Lastik İş Genel Başkanı Sarı: Benzeri olmayan başarılı bir sözleşmeye imza attık

Lastik İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı, son sözleşme sürecini anlatarak “Türkiye’de toplu iş sözleşmesi sürecini yakından izleyenler ücret ve sosyal yardım artışlarında benzeri olmayan bir başarının sağlanmış olduğunu göreceklerdir” dedi.

Süriye Çatak Tek
Süriye Çatak Tek Tüm Haberleri
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Yıllık yüzde 85’i bulan zam aldılar 

Lastik-İş Sendikası son dönemlerdeki en iyi sözleşmelerden birine imza attı. Yıllık ücret artışı yüzde 85’i bulacak. Ancak bu sözleşme süreci hiç de kolay geçmedi. Lastik-İş Sendikası toplu iş sözleşmesi süreci boyunca kararlı ve stratejik bir süreç yönetimi uyguladı. Haklardan taviz verilmediği gibi alım gücü de yükseldi. Lastik İşçisinin yıllık ücret artışı yüzde 85’i bulacak.  Arabulucuya gitmeden yedinci oturumda masada bitirilen TİS ile ilgili Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı sorularımızı cevapladı. Zorlu sürecin tüm detaylarını söyleşimizde bulacaksınız. 

ÖNEMLİ ETKİLERİ VAR

Türkiye’de genel olarak toplu sözleşme ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye toplu sözleşmeler açısından her dönemde büyük zorluklar ve değişkenlikler gösteren bir ülke olmuştur. Gerçekten de ülkemizde belirli ilkeler çerçevesinde hareket ederek toplu iş sözleşmeleri bağıtlamak özel bir çaba ve özen gerektiriyor. Lastik işkolu için de bu durum geçerlidir. Goodyear, Pirelli, Prometeon ve Brisa’yı kapsayan toplu iş sözleşmeleri onlarca yıldır bölgemizde önemli etkiler yaratıyor ve dikkatle izleniyor. Kocaeli’de ise tarihsel geçmişi daha da derinlere dayanıyor.

SORUMLULUĞUMUZ BÜYÜK

Toplu sözleşme dönemleri sendikacılar için büyük sorumluluk demek aynı zamanda. Çalışanlarıyla, emeklileriyle, aile ve akrabalarıyla yüzbinlerce insanın hayatını etkileyen bir toplu iş sözleşmesi sürecinden bahsediyoruz. Dolayısıyla sorumluluğumuz büyük oluyor. Bir yandan üyelerimizin hak ve çıkarlarını en iyi şekilde korurken, öte yandan işlerinin devamı ve iş güvencesinin sağlanması da sendikamız için temel amaçlardan birisini oluşturuyor. Bu bilinçle onlarca yıldır sendikal faaliyetimizi ve lastik toplu iş sözleşmesi sürecini en iyi şekilde gerçekleştirmeye çalışıyoruz.

HAKLARIMIZI KORUMAK ALIM GÜCÜNÜ ARTIRMAK

Bu dönem toplu iş sözleşmesine hazırlanırken temel yaklaşımınız ne oldu?

Bugünün koşulları ve içinde yaşadığımız ortam toplu iş sözleşmesi konusuna yaklaşımımızı belirlemiştir. Ülkemizde yaklaşık altı aydır var olan ve tüm çalışanların hızla yoksullaşmasına yol açan yüksek enflasyon taleplerimizde önemli bir yer tutmuştur. 2020 döneminde pandemi nedeniyle istediğimiz düzeyde bir sözleşmeye imza atamadık ve önceliğimizi işin sürekliliğine ve iş güvencemize verdik. Çünkü o günün koşullarında dünyada hiç kimse gelecekte ne olacağı konusunda hiçbir fikre sahip değildi. 2021 yılının sonunda hazırlıklarına başladığımız toplu sözleşmede önceliğimiz kazanılmış hakları korumak ve satın alma gücümüzü yükselterek yeni haklar kazanmaktı. Üretim işçisi kadar destek hizmetlerindeki arkadaşlarımız için de iyileştirme hazırlıkları yaptık.

