Akyüz: Haklarımızı isteyeceğiz

Petrol-İş Genel Başkanı Süleyman Akyüz, 1 Mayıs İşçi Bayramında sokaklarda işçilerin, seslerini yükselteceğini vurgulayarak, “Yoksulluğa, işsizliğe, hayat pahalılığına karşı işçilerin de söyleyecekleri var” dedi.

Haber albümü için resme tıklayın

1 Mayıs İşçi Bayramında tüm üyelerini bulundukları yerelde sokakta olmaya davet eden Petrol-İş Sendikası, bu yıl alanlarda yoksulluğu, işsizliği ve hayat pahalılığını dile getirecek. Sendika Genel Başkanı Süleyman Akyüz, Özgür İşçi ekimize verdiği röportajda, 1 Mayıs İşçi Bayramı gündemini, yaşanan ekonomik daralmayı, hayat pahalılığını, endüstri 4.0’ın işçiler için yarattığı tehdidi anlattı. Akyüz, devletin bir an önce yaşanan yüksek enflasyonu kontrol altına alması gerektiğini söyledi.   

EMEKÇİLER SON YILLARDA ÇOK ZOR BİR DÖNEM GEÇİRDİ

2022 yılının 1 Mayıs gündemi sizce ne olmalı?

Ülkemizde çalışanlar ve emekçiler, çok zor bir dönem yaşadı. Pandemi, ekonomik kriz, Rusya-Ukrayna savaşı ile her geçen gün krizleri derinleştiriyor. İşçi sınıfının zaten çok önemli sorunları ve sıkıntıları vardı. Ancak geçtiğimiz dönem bu sorunlar daha da yoğunlaştı. O yüzden, son birkaç yıldır salgın nedeniyle hakkıyla kutlayamadığımız 1 Mayıs’ta bu yıl işçi sınıfının sesinin daha gür çıkması gerekiyor. 1 Mayıs’ta, temel hizmetlere yapılan fahiş zamların geri alınmasını talep edeceğiz. Ekonomide kriz koşullarının faturasının işçilere çıkartılmasına karşı çıkacağız. Dünyada savaşlara karşı barışı savunacağız. Sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını vurgulayacağız. İş cinayetleri durmuyor, buna karşı güvenli ve güvenceli çalışma talebimizi dile getireceğiz.

EK PROTOKOLLER DE GÜNDEME GELİYOR

Yaşanan ekonomik kriz ve yüksek enflasyon karşısında sendika olarak üyelerinizin alım gücünü nasıl koruyacaksınız?

Ekonomide TL’nin değersizleşmesi ile başlayan ve enflasyonda ani yükselişle devam eden bir sarmala girmiş durumdayız. Yüksek enflasyon, işçi sınıfının alım gücünü hızlı biçimde düşürdü. Ülkemizde derin bir yoksullaşma süreci ile karşı karşıyayız. Bu durum karşısında Petrol-İş Sendikası olarak hem genel talepler düzeyinde hem de örgütlü olduğumuz işyerleri düzeyinde politikalarımızı belirliyor ve işçinin kayıplarının telafi edilmesi için mücadele ediyoruz. İşyerlerimiz düzeyinde ise yaşadığımız bu sıkıntıları, her bir işyerimizdeki koşullara ve buradaki üyelerimizin durumuna göre değerlendiriyoruz. Toplu sözleşme stratejimizi, yürüyen müzakereler için işçinin alım gücünün korunması ve arttırılması noktasında belirliyoruz. Sözleşme döneminde olmadığımız bazı işyerlerimizde ise oluşan kayıpların telafi edilmesi için ek protokol yaparak üyelerimizin ücretinde iyileştirmeler yapılmasını sağlıyoruz.

SÜLEYMAN AKYÜZ: Petrol İş Sendikası’nın Genel Başkanı Süleyman Akyüz, işçilerin sorunlarını gazetemize anlattı.

ÖRGÜTLENMENİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALDIRILMALI

Tabi örgütsüzler için bu durum çok zor.

Elbette öyle. En büyük sıkıntı asgari ücretle geçinen örgütsüz işçiler yaşıyor. Ülkede ücretli çalışanların alım gücünün yükselmesi için sendikaların örgütlenmesinin önündeki engeller kaldırılmalı. Ülkemizde işçinin alım gücünün korunması ve yükselmesi için öncelikle sendikal örgütlülüğün arttırılması gerekir. Bugün yaşadığımız bu ve benzeri birçok sorunun kaynağında emeğin örgütsüzlüğü vardır. Buradan bir kez daha çağrı yapıyoruz: Sendikal örgütlülüğün önündeki engelleri kaldırın, sendikalaşmayı destekleyen uygulamalar getirin. Sendikalaşmanın artması için tüm toplumun seferber olması gerekir...

ÜLKE ORTALAMASININ ÜZERİNE ÇIKARIYORUZ

2022 yılının başında yapılan sözleşmeler işçiye yapılan zam yaşanan enflasyon karşısında eridi mi? Yapılan zamlar yeterli mi?

