- 09 Oca 2022 - 22:26 G: 10 Oca 2022 - 09:19

Gölcük esnafı kentsel dönüşümden tedirgin

Dumlupınar Mahallesi’ndeki riskli alanda yapılacak yerinde kentsel dönüşüm, bölge esnafını tedirgin ediyor. Ekonomik gerekçeleri gösteren esnaf, hem işlerinin biteceğini hem de yeni yer gösterilmemesi halinde sorun yaşayacaklarını vurguluyor.

Muhammet Emin Can
Muhammet Emin Can Tüm Haberleri
mask

ANKARA’YA GİTTİLER

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ve AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, geçtiğimiz günlerde Ankara’ya gitti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’la görüşen başkanlar, Gölcük Dumlupınar Mahallesi’ndeki yerinde kentsel dönüşümü konuştu. Yapılan görüşmelerde Büyükşehir Belediyesi’nin dönüşümden doğabilecek olan zararın yarısını karşılama talebinden sonra kentsel dönüşüm için bir adım daha atılmış oldu. Yaşanan gelişmeler sonucunda iş Bakanlık ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi arasında atılacak imzaya kaldı.

KAFALAR KARIŞIK

Dumlupınar Mahallesi’ndeki esnaf, yerinde kentsel dönüşüm nedeniyle tedirgin. Çalışmaların başlamasının ardından kendilerine nasıl bir yol gösterileceğini merak eden esnaflar, bu çalışmanın yapılması gerektiğini dile getirirken, kendilerine konuyla ilgili hiçbir bilgi verilmemesinden dolayı rahatsız olduklarını vurguluyor. Taşınmaları gereken esnaf, çalışmaların başlaması ile birlikte yeni bir dükkan bulabilecekleri konusunda şüphe yaşarken, kendilerine bir destek sağlanması konusunda da talepte bulundu.

2/13
Zamanlaması çok doğru değil mask

Zamanlaması çok doğru değil

Normal şartlarda Gölcük için bir kentsel dönüşüm gerekliydi, geç bile kalındı. Ama şu anda kentsel dönüşüm yaparlarsa olmaz. Esnafın işi belli ve siftahsız dükkanlar kapatıyoruz. Evimize ekmek götürmekte zorlanıyoruz. Elektriğimizi ödeyemiyorken bu iş başlarsa esnaf büyük sıkıntıya girer. Bu iş bitene kadar esnafa gösterilebilecek bir yer yok. Gölcük’te neresi var? Eğer esnafa bir yardım olmadan bu iş başlarsa esnaf olarak oturacağız, başka bir şey yok.

Levent Çoker-46

3/13
Yeni yerimiz için sorun yaşanabilir mask

Yeni yerimiz için sorun yaşanabilir

Gölcük için bir kentsel dönüşüm hamlesi gerekliydi. Çünkü yapılaşma kötü, binaların durumu kötü. Daha düzenli bir yapılaşma olabilirdi. Kentsel dönüşüm ile ilgili bizlere gelen bir şey yok ama herhalde esnafları konuyla ilgili bilgilendireceklerdir. Esnaf olarak taleplerimiz olacaktır. Bunlar yer gösterilmesi, durumdan dolayı ortaya çıkacak olan zararın karşılanması olabilir. Yıkılacak dükkanların yerine yer gösterilmeli çünkü yer bulma sıkıntısı yaşayacağız.

Mustafa Bal-51

4/13
Sanayiden kalan alan verilebilirdi mask

Sanayiden kalan alan verilebilirdi

Depremin ardından buraya kalıcı bir yatırım yapılmadı. Kentsel dönüşüm Gölcük için çok önemli çünkü burası depremi yaşamış bir bölge. Gölcük’ün kentsel dönüşüme girmesi taraftarıyım ama bu yapılırken esnaf unutulursa buna destek vermez. Devlet ve belediye büyüklerimizin destek olması gerekiyor. Ben dükkanıma 220 bin lira yatırım yaptım, bunu tahsis etmem lazım. Esnafın gideceği yer neresi olacak, merak ediyorum. Keşke sanayiden boşalan alan hazırlansaydı.