ÖNCELİKLE ASGARİ ÜCRETİN BELİRLENMESİNİ BEKLEDİK

Sözleşme taslağını işverene ocak ayında teslim ettiniz. İlk kez bu kadar geç taslak teslim ettiğinizi gördük. Bunun nedeni neydi?

Ülkemizde hayat pahalılığı olağanüstü arttı. TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranlarına güven kayboldu. Belki de ilk defa geniş kitlelerin açlıkla karşı karşıya kaldığı bir durum ortaya çıktı. Biz bu koşullarda önce asgari ücretin belirlenmesini bekledik. Sonra da 2021 yılı sonunda, ocak ayının ilk yarısında açıklanan enflasyon oranını görmek istedik. Bilinçli bir şekilde oluşturduğumuz bu yaklaşım, bizim toplu sözleşme sürecini geçmişe göre 15-20 gün geç başlatmamıza yol açtı; ama bizi daha sonra yaşayacağımız önemli hatalardan korudu.

DESTEK İŞÇİLERİYLE İLGİLİ EKSİKLERİ GİDERDİK

Bu toplu sözleşmede destek hizmetleri için önemli kazanımlar elde edildi ve aynı zamanda yeni haklar da talep ettiniz.

Bütün kazanılmış haklarımızı koruyacak bir toplu sözleşme teklifi hazırlayarak işverenin karşısına çıktık. Anaokuluna giden çocuklar için öğrenim parası, kurban erzakı, her yıl giyim fişi verilmesi gibi yeni taleplerde bulunduk. Destek işçileri için de var olan birkaç önemli eksikliği giderecek teklifler yaptık. Destek işçilerinin ikramiyelerinin 120 güne çıkarılması, fazla mesai oranlarının yüzde 100 olarak belirlenmesini istedik ve bunları aldık. Biz taleplerimizi belirlerken işçi arkadaşlarımızla yaptığımız sözle ve yazılı mülakatları dikkate aldık. Demokratik bir ortamda yaptığımız çalışmaların sonuçlarını da kamuoyu ile paylaştık.

KAZANILMIŞ HAKLARI KORUDUK

Toplu sözleşmenin kamuoyuna yansıyan maddeleri oldu ama daha ayrıntılı bir şekilde elde ettiğiniz kazanımları anlatır mısınız?

Biz masaya oturmadan hedeflediğimiz amaçlarımıza ulaştık. İlk 6 aylık dilimde üretim işçileri yüzde 40, destek hizmetleri ise yüzde 65 zam aldı. İkinci 6 ayda enflasyon, üçüncü 6 ay enflasyon artı 600 lira, dördüncü 6 ay ise enflasyon artı 800 lira zam aldık. Sözleşmenin ilk yılı ortalama yüzde 85’lik bir zamla kapanacak.

ASLA TAVİZ VERMEDİK

İşverenler masada hangi haklardan taviz istedi?

Toplu iş sözleşmesinde eşit işe eşit ücret uygulaması dahil tüm kazanılmış haklarımız korundu. İşverenlerin çeşitli gerekçelerle yıllık izinlerde, ikramiyelerde, giriş ücretlerinde, ihbar ve kıdem tazminatlarında, çalışma sürelerinde gündeme getirdikleri, kazanılmış hakları geriletici talepler, uzun tartışmalar sonucunda gündemden kaldırıldı ve toplu iş sözleşmesi tüm kazanılmış haklarımızı koruyacak şekilde imzalandı.

 

İşveren rekabetine izin vermedik

Toplu sözleşme masasında neler yaşandı? Goodyear’ın ortak masada olmaması zorluk yaşattı mı?

