Bakan Nebati'den büyüme ve enflasyon mesajı

Bakan Nebati, ekonomi ile ilgili önemli açıklamalarda bulunurken "Enerji, artan emtia fiyatları, taşımacılık maliyetleri tüm dünyada enflasyonun rekor seviyelere ulaşmasına neden oluyor, 2022 yılı bu tartışmalarla geçecek, bu konular ülkemizin ve dünyanın gündeminde olacak." dedi. Bakan Nebati, "Mevcut küresel olumsuzluklara rağmen ülkemiz büyümeye devam ediyor ve öncü göstergeler ilk çeyrekte güçlü ve dengeli büyümenin devam ettiğini gösteriyor" şeklinde değerlendirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyon konusunda önemli değerlendirmelerde bulundu. Sektör temsilcileri ile toplantılar gerçekleştirdiğini belirten Nebati, enflasyon konusundaki beklentilerin kırılacağını söyledi. Nebati "Ekonomimiz net olarak organik ve sürdürülebilir bir büyüme ortaya koyuyor. Makro ekonomik hedeflerimize ulaşmakta finansal istikrarın öneminin farkındayız" ifadelerini kullandı. Bakan Nebati'nin açıklamaları şöyle:

Katılım finans sektörü ülkemizde ilmek ilmek dokunuyor. İnancımızdan destek bulan bir sistem. İnsan ve paylaşım odaklı yaklaşımların yanı sıra yetkin kadrolarla bu gelişimi sürdürdü. Ülkemizin banka ağırlıklı finansal yapısı üzerinde katılımcıların giderek artan rolü ile her geçen ilgi göreceğine, toplam aktif büyüklük içinde sınırlı olan payını yukarı taşıyacağına inanıyorum. Katılım bankalarımız bankacılık sektörü ortalamalarının üzerinde bir performans gösteriyor, son 5 yılda yüzde 5'ten yüzde 8'e çıktı. 16 yılda 8, 16 yıl daha bekleyemeyiz. Bu ülkenin ihtiyacı var. Medeni duruş, inanç... Bu rakam aslında hiçbir şekilde doğrulamıyor. Katılım bankalarımızın Mart 2022 itibarıyla şube sayısı bin 321, çalışan sayısı 17 bin. Katılım Bankaları Birliğinin toplam aktifleri 467 milyar TL'ye ulaşmış durumda. Katılım bankalarımızın dijital bankacılıkta kaydettiği mesafe son derece memnuniyet verici. Borsa İstanbul'da 5 yeni katılım endeksi ile daha fazla yatırımcımıza hitap etmeye başladı. Geçtiğimiz yıl yeşil sukuk ihracı sektörde bir ilk olması nedeniyle bu açıda önemli bir kapıyı aralamıştır.

"TÜM DÜNYA 40 YILIN EN YÜKSEK ENFLASYON RAKAMLARIYLA KARŞI KARŞIYA"

Küresel salgın ile başlayan ve Rusya-Ukrayna savaşı ile derinleşerek yaygınlaşan birçok sorun nedeniyle tüm zamanların en sıkıntılı dönemlerden birindeyiz. Enerji, artan emtia fiyatları, taşımacılık maliyetleri tüm dünyada enflasyonun rekor seviyelere ulaşmasına neden oluyor, 2022 yılı bu tartışmalarla geçecek, bu konular ülkemizin ve dünyanın gündeminde olacak. Tüm dünya son 40 yılın en yüksek enflasyon oranları ile karşı karşıya. Küresel gelişmeler, üretim maliyetleri artışlar karşısında kaynaklarımızı en etkin şekilde kullanıyor ve maliyetleri sübvanse ediyoruz. Sanayicilerimizi destekliyoruz, desteklemeye devam ettik. Şu anda hane halkında kullandığımız doğal gazda vatandaşlarımızı desteklemeye devam ediyoruz. Mevcut küresel olumsuzluklara rağmen ülkemiz büyümeye devam ediyor ve öncü göstergeler ilk çeyrekte güçlü ve dengeli büyümenin devam ettiğini gösteriyor. İhracatta her ay rekor üzerine rekor kırıyoruz. Enerji hariç ihracatımız ithalatımızı geçmiş durumda. Mart itibarıyla toplam istihdamımız 30 milyonu geçti. Ekonomimiz net olarak organik ve sürdürülebilir bir büyüme ortaya koyuyor. Makro ekonomik hedeflerimize ulaşmakta finansal istikrarın öneminin farkındayız.

