Mali Müşavirler Odası seçiminde haksızlık...

Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın 24. Olağan Genel Kurulu 14-15 Mayıs tarihlerinde yapıldı. 4 ayrı grubun yarıştığı seçimde Etkin Grup 536 oy (yüzde 37,48),  Diyalog Grubu 396 oy ( yüzde 27,69), Değişim Grubu 307 (yüzde 21,46), Meslekte Birlik Grubu 169 oy ( yüzde 11,82)  aldı. Bu sonuçlara göre 7 kişilik yönetim kurulu için Etkin Grup 3, Diyalog Grubu 2, Değişim Grubu 1, Meslekte Birlik Grubu 1 çıkarttı.

Haber albümü için resme tıklayın

SEÇİM ÖNCESİ DEĞİL, SONRASINDA İTTİFAK YAPTILAR

Seçimde en çok oyu olmasına rağmen salt çoğunluğu oluşturan 4 delegeyi kazanamadığı için başkanlık koltuğuna oturamayan Etkin Grubu Başkan Adayı Tülin keçeci Güngör, gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu dağılıma göre en çok oyu almamıza rağmen nispi temsil seçim sisteminden dolayı 4 yönetim kurulu üyesini çıkartamadık. Seçimde 3 delege çıkartabildik. Diğer 3 grup seçimden sonra ittifak yaparak 4 yönetim kurulu üyesi birleşerek yönetim kurulunda salt çoğunluğu aldıklarından dolayı görev dağılımı yarın( Salı) yapacaklarını öğrendik."

‘EN ÇOK OYU ALANA GÖREV VERİLMELİ’

Etkin Grup Başkan Adayı Tülin Keçeci Güngör açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bu sonuçlarda doğal olan Meslekteki Türkiye Örgütlerinde meslek anlayışları aynı olan aynı grup meclisinde yer alan grupların yan yana gelip ittifak yapmalarıdır. Eğer ittifak yapamıyorsak gelecekte bu yapılanlar tartışılacaktır. Baktığımızda bir hükümet sistemini kurarken en çok oy alan partiye görev verilir ve hükümet kurulması istenir. Etik olanda budur. Bizde sayısal olarak bize en yakın grup olan Diyalog Grubu ile yönetimde icrayı oluşturmak için görüşmeler yaptık. Ancak görüşmelerimiz sonuçsuz kaldı."

NİSPİ TEMSİL SİSTEMİ SADECE MUHASEBECİLERDE UYGULANIYOR

Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası seçimlerinin Nispi temsil sistemiyle yaptığını hatırlatan Güngör, bu sistemin sadece kendi odaları seçiminde uygulandığını söyledi. Güngör şunları söyledi: “Nispi temsil sistemi; Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası dışında Türkiye’de sadece Milletvekili ve Belediye Meclisi seçimlerinde uygulanıyor. Diğer hiçbir kurum ve kuruluşlarda olmayan bir seçim sistemidir. Bir başka deyişle Temsilde Adalet ve Yönetimde istikrar anlamına da gelmektedir. Ancak nasıl Adalet ise en çok oyu alan Grup yönetimde icra dışında bırakılmaktadır. Yani demokrasinin sayılarla sınavı anlamına gelmektedir.

YÖNETİM- Seçim sürecinde profesyonel bir çalışma yürüten, hem oda için hem de üyeler için çırpınan Tülin Keçeci Güngör, 12 ilçeyi de temsilde kapsayacak iyi bir yönetim listesi hazırlamıştı.

ALINAN OY ORANLARINA GÖRE YÖNETİM OLUŞUR

Bu sisteme göre gruplar aldıkları oy oranında yönetim kurulu ve diğer kurullara üye sokarlar. Bu üyeler kendi aralarında başkanını seçerler. Hal böyle olunca oy kullanan 1.430 kişinin 536 oyunu (yüzde 37,48) almış olan grubumuz olmasına rağmen, sonuncu olan gruptan 367 oy fazla alarak, fark attığımız yüzde 11,82’lik oy oranını almış olan bizim dışımızdaki 3 grup birleşerek icrayı kendileri alıp, yönetim kurulunda bizi muhalefete düşürmek istemektedirler.