30 yıla yakın bir süredir devam eden ortak görüşme uygulaması, Goodyear’ın 2020 yılında ayrı görüşme yolunu seçmesiyle farklı bir görünüm almıştı. Ancak biz sendika olarak başlangıçtan bu yana hiçbir kuşku duymaksızın işverenlerin işçilik ücretleri üzerinden rekabet etmesini kabul etmeyeceğimizi yüksek sesle ve her ortamda dile getirdik. Geçen dönem toplu sözleşmeler bütün tartışmalara ve Goodyear’ın ayrımcı tutumuna rağmen aynı içerikle bağıtlandı. Bu dönem de benzer anlayışı hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak şekilde işverenlere tüm açıklığıyla ifade ettik ve herhangi bir çıkarcı bekleyiş içine girmelerinin doğru olmayacağını anlattık. Zaman zaman tartışmalı geçen oturumlardan sonra arabulucu aşamasına girerken masada anlaşmayı sağlayabildik. Sözleşme işçi arkadaşlarımızın, sendikanın ve işverenin uzlaşmacı tavrı sonucu masada bağıtlandı.

Yeni bir sözleşme pratiği yarattık

Sözleşmenin geçmiş dönemlerde yapılan sözleşmelerden farkı ne?

Biz her toplu iş sözleşmesinde işçilerin gelirlerinde artış sağlayan, kazanılmış haklarını ve iş güvencesini koruması amaçlanır. Biz her sözleşmeyi bu anlayış ile yaparız. Ancak kabul edelim her zaman istediğimiz gibi olmuyor. Bizim bu dönem imzaladığımız sözleşme dönüm noktası oldu. 1990-1991 toplu iş sözleşmesi Türkiye’de bir dönüm noktası olmuştu. 2016-2017 toplu iş sözleşmesi de taşeronlaşmaya son veren bir sözleşme olması açısından büyük öneme sahip. 2022-2023 yılı toplu iş sözleşmelerinin gerek elde edilen haklar, gerekse toplu iş sözleşmesi sürecinin yönetilişi açısından uzun yıllar hafızalarda kalacak bir sözleşme pratiği yarattığını ifade etmek isterim. Hakların korunması, satın alma gücünün yükseltilmesi ve destek işçilerinin koşullarının iyileştirilmesinde büyük önem taşıyor.

Net ücret 14 bin 500

En çok merak edilen konulardan biri yapılan sözleşme ile işçilerin cebine ne kadar para girdiği. Net ücretler ne kadar oldu?

Yeni dönem toplu iş sözleşmemizde, üretim ve destek işçisi üyelerimizin ücretlerinde, sosyal yardımlarında ve primlerinde ciddi kazanımlar elde ettik. Bunun sonucunda toplu iş sözleşmemizin birinci altı ayı itibariyle, üretim işçisi olarak çalışan üyelerimizin ikramiye ve ek ödemeler dahil aylık giydirilmiş ücretleri ortalama brüt 21 bin TL’ye; destek işçisi üyelerimizin giydirilmiş ücretleri ise ortalama 11 bin TL’ye yükseldi. Bunun sonucunda üretim işçisi üyelerimizin ortalama net gelirinin 14 bin 500 TL’ye; destek işçisi üyelerimizin ortalama net gelirinin 7 bin 750 TL’ye ulaştığını söyleyebiliriz.

21 Nis 2022 - 20:20 - Gündem --- Okunma

Muhabir  Süriye Çatak Tek

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.877.876 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

43

İzmitli - Belediyelerde çalışsanız alıcanız para yol yemek içinde 6000 tl?

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 24 Nisan 02:43
42

Kolsan - Baskan kolsan işçisi ne olacak artık gecinemez olduk paramiz pul bile degil artik ikramiyeli maasta 2 gun kayipla 8500 lira para aldik ayıptır..bu fabrika artik kendi lastigini uretip %95 ihraç ediyor..bi el atin artik lastik fabrikalari 3 fabrikadan ibaret degil bizlerde variz sesimizi duyun artık...GECİNEMİYORUZ

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 23 Nisan 19:21
41

Engellilerde Insan - Alayınız işçi sırtından geçiniyorsunuz para lastik fabrikalarında tabi pişmiş kelle gibi sırıtırsın Polisan tablosunu da en düşük ne kadar paylaşta görelim sana Gebze şubene temsilcilerine hakkım helal değildir Allah a havale ettim hepinizi Ramazan gecesi.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 23 Nisan 03:47
40

Sadece41 - Son 20 yılda yapılan en iyi sözleşme Allah razı olsun başkanım....