1 Ocak 2022 tarihinden geçerli olacak sözleşmelerimizin müzakereleri 2022 yılı içerisinde bağıtlandığından, enflasyondaki yükselişi bu sözleşmelerde aldığımız ücret zamlarında dikkate aldık. Öte yandan yine son dönemde imzaladığımız sözleşmelerde asgari ücretteki Aralık ayındaki enflasyonun üzerindeki artışı da hesaba katarak hareket ettik. Dolayısıyla, Petrol-İş sözleşmelerinde enflasyonun oldukça üzerinde zamlar almıştır. Ancak enflasyondaki hızlı artışın öncesinde imzalanan ya da yürürlüğü süren sözleşmelerin olduğu işyerlerinde ek protokoller yapma ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Biz sendika olarak en azından kendi işyerlerimizde azami ücret artışlarını almak için mücadele ediyoruz ve üyelerimizin iradesinden aldığımız güçle ücret seviyelerimizi ülke ortalamasının üzerine çıkarıyoruz.

GÜVENCE ARAYIŞLARI

Ekonomik kriz ile birlikte işçilerin sendikalı olma talepleri arttı mı yoksa aksine örgütlenme de zorlanıyor musunuz?

Ekonomik kriz dönemlerinde işçiler iki durumu bir arada yaşıyor. Bir yandan kriz koşulları nedeniyle işçilerin tedirginliği ve gelecek kaygısı artıyor. Bu tedirginlik, “elimdekinden de olmayayım” duygusunu yoğunlaştırıyor. İşçilerin işini kaybetme korkusu derinleşiyor. Öte yandan, böyle dönemlerde işçinin güvence arayışı da artıyor. Dolayısıyla işçilerin gelecek kaygısı karşısında güvence arayışları daha baskın hale geldiğinde sendikalara yöneliyorlar. Ancak bu yöneliş, krizin yakıcılığını yitirmeye başlamasından sonra daha da hızlanıyor.

PETROL İŞ ÜYELERİNİN COŞKUSU: 1 Mayıs için alanlara çıkacak bir başka sendika da Petrol İş olacak. İlimizdeki en güçlü sendikal örgütlerden biri olan Petrol İş Sendikası bayramı coşkuyla kutlayacak, sorunları dillendirecek.

ENFLASYONUN ATEŞİ SÖNDÜRÜLMELİDİR

Asgari ücrete ikinci bir zam yapılması gerekiyor mu? Sizce ne kadar bir zam yapılmalı?

Bildiğiniz gibi o dönem resmi olarak açıklanan enflasyonun oldukça üzerinde bir oranda asgari ücret zammı yapıldı. Buna rağmen bugün, asgari ücrete ikinci bir zammı tartışıyoruz. Demek ki mesele, asgari ücrete ne kadar zam yaptığınızdan çok ekonomide izlenen politikalarla alım gücünün korunmasıdır. Ücretlere istediğiniz kadar zam yapın, eğer enflasyon bu zammı süpürüyorsa, yaptığınız zammın anlamı kalmaz. Bu nedenle öncelikle odaklanılması gereken enflasyondaki ateşin söndürülmesi olmalıdır. Son zamanlardaki fiyat artışlarını düşünürsek elbette asgari ücrete de diğer ücretlere de, emekli aylıklarına da düzeltme yapma ihtiyacı vardır.

Otomasyon işçiler için büyük tehlike

Petrol-İş Sendikası endüstri 4-0, karanlık fabrikalar karşısında işçiyi korumak için nasıl bir politika izleyecek?

Üretimde tam otomasyon ve dijitalleşmenin giderek yaygınlaştığını görüyoruz. Endüstri 4.0 ile bu sürecin daha kompleks ve kapsamlı biçimde kurgulanarak üretim modelinde köklü değişiklikler yapılması hedefleniyor. Bazı sektörlerde istihdamın ciddi oranda düşmesi, bazı işlerin tamamen makineler tarafından yürütülmesi gündeme gelecek. Sadece ülkemizde değil dünyada da sendikalar yaklaşan bu tehlikeyi gündemlerine almış durumda. Petrol-İş, sürdürülebilir sanayi politikalarından yanadır. Sanayi politikalarının bir avuç azınlığın ve sermayenin çıkarlarına göre değil, toplumun ihtiyaçlarına ve sanayide istihdamın korunmasına öncelik verilerek belirlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Sanayi politikaları, sadece karlılığın yükseltilmesine odaklanamaz, odaklanırsa kapsayıcı da başarılı da olamaz. Bu nedenle, üretimde yeni sürecin geleneksel bazı sektörlerde işçilere yönelik olumsuz etkilerini bertaraf etmek, mesleki eğitimi yeni işlere uygun dönüştürmek için devletin devrede olması gerekecektir. Ayrıca sendika olarak, işverenlerden, milyonlarca işçinin, ailelerinin ve yaşadıkları toplumun geleceği çizilirken bu teknolojilerin uygulanmasında bizlere danışılmasını talep ediyoruz.