‘TEMSİLDE ADALETSİZLİK VAR’

Bu haksız uygulama nedeni ile üyelerin verdiği oylara göre temsilde adaletsizlik söz konusudur. Bu nedenle yapılan bu yanlıştan mutlaka dönülmesi gerekir. Seçim çalışmaları sürecinde bu garabet sistemi meslektaşlar ile konuşurken bile onların bu sistemi istemediklerini gördük. Ben seçimlere niçin aday oldum derken şöyle söylemiştim. Nispi Temsil Seçim Sistemine rağmen meslektaşlarımızın Yönetim Kurulumuzu bir kez daha küçük guruplara ayırmayacağına olan kuvvetli inancım, söylemiyle yola çıkmıştım. Bunu hep anlatmaya çalıştım. Çünkü bu sistemi sandıkta yok edebilirsek Mesleğe daha fazla fayda sağlayacaktık.”

‘BU GARABET SİSTEMLE MÜCADELE ECEĞİM’

Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası seçiminde en yüksek oyu almasına rağmen seçim sisteminden dolayı başkan olamayan Tülin Keçeci Güngör, bundan sonraki çalışmalarını bu garabet sistemin kaldırılması için uğraş vereceğini söyledi. Güngör, “Sadece bizim odamızda uygulanan bu sistemin kaldırılması yönünde gerekli girişimlerimi yapacağım. Bu üyeye de, mesleğe de hatta yönetici olmak isteyene de zarar vermektedir. Hükümetin bu sistemi derhal değiştirmesi gerekmektedir” şeklinde konuştu.

23 May 2022 - 12:23 - Gündem --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.604.995 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

09

Mali Müşavir - Haksızlık mı..? Yasal çerçeve içerisinde mevcut sistemin sonuçlarının haksızlık olarak yorumlanıp sunulması da gerçeklerden çok uzak olmuş malesef ..Çok güzel bir seçimi geride bıraktık birleşen grupları tebrik ediyorum, kazanan bu sefer meslek mensubu oldu .Diğer grup için sanırım biraz düşünme vakti oy her zaman yetmiyor tek başına kazanmak için biraz da anlamak lazım ….

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 24 Mayıs 12:57
08

Izmit'li - Tülin hanım, fazla oy almış tebrik ediyoruz. Fakat maç başlamadan önce kurallar belliydi. Mevcut yasa ve yönetmeliklere göre görev dağılımı yapılacak. 3 grup bir araya gelebilmiş bak ne güzel demokrasi örneği. Sen neden 1 grupla bir araya gelemedin. Diye sormak lazım Tülin hanıma.

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 24 Mayıs 11:57
07

İzmi̇t'li̇ - Bu seçim sistemi oda kuruldu kurulalı vardı.Şİmdimi kötü oldu.Yadırgamamak lazım.Bakın merkezi yönetime karşı 6+1 ler bir araya gelebiliyorlarsa,üç gurubun bir araya gelip yönetim oluşturması yadırganmamalı.Mesleğin sorunlarını el birliğiyle el ele verip çözmeye çalışırsanız daha iyi olur.

Yanıtla . 13Beğen . 3Beğenme 23 Mayıs 21:48
10

Ali Muhasebe - @İzmi̇t'li̇ 07 nolu yoruma cevabı: Siz yenisiniz sanırım bu yanlış seçim sistemi 2010 yılında uygulamaya başlandı garabet sistem ondan önce huzur vardı onur vardı şimdi su odayı bu hale getiren kişiler başa geçti

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 25 Mayıs 10:12
05

SMMM - Bir önceki seçim sisteminde 1 oy fazla alan söz sahibi oluyordu diğer küçük guruplar yıllarca kurul ve komisyonlarda olamıyorlardı.Bu mu adalet?Bence etkin gurup diğer guruplarla neden bir araya gelemediğini ve başkan adayını sorgulamalı.Yasalar çerçevesinde oluşturulan yönetim meslek camiasına hayırlı olsun.