Osman Kuş-48

5/13
Yer bulunur mu çekincemiz var mask

Yer bulunur mu çekincemiz var

Kentsel dönüşüme Gölcük’ün ihtiyacı var. 1999 yılındaki deprem sonrası oluşan dağınıklık yapılan tüm çalışmalara rağmen toparlanmış değil. Biz çarşı içinde esnafız ve dükkanımızın önü bile kaç kere sökülüp yapıldı. Binaların hali de ortada. Bu binaların hepsi sıkıntı. Kentsel dönüşümde esnafın sıkıntı yaşaması söz konusu olabilir ama ben devletime güveniyorum. Genele bakıldığında dönüşümden çoğunluk mutlu olur. Sadece esnaf olarak yer bulma çekincemiz var.

Sait Akçair-39

6/13
Mağdur edilmeden dönüşüm olmalı mask

Mağdur edilmeden dönüşüm olmalı

Gölcük’te böyle bir hamleye kesinlikle ihtiyaç var, olmasını da istiyoruz. Çünkü çarpık bir kentleşme var. Bu dönüşüm yapılırken buradaki insanlar ve esnafların nerelere gönderilecekleri konusu çok önemli. Bu noktada ilgili net bir bilgi yok. Esnaflar bir çıkmaz içerisinde. Ne olacak bilmiyoruz. Yetkililerin gelip bize bilgi vermesini bekliyoruz. Güzel bir kentleşme olsun istiyoruz ama mağdur edilmeden olmalı. Gideceğimiz yerde buradaki işimizi yapamayabiliriz.

Turan Ören-56

7/13
Dönüşüm kararı en hayırlısı oldu mask

Dönüşüm kararı en hayırlısı oldu

Gölcük’ün böyle bir işe ihtiyacı var. Bence hayırlısı oldu. Burası zaten harabe bir yer. Kentsel dönüşüm yapılırsa, bir esnaf olarak söylüyorum, hayırlısı olacak. Bize söylenen buranın kademe kademe yapılacağı. Ki bu kadar esnafı alıp bir yere götürme şansları yok. Esnafa ‘Sen buradan çık. Ben burayı yıkıyorum’ deme gibi bir şansları yok. Bana çık denilirse elemanlarım işsiz kalır, ben de kredimi ödeyemem. Esnaf düşünülmeli ve esnafa destek verilmeli.

Abdulkadir Aktaş-57

8/13
Bizim kafamız karmakarışık mask

Bizim kafamız karmakarışık

Gölcük’ün bir kentsel dönüşüm hamlesine ihtiyacı vardı. Hatta geç bile kalındı. 1999 yılında yaşanan depremin üzerinden bayağı bir zaman geçti. Çok geç kalındı ama şimdi yapılması da bizler için iyi olmayacak. Bu işe başlandığında esnaf nereye gidecek, neresi gösterilecek? Ülke olarak ekonomik bir sıkıntıdayız. Biz de isteriz ki esnaf bir yerde toplansın. Ama anlatılanlara göre öyle bir şey görünmüyor. Kafamız karmakarışık ve çok büyük sıkıntıdayız.

Dursun Duvan-42

9/13
Esnafları mağdur etmemesi lazım mask

Esnafları mağdur etmemesi lazım

Kentsel dönüşüm hamlesi şu an için lazım değildi çünkü bu işlem yüksek kesimler için yapıldı. Çok büyük bir karar. Ne kadar sürecek, bilmiyoruz. Burada esnaflar olarak mağduruz. Bize herhangi bir destek verilecek mi, verilmeyecek mi? Bilmiyoruz, konuyla ilgili bize bir bilgi verilmedi. Bu kadar büyük bir projeye gerek yoktu. Bu kentsel dönüşümde devlet büyüklerimizin biz esnafları mağdur etmemesi gerekiyor. Bu süreçte esnafa bir destek olacaksa başvururuz.