Sosyal medyanın gücünü kullanıyoruz

Son dönemlerde yapılan eylemlerin toplumsallaşmasında ve toplumun tüketimden gelen gücünü kullanarak eylemlere destek vermesi sosyal medyanın gücüyle olmaya başladı. Bu pratiklerle birlikte sosyal medyaya yöneliminiz nasıl oldu?

Sosyal medya, küresel sendikal hareketin çok uzun süredir gündemindedir. Sosyal medyanın ve yeni iletişim olanaklarının, sendikal mücadele ve sendikal örgütlenmede oynayacağı rolleri uzun süredir sendikalar olarak tartışıyoruz. Verdiğiniz mücadele örneklerinde de görüldüğü üzere, sosyal medya sendikal mücadelenin halka mal edilmesinde ve toplumla buluşmasında önemli bir işlev görmeye başladı. Flormar direnişinin sesini, tüm dünyanın duymasında sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanmamız etkili oldu. Sendikaların son yıllarda, sosyal medya hesaplarını daha aktif kullanmaya başladığını görüyoruz. Bununla birlikte, her bir mücadele başlığında sosyal medyada yaygınlaştırılmaya uygun içerik üretmeye özen gösteriyoruz. Sosyal medya aynı zamanda bir örgütlenme aracıdır.

29 Nis 2022 - 11:10 - Gündem --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.627.287 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

03

İşçi - Tüpraş işçisi sizin ne kadar işçi yanlısı olduğunu biliyor.. zaten

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 14:54
02

Ali - Haklar sözleşme masasında alınır. Orda enflasyonu alıp gazetelere demeç verip şimdi hakkımızı alacağız demek biraz komik geliyor.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 12:20
01

Servet - Koç holding…… SEYYANEN ZAM !!!!!! Rafineri……

Tüpraş….. rafineri……. Koç holding……. Seyyanen……

Seyyanen……..Koç grubu….. Tüpraş……

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 29 Nisan 11:38

TECRÜBELİ SERVİS ŞOFÖRÜ ARANIYOR

Yenişehir-Bekirdere-Yeşilova-Çenesuyu bölgelerinden 16+1 ve 27+1 araçlarla Gebze tarafına 3 vardiya servis çekebilecek TECRÜBELİ SERVİS ŞOFÖRÜ aranmak...

DAMPERLİ KAMYON ŞÖFÖRÜ ARANIYOR

MUNZUROĞLU HARFİYAT İzmit’te alt yapıda çalışacak TECRÜBELİ DAMPERLİ KAMYON ŞOFÖRÜ  Alınacaktır. Emeklide olabilir. Tel: 0 532 280 24 09-0 536 5...

MOBİLYA BOYACILARI ARANIYOR

MOBİLYA BOYACILARI Aranıyor Maaş+Sgk+ yemek+ İkramiye Eren Mobilya Tel: 0 532 671 81 36

DEVREN SATILIK SU BAYİLİĞİ

Faal durumda yüksek cirolu DEVREN SATILIK SU BAYİLİĞİ İzmit-Merkez Tel: 0 544 854 14 71

TALAŞLI İMALATTA ÇALIŞACAK TAKIM ARKADAŞLARI ARANIYOR

Talaşlı imalatta çalışmak üzere; TEKNİK RESİM OKUYABİLEN, GAZALTI VE ARGON KAYNAKLARINI BİLEN, Deneyimli, 25-45 Yaş Aralığında, Askerliğini Yapmış TA...

AĞIR VASITA ŞOFÖRÜ ARANIYOR

Başiskele Kullar bölgesinde bulunan şantiyemize 12 ADET AĞIR VASITA (kırkayak) ŞOFÖRÜ alınacaktır. Yemek ve servis vardır. Yatılı kalmak isteyen perso...

ÖN MUHASEBE PERSONELİ ARANIYOR

Firmamız Bünyesinde Çalışacak Mikro Programına hakim Deneyimli Bayan ÖN MUHASEBE ELEMANI aranmaktadır. Başvuruların [email protected]

YÖNETİCİ ASİSTANI ARANIYOR

YÖNETİCİ ASİSTANI *Lisans mezunu, *En az 5 yıl Yönetici Asistanlığı veya sekreter pozisyonunda deneyimli, *MS Office Programlarına hakim, *Yazılı...

MİNİKÖŞK ELEMANLAR ARIYOR

Mini Köşk Köfte ve Izgara Salonunda dolgun ücretle çalışacak  KASAP, KASİYER, DENEYİMLİ GARSON, MOTORLU/MOTORSUZ KURYE VE ŞOFÖR arıyoruz.  Yemek ve...

BAY TEMİZLİK GÖREVLİSİ

Kliniğimizde çalışmak üzere 30-50 yaş arası tecrübeli BAY TEMİZLİK GÖREVLİSİ arıyoruz. Tel: 0 262 311 24 24