Yanıtla . 2Beğen . 5Beğenme 22 Nisan 23:09
37

Gerçek Işçiii - Bu işler sadece prelli brisa Goodyear da oluyor İzmit de sadece bu lastik fabrikaları mı var Özka lastik Kolsan lastik de var bu lastik fabrikalarından niye bahsedilmiyor .....

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 22 Nisan 20:17
35

Karaoglan - Lastik işçisi yoksulluk sınırının altında kaldı %40 maaş zammı ne öldürür ne güldürür

Yanıtla . 13Beğen . 4Beğenme 22 Nisan 18:37
34

Karaoglan - LASTIK IŞÇISI yoksulluk sınırı altinda eziliyor aldığı zam ne öldürür ne güldürür

Yanıtla . 8Beğen . 4Beğenme 22 Nisan 18:02
33

Mehmet41 - Başka fabrikalarla kıyaslama yaparken onların bütün haklar dahil bizim ikramiyesiz net maaşı kıyaslamayın yiğidi öldür ama hakkını ver demişler.Başkandan ve sendikadan Allah razı olsun sendika olmasa yarın kademeli sistem gelir ve içeride böyle rahat çalışamayız.he bide isteyen toyota ya gidebilir kapılar açık

Yanıtla . 6Beğen . 16Beğenme 22 Nisan 17:20
29

Vatandas - Tek taraflı okuyunca 14.500 güzel görünüyor fakat diğer hafif sanayi iş yerlerinde ki maaşlara bakınca pek bir güzelliği kalmıyor. Son yıllarda ki alınan zamların eksikliği fark ediliyor. Böyle giderse iki üç sene sonra küçük fabrikalar lastik işçisini yakalar da geçer de. Allah sonumuzu hayr etsin.

Yanıtla . 15Beğen . 3Beğenme 22 Nisan 14:31
28

Emekli Pırelli - Saat ücreti 61 TL olan işçinin maaşı net nasıl 14000 TL olur matematik yalan söylüyor lastik işçisinden başka aldığı ücret gazete manşetlerinde olan başka bir işçi gördünüz mü Kocaeli lastik işçisi iki sözleşme önce hyundaı Toyata ford bölge ortalamasının en az iki üç katı maaş alırdı şimdi kafa kafaya geldi tarihi sözleşme bu olmalı Allah lastik işçisini kurtarsın bu zulümden

Yanıtla . 22Beğen . 2Beğenme 22 Nisan 13:02
38

Adamın Biri - @Emekli Pırelli 28 nolu yoruma cevabı: Sizin köyde vergi almiyorlarmi onu da kestikten sonra 11000 kalir

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 22 Nisan 20:42
32

Köylü - @Emekli Pırelli 28 nolu yoruma cevabı: 225*61 yaparsan maaşı bulursun 13.750 yapar

Yanıtla . 4Beğen . 6Beğenme 22 Nisan 16:20
26

Burak - Maaşların açık yazılması neden zorunuza gidiyor ki.Vali dahil tüm memurlarınki her yıl açıklanır.Sizi kıskanan yok .Millet örnek gösterir kendi patronundan zam ister.Toyota ile de uğraşmayın hep sizden azmı maaş alacaklar birazda sizle aynı alsınlar onlarında ailesi var.Eşitlik aşağıda değil yukarıdadır.

Yanıtla . 10Beğen . 6Beğenme 22 Nisan 12:15
25

4141 drıver - Üretim işçisi eskiyi unutması gerekiyor, destek işçiside eskiyi unutması gerekiyor.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 22 Nisan 11:30
24

Doğrucu - Bu ekibin sonuna kadar yanındayız, onlar bize Apo başkanın emanetleri, onlardan işçiye yamuk olmaz. İnadına Lastik İş

Yanıtla . 3Beğen . 24Beğenme 22 Nisan 11:30
22

Mete - Bu kadar çok bilgi vermek doğru değil..

bence ayıp adamın gelirini ne diye paylaşıyorsunuz..!!

