Sancaklı'dan tarihe geçecek 'Spor Yasası' sözleri: "Bir siz mi şereflisiniz?"

MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, Spor Yasası ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, Spor Yasası ile ilgili sert açıklamalarda bulundu. Sancaklı, Spor Yasasına karşı olanlara verdiği cevaplarla gündemi sarstı. Sancaklı, Meclis konuşmasında yasanın neden çıkması gerektiğini açıkladı. Sancaklı, ''2016 yılında bu yasanın çıkması gerektiğini söyledik. Ben milletvekili olmadan önce bu yasa çok kez buraya gelmiş ama bir türlü yasallaşmamış. Türk sporunu ve Türk futbolunu yöneten kişiler kimler? Sporun içinde olmayanlar yönetmeye geliyor. Yöneticilik yapan herkese lafımız değil. Futbol popüler diye oradan konuşuyorum. Keşke bu yasa daha önce çıksaydı. Kulüplerimizin büyük çoğunluğu, 5 takım hariç borç batağına saplanmış durumda! 31 Mayıs 2021 yılında olan rakamları söylüyorum. Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor'un toplam borcu 17 milyar TL... Geçen sene bu zamanlarda bu kadardı. Sonradan kur farkı ve transfer dönemi araya girmiş. 1 Aralık 2021 yılı tarihi yani 5 ay önce 4 kulübün borcu 26 milyar TL olmuş...'' ifadelerini kullandı.

''4 büyükler anahtarlarını Vali'ye teslim edecekler''

Kulüpler, bu borçlarını yasal olarak banka faizlerini ödemek isteseler eğer, %20-25 faizleri hesaplarsak eğer senede 8-9 milyar TL faiz parası ödemek zorundalar. Mümkün değil bunu çıkaramazlar. 4 büyükler dahil, kulüpler anahtarlarını valiye teslim etmek üzereler. Acı ama gerçek. Bu yasa çıkmasın diye çabalayanlara soruyorum. Ülkemizin gözbebeği Milli Takımımızın durumu ne şu anda? Dünya Kupasına katılamadık. Avrupa Şampiyonasına katıldık ve sıfır puanla sonuncu olduk. Uluslar Ligi var grubumuzda Faroe Adaları, Lüksemburg, Litvanya, Kıbrıs Rum Kesimi, Cebelitarık gibi takımlar var. Türkiye, bu takımlarla aynı grupta ise Türkiye'de oyunculara 4-5 milyon Euro paralar neyin nesi? Hepimizin burnuna pis kokular geliyor. Bu yasayı hep birlikte çıkaracağız. '' ifadelerini kullandı.

''Her yabancı oyuncu alınmayacak''

Saffet Sancaklı, Avrupa'da boy gösteren takımlar hakkında ise, ''Bırakın Avrupa Kupalarında derece almayı, men cezası aldı, ceza var, transfer yasağı aldı. Tekrar belirtiyorum, ben yabancı oyuncuya karşı değilim. Ben Türk futbolcusunun çok yetenekli olduğunu, bırakın Türkiye Ligi'ne oyuncu yetiştirmeyi Avrupa'ya oyuncu yetiştiririz. Alakasız, yoldan bulduğunuz adamları getirirseniz bu duruma düşersiniz. Kriter koyacağız. İngiltere, kurallar koymuş ve kötü oyuncu alma şansı yok. Bizde kimi yakalarsan al gel var.'' ifadelerini kullandı.

''Gerekirse başkanlar hapis yatacak''

Saffet Sancaklı, yeni çıkacak yasada kulüp başkanlarının hapis cezasına kadar gideceğini açıkladı. Sancaklı, ''Yayın geliri 16-17 sezonunda 590 milyon dolar idi. Aradan 5 sene geçti yeni teklif verildi ve kesinleşmiş bir olay yok.100-120 milyon dolar arasına denk gelecek teklif var. Futbolun kalitesi o kadar düştü. Federasyonda olan kavgayı görüyorsunuz. Bu kadar tesis yapıldı, stat yapıldı, para var... Yasa da 60'a yakın madde var. Kulüp başkanları ve yöneticiler bulundukları dönemde fazla olan borçtan sorumlular... Bir kulübe 100 lira bütçesi var diyelim. %10 borçlanma hakkı var. 110 lira ile kulübü yönetecek. 120-170 lira yaparlarsa eğer o parayı cebinden verecek. Vermezse, mal varlığına el koyulacak ya da hapis cezası alacaklar. Canı sıkılıp menajerle birlik olup ceplerini dolduramayacaklar. Bu yasanın en önemli maddesi bu.'' ifadelerini kullandı.

