KSMMMO başkan adayı Güngör: 'Bilgi ve tecrübemle KSMMMO için yola çıktım'

14-15 Mayıs’ta yapılacak KSMMMO Kongresi’nde aday olan Tülin Keçeci Güngör, 33 yıllık mesleki bilgi ve birikimini meslektaşları ile paylaşmak istediğini söyledi. Güngör, “Muhasebecilik ve mali müşavirliğe hak ettiği saygınlığı kazandıracağım” dedi.

Erdin Ağdede
Erdin Ağdede Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

EN ÇOK ÇALIŞAN ADAY

İlimizin en önemli meslek örgütlenmelerinden biri olan, 2 bini aşkın üyesi bulunan Kocaeli Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası’nda şu günlerde kongre heyecanı yaşanıyor. Odanın olağan kongresi, 14-15 Mayıs tarihleri arasında yapılacak. 4 grubun yarışacağı kongrenin en iddialı grubu Etkin Grup ve onun başkan adayı Tülin Keçeci Güngör. Tam 33 yıldır mesleğin içinde olan, KSMMMO’da etkin görevler üstlenen Güngör, mesleki birikimini meslektaşlarına aktarmak istediğini söyledi. Aynı zamanda yola en erken çıkan aday olan Tülin Keçeci Güngör’le hedeflerini ve projelerini konuştuk. 

KSMMMO'da yıllarca önemli görevler üstlendiniz. Şimdi de başkanlığa adaysınız. Sizi adaylığa iten gerekçeler nelerdir?

Gerek meslekte, gerekse yöneticilikte büyük deneyim ve dostluklar biriktirdim. Mesleki ve örgütsel tecrübemle üstlendiğim görevlerimin oluşturduğu bilgi birikimimle, odamızın ihtiyaçları ve mesleğimizin sorunlarını bilen, bu sorunları ortak akıl ile çözmek isteyen, mesleğimizin ve deneyimlerimin bana verdiği sorumlulukları bilen, ötekileştirmeyip birleştiren, açık fikirli, adalet, tarafsızlık, dürüstlük, şeffaflık ve katılımcılığı esas alan bir yönetim anlayışını hakim kılmak için aday oldum. 33 yıldır severek yaptığım bu mesleğe katkı koymaya borcum olduğunu düşünüyorum. Bu gerekçelerle başkanlığa aday oldum.

Mesleğe katkı demişken… Muhasebecilik ve mali müşavirlik son dönemde itibar kaybetmeye başladı. Özellikle de haksız rekabet, meslek itibarını düşürdü. Başkan seçilirseniz bu konuda nasıl bir çalışma yapacaksınız?

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Haksız rekabet, mesleğin getirdiği bir durum değil. Ne yazık ki bu, meslektaşlarımızın yarattığı bir durum. Yeni dönemde bu konuda bir takım çalışmalar yapacağız. Üyelerin sosyal haklarını koruyarak, odayı daha huzurlu bir hale getirerek, aidiyet kültürünü oluşturarak yapacağız. Ayrıca mesleki itibarımızı geri kazanmak için Avrupa Birliği standartlarına uygun bir yapılanmaya gideceğiz. Bunu bütün kurumlar ve paydaşlarımızla birlikte yapacağız.

Adaylığınızı açıklayan ilk isim oldunuz. Uzun süredir sahadasınız. Süreç beklediğiniz gibi gitti mi?

Aslında çalışmalarımız, adaylık açıklamamızdan çok önce başlamıştı. Özellikle son iki dönemdir genç meslektaşlarımın ve üstatlarımın ofislerini mümkün olduğu kadar ziyaret ediyorum. Bunun meyvesini şimdi şimdi topluyorum. Anladım ki insana yapılan yatırım, en büyük servetimiz. Son günlerde her ziyaret ettiğim ofiste ‘gelmenizi bekliyorduk’ demeleri, odamızı takip etmeleri, odaya sahip çıkmaları beni gönülden etkiledi. Alınan görevlerle özdeşleşmenin ve onların yanında olmanın çok önemli olduğunu gördüm. Tülin Keçeci Güngör ve arkadaşları Etkin Grup’ta dün de vardı bugün de var. Yarın da olacaklar. Çünkü şunu biliyorum: İnsana yatırım servettir.

