İşte Marmara Denizi'ni kurtarmak için rapordaki öneriler

TBMM Müsilaj Komisyonu tarafından hazırlanan raporda müsilaj sorunun çözümü için 157 öneri ortaya koyuldu. Komisyon, Marmara Denizi Bütünleşik Stratejik Planında yer alan faaliyet ve alt faaliyetler, ilgili ve sorumlu kurumlar tarafından belirtilen süreler içerisinde hassasiyetle uygulanması gerektiği belirtildi.

Süriye Çatak Tek
Süriye Çatak Tek Tüm Haberleri

ATIK SULARI DENİZE VERMEYİN

Atıksu yönetiminde temel prensibin ‘en az kirletme’ ve ‘maksimum geri kazanım’ olması gerektiğini belirten komisyon, ileri arıtma ile elde edilen suların, sulama ve sanayi suyu olarak kullanılmasını önerdi ve yasal mevzuat çıkartılmasını istedi.

KESİLEN CEZALAR ÇEVREYE AYRILMALI

Yağmursularının kanalizasyona gitmeden depolanmasını isteyen komisyonun, başlıca önerileri şöyle: Çevre kirliğine yol açma potansiyeli yüksek olan sanayi sektörlerinin ihtisas organize sanayi bölgelerinde bir araya getirilmesi teşvik edilmelidir. Fabrikaların soğutma suları mevzuata uygun sıcaklığa getirilmeden denize verilmemeli. Çevre cezaları arıtma tesislerinin kurulmasında kullanılmalı. Arıtmalar ileri biyolojik olmalı ve kademeli olarak revize edilmeli. Belediyeler atık su paralarını sadece arıtma tesisi yapımı ve işletmesi için kullanmalı.

ATIKSU KAYNAĞINDA AYRIŞTIRILMALI

Arıtma tesisleri profesyonel olarak işletilmeli. Tesislerin elektrik tarifeleri düşük olmalı. Temiz üretim teşvik edilmeli ve yaygınlaştırılmalı. Atıksu alternatif su kaynağı olarak düşünülerek tarım, kentsel yeşil alanlar ve endüstride kullanımı teşvik edilmeli. İmar ve yapılaşmada atıksu kaynağında ayrıştırılmalı ve tuvalet suyu harici su ayrı toplanarak yeniden kullanılmalı.

ATIK YÖNETİM POLİTİKASI DEĞİŞMELİ

İyi tarım uygulamalarına geçiş sağlanmalı. İyi tarım ve organik tarım uygulamaları ile basınçlı ve damlama sulama sistemlerinin kullanımına yönelik teşvikler artırılmalı. İlaçlama ve gübreleme denetimli ve zamanında yapılmalı. Atık yönetimi ve bertarafı konusunda sağlanan teknik ve maddi destekler yerel yönetimlerin ihtiyaçları doğrultusunda artırılmalı. Marmara Denizi için bütüncül bir yaklaşımla iklim değişimini dikkate alan yeni bir atık yönetim politikası oluşturulmalı.

YENİ KURUMLAR OLMALI

Deniz kirliliğine kıyıdan ve denizden müdahale etme kapasitesine sahip kurum-kuruluşların envanteri oluşturulmalı. Marmara Denizi’nde yapılacak dip tarama faaliyetlerinin çevresel açıdan yönetimi konusunda taranan çamurların bertarafına ilişkin tüm düzenlemeler Marmara Denizi’nin Özel Çevre Koruma Bölgesi olduğu dikkate alınarak yapılmalı.

KİRLİLİK KAYNAKLARI İZLENMELİ

Marmara Denizi’nde noktasal kirlilik kaynakları belirlenmeli, bu bölgelerde izleme çalışmaları yürütülerek önlemler alınmalı. Bu çerçevede; yeni izleme araçları geliştirilmeli ve gerçek zamanlı izleme ve modelleme çalışmaları yapılmalı. Marmara Denizi başta olmak üzere bütün denizlerde kurulacak izleme sistemleri öncelik oluşturan alanlara kurulmalı ve konusunda yetkili olan bir kurumun koordinasyonunda işletilmeli; kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler desteği ile ortak veri kullanımı sağlanmalıdır.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ EYLEM PLANLARI

Avrupa Yeşil Mutabakatına uygun olarak sanayi sektöründe çevresel performans artırılmalıdır. Endüstriyel çeşitliliğin yoğun olduğu bölgelerde “sektörler arasında madde ve enerji değişimi” olarak ifade edilen “endüstriyel simbiyoz” olanaklarına yönelik AR-GE teşvik edilmeli. Marmara Denizi Havzası için iklim değişikliğiyle mücadele çalışmaları kapsamında tüm iller yerel iklim değişikliği il eylem planlarını tamamlamalı.

DENİZ KUMLA BULUŞMALI

Deniz dolgusu ve kıyı yapılarının doğal yapıya etkilerinin en aza indirilmesi ve ‘suyun kumla buluşması’ temel prensip olmalıdır. Çevreye saygılı üretim yapan, sıfır atık projesini uygulayan ve ileri biyolojik atık su arıtma tesisini yapıp işleten ve gri su kullanan firmalar ödüllendirilmelidir. Eğitim çalışmaları ilk okuldan-üniversite öğrencileri dahil edilmelidir.

