- 11 Oca 2022 - 19:09 G: 11 Oca 2022 - 19:23

Kocaeli’de 2021’de 16 kadın öldürüldü: "Şiddeti kadınlar durdurur"

Kocaeli’de 2021 yılında 3’ü faili meçhul olmak üzere 16 kadın öldürüldü. Kadınlara, yaşanan şiddetin nasıl önleneceğini sorduk ve kadınlar çözüm önerilerini sundu. İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması, cezaların caydırıcı olması, kadınların şiddete karşı durmaları ve aile içi eğitimde erkekliğin kutsanmaması gerektiği görüşleri ortaya çıktı.

Bircan Aydın
Bircan Aydın Tüm Haberleri
ÖNERİLERİNİ SUNDULAR mask

Kocaeli’de 2021 yılında 16 kadın öldürüldü. 3’ünün faili belli olmayan cinayetlerin 13’ü kadınların eşleri, eski eşleri ve yakını olan erkekler tarafından öldürüldü. Kezban Meşe, Nebahat Er, Güzin Çetin, Lola Ibantova, Ayşegül Aydın, Seyhan Gözel, Nefes Balkan, Hatice Senem, Sude Akarsu, Öykü Yüngün, Şengül Güler, Hacer Çetin, Sevda Köşecik sevdikleri erkekler ya da yakını olduğu iddia edilen kişiler tarafından öldürüldü. Betül Kaynar, Melek Aslan ve trans kadın Tülin’in ise failleri belli değil.

ÖNERİLERİNİ SUNDULAR

Kadın cinayetlerine yönelik kadın örgütlerinin her geçen gün seslerini yükselterek önlem alınmasını talep etmesine rağmen gerçekçi ve sonuç veren çözümler ne yazık ki ortaya çıkmıyor. Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi ve mevcut yasaları tam olarak uygulamaması, mahkemelerde iyi hal ve tahrik indirimlerinin olması kadınlara yönelik şiddetle mücadeleyi en çok etkileyen etmenler arasında. Kocaeli’deki kadınlar, kadın cinayetlerine yönelik düşüncelerini gazetemizle paylaştı.

2/13
KADINLAR ŞİDDETE SESSİZ KALIYOR mask

KADINLAR ŞİDDETE SESSİZ KALIYOR

Kadınlar şiddet gördüklerinde çok sessiz kalıyorlar. Eğitim şiddetle mücadele konusunda çok önemli. Şiddet uygulayana verilen cezanın çok büyük olması lazım. Güçlü bir kanuna ihtiyacımız var. Çoğu kadın gururundan anlatmıyor yaşadıklarını. Kadın sustukça erkeler fiziki gücün arkasına sığınıyor. Sadece devletin vereceği caydırıcı ceza ile istenilse tüm bu yaşananların önüne geçilir.

Zeynep Topal (45-Esnaf)

3/13
ŞİDDETİN ÖNÜNE CEZA İLE GEÇİLMELİ mask

ŞİDDETİN ÖNÜNE CEZA İLE GEÇİLMELİ

Şiddeti eğitimli olan da eğitimli olmayan da yapıyor. Önceden eğitime bağlıyorduk ama artık öyle değil. Kadına şiddetin önlenmesi için İstanbul Sözleşmesi uygulanmalı. Tanıdık, tanımadık fark etmiyor, canı isteyen sokakta kadınlara zarar veriyor. Caydırıcı kanun hazırlığı yapılmalı ve cezalarla bir şekilde kadına şiddetin önüne geçilmeli. Artık hepimiz yeter diyoruz.

Sinem Bayraktar (56-İşçi)

4/13
CAYDIRICI YASA İLE YAPABİLİRİZ mask

CAYDIRICI YASA İLE YAPABİLİRİZ

Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için İstanbul Sözleşmesi yaşatır diyorum. Bir kadınına el kaldıranın başına neler gelebileceğini artık öğretmemiz gerekiyor. Bunu da caydırıcı bir yasa ile yapabiliriz. Artık hiçbir kadının ölmesini istemiyoruz. Ne yapılacaksa yapılsın artık. Çaresiz olan kadınlar değil. Bu konuda eğitim de önemli. Çocuklara küçük yaşta okullarda eğitimi verileli.

Saadet Orhan (50-Esnaf)

5/13
ŞİDDETİN ARTIK CİNSİYETİ KALMADI mask

ŞİDDETİN ARTIK CİNSİYETİ KALMADI

Kadına şiddeti kim engelleyebilir, kimse önüne geçemiyor. Eğitimlisi, eğitimsizi fark etmiyor artık. Kaçış yok gibi, çaresiziz resmen. Bunu söylemek bile hiç güzel değil. Benim de iki tane evladım var. Anne ve baba olarak bizlere çok şey düşüyor. Şiddetin artık kadını erkeği de kalmadı. Şiddet uygulayan kadınlar da var. Cinsiyeti kalmadı bu işin. Kesinlikle caydırıcı cezaların uygulanması gerekiyor.