''Sporu, spordan gelen adam yönetecek''

Sporu, spordan gelen kişiler yöneteceğini açıklayan Sancaklı, ''İkincisi hep anlatıyoruz ya diyoruz ki bu sporu sporun dışındakiler yönetiyor. 64 tane Federasyonun 64'üne de şunu koyduk; 11 kişilik yönetim de en az o branşta milli olmuş, o branşta milli olmuş, 2 tane sporcu olacak. Bu arkadaşlar başarılı olur, tabi bu neyi getirecek ben araştırdım. Dünyada hiçbir ülkede bütün federasyonlarla böyle bir kanun yok. Türkiye'de bir ilk olacak bu yani dünyada spor konuşulduğu zaman göreceksiniz. Türkiye örnek gösterilecek. Sporun içinden gelen insanların spor yönetimlerinde olduğu ülke denecek. Bu ülke açısından da büyük prestiji olacak. Örnek olarak şunu söyleyeyim, rahmetli Naim Süleymanoğlu... Türkiye Halter Federasyonu AS Başkanı seçildi. Yanılmıyorsam 1.5 ay sonra dünya Halter Federasyonu seçimleri var. Fakat Naim Süleymanoğlu öyle bir halterci ki yüzyılın en iyisiydi. Bütün olimpiyat rekorları kıran bir Türktü. Dünya Halter Federasyonu Başkanı, Naim Süleymanoğlu'na mektup yazdı. 'Lütfen gelip Dünya Halter Federasyonu'nda da asbaşkanı olur musun'' diye davet ettiler ve rahmetli Naim Dünya Halter Federasyonu as Başkanlığı yaptı. Uzun yıllar şunu anlatmaya çalışıyorum, bu milli efsane sporcular gelip federasyonlarda görev yapınca göreceksiniz. Çoğu dünyanın o branştaki federasyonların da yönetim kuruluna girecekler. Yani Türk spor adamları dünyanın federasyonların da yöneticilik yapabilecekler. Onun için bunu da çok önemsiyorum.'' ifadelerini kullandı.

''Suçlu adam geldi yöneticilik yaptı''

Belirli suçlar işleyen kişilerin artık sporda yeri olmayacağını açıklayan Sancaklı, ''Üçüncü ise, temiz eller operasyonu başlıyor. Üçüncü söyleyeceğim madde spor kulüplerine, spor kulüplerinde başkan veya kurul üyesi olabilecek. Belirli suçlardan mahkum olmamak şartı getirilmektedir. Bir suçları işlemiş adamlar hayatları boyunca hiçbir spor branşında spor kulübünde hiçbir federasyonda yöneticilik yapamayacaklar. Şikayet ediyoruz ya arızalar gelip spor yönetiyor, spor yöneticisi oluyor. Adam kendine gelip temizlemeye çalışıyor. Suç işlemiş, ceza almış kendini gelip, spor kulüplerinde temize çıkarıyor. Toplumda kabul görüyor diyoruz ya şimdi suçları sayıyorum. Mesela suçlar şöyle tabi bu suçtan dolayı kasten işlenmiş suçlardan 1 yıl ceza alma şartı var. Devletin güvenliğine karşı suçlar işlenen suçlar, Anayasal düzene ve düzenin işleyişine karşı işlenen suçlar, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, terörün finansmanını sağlama, Kaçakçılık, cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar, fuhuş, uyuşturucu, şike, teşvik, kanuna aykırı bahis şans oyunları vb. Şimdi ben sana soruyorum, arkadaşlar, bu suçları işleyen adamları spor da ne işi var? Ama maalesef yıllardır bunları işlemiş olan adamlar da geldi. Spor kulüplerini yönetti. Geldi federasyonunda yöneticilik yaptı. Sonra bizde dışarıdan şikayet ediyoruz.'' ifadelerini kullandı.