Yanıtla . 20Beğen . 5Beğenme 22 Nisan 08:31
27

Tahir Hoca - @Mete 22 nolu yoruma cevabı: Niye? Akrabalar borç para ister diye mi korkuyorsunuz? Biraz faydanız olsun insanlara.

Yanıtla . 3Beğen . 10Beğenme 22 Nisan 12:41
19

Meraklı - Başkaninm madem bu kadar şeffaflığı kendi maaşını da acikla

Yanıtla . 41Beğen . 1Beğenme 22 Nisan 03:03
36

İdris Sakarya - @Meraklı 19 nolu yoruma cevabı: Ooo başkan tepkiler çığ gibi büyüyor.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 22 Nisan 18:58
18

Lastik Işçisi - Sayın başkan bizde lastik işçisi olarak sizin ve yönetim kurulunun maaşlarını yine bu gazetede giydirilmiş olarak açıklamanızı istiyoruz.

Yanıtla . 45Beğen . 2Beğenme 22 Nisan 00:53
17

Önder - Tüpraş… rafineri… Koç holding….. seyyanen….

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 22 Nisan 00:49
15

İzmit goodyear - Sayın başkan bizde lastik işçisi olarak sizin maaşınızı merak etmekteyiz söylediğiniz rakamları vergi dilimleriyle beraber açıklasanız daha doğru olur sonra biz insanlara anlatmakta zorluk çekiyoruz bu kadar kamuoyuna işçisini zam listesini paylaşan bir sendika Varmıdır bilemedim birde salih gür ün maaşını çok merak ettim o iki kelimeyi bir araya getiremeyen çapsız ne maaş alıyor acaba

Yanıtla . 43Beğen . 1Beğenme 22 Nisan 00:25
13

İşçi41 - Haklısın sayın başkanım peki bu çizelgeleri Toyota Hyundai ile karşılaştırdiniz mi 3 sözleşme önce iki fabrikadan 4 katı maaş alıyorduk peki şimdi Toyota özellikle bizden fazla aliyomu almiyomu brüt maaş cizelgesiyle değil net maaş cizelgesiyle ve özellikle vergi dilimine girdiğimiz zamani da aciklasiniz

Yanıtla . 41Beğen . 0Beğenme 22 Nisan 00:02
31

İşçi41 - @İşçi41 13 nolu yoruma cevabı: 2015 2016 başkanımızın yaptığı gibi giydirilmisleri hesapla bakayım kaç katı aliyodun he bide brüt hesapla bide globalı da hesapla yani bu işler brutle değil net ile ve vergiler cikilmis haliyle hesapla çizelge geliyo net 11 bin ee yok bireysel emeklilik kesilmemiş yok sedika aidatı kesilmemiş böyle canbazlik olmaz

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 22 Nisan 15:43
20

Nankörlük Yapmayin - @İşçi41 13 nolu yoruma cevabı: 4 katı az demişsin kardeşim en az 15 katı alıyorduk, bize en yakın maaşı toyota veriyordu oda hiç bir zaman 2 katı fark olmamıştı. Toyatada 1gun git çalış bakalım ertesi gün yalvarirsin beni eski ışimegeri verin diye her şey dışarıdan görüldüğü gibi toz pembe değil 2 sene önce sektör daraldiginda toyata yılda 4 olan ikramiyeleri 2 ye düşürmüştür kademeli sistem var herkesin maaşı bir değil, temmuz zammını aldikmi yine en zirvede olucaz Allahin izni ile begenmeyende ne diyim istifa edebilir 14 15 bin maaş az diyende taş olur taş

Yanıtla . 10Beğen . 11Beğenme 22 Nisan 05:08
11

Lastik - Isciyi kamuya bu kadar ifşa eden bir yönetim yok. Kendi varlıklarını gelirlerini yan gelirlerini paylaşsaydınız daha etik olurdu başkan. Kendinizi kamuya, görünüşte güzelmiş gibi görünen ancak isin hesabını yapinca işçinin hakkı tam olarak teslim edilmeyen yine ve yeniden başarısız bu sözleşmeler vasitasiyla süslü cümlelerle basarili gibi gösterip göğsünüzü kabartmaniz isi bilene komik geliyor, isi bilmeyen zaten sizi överek acizliğini belli ediyor. Hangi vergi dilimlerine ne zaman gireriz ve ne kadar kesinti olacağını da paylaşın da biraz faydali seyler konuşalım.