"ENFLASYON KONUSUNDAKİ BEKLENTİLERİ KIRACAĞIZ"

KKM ve destekleyici enstrümanlarla enflasyonun önemli belirleyici olan döviz fiyatlarındaki dalgalanmaları büyük oranda engelledik, sıra beklentileri düzeltmekte. Enflasyonun önemli belirleyicisi olan döviz kurlarındaki fiyat dalgalanmalarını büyük oranda dengeledik. Hedefimiz enflasyonu düzenlemektir. Günlerdir ilgili sektör kuruluşları ile birebir toplantı yapıyoruz, rakamları önlerine koyuyoruz, Türkiye'deki gelişimi, büyümeyi önlerine koyuyoruz, sektörlerin hangi alanda nereye geldiğine ilişkin verileri kendileri ile paylaşıyoruz. Kısa dönem karlılığı üzerinden bir takım hesaplarla ülke gerçeklerindeki ve dünyadaki sıkıntıları kendilerine bir fayda oluşturmak adına çalışanların verilerini ortaya koyuyor, paylaşıyoruz. Bu ülkede hepimiz yaşıyoruz, hepimiz birlikte kazanıyoruz, kazancımızın ki bütün reel sektör ve finansal sektör başta olmak üzere kar maksimizasyonudur. Çabamız var, bu çabamız enflasyonun Türkiye'de mutlak suretle kontrol altına alınması ve hedeflerimiz doğrultusunda ilerlemesidir. Bunu yapacağız, bizimle birlikte olanlar yapacağız. Birlik olmaktan bereketin hasıl olduğuna inanlardanız. Yanlış yapanın da üzerine gideceğiz. Enflasyonun buraya gelmesindeki en önemli etken beklentiler haline gelmiştir, bu beklentileri kıracağız inşallah.

"POLİTİKALAR OLUŞTURMAK İÇİN ÇALIŞMALARI SÜRDÜRÜYORUZ"

Enflasyon ile mücadele konusunda ne kadar kararlı olduğumuzu bir kez daha tekrarlıyorum. Büyük ölçüde beklentilerdeki bozulmadan ve dışsal faktörlerden kaynaklanan fiyat artışlarının vatandaşlara yansıtılmaması için adımlarımızı atıyoruz. Üreticiler üzerindeki maliyet artış baskılarını azaltmak üzere politikalar gerçekleştiriyor, destekler sağlıyoruz, enflasyonist ortamlardan şahsi menfaatler sağlayan fırsatçılara karşı mücadelemizi kararlı ve istikrarlı bir şekilde sürdürüyoruz. Tarım, gıda, enerji başta olmak üzere emtia ve su kaynaklarına ilişkin yeni politikalar oluşturmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Enflasyonla mücadele timlerimiz denetimlerini kesintisiz şekilde sürdürüyor. Halkımızın alım gücünün eskisinin de üzerine çıkaracağız. Enflasyon ve enflasyon ile mücadeleyi tek başına devletin çözeceği bir sorun olarak görmüyor tüm paydaşlarla koordine etmek gereken bir mesele olarak değerlendiriyoruz.

"TÜM ADIMLARI ATMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Sektör temsilcileri ile tam bir koordinasyon halindeyiz. 'Birlikten berekete kazanan Türkiye' anlayışıyla sektörlerin firma temsilcileri ile bir araya geldik, samimi, yapıcı görüşmeler gerçekleştirdik. Sektör görüşmelerine büyük önem veriyor, istişareler sonucunda etkin mekanizmaları hayata geçiriyoruz. KDV indirimleri, destek ve sübvansiyonlara ek olarak firmaların cesur adımlar atmalarını destekliyoruz. Enflasyon beklentilerindeki katılığın da önümüzdeki dönemde kırılmasını beraberce sağlayacağız. Milletimizi enflasyon baskısı altında ezdirmemek için tüm adımları atmaya devam edeceğiz.

"İŞBİRLİĞİ İLE İSTANBUL'DAKİ KONUT ARZI KATLANACAK"

Devlet millet kucaklaşmasının güzel örneği olan bu desteğin ve katılım artacağını ve öncü uygulamaların ekleneceğine inanıyorum. Adımlarımızı atmaya devam ediyoruz. 60 milyar lira tutarındaki hazine destekli KGF ile üretken yatırımları destekliyoruz. İhracatçı ve turizmcilerimize elverişli koşullarda finansman sağlıyoruz. Mahalle aralarında bekleyen arsaların hızlı bir şekilde yapılaşması için paydaşlardan destek istiyoruz. Konut piyasasındaki ihtiyacı gidermek için hızlı adımlar atmak istiyoruz. Biz finansal olarak, bakanlık ve hükümet olarak elimizden gelen her türlü gayreti konut piyasasında oluşan ihtiyacı hızlı şekilde gidermek için adımlar atmaktayız. İşbirliği ile İstanbul'daki konut arzını katlayacak şekilde bir sonuçla karşı karşıya kalabiliriz. Biz varız, biz hazırız, her türlü imkanı da ortaya koyacak güç ve irademiz var.