''Menajerlik faaliyeti ömür boyu bitecek''

Sporcuların, artık menajerlerle olan sözleşmeleri belirli bir süre ile olacağını açıklayan Sancaklı, ''Menajerler oyunculara bir kontrat imzalıyor, ömür boyu esir tutuyorlar. Yani kontratı yaptırmış, ömür boyu peşini bırakmıyor. 2 yıla düşürdük bu kontratları ve 2 yıl sonra memnunsa oyuncu ile menajer karşılıklı devam edecekler. Fakat buradaki ana şey ise, oyuncuyla kulübün yaptığı kontratlar bakanlığa gidecek artık denetim için. Yani ikinci bir kontrat yapılmasın diye bakanlığa giden kontrat aynı federasyona gidecek ve tek bir kontrat bilinecek. Film çevirdin, ikinci bir kontrat yaptınız işte o zaman yandınız. Ne diyor yasamız, menajerin menajerlik faaliyeti ömür boyu bitiyor. Bu risklerin hiçbir menajer girmeyecek bir tane kontrat için.'' ifadelerini kullandı.

''Sporcu, 3 aydan 1 yıla kadar men cezası alacak''

Yasanın çıkmasından sonra kendisini kimsenin aramadığını söyleyen Saffet Sancaklı, Eğer bizim koyduğumuz sözleşme detayını aşıp bir futbolcu bunu imzalarsa 2 tane ayrı kontrat oluyor ve cezası 3 aydan 3 aydan 1 yıla kadar men oluyor. Hiçbir futbolcuda böyle bir topa girmez. 1 yıl zaten oynamayan oyuncuya geçmiş olsun. Yaşı kaç olursa olsun. Başkan ve yöneticilerde 2 yıldan 3 yıla kadar hak mahrumiyeti alacak. Zaten o sorumluluk için de kişisel sorumluluk içinde hapis cezası da var. 1 yıldan 3 yıla kadar onun bile hesabını yaptım. Şimdi tabii ne olacak bu menajerlerle kontrol altına alınınca çok önemli bir şey daha yapıyoruz. Bu yasada kulüpler bütün paralarını alma verme, paralarını ödeme, giriş çıkış paralarını, bankalar ve finans kuruluşları üzerinden yapacaklar. Ikinci kontratı yapamıyor. Paraları bankalar üzerinden çeviriyor. Bütün paraları bankadan girip çıkıyor. 7000 tl'nin üstündeki paralar. Kişisel sorumluluk var. Temiz eller operasyonu başladı. Göreceksiniz. Dökülmelere yakında bol bol başlar ve bu yasa çıkar çıkmaz. Bu bahsettiğimiz arkadaşlar bu spor dünyasından kaçarlar zaten. Ben 2 sene önce burada bir konuşma da yaptım, dinledim ne konuşmuşum diye 2 sene önce buradan diyorum. Şu kürsüden bu arkadaşlara... Buradan kaçıp gideceksiniz dedim ya işte o gün geldi onun için bu yasa. Türk sporunun önünü açacak ve bizi böyle bir yola sokacak. Bu yasa yarın çıkacak her şey 4 dörtlük olacak olmayacak. Bizim önümüzde uzun yıllar var. Bu yasayı destekleyici bazı şeyler de yapmamız gerekecek ama önemli olan bu ana olan yasayı çıkartıp bütün herkesi bir disipline sokup ondan sonra devam etmek. Bazı arkadaşlar habere şey yayınlıyorlar. Deklerasyonu yayınlıyorlar. Hiçbir tanesi de beni aramıyor, haberiniz olsun. Kimse aramıyor beni ben 5 yıldır anlatıyorum.'' ifadelerini kullandı.

''Bir siz mi şereflisiniz?''