Nesrin Kocaman (33-Ev Hanımı)

6/13
ŞİDDET HER GEÇEN GÜN GİDEREK BÜYÜYOR mask

ŞİDDET HER GEÇEN GÜN GİDEREK BÜYÜYOR

Kadına yönelik şiddetin önlenebileceğine inancım kalmadı artık. Eğitim ile bu durumu düzeltmeliyiz. Aile içinde kız çocuk, erkek çocuk fark etmez bunun bilinci ile büyütmeliyiz. Şiddet her geçen gün daha da büyüyor. Sokakta canı isteyen kadın öldürebiliyor. Caydırıcı cezaların uygulanması lazım. Her kadın yaşamak ister. Hiçbir kadın korku ile gezmek istemez.

Nermin Karabulut (52-Aşçı)

7/13
İNSANDA VİCDAN OLMASI GEREKLİ mask

İNSANDA VİCDAN OLMASI GEREKLİ

Her şeyden önemlisi bir insanda vicdan olması. Şiddet uygulayan her zaman paçayı kurtarıyor. Bugün şiddet uyguluyor, bir gün içerde tutup tekrar bırakıyorlar. Artık buna bir dur demeli. Tanımadığınız biri tarafından da bir anda şiddete uğrayabilirsiniz. Bu korkutucu bir şey. Kadına yönelik şiddetin engellenmesi için iyi hal indirimi kaldırılsın. Caydırıcı cezalar hemen uygulansın.

Melahat Tutal (63-Ev Hanımı)

8/13
KADININ EKONOMİK ÖZGÜRLÜĞÜ OLMALI mask

KADININ EKONOMİK ÖZGÜRLÜĞÜ OLMALI

Şiddetin her türlüsü eğitimle önlenebilir. Önce kadının eğitim alması gerekiyor. Çalışma hayatının olması gerekiyor, ekonomik özgürlüğü önemli. Evlendiği zamanda erkeğine boyun eğmeyecek. Erkek çocuklarına kadınlara karşı nasıl davranacaklarını söylememeniz lazım. Hukuk sisteminin kadına yönelik şiddete karşı çalışmalar yapması gerekiyor. Caydırıcı kanuna ihtiyacımız var.

Leyla Sarı (52-Esnaf)

9/13
KADINA ŞİDDET ESKİDEN BERİ VAR mask

KADINA ŞİDDET ESKİDEN BERİ VAR

Kadına şiddetin önlenmesi için gerekli yasa çalışması acilen hayata geçirilmeli. Eğitim de önemsiz dememeliyiz. Bu noktada asıl eğitim ile şiddetin önüne geçebiliriz. Çocuklara küçük yaştan itibaren bunun eğitimi verilmeli. Toplumda nasıl bir birey olunur bunu kazanmaları gerekir. Kadına şiddet eskiden beri var. Bunu cahil kesim yapıyor maalesef. Gençlerimiz okusun, bazı şeylerin farkına varsın.

İnci Avşar (51-Esnaf)

10/13
KAÇ TANE KADIN POLİTİKACI VAR? mask

KAÇ TANE KADIN POLİTİKACI VAR?

Bütün politikacılar erkek. Kaç tane kadın politikacılar var.  Politikacı kadın sayısı yirmiyi geçmez belki de. Kadınların eğitilmesi gerekiyor. Okumalıyız, öğrenmeliyiz, haklarımızı bilmeliyiz. Okumuş kadınlar da şiddet görüyor. Şiddet görenleri sınıflandırmanın bir manası yok. Şiddet görüyorsa bir kadın susmamalı. Yardım almaktan, yardım istemekten korkmamaları gerekiyor.

Arzu Ercan (47-Esnaf)

11/13
TAKIM ELBİSE GİYEREK İYİ HALDEN KURTARIYORLAR mask

TAKIM ELBİSE GİYEREK İYİ HALDEN KURTARIYORLAR

Caydırıcı cezaların uygulanması gerekiyor. Uzaklaştırma olduğu halde kadınlara nasıl yaklaşabiliyorlar. Takım elbise giyip iyi halden paçayı kurtarıyorlar. Sadece fiziksel değil psikolojik şiddette var. İdama hepimiz karşıyız ama uygulansa belki de böyle bir şey olmaz. Kapılar kapanınca yine oluyor her şey ama bu kadar olmaz. Sokakta hiç sorunu olmayan bir kadın kılıçla öldürülüyorsa söylenecek söz yok.

