve Tic.Ltd.Şti. Firmamızda çalıştırmak üzere; 1- LAZER KESİM OPERATÖRÜ (Nukon Marka) 2-LAZER PLAZMA KESİM İ...

BAY TEKNİSYEN ARANIYOR

KOMBİ-KAZAN servisinde çalıştırılmak üzere deneyimli BAY TEKNİSYEN alınacaktır Tel: 0533 663 29 82

MOBİLYA BOYACISI ARANIYOR

Mobilya atölyesinde çalışacak MOBİLYA BOYACISI aranıyor. Hüseyin Eren Mobilya San. Tic. Ltd. Şti.İzmit San Sit. 16. Cad. 14. Blok No: 7 Tel: 0532 67...

AY KÖŞE UNLU MAMÜLLERİNE ELEMANLAR ALINACAK

Ayköşe Unlu Mamüler'de çalışacak YAŞ ve KURU PASTA USTALARI, HAMURKÂR, TEZGÂHTAR, KOMİ, GARSONLAR alınacaktır. Tel: 0532 252 30 55

TECRÜBELİ SERVİS ŞOFÖRLERİ ARANIYOR

Yeşilova-Yuvam-Yahya Kaptan bölgelerinden, 16+1 minibüsle Gebze tarafına 3 vardiya servis çekebilecek emekli TECRÜBELİ SERVİS ŞOFÖRLERİ aranmaktadır....

YARDIMCI ELEMANLAR ARANMAKTADIR

Gölcük sanayide sitesinde açılacak börekçi dükkanımızda çalışmak üzere BAY ve BAYAN YARDIMCI ELEMAN aranmaktadır Tel: 0 532 450 74 64

BUKRE ARAÇ KİRALAMA

BUKRE STYLE & VIP CAR RENTAL 15 yıllık deneyimimizle sizlerin de ARAÇLARINIZ NOTER GÜVENCESİYLE AYLIK veya YILLIK KİRALANMAKTADIR. Aynı zaman da...

KADROLU İŞÇİLER ARANIYOR

Kocaeli / Dilovası’ nda bulunan şirketimiz bünyesinde kadrolu olarak çalışacak PASLANMAZ veya KARBON ÇELİĞİ SİLİNDİRİK TANK, KONSTRÜKSİYON İMALAT VE M...

VASIFSIZ ELEMAN ARANIYOR

VASIFSIZ ELEMAN ARANIYOR *Maaş+ SGK+ Servis+ Yemek    *Servisimiz Bekirdere-Yeşilova-Kandıra sapağı güzergahından geçmektedir. *40 yaş altı eleman...

ENKA OTOMOTİİV MOTORCU USTASI ARIYOR

Körfez'de bulunan Enka Otomotiv'de çalışmak üzere MOTORCU USTASI aranıyor. Tel: 0535 470 41 11