Kulüplerin genç oyuncu yetiştirmesi zorunlu olacak açıklaması yapan Saffet Sancaklı, ''Geçmiş borçlarını ödemeleri lazım. Doğal olarak 15-20 tane yabancı almayacaklar. Ne yapacaklar? Altyapıya yatırım yapacaklar. Bizim Türk çocuklarına yatırım yapacaklar. Birkaç sene sonra göreceksiniz. Oyuncu fışkıracak Türkiye'de... Görmüyor musunuz? 16 yaşında çocuklar şu anda Galatasaray da Fener'de Beşiktaş'ta oynuyor. Ya bu çocuklar oynar ama onları alana bırakacaksın. Çocuk geliyor, yetişti yetişiyor. 8 yaşında başlıyor, geliyor 18-19 yaşında bir gelip bakıyor ki takımda 16- 17 tane yabancı var. Çekiyor, dönüyor, gidiyor küsüyor. Ne oldu bu şimdi bu Arda'lar falan çıktı bu genç çocuklar aslan gibi oynuyorlar. Gençlere bu fırsatı vermemiz lazım. Biz şu anda bu kanunla kulüplerin altyapıya zorlayacağız. Eğer altyapı ile uğraşmayan oyuncu yetiştirmenin kimse orada yöneticilik yapamayacak. Başkanlık yapamayacak. Çünkü beceremeyecek. Bu arkadaşlara buradan söyleyeyim diyorlar ki siz bu yasayı çıkarırsanız eğer yönetecek adam bulamazsınız. Başkan ve yönetici bak bu Türk milletine saygısızlık yapmayın. Buradan hepinize söylüyorum, Türkiye'de 500 tane 1000 tane şerefli adamı yok. Bir siz mi şereflisiniz?'' ifadelerini kullandı.

21 Nis 2022 - 09:07 - Gündem --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.786.573 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

12

Gerçek - Sancaklı,Enflasyon,,zamlar, geçim sıkıntısı,Ekonomi..... Bunlarlada ilgilen,Halktan iyice kopmuşunuz.Belkide o koltuğu bir daha göremeyeceksiniz.

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 21 Nisan 15:17
11

Muhafiz1969 - sayın sancaklı çok doğru ve yerinde tespitler ve yapılan mücadele doğrudur.Başarılar ne diyelim

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 21 Nisan 13:54
10

Serkan sapladı - Boş yapma Saffet ekonomiyi halledin spor geri kalsın millet aç sarayın arka bahçesi bahcivani olmayın

Yanıtla . 1Beğen . 6Beğenme 21 Nisan 13:46
09

Kibarcik - hadı hayşırlılsı ıyı bır şbaslangız olur da baskanların veya yonetım kuruldakı ler borc bırakıyorsa cebınden verecek baska yolu yok hovarda gıbı kulubun parasıon borc yap sonra cek gıt oyle b ır dunya olmadıgını kanunlasınca alnlasaılıra vesaelam

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 21 Nisan 13:42
08

Erdal Selimoğlu - Tahkim kurulu kapatılıp yerine spor mahkemeleri kurulmalı

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Nisan 13:36
06

Kobrettin - yıl olmuş 2022 birileri marsta cinsel yaşamı geliştirmek için kafa patlatıyor biz ise spor yasasını tartışıyoruz.

yıllar önce bu yasayı cıkarmak için calışan başkan ve yöneticiler baktılarki sonrasında işin ucu başkan ve yöneticilere dokunuyor hatırlayın bir gecede yasayı iptal ettirdiler

sonra klüpler batıyor eee

taraftara magazalara kosun takıma destek olun o kampanya bu kampanya

toplanan paralar nerede bilen yok yandı bitti kül oldu

türkiyede hersey değişir

ama klüpler asla yapı ve yönetim olarak değişmez

göreceksiniz yarın öbür gün bir tarafları tutan reise koşacak aman yapmayın çare olun diye

bu yasa direk olarak cıksın göreceğiz ki araplar tek tek almaya başlayacak klüpleri

başka çareleri yok

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 21 Nisan 12:41
05

Ümit Yazicioglu - Helal olsun tebrik ederim, olması gereken oluyor Allah yardımcın olsun.