Biraz da hedeflerinizden bahsetsek… Seçildiğiniz takdirde, üyelerinizi nasıl bir KSMMMO bekliyor olacak?

Meslek mensuplarımıza daha iyi hizmet vermeyi ve odamızın daha kurumsal hale gelmesini sağlamayı amaçlıyoruz. Böylece odanın verimliliğini artıracağız. Meslektaşlarımın oda çalışmalarına etkin katılımını sağlamak benim için önemli. Bunun yolu da katılımcı ve şeffaf yönetim anlayışını hakim kılmaktan geçiyor. Tecrübe, bilgi ve liyakat bu noktada oldukça önemli. Kamu kuruluşları ve diğer meslek odaları ile iletişimimizi güçlendireceğiz. Böylece hem mesleki etkinliğimiz artacak hem de kamuoyu ne yaptığımızı daha iyi görebilecek.

SAYGINLIK ARTACAK

Mesleki saygınlığımızı da artırmayı hedefliyoruz. Ayrıca mesleki eğitime önem vererek, üyelerimizin bilgi zenginliğine katkıda bulunmak istiyoruz. Mesleğimizi ve meslektaşlarımızı e-dönüşüm odaklı geleceğe hazırlayacak çalışmalar yapacağız. Meslektaşlarımızın, mesleğimiz ile ilgili her türlü sorun ve angaryalarına çözüm bulmak ve onları hak ettikleri yaşam standartlarına kavuşturmak da hedeflerimiz arasında.

Hedefinize ilerlerken hangi projeleri hayata geçireceksiniz? Bunlardan da bahsedebilir misiniz?

Güncel meslek, güncel mevzuat ve meslekte uzmanlaşma için eğitimlere devam edeceğiz. Genç meslektaşlara fiziki ofis, muhasebe programı ve eğitim desteği vererek Genç Ofis projemizi hayata geçireceğiz. Haksız rekabeti azaltıcı tedbirleri alacağız ve daha etkin bir şekilde mücadele edeceğiz. Ön muhasebe, bilgisayarlı muhasebe eğitim programları ile ileri düzeyde ofis programları eğitimleri düzenleyeceğiz. Sosyal sorumluluk projeleri ile mesleğimizi ön plana çıkaracağız. İhtilaflı işler vergi denetim ve sorumluluk ile ilgili mesleki konularda meslek mensuplarına sürekli hukuki ve mesleki danışmanlık hizmeti vereceğiz. KDV iade hakkı, ticari ve iş mahkemelerindeki arabuluculuk, uzlaştırmacılık yapma haklarını kazandıracağız. Bağımlı çalışanlar komisyonlarını etkin hale getireceğiz.

HER GÜN ODADA OLACAĞIZ

Meslektaşlarımızın sorunlarını, önerilerini dinlemek, ortak akıl ve şeffaf bir yönetim şeklini odamıza kazandırmak ve daha iyi hizmet etmek için hafta içi her gün 09:00-11:00 saatleri arasında odamızda bulunacağız. Bağımsız denetim, SMMM ve YMM sınavlarına hazırlık kursları açacağız. Stajyerler için sürekli eğitim ve gelişim programları düzenleyeceğiz. İŞKUR destekli muhasebe büroları için ara eleman yetiştirme programları açacağız. Meslektaşlarımıza akademik kariyer kazandırmak için odamız bünyesinde eğitimler vereceğiz. Mali tatil ve mücbir sebep hallerinin yeniden tanımlanmasına ve meslektaşlarımız için uygulanabilirliğinin artırılmasına çalışacağız. Sosyal sorumluluk gereği kentsel sorunlarımız için diğer meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, belediyeler, yerel yönetimler, ulusal ve yerel medya ile sağlıklı, verimli ve dayanışmacı, gelişimciliğe, özveriye dayanan ilişkilerimizi titizlik, özen ve duyarlıkla sürdüreceğiz.

İddialı bir yönetim listeniz var. Ekibinize çok güveniyorsunuz…

Çok iyi bir ekip oluşturduk. Başarılı olacağımıza inancımız tam. Mesleğine sahip çıkan, herkese ve her projeye kapısı açık olan, mesleki birikim ve tecrübesi bulunan arkadaşlarımızdan oluştu. Kurullarımızdaki 6 arkadaşımız yüksek lisans yaptı.