Yanıtla . 31Beğen . 0Beğenme 21 Nisan 23:43
10

Prometeon Bakım - Başkanım allah senden razı olsun bu sözleşmedeki ısrarlı dik duruşun bize bu mutluluğu getirdi.var olasın reis

Yanıtla . 4Beğen . 29Beğenme 21 Nisan 23:18
09

Goodyear - Anlatilanlar baska yaşananlar bambaska neye gore kime gore 14 500 ben bize gosterilen listede 14 500 goremedim 10 bin bandında seyrediyor vergi dilimi filan hepten çöp bu devran böyle gitmez allah var yukarıda allah bu iscinin vebalini nasıl ödeyeceksiniz

Yanıtla . 26Beğen . 2Beğenme 21 Nisan 23:15
39

Adamın Biri - @Goodyear 09 nolu yoruma cevabı: Bir is yapacagin zaman giydirilmiş maasinla mi ayakkabi fisiyle mi kredini ödeyeceksin.ay basinda aldigin maasa bak

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 22 Nisan 20:47
16

%40%40%40 - @Goodyear 09 nolu yoruma cevabı: Giydirilmiş ücret nedir yaz Google amcaya sana açıklasın.sende biliyorsun da işine gelmiyor. İkramiye vermiyor mu sana fabrika. Bu daha başlangıç mücadeleye devam. 100%40 almak başarıdır. İnşallah daha da güzel olacak. 20 senenin açıcı 1 tis de kapatılmaz

Yanıtla . 2Beğen . 12Beğenme 22 Nisan 00:43
08

Goodyear Izmit - Hayırlı olsun başkanımıza teşekkür ederiz,işimize ve sendikamiza sahip çıkalım arkadaşlar her sözleşme üzerine koyarak devam ediyoruz ve devam da edeceğiz,

Yanıtla . 3Beğen . 24Beğenme 21 Nisan 23:01
06

Güllü - Hayırlı uğurlu olsun işçi kardeşlerimize fakat burda şunu gazeteciler neden sormuyor lar lastik işçisi şirketlere yılda ne kadar kâr ettiriyorlar.

Yanıtla . 13Beğen . 2Beğenme 21 Nisan 22:58
05

Mert Savaş - Ben bugüne kadar hiç bir özel sektör kamu kurum ya da kuruluşlarında çalışan insanların maaşların bu şekilde paylaşıldığına şahit olmadım yapılanı doğru bulmuyorum...

Yanıtla . 46Beğen . 1Beğenme 21 Nisan 22:33
12

Güllü - @Mert Savaş 05 nolu yoruma cevabı: Şirketlerin ne kadar kazandığını da yazsınlar.

Yanıtla . 7Beğen . 1Beğenme 21 Nisan 23:57
04

Adalet - Allah daha çok versin, amma birde keşke lastik işçisinin bir kısmına para ile insan olunmadığını anlatacak eğitim ekleseydiniz sözleşmeye. Servis araçlarında destek, taşeron işçilerine davranışlarını görseniz utanirsiniz onlar adına.

Yanıtla . 16Beğen . 9Beğenme 21 Nisan 22:21
30

... - @Adalet 04 nolu yoruma cevabı: Servise taşeron binemez bilmiyormusun.sendika odasında dış firma elemanlarından yer yok .boyacılardan tutun tır şöförlerine kadar.sendğka bu işlere çeki düzen vermeli.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 22 Nisan 15:36
03

Brisa Destek - Allah sendikamızı başkanımızı başımızdan eksik etmesin destek işçisi olarak çok çok çok iyi zam aldık yılbaşından önce 3000 liraya çalışıyorduk şuan aylık 7.750 oldu allah bin kere razı olsun İNADINA LASTİK İŞ İNADINA SENDİKA

Yanıtla . 4Beğen . 21Beğenme 21 Nisan 22:12
02

Hakan Gürcan - Son 20 yılın en iyi sözleşmesi, geçmiş dönemlerde çok kaybımız olduğu için az geliyor kardeşlerimize eğer bir dahaki sözleşmeler de böyle güzel geçerse ara kapanır inşallah. Rabbim paranın bereket ini versin inşallah. Başda Alattin Başkanımız olmak üzere emeği geçen herkes den Allah razı olsun.