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 21 Nisan 10:55
04

Sadece41 - Menejer cebini dolduramayacsk vaşkanncrbini dolduramayacak öyle işi kabul etmezler valla keşke kabul etseler ama bu ülkede iyiliğe bir adım atılmaz

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 21 Nisan 10:37
03

Oneriler - Çok güzel 1- belediye kaynaklarından gizli açık sponsorluk reklam o bu adı altında verilen paralara bir üst limit getirilmeli. belediye parasıyla süper ligde oynayan takımlar kurulamasin..2- belediye başkanları da sorumlu olsun 3- yöneticiler kuluplere borç para veremesin en büyük kötülük bu..4- kulüpte çalıştığı söylenen personele verilen ücretler ve çalışan listesi kamuoyuna açıklansın piyasadan fazla ücret vermesinler.. günlük kart basılsın..yıllar sonra çalışmıştım hadi paramı verin rezilliği çıkmasın

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 21 Nisan 10:15
02

Parayemişoviç - Bu yazıyı 32-37 yaşındaki oyuncuları alan milyonları döken kocaelispor yönetimine yazmış desem yeridir

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 21 Nisan 10:10
01

Vatandaş - Yine uçmuşsunuz.. şu uçlarda yaşama sevdanızdan vazgeçin artık. Oyuncu fışkıracakmış.. he bir sen mi akıllısın Sancaklı ? :) Önce yap sonra konuş bu şekilde komik oluyor.

Yanıtla . 3Beğen . 11Beğenme 21 Nisan 09:42

KASİYER VE GARSON ARANIYOR

Kartepe Kocaeli' de bulunan Kafe ve Restoranlarımızda istihdam edilmek üzere, vardiyalı çalışabilecek TECRÜBELİ BAY-BAYAN 18-35 yaş arası KASİYER ve G...

BAY ELEMANLAR ARANIYOR

Tıbbi atık tesisimizde beden işçisi olarak görev alacak bay elemanlar alınacaktır. Orta yaş grubu ve emekliler tercih sebebidir. Tel:  0262 325 65 65

ŞOFÖR ARANIYOR

Firmamıza tıbbi atık toplama – taşıma görevinde çalışacak şoför alımı yapılacaktır. SRC 4 veya 5 belgesi tercih sebebidir Tel:  0262 325 65 65

PERSONELLER ALINACAKTIR

Rotam Liman Hizmetlerinde gemiden ARAÇ TAHLİYE, YÜKLEME VE ARAÇ SEVKİYAT İŞİNDE ÇALIŞACAK en az 1 yıllık ehliyeti olan aktif otomatik ve manuel araç k...

BEDEN İŞÇİLERİ ARANIYOR

Atisan Ambalaj A.Ş. Beden İşçisi - Erkek (5 Kişi Alınacaktır) Geri Dönüşüm Tesisimizde Görevlendirilmek Üzere; -25-45 Yaşları Arasında -3 Vardiya D...

TECRÜBELİ SERVİS ŞOFÖRÜ ARANIYOR

Yenişehir-Bekirdere-Yeşilova-Çenesuyu bölgelerinden 16+1 ve 27+1 araçlarla Gebze tarafına 3 vardiya servis çekebilecek TECRÜBELİ SERVİS ŞOFÖRÜ aranmak...

DAMPERLİ KAMYON ŞÖFÖRÜ ARANIYOR

MUNZUROĞLU HARFİYAT İzmit’te alt yapıda çalışacak TECRÜBELİ DAMPERLİ KAMYON ŞOFÖRÜ  Alınacaktır. Emeklide olabilir. Tel: 0 532 280 24 09-0 536 5...

MOBİLYA BOYACILARI ARANIYOR

MOBİLYA BOYACILARI Aranıyor Maaş+Sgk+ yemek+ İkramiye Eren Mobilya Tel: 0 532 671 81 36

DEVREN SATILIK SU BAYİLİĞİ

Faal durumda yüksek cirolu DEVREN SATILIK SU BAYİLİĞİ İzmit-Merkez Tel: 0 544 854 14 71

TALAŞLI İMALATTA ÇALIŞACAK TAKIM ARKADAŞLARI ARANIYOR

Talaşlı imalatta çalışmak üzere; TEKNİK RESİM OKUYABİLEN, GAZALTI VE ARGON KAYNAKLARINI BİLEN, Deneyimli, 25-45 Yaş Aralığında, Askerliğini Yapmış TA...