Enes Balaban-32

10/13
2 etap şeklinde yapılacakmış mask

2 etap şeklinde yapılacakmış

Kentsel dönüşüm söylentisi 2.5 yıldır hep var. Biz de bir şeyler duyduk. Proje 2 etap şeklinde yapılacakmış. Önce üst taraf, ardından alt taraf yapılacakmış. Eğer bu iş böyle yapılırsa üst taraf tamamlandıktan sonra alt taraf oraya geçebilir. Böylece sıkıntı yaşamayacağımızı düşünüyorum. Projede merak ettiğimiz konu, ‘Kuyumcular Çarşısı’nın yapılıp yapılmayacağı. Bir de saat 20.00’den sonra sokaklarda alimler mi olacak ayyaşlar mı olacak?

Enver Akman-33

11/13
Esnafa geçici bir yer gösterilmeli mask

Esnafa geçici bir yer gösterilmeli

Gölcük’te kentsel dönüşüm hamlesi gerekliydi. Bir önceki belediye başkanımızdan da miras kalan bir projeden bahsediyoruz ki o dönemden kalan iki proje tamamlandı. Bu proje de tamamlandığı zaman örnek olacak. Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz çünkü önemli bir katkıda bulundu. Esnafın durumu iç açıcı değil. Projede esnafa geçici yer gösterilmeli. Bu olmazsa esnaf için çok zor olacak. Yol üzeri dükkan arıyorum ama fiyatlar çok yüksek.

Halit Kodal-62

12/13
Esnaflar bitecek gibime geliyor mask

Esnaflar bitecek gibime geliyor

Gölcük için uzun zamandır konuşulan bir konuydu ama esnafın şu anda böyle bir şey istediğini zannetmiyorum. Çünkü esnaf borçlarını ve dükkan kirasını zor veriyor. Esnaf ne olacağını bilmiyor. Kentsel dönüşüm yapılacak ama ne kadar sürede biteceği belli değil. Esnaf nereye gidecek? Bu çalışma ile birlikte bütün esnaf bitecek gibi geliyor. Keşke bu dönüşüm daha önce yapılsaydı, geç kalındı. Esnafa destek sağlanmalı, yer bulma sıkıntısı da yaşayabiliriz.

İrfan Uysal-52

13/13
Yapılacaksa bir an önce yapılsın mask

Yapılacaksa bir an önce yapılsın

Gölcük’te kentsel dönüşüm gerekli mi? Evet, gerekli ama yapılacaksa da bir an önce yapılsın. Ne olacağını herkes görsün ve ona göre hareket etsin. Kentsel dönüşümün olması için illa ki bir deprem mi olması lazım? Bu konuda bir belirsizlik var, bu konuda bir belirsizlik var çünkü kentsel dönüşüm söylentisi 6, 7 seneden beri var. Burada ne dükkan alınabiliyor, ne de dükkan satılabiliyor. Buraya bir işlem yapılacaksa esnafa yer gösterilmeli ve her türlü destek verilmeli.

Kadir Keskin-38

09 Oca 2022 - 22:26 - Gündem --- Okunma

Muhabir  Muhammet Emin Can

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.606.206 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

05

huhu - Bu iş çok can yakar , ev yıkmaya benzemez , mal sahipleri var , kiracılar var, akan yollar var, sapa yollar var, dükkan işi öncephe işidir , mevki ve geçiş yerleri çok önemlidir ,önemli yanlişlar olursa işler çok karışır,,,her kesi memnun etmek ve zararlarını karşılamak çok büyük olur,,bu iş bekarın karı boşamasına benzer...Hu...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Ocak 16:29
04

Gölcüklü Esnaf - buna sebep olanlardan biride oda başkanı necmi kocamandır bu kadar hükümet yanlısı olmak mecburiyetinde yok koltuktan olur esnafına sahip çıkmak yerine esnafın mağdur olması için elinden geleni yapıyor.