Yanıtla . 32Beğen . 7Beğenme 23 Mayıs 16:00
04

Mali Müşavir - Yıllardır odadasınız aynı seçim yöntemi ile... Bu ana kadar sesiniz çıkmadı da şimdi mi sesiniz çıkıyor.. Bırakın yeni nesil gençlere...İzmir oda seçimleri de örnek olsun

Yanıtla . 31Beğen . 8Beğenme 23 Mayıs 15:36
03

Hakki Haktan - NİSPİ SEÇİM SİSTEMİ UYGULAMAYA GETİRİLİRKEN, DEMOKRATİK, DAHA KATILIMCI, AZ OY ALAN GRUPLARINDA YÖNETİME GİREBİLECEĞİ SÖZ HAKKI DOĞABİLECEĞİ , TEK BAŞLILIĞIN KALDIRMASI İÇİN GETİRİLDİ. ANLAŞILACAĞI ÜZERE ODAMIZDA BİR SEÇİM DAHA GELDİ GEÇTİ. SEÇİM BAŞLAMDAN ÖNCE SEÇİMİN ŞARTLARI VE SONUCUNDA DA UYGULANACAK ŞARTLAR BELLİYDİ. BU KURALLARI KOYAN NE KENDİNİ SEÇİMİN GALİBİ DİYE LANSE EDEN KİŞİ, NE DE KARŞISINDA BİRLEŞEN GRUPLAR. DAHA YÖNETİM OLUŞMADAN SON ALGILAR YARATILMAK İSTENMEKTE. KENDİNİ GALİP İLAN EDEN KİŞİ SANIRIM, YÖNETİMDE İCRAYA GELENLERE İŞ YAPTIRMAMAK İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPACAK GÖRÜNÜYOR. BEN İCARAYI OLUŞTURAMADIYSAM, DİĞERLERİ BENDEN DEĞİLDİR DÜŞÜNCESİ İLE GÖREV ALMAYA ÇALIŞAN KİŞİNİN SEÇİLMEMESİ DE BENCE BÜYÜK BİR KAZANÇ OLDU ODA İÇİN. BU SİSTEM TÜRKİYE'DEKİ TÜM MALİ MÜŞAVİR ODALARINDA DA UYGULANIYOR VE BU TÜR SONUÇLARDA DİĞER İLLERİN ODA SEÇİMLERİNDE AYNI SONUÇLAR ALINDI. BENCE DEMOKRASİ KAZANDI. BAŞKAN OLAMAYAN KENDİNİ SEÇİM GALİBİ OLARAK LANSE EDEN MESLEKTAŞIMIZIN DİĞER İCRAYI KURACAK ÜYELER İLE SEÇİM ZAMANINDAKİ HIRSINI GAYRETİNİ ODAMIZ ÇALIŞMALARINDA DA GÖSTERMESİ VE ODAYA KAZANÇ SAĞLAMASI. BU TÜR ALGI OPERASYONLARINI BIRAKIP, ŞAPKASINI ÖNÜNE KOYUP BEN BUGÜNE KADAR NEREDE HATA YAPTIMDA İCRAYI KURAMADIM DİYE KENDİ İÇİN BİR ALGI OLUŞTURMASI. DEMOKRASİ İYİDİR, DEMOKRATİK OLMAYANLARA KENDİNİ BU ŞEKİLDE HATIRLATMASI DAHA İYİDİR.

Yanıtla . 30Beğen . 5Beğenme 23 Mayıs 15:23
06

Ali Muhasebe - @Hakki Haktan 03 nolu yoruma cevabı: Bence bu kanunun çıkması ile ilgili çok ön ayak olan bu odayı bu hale getiren MESLEKTE BİRLİKKKKK kazandı

Yanıtla . 0Beğen . 8Beğenme 23 Mayıs 20:41
02

Oda Üyesi̇ - 1- Evet, etik olan 2. sıradaki grup ile görüşmeler yapmaktı. Sonuçlar belli olur olmaz, yönetime 4 kişiyi sokamayacaklarını anlar anlamaz, sonuncu grubun adayını kenara çekip oda sekreterliğini önerdiler, onu ikna etmeye çalıştılar ve sonuç alamadılar.

2- Düşünmeli, defalarca düşünmeli, neden diğer üç grup adayı, sonuçlar belli olduktan sonra, daha 4-5 saat geçmeden kayıtsız şartsız sorunsuz, önyargısız, egosuz bir şekilde prensipte anlaştