Sarı: Tüm sıkıntıların çözümü sosyal devlette

Türkiye’de işçilerin 2 yıllık salgın döneminden sonra 1 Mayıs’ı alanlarda kutlayacağını söyleyen Lastik-İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı, ülke genelinde ekonomik daralma ve pahalılık ile işçilerin sorunlarının tek çözümünün sosyal devlet anlayışını hakim kılmak olduğunu belirtti.

Süriye Çatak Tek
Süriye Çatak Tek Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

1 Mayıs İşçi bayramında alanlarda ve fabrikalarda mücadele eden sendikalarla konuştuk. İşçilerin yaşadıkları sıkıntılar, hak arama mücadelesinin önündeki engeller ve işçilerin geleceğine dair birçok konuyu tartışmaya açtık. Lastik-İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı, işçilerin her geçen gün alım gücünün düştüğünü ve bu sıkıntılı süreçte 1 Mayıs alanlarında taleplerini dile getireceklerini belirtti. Yaşanan ekonomik krizin, gelecekte endüstri 4-0 ile artacak işsizliğin çözümünün sosyal devlet anlayışından geçtiğini belirten Sarı, devletin sosyal devlet anlayışı ile hareket ederek gelecek için adım atması gerektiğini belirtti.

2 YIL ARADAN SONRA ALANLARDAYIZ

Bu yıl kutlanacak olan 1 Mayısın çok özel koşullar altında gerçekleşeceğini söyleyen Lastik-İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı, “Gerçekten de geçtiğimiz iki yıl boyunca salgın dolayısıyla hiçbir toplumsal etkinlik yapılamadığı gibi 1 Mayıslar da kutlanamadı. Bu yıl iki yıllık bir aradan sonra ilk kez 1 Mayıs için bir araya gelme olanağımız var ve bunun mücadele hedeflerimiz için önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü salgın dışında da başka nedenlerle işçi sınıfı büyük sorunlar yaşıyor.

ARTIK YENİ BİR ANLAYIŞ LAZIM

Bildiğiniz gibi, ülkemizde on binlerce insan, dünyada ise milyonlarca insan salgın dolayısıyla hayatını kaybetti. Bu süreci insanlık tarihinin ders alması gereken bir dönem olarak değerlendiriyorum. Üretimin sosyal hedefler göz ardı edilerek yapılması ve sermaye birikiminin ‘’en çok kar’’ ilkesine bağlı olarak gerçekleştirilmesi, yaşadığımız olumsuzlukların temel nedendir. Dolayısıyla, yeniden benzer bir duruma düşmemek için insanlık, ekonomik ve sosyal düzeni yeni bir anlayışla oluşturmak amacıyla çaba göstermelidir.

ALAADDİN SARI: Lastik İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı, gazetemizin 1 Mayıs Özel Eki’ne işçi sınıfının durumu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

DAHA FAZLA SOSYAL DEVLET

İşçi sınıfı da bu salgın dolayısıyla sosyal korumaların ve güvenliğin ne kadar önemli olduğunu yaşayarak görmüş bulunuyor. Gerek sağlık hizmetlerinin gerekse eğitim, alt yapı, ulaşım, konut ve yeme-içme faaliyetlerinin günlük yaşantımız içindeki önemi salgın dolayısıyla iyice anlaşılmış durumda. Bu nedenle, tüm işçiler, geçmişten daha sıkı bir şekilde insanca yaşayabilecekleri bir sosyal devlet arayışına yönelmiş bulunuyor. Sendika olarak biz de bu arayışa destek verecek her türlü faaliyeti gerçekleştirmeye çalışıyoruz.

DÜZENLEME ŞART

Dünya çapında 2022 yılı 1 Mayısının işçiler için, ‘’barış içinde ve insanca yaşamayı sağlayacak bir dünya isteğinin dile getirildiği’’ bir gün olacağı görülüyor. Ülkemizde ise bütün bunların yanına pahalılık ve yoksulluk eklenmiş bulunuyor. Enflasyonun nerede duracağı konusunda kimse bir tahmin yapamıyor. Gerçeği ancak yaşayarak göreceğiz. Aynı durum asgari ücretin net olarak yüzde 50 arttırılmasına karşılık bir iki ayda hızla erimesinde de kendisini göstermektedir. Bu nedenle geçtiğimiz birkaç yıl boyunca yıllık olarak belirlenen asgari ücretin altı ayda bir yükseltilmesi bugün tartışılan konuların başında geliyor. 1 Temmuz 2022 tarihinde asgari ücretin yeniden yükseltilmesi beklentisi bütün çalışan kesimlerde önemli bir talep halini almış bulunuyor.

HAKLARA SALDIRIYORLAR

Öte yandan ülkemiz birkaç yıldır gerçekten demokratik açıdan önemli sorunlar yaşıyor. Sendikal hareket örgütlenmelerini özgürce gerçekleştiremiyor. Sendikaya üye olan işçilerin toplu olarak işten atılması her gün yaşanan sıradan olaylar haline geldi. Bazı işverenlerin sendikalara ve sendika üyesi işçilere karşı saldırıları gerçekten katlanılamaz boyutlara ulaşmış bulunuyor. Örneğin sendikamız Lastik-İş’in de üyelerinin içinde yer aldığı Farplas örgütlenme süreci Türkiye’de sendikal hakların yasal ve anayasal hakların sözde kaldığının en açık örneğini oluşturmuştur.

YENİ SÖZLEŞME İMZALADILAR: Lastik İş Sendikası çok kısa bir süre önce zorlu bir sözleşme sürecinden başarıyla çıktı. Lastik işçisi ilk 6 ay için yüzde 40 yıllık da ise yüzde 85’i bulan bir zam aldı.

SORUMLULUĞUMUZ ARTTI

Çalışanların örgütlenme özgürlüğünü kullanamadığı, toplu sözleşme hakkının işçilerin çoğunluğu için ulaşılamaz olduğu, grevlerin büyük ölçüde ertelendiği bir ülkede demokratik bir ortamın varlığından söz edilemez. Bu çerçevede, sendikaların sorumlulukları ülkemizde son dönemde daha da fazla artmış bulunmaktadır. Çünkü bu ortam aynı zamanda gelir dağılımının bozulduğu ve zengin olanın daha fazla zenginleştiği bir durumu ifade etmektedir. İşte bugün, 2022 1 Mayısı, anlatmaya çalıştığım ekonomik ve sosyal düzensizliklerin dile getirildiği ve çalışanlar için çözüm yollarının topluma yüksek sesle iletildiği bir gün olma özelliği taşımaktadır. Bu nedenle 2022 1 Mayısı her açıdan büyük bir tarihsel öneme sahiptir” dedi.

Endüstri 4.0’a karşı hazırlıklı olmayız

İşçi sınıfı açısından büyük risk taşıyan endüstri 4-0’a karşı sendikaların işçilerin iş güvencelerini koruyan çalışmalar yapması gerektiğini söyleyen Lastik-İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı, devletin sosyal devlet anlayışı ile otomasyona karşı işçileri koruyacak düzenlemeler yapması gerektiğini belirtti

ADIM ADIM İLERLİYOR

İşçileri bekleyen bir tehlike olarak nitelendirilen endüstri 4-0 ile ilgili de konuşan Sarı, “Endüstri 4-0 ülkemizin ve Dünya’nın diğer ülkelerinin; farklı süreçlerde ve farklı hızlarda olsa da, adım adım ilerlediği bir gerçek olarak görüyoruz. Bu noktada kurduğumuz mücadele hattı sadece sendikamızın örgütlü olduğu işyerlerinde değil; aynı zamanda sendikaların yüklendiği ve yüklenmesi gereken toplumsal mücadele hattında yürütülmesi gerektiğini düşünüyoruz.

SOSYAL GÜVENCE ARTIRILMALI

Endüstri 4-0’ın işçi sınıfı üzerinde yaratabileceği olumsuz etkilerden korunmak için gündeme gelmesi gereken temel tartışmalar var. Örneğin işsizlik tartışması gibi. Bu noktada sendikaların ürettiği temel politika; çalışma saatlerinin düşürülmesi, işçi sınıfının ortaya çıkan yeni işlere ve endüstri 4.0’a uyumlu hale getirilmesi için teorik eğitim ağırlıklı bir yapı oluşturması ve işsizlik ihtimaline karşı, kamunun sosyal güvenceleri arttırıcı bir politika çizmesi yönünde.

İKİ TEMEL YAKLAŞIM

Sendikaların yürüttüğü mücadele iki noktada oldukça kıymetli. Birinci örgütlü oldukları işyerlerinde yürüttükleri politikalarla üyelerini korumak ve toplu iş sözleşmelerinde bir noktada endüstri 4.0 gerçeğine ayak uydurabilecek düzenlemeler yapmak, ikincisi ise kamunun “sosyal devlet” olma gereğini yerine getirmesi ve toplumun ve işçi sınıfının endüstri 4.0’ın olumsuz etkilerinden korunması için ekonomik ve sosyal politikaları ortaya koyması için baskı oluşturmaktır. Sendikamız Lastik-İş’te mücadelesini bu doğrultuda yürütüyor” dedi.

29 Nis 2022 - 10:42 - Gündem --- Okunma

Muhabir  Süriye Çatak Tek

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.786.573 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

03

Davut akbas - Sosyal devlet diyonuz sayın başkan asgari ücret enflasyon da eridi diyonuz bizlerin aldığı zam enflasyonda erimedimi sizce herşeyi devletten beklememek lazım birazda isendika işverene baskı yaparak fazla zam alacak

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 10 Mayıs 21:27
02

Emekçi - Sari övünuyorsunda 40 zam aldim diye enfilasyon yuksek sende enfilasyonu aldin sanki yeni enfilasyon 10 lardayken aldiklarina bak biraz gercekleri konuş nasil ekonomimiz eriyorsa isci haklarida eriyor dusunuyorum saygilar

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 30 Nisan 11:05
01

Mete - bu tarz adamlara gerek yok...

Dünya yerinden oynar işçiler birlik olsa..!

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 29 Nisan 13:30

KASİYER VE GARSON ARANIYOR

Kartepe Kocaeli' de bulunan Kafe ve Restoranlarımızda istihdam edilmek üzere, vardiyalı çalışabilecek TECRÜBELİ BAY-BAYAN 18-35 yaş arası KASİYER ve G...

BAY ELEMANLAR ARANIYOR

Tıbbi atık tesisimizde beden işçisi olarak görev alacak bay elemanlar alınacaktır. Orta yaş grubu ve emekliler tercih sebebidir. Tel:  0262 325 65 65

ŞOFÖR ARANIYOR

Firmamıza tıbbi atık toplama – taşıma görevinde çalışacak şoför alımı yapılacaktır. SRC 4 veya 5 belgesi tercih sebebidir Tel:  0262 325 65 65

PERSONELLER ALINACAKTIR

Rotam Liman Hizmetlerinde gemiden ARAÇ TAHLİYE, YÜKLEME VE ARAÇ SEVKİYAT İŞİNDE ÇALIŞACAK en az 1 yıllık ehliyeti olan aktif otomatik ve manuel araç k...

BEDEN İŞÇİLERİ ARANIYOR

Atisan Ambalaj A.Ş. Beden İşçisi - Erkek (5 Kişi Alınacaktır) Geri Dönüşüm Tesisimizde Görevlendirilmek Üzere; -25-45 Yaşları Arasında -3 Vardiya D...

TECRÜBELİ SERVİS ŞOFÖRÜ ARANIYOR

Yenişehir-Bekirdere-Yeşilova-Çenesuyu bölgelerinden 16+1 ve 27+1 araçlarla Gebze tarafına 3 vardiya servis çekebilecek TECRÜBELİ SERVİS ŞOFÖRÜ aranmak...

DAMPERLİ KAMYON ŞÖFÖRÜ ARANIYOR

MUNZUROĞLU HARFİYAT İzmit’te alt yapıda çalışacak TECRÜBELİ DAMPERLİ KAMYON ŞOFÖRÜ  Alınacaktır. Emeklide olabilir. Tel: 0 532 280 24 09-0 536 5...

MOBİLYA BOYACILARI ARANIYOR

MOBİLYA BOYACILARI Aranıyor Maaş+Sgk+ yemek+ İkramiye Eren Mobilya Tel: 0 532 671 81 36

DEVREN SATILIK SU BAYİLİĞİ

Faal durumda yüksek cirolu DEVREN SATILIK SU BAYİLİĞİ İzmit-Merkez Tel: 0 544 854 14 71

TALAŞLI İMALATTA ÇALIŞACAK TAKIM ARKADAŞLARI ARANIYOR

Talaşlı imalatta çalışmak üzere; TEKNİK RESİM OKUYABİLEN, GAZALTI VE ARGON KAYNAKLARINI BİLEN, Deneyimli, 25-45 Yaş Aralığında, Askerliğini Yapmış TA...