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 10 Ocak 15:36
03

Esnaf - Kentsel dönüşüm bu ekonomik krizde esnafı batırır..Nereye gider bu esnaf bu eleman çalıştiriyor...isden çıkarmalar olur..işsizlik artar..binlerce aile işşiz geçim derdi sarayın bundan haberi varmı..tuzu kuru olanlara lafimiz yok tabi..bu iş olmaz olamaz..

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 10 Ocak 10:23
02

Pandora - Gölçük esnafı umarım akıllanır Gölçük papalıktan alışverış edilemez halde. Yıksınlar

Ancak yeni yapılacak yerleşım alanını düzgün planlasınlar. Her bininin otoparkı olsun.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 10 Ocak 09:54
01

Gölcüklü - Biran önce kentsel dönüşüm başlamalı millet huzursuz ben evime bu yüzden bı çivi dahi cakamiyorum.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 10 Ocak 08:35

ÖZDEMİR ÇELİK KONST.PERSONELLER ARIYOR

Özdemir Çelik Konst.İmalat- Montaj San.ve Tic.Ltd.Şti. Firmamızda çalıştırmak üzere; 1- LAZER KESİM OPERATÖRÜ (Nukon Marka) 2-LAZER PLAZMA KESİM İ...

BAY TEKNİSYEN ARANIYOR

KOMBİ-KAZAN servisinde çalıştırılmak üzere deneyimli BAY TEKNİSYEN alınacaktır Tel: 0533 663 29 82

MOBİLYA BOYACISI ARANIYOR

Mobilya atölyesinde çalışacak MOBİLYA BOYACISI aranıyor. Hüseyin Eren Mobilya San. Tic. Ltd. Şti.İzmit San Sit. 16. Cad. 14. Blok No: 7 Tel: 0532 67...

AY KÖŞE UNLU MAMÜLLERİNE ELEMANLAR ALINACAK

Ayköşe Unlu Mamüler'de çalışacak YAŞ ve KURU PASTA USTALARI, HAMURKÂR, TEZGÂHTAR, KOMİ, GARSONLAR alınacaktır. Tel: 0532 252 30 55

TECRÜBELİ SERVİS ŞOFÖRLERİ ARANIYOR

Yeşilova-Yuvam-Yahya Kaptan bölgelerinden, 16+1 minibüsle Gebze tarafına 3 vardiya servis çekebilecek emekli TECRÜBELİ SERVİS ŞOFÖRLERİ aranmaktadır....

YARDIMCI ELEMANLAR ARANMAKTADIR

Gölcük sanayide sitesinde açılacak börekçi dükkanımızda çalışmak üzere BAY ve BAYAN YARDIMCI ELEMAN aranmaktadır Tel: 0 532 450 74 64

BUKRE ARAÇ KİRALAMA

BUKRE STYLE & VIP CAR RENTAL 15 yıllık deneyimimizle sizlerin de ARAÇLARINIZ NOTER GÜVENCESİYLE AYLIK veya YILLIK KİRALANMAKTADIR. Aynı zaman da...

KADROLU İŞÇİLER ARANIYOR

Kocaeli / Dilovası’ nda bulunan şirketimiz bünyesinde kadrolu olarak çalışacak PASLANMAZ veya KARBON ÇELİĞİ SİLİNDİRİK TANK, KONSTRÜKSİYON İMALAT VE M...

VASIFSIZ ELEMAN ARANIYOR

VASIFSIZ ELEMAN ARANIYOR *Maaş+ SGK+ Servis+ Yemek    *Servisimiz Bekirdere-Yeşilova-Kandıra sapağı güzergahından geçmektedir. *40 yaş altı eleman...

ENKA OTOMOTİİV MOTORCU USTASI ARIYOR

Körfez'de bulunan Enka Otomotiv'de çalışmak üzere MOTORCU USTASI aranıyor. Tel: 0535 470 41 11