Melek Sancaktutan (40-Ev Hanımı)

12/13
BİR KADIN DAHA ŞİDDET GÖRMESİN mask

BİR KADIN DAHA ŞİDDET GÖRMESİN

Kadınlar, başlarına gelenleri kabullenmemesinden dolayı sessiz kalıyorlar. Kadınlar erkek çocuklarına, bir kadına nasıl davranması gerektiğini söylesinler. Kadınlar şiddet gördüğünde susup bir kenarda oturmasınlar. Gerekli yerlere şikayetlerini bildirsinler. Kadına yönelik şiddetle mücadelede İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması gerektiğini düşünüyorum. Bir kadın daha şiddet görmesin.

Özlem Keçicioğlu (53-Emekli)

13/13
EĞİTİMİN AİLEDEN GELMESİ GEREKİYOR mask

EĞİTİMİN AİLEDEN GELMESİ GEREKİYOR

Eğitimle şiddetin önüne geçebiliriz. Annelerin çocuklarını eğitmesi gerekiyor. Benim bir oğlum var bu konuda gerçekten kendini geliştirmesi için rol model oluyorum. Sadece kadına değil. Tüm canlılara nasıl saygılı olabilir diye örnek oluyorum. Bir anne olarak bir arkadaş olarak destek oluyorum her konuda. Her şey eğitimle değil toplumda eğitimli çok cahil var. En önemli eğitimin aileden gelmesi gerekiyor.

Sevim Çam (56-Emekli)

11 Oca 2022 - 19:09 - Gündem --- Okunma

Muhabir  Bircan Aydın

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.654.075 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Maymun Olmayada Hayır - vahşi cani Kadın cinayetlerine hayır aynı oranda parti binalarında sayısı belli olmayan dünya kadar taciz tecavüz darp vahşiliğinede hayır kulak tıkayıp görmeyip bunlar olur olacakta diyen kahrolasıcılarada hayır

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 11 Ocak 22:14
01

Suleyman Demir - Sayın gazeteciler peki 2021 yılında 16 kadın öldürüldü de acaba kaç erkek öldürüldü...Biz insan değil miyiz.. erkek rakaminida yazın ona göre yorum yapalım... Erkek cinayeti de var demek istiyorum...Bizde insanız .keşke hiç cinayet olmasa..

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 11 Ocak 21:13

MAKİNE ELEKTRİKÇİSİ ARANIYOR

MAKİNE ELEKTRİKÇİSİ Alınacaktır. Başiskele Tel: 0532 541 24 29

MAKİNE MÜHENDİSİ ARANIYOR

MAKİNE MÜHENDİSİ ALINACAKTIR Firmamız bünyesinde çalışmak üzere; Üniversitelerin 'Makine Mühendisliği' bölümlerinden mezun, 30 yaşını geçmemiş Ms...

AJAN PLAZMA OPERATÖRÜ ARANIYOR

Bünyemizde çalıştırılmak üzere tam zamanlı AJAN PLAZMA OPERATÖRÜ aranmaktadır. Bzm Çelik A.Ş Serkan Yıldırım  Tel:0542 211 78 89 

MERMER USTASI VE YARDIMCI ALINACAKTIR

Köseköy’de mermer atölyesinde çalışacak MERMER USTASI VE YARDIMCI ELEMAN aranıyor. Tel:0 532 296 02 54

TECRÜBELİ MOTORLU KURYE ARANIYOR

Balık Market'imizde paket servisi için, kendi motoru olan, TECRÜBELİ MOTORLU KURYE arıyoruz Yelken Balık Tel: 0506 187 34 33

SAHAN YEMEK USTA ARIYOR

Sahan Yemek lokantasında çalıştırılmak üzere USTA alınacaktır. Başvurular; Sanayi Mah. Fırat Sk. Bina No: 8 İzmit- Kocaeli Sahan Yemek Fabrikasına Şa...

İNSAN KAYNAKLARI SORUMLUSU ARANIYOR

Yapısoy Beton Şirketimiz bünyesinde İNSAN KAYNAKLARI SORUMLUSU olarak çalışacak eleman aranıyor. Tel: 0533 015 85 41

VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR ARANIYOR

Palet imalatı yapan fabrikamızda BAY-BAYAN vardiyalı çalışabilecek VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR aranıyor Adres: Arden Nakliye Ltd.Şti Karadenizliler M...

BAY TEKNİSYEN ARANIYOR

KOMBİ-KAZAN servisinde çalıştırılmak üzere deneyimli BAY TEKNİSYEN alınacaktır Tel: 0533 663 29 82

AY KÖŞE UNLU MAMÜLLERİNE ELEMANLAR ALINACAK

Ayköşe Unlu Mamüler'de çalışacak YAŞ ve KURU PASTA USTALARI, HAMURKÂR, TEZGÂHTAR, KOMİ, GARSONLAR alınacaktır. Tel: 0532 252 30 55