Başkanlık yapmak kadar yönetmek de önemli. Göreve gelirseniz nasıl bir yönetim planlıyorsunuz?

Bizim yönetim anlayışımız sadece yönetim kurulundan oluşmuyor. Doğru yönetim ekip çalışması ile olur. Hedefimiz, kurullarımızın yanı sıra düzenli olarak bir araya gelen oda meclisimiz ile dinamik ve ortaklaşa bir yönetim gerçekleştirmek. Biz farklılıklardan beslenen bir grubuz. Bizi “Etkin” yapan da bu. Beraber çalışacağımız kurullarımızdaki arkadaşlarımız da donanımlı olacak. Genç-kıdemli, kadın-erkek ayrımı yapılmadan tüm meslektaşlarımız kendilerinin doğru temsil edildiğini bilecek.

Anladığım kadarıyla genç meslektaşlarınıza büyük önem veriyorsunuz?

Evet. Ben, mesleki ve örgütsel deneyimlerimi genç meslektaşlarıma aktarmak istiyorum. Dijitalleşme çağında yaşıyoruz, buna ayak uydurabilmeliyiz. Akıllı evler, akıllı telefonlar gibi ofislerimiz de artık akıllı olmalı ki mesleğimizi çağın gerektirdiği koşullarda icra edebilelim.

Elbette yola çıkış noktamız Etkin Mali Müşavirler Grubu’nun vizyon ve misyonudur. Tüm kararlarda demokratik işleyiş, eleştiri ve özeleştiri sistemi esas olacak. Katılımcılık, üretkenlik ve paylaşımcılık yönetim hedeflerimiz için en önemli dinamiğimizdir. Bu sebeple mesleğine sahip çıkan herkese ve her projeye kapımız açık. Bu zamana kadar yol arkadaşlarımın gücümüze kattığı güç ile grubum adına üstlendiğim tüm görevleri aklım, enerjim, tecrübem çerçevesinde özveriyle yerine getirme çabası içinde oldum ve bundan sonra da aynı inanç ve tutku ile çalışmaya devam edeceğim.

Son olarak üyelere bir şey demek ister misiniz?

Bence mesleğimizin en güzel yanı, bilginin kıymetli olması. Çünkü bizim işimizde bilginiz kadar saygı görürsünüz. Muhasebe sisteminin düzgün işlemesi, şirket yönetiminin doğru verilerle karar almasını sağlar. Odada yönetici olarak görev aldığım dönemlerde ise başarılı olmamın sebebi, mesleğin her aşamasını bilmek, eş zamanlı olarak işin zorluklarını göğüslemek, meslekten ve meslektaştan kopmamış olmaktı. Çünkü lider olmak yenilikleri takip etmeyi, yeni düzenlemeler sırasında meslektaşın yaşadığı zorlukları bilerek çözüm üretmeyi gerektiriyor. Biz bu yapılanmayla önümüzdeki dönemde odamızı yöneteceğiz. Ben tabandan gelen birisiyim ve tabandan gelen gücümü kullanıyorum. Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odamızın 4. başkanı olmak istiyorum.

Kadın üyelerin sayısı artıyor

Adaylık sürecinde kadın olmanıza sık sık vurgu yaptınız? Peki, kadınların mesleğinizde ve meslek örgütünüzdeki durumu nedir? 

Ben kadın meslektaşlarımın çektikleri sıkıntıları iyi biliyorum. Hem ev işleri hem çocuk bakımı, hem de işe gitmek bizim mesleğimizde zor. Daha önce kadın meslektaş oranımız düşüktü. Son yıllarda artış var. Bizim kurullarımızın birinci sıraları kadın üyelerimize ait ve bu sayıyı arttırmamız lazım. Stajyerlerimiz arasında kadınların mesleğe gelme oranı daha yüksek. 2021 verilerine göre şu an odamızda kadın meslektaş sayısının oranı yüzde 38 iken stajyerlerimizin yüzde 52’i kadınlardan oluşuyor. Bu dengelerin elbette yönetim kadrosuna yansıması şu an için yeterli değil. Etkin Grup olarak her ne kadar seçimlerde kurullarımızın ilk sırasında kadın adayların yer almasını önemsiyor olsak da mevcut durumda aday olunan seçimli kurullarda yer alan 15 yöneticinin 5’i kadın meslektaşımız.