Yanıtla . 6Beğen . 17Beğenme 21 Nisan 22:10
01

Brisalı - Hayırlı olsun rabbim sendikamızı basımızdan eksik etmesin ortalama maşşda dediği gibi oldu sagolun varolun baskanım yanlız vergi dilimlerine devletin el atması gerekiyor bu bizim için buyuk sorun brütten 3000 tl iktamoyelı ayda 6000 tlye varsn vergiler kesiliyor bu bir işci için yüksek mebla. Özellikle vergi dilimin % 15 lerde sabit kalmasını istiyoruz.

% 27 ve % 35 vergi dilimi istemiyoruz.

Yanıtla . 25Beğen . 11Beğenme 21 Nisan 20:55
14

No Name - @Brisalı 01 nolu yoruma cevabı: %15 sabit vergiyi rüyanda bile göremezsin %20 sabut vergiyi rüyanda görürsün %27 sabit vergi de bize yaramaz....

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 22 Nisan 00:05

TECRÜBELİ KIRKAYAK KAMYON ŞOFÖRÜ ARANIYOR

Kartepe Köseköy Uzunçiftlikte ikamat eden TECRÜBELİ KIRKAYAK KAMYON ŞOFÖRÜ aranıyor Emeklide olabilir Tel: 0530 208 65 10

CNC TORNA USTASI ARANIYOR

SERBES MAKİNE SANAYİ CNC TORNA USTASI ARANIYOR- Sakarya Arifiye Bölgesinde Yer Alan Savunma ve Otomotiv Sanayine hizmet veren firmamız için aşağıdaki...

PERİYODİK BAKIM SERVİS PERSONELİ ARANIYOR

OTO PERİYODİK BAKIM ONARIM SERVİS PERSONELİ arıyoruz   Tel: 0541 322 20 22

AKARYAKIT SATIŞ GÖREVLİSİ ARANIYOR

İzmit'te bulunan akaryakıt istasyonumuza askerliğini yapmış  AKARYAKIT SATIŞ GÖREVLİSİ alınacaktır Tel: 0 262 226 15 15

ŞOFÖR ARANIYOR

Şehir içinde çalışmak üzere E sınıf ehliyeti bulunan, TECRÜBELİ ARAÇ ŞOFÖRÜ aramaktayız. Seymen -Başiskele Tel:  0532 350 41 81

KEYF-İ İKRAM PERSONELLER ARIYOR

Keyfi İkram İmalathanemize USTA ve USTA YARDIMCILARI arıyoruz. Tel: 0536 503 16 69 Yeni Cuma Şubemize Barista tecrübeli personel arıyoruz Tel: 0...

SEKRETER ARANIYOR

İzmit’te ikamet eden, Ön muhasebe bilen Banka ödemelerini takip edecek, SEKRETER aranıyor. Tel: 0 532 315 31 60

KASİYER VE GARSON ARANIYOR

Kartepe Kocaeli' de bulunan Kafe ve Restoranlarımızda istihdam edilmek üzere, vardiyalı çalışabilecek TECRÜBELİ BAY-BAYAN 18-35 yaş arası KASİYER ve G...

BAY ELEMANLAR ARANIYOR

Tıbbi atık tesisimizde beden işçisi olarak görev alacak bay elemanlar alınacaktır. Orta yaş grubu ve emekliler tercih sebebidir. Tel:  0262 325 65 65

ŞOFÖR ARANIYOR

Firmamıza tıbbi atık toplama – taşıma görevinde çalışacak şoför alımı yapılacaktır. SRC 4 veya 5 belgesi tercih sebebidir Tel:  0262 325 65 65