AZ ATIK ÜRETEN SANAYİ KALMALI

Marmara Denizi’nde evsel ve endüstriyel atık suların deşarjları, tarımsal faaliyetler, gemi atık suları, kıyı dolguları, maden ve hafriyat atıkları ve atmosferik çökelme kaynaklı kirlenmenin önlenmesi için gerekli tedbirler alınmalıdır. Marmara Bölgesi’nde yüksek teknoloji ve kısıtlı atık üreten sektörlere öncelik verilerek sanayi alanındaki yoğunlaşmanın Orta Anadolu gibi yeni bölgelere genişletilmesi sağlanmalıdır. MARMOD Projesi sonuçlarında da tespit edildiği üzere; Marmara Denizi’nde oksijen eşiğine çıkılabilmesi için toplam karasal besin yükünün yüzde 40 oranında azaltılması için çalışma yapılmalı.

Oksijen cihazları işe yaramadı

Müsilajın ortaya çıkması ile birlikte 22 Haziran 2022 tarihinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Kanada’dan getirilen ve denize oksijen vermesi beklenen 4 cihaz İzmit Körfezi’nde denize bırakıldı. Oksijen seviyesi azalan Marmara Denizine büyük katkı vermesi beklenen cihazlarla ilgili hiç açıklama yapılmadı. Ancak TBMM Müsilaj Komisyonu raporunda bu cihazların denizde işe yaramadığı ve oksijen ile ilgili Körfez’e bir katkısının olmadığı belirtildi.

25 Nis 2022 - 21:44 - Gündem --- Okunma

Muhabir  Süriye Çatak Tek

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.627.287 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Doğrucu - Açıkçası denizlerimizi, doğayı kirletene acımamalı, aması maması olmadan öyle bir canını yakmalı ki devlet, bir sonraki ahlaksız aklından bile geçirememeli. Öyle 30 bin, 300 bin değil, ticaretten men davası , bir sonraki aşama vatandaşlıktan çıkarma olmalı. Bu bu kadar önemli. Hala şu an yaşadığımız çevrenin sonraki nesillere emanetimiz olduğunu anlayamadık. ANLAYIPTA KİRLETENLER SİZ ÇEVRE TERORİSTLERİSİNİZ!!!

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 26 Nisan 07:52
01

İzmitlii - Bunun için prof olmaya gerek yok. Yumurtlama dönemi olmayan bir zamanda dikkatli bir şekilde dip temizliği şart. Çok şey değişir olumlu yönde...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Nisan 03:42

KASİYER VE GARSON ARANIYOR

Kartepe Kocaeli' de bulunan Kafe ve Restoranlarımızda istihdam edilmek üzere, vardiyalı çalışabilecek TECRÜBELİ BAY-BAYAN 18-35 yaş arası KASİYER ve G...

BAY ELEMANLAR ARANIYOR

Tıbbi atık tesisimizde beden işçisi olarak görev alacak bay elemanlar alınacaktır. Orta yaş grubu ve emekliler tercih sebebidir. Tel:  0262 325 65 65

ŞOFÖR ARANIYOR

Firmamıza tıbbi atık toplama – taşıma görevinde çalışacak şoför alımı yapılacaktır. SRC 4 veya 5 belgesi tercih sebebidir Tel:  0262 325 65 65

PERSONELLER ALINACAKTIR

Rotam Liman Hizmetlerinde gemiden ARAÇ TAHLİYE, YÜKLEME VE ARAÇ SEVKİYAT İŞİNDE ÇALIŞACAK en az 1 yıllık ehliyeti olan aktif otomatik ve manuel araç k...

BEDEN İŞÇİLERİ ARANIYOR

Atisan Ambalaj A.Ş. Beden İşçisi - Erkek (5 Kişi Alınacaktır) Geri Dönüşüm Tesisimizde Görevlendirilmek Üzere; -25-45 Yaşları Arasında -3 Vardiya D...

TECRÜBELİ SERVİS ŞOFÖRÜ ARANIYOR

Yenişehir-Bekirdere-Yeşilova-Çenesuyu bölgelerinden 16+1 ve 27+1 araçlarla Gebze tarafına 3 vardiya servis çekebilecek TECRÜBELİ SERVİS ŞOFÖRÜ aranmak...

DAMPERLİ KAMYON ŞÖFÖRÜ ARANIYOR

MUNZUROĞLU HARFİYAT İzmit’te alt yapıda çalışacak TECRÜBELİ DAMPERLİ KAMYON ŞOFÖRÜ  Alınacaktır. Emeklide olabilir. Tel: 0 532 280 24 09-0 536 5...

MOBİLYA BOYACILARI ARANIYOR

MOBİLYA BOYACILARI Aranıyor Maaş+Sgk+ yemek+ İkramiye Eren Mobilya Tel: 0 532 671 81 36

DEVREN SATILIK SU BAYİLİĞİ

Faal durumda yüksek cirolu DEVREN SATILIK SU BAYİLİĞİ İzmit-Merkez Tel: 0 544 854 14 71

TALAŞLI İMALATTA ÇALIŞACAK TAKIM ARKADAŞLARI ARANIYOR

Talaşlı imalatta çalışmak üzere; TEKNİK RESİM OKUYABİLEN, GAZALTI VE ARGON KAYNAKLARINI BİLEN, Deneyimli, 25-45 Yaş Aralığında, Askerliğini Yapmış TA...