33 yıllık tecrübe ve önemli görevler

Tülin Keçeci Güngör, İzmit Ticaret Lisesi’nden mezun oldu. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi ve Anadolu Üniversitesi Adalet Yüksek Okulu’nu bitirdi. 1988 yılında mesleğe serbest muhasebeci olarak başladı. 2009 yılında serbest muhasebeci mali müşavir unvanını aldı. Güngör, evli ve 1 çocuk annesi. 

HALA ODA SEKRETERİ

Tülin Keçeci Güngör, KSMMMO’nun birçok kurulunda görev aldı. Mesleki mevzuat komisyonu başkan yardımcısı, iki dönem mesleki basın yayın komisyon başkanlığı, sosyal faaliyetler komisyonu üyeliği, meclis üyeliği, divan üyeliği, birlik delegeliği, başkan yardımcılığı ve oda sekreterliği, sırasıyla yürüttüğü görevler oldu. Hali hazırda oda sekreterliği görevi devam ediyor.

10 May 2022 - 19:44 - Gündem --- Okunma

Muhabir  Erdin Ağdede

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.604.995 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


BORVERKÇİ VE TESVİYECİ ARANIYOR

Olgun yaşlarda deneyimli BORVERKÇİ VE TESVİYECİ aranıyor Tel: 0532 294 43 12

SAHİBİNDEN SATILIK DAİRE

SAHİBİNDEN SATILIK DAİREDerince Dumlupınar Mah.60 Evler Kaymakamlık yakınında,110 metre giriş katTel: 0535 815 01 41

YAŞLI SAĞLIĞI MERKEZİ ELEMANLAR ARIYOR

İzmit merkezde açacağımız Yaşlı Sağlığı Ve Sosyal Hizmetler alanında istihdam edilmek üzere aşağıdaki elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır: HEMŞİRE: Yaşl...

İMALAT USTALARI VE YARDIMCI ELEMANLAR ARANIYOR

Teknik resim okuyabilen, Makine ve Çelik Montajı, imalatı ve kaynak yapabilen İMALAT USTALARI VE YARDIMCI ELEMANLAR alınacaktır. SYS MAKİNA Tel:...

ROMANO RESTAURANT AŞÇI VE AŞÇI YARDIMCISI ARIYOR

ROMANO RESTAURANT Yetiştirilmek üzere AŞÇI VE AŞÇI YARDIMCISI alınacaktır. Tel: 0262 226 88 75

AŞÇI -AŞÇI YARDIMCISI ve SERVİS ELEMANI ARANIYOR

                     Firmamızda görevlendirilmek üzere, AŞÇI -AŞÇI YARDIMCISI ve SERVİS ELEMANI aranıyor Aşçı İçin İstenilen Özellikler; Alanında...

USTALAR ARANMAKTADIR

USTALAR ARANMAKTADIR CNC Torna İşleme merkezi Universal torna Tezgahlarında çalışacak, askerliği yapmış, Darıca-Gebze-Çayırova bölgelerinde i...

TARHUN YEMEK DE ÇALIŞACAK ELEMAN ARANIYOR

Tarhun Yemek de Çalışacak Eleman Aranıyor AŞÇI-AŞÇI YARDIMCISI -ŞOFÖR ve ŞOFÖR YARDIMCISI- YEMEK DAĞITICI BAY VE BAYAN BULAŞIKÇI ELEMANLAR Aranıyo...

KASİYER VE GARSON ARANIYOR

Kartepe Kocaeli' de bulunan Kafe ve Restoranlarımızda istihdam edilmek üzere, vardiyalı çalışabilecek TECRÜBELİ BAY-BAYAN 18-35 yaş arası KASİYER ve G...

KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE

KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE Çatı - Kalıp - Kamelya Malzemelerinde Aradığınız Her Şey Ekonomik Fiyatlarla Burada! KERESTE PAZARI - KIRKBİR AĞAÇ...