Türkiye dünya standartlarındaki gözetim ve denetim uygulamalarıyla finansal anlamda geliştirilecek tüm imkanları sağlayabilecek kapasiteye sahiptir. Önümüzdeki dönemde katılım finans kurumlarının ülkemizdeki girişimci ekosistemini ileri taşımak için ortaklığa dayalı modeller geliştirebileceğini düşünüyorum. Ülkemizdeki potansiyeli daha güçlü şekilde harekete geçirebiliriz. Hangi medeniyete ait olduğumuzu unutmadan finansal araçları kullanabilmek bizim vazifemizdir. İstanbul'u dünyanın en önemli İslami Finans Merkezi haline getirme potansiyeline sahibiz. Bizler katılım finans sektörünün daha sağlam temeller üzerinde yükselmesi için bu alanda katılım finans kanunu çalışmalarına devam ediyoruz.

17 May 2022 - 13:04 - Ekonomi --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.595.258 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

04

Kemal Tahir - Nebati Beye güvenimiz tam! Ters indikatör kendileri. "Kur daha düşmez, dibi gördük" dedi, mütemadiyen yükseliyor! İlkin "Nisan-Mayıs, sonra olmadı Haziran, en geç önümüzdeki yaz enflasyon yönünü aşağı çevirir" dedi, TÜİK'e rağmen rekorlar kırıyoruz. "Hedefler gerçekleşmezse üzülürüm" dedi. YÜZÜNDE GÜLLER AÇIYOR her konuşmasında.

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 17 Mayıs 14:31
03

Mutsuz Kocaeli - Konuşulacak yazılacak çok şey var da

YA SABIR

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 17 Mayıs 14:07
02

Hehe - ÜLKEMİZİN PARA SI DEGERSİZLESTİĞİ İÇİN İHRACAT REKORU KIRIYORUZ SANIYORSUNUZ GÖZLERİNİİZİN DEĞİL BEYNİNİZİN İÇİ PARILDAMALI ÇÖZÜMLER İÇİN SAYIN BAKAN UCAN KUSA BORCUMUZ VAR HERSEY ATES PAHASI SARAYIN COCUKLARI OLDUGUNUZU BU KADAR BELLİ ETMEYİN

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 17 Mayıs 13:43
01

Mert Özcan - 1 ay önce 14 liralarda olan dolar bugün 16 lira sınırına dayandı. Hala dövizi dengeledik diyor ve bunu söyleyen ekonomi bakanı. Benim aklım almıyor artık yemin ediyorum

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 17 Mayıs 13:15

BORVERKÇİ VE TESVİYECİ ARANIYOR

Olgun yaşlarda deneyimli BORVERKÇİ VE TESVİYECİ aranıyor Tel: 0532 294 43 12

SAHİBİNDEN SATILIK DAİRE

SAHİBİNDEN SATILIK DAİREDerince Dumlupınar Mah.60 Evler Kaymakamlık yakınında,110 metre giriş katTel: 0535 815 01 41

YAŞLI SAĞLIĞI MERKEZİ ELEMANLAR ARIYOR

İzmit merkezde açacağımız Yaşlı Sağlığı Ve Sosyal Hizmetler alanında istihdam edilmek üzere aşağıdaki elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır: HEMŞİRE: Yaşl...

İMALAT USTALARI VE YARDIMCI ELEMANLAR ARANIYOR

Teknik resim okuyabilen, Makine ve Çelik Montajı, imalatı ve kaynak yapabilen İMALAT USTALARI VE YARDIMCI ELEMANLAR alınacaktır. SYS MAKİNA Tel:...

AŞÇI -AŞÇI YARDIMCISI ve SERVİS ELEMANI ARANIYOR

                     Firmamızda görevlendirilmek üzere, AŞÇI -AŞÇI YARDIMCISI ve SERVİS ELEMANI aranıyor Aşçı İçin İstenilen Özellikler; Alanında...

TARHUN YEMEK DE ÇALIŞACAK ELEMAN ARANIYOR

Tarhun Yemek de Çalışacak Eleman Aranıyor AŞÇI-AŞÇI YARDIMCISI -ŞOFÖR ve ŞOFÖR YARDIMCISI- YEMEK DAĞITICI BAY VE BAYAN BULAŞIKÇI ELEMANLAR Aranıyo...

KASİYER VE GARSON ARANIYOR

Kartepe Kocaeli' de bulunan Kafe ve Restoranlarımızda istihdam edilmek üzere, vardiyalı çalışabilecek TECRÜBELİ BAY-BAYAN 18-35 yaş arası KASİYER ve G...

KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE

KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE Çatı - Kalıp - Kamelya Malzemelerinde Aradığınız Her Şey Ekonomik Fiyatlarla Burada! KERESTE PAZARI - KIRKBİR AĞAÇ...

EMİRHAN EVDEN EVE NAKLİYAT

EMİRHAN EVDEN EVE NAKLİYAT ŞOK KAMPANYA 500 TL Merkez-Derince Tel: 0533 261 45 90-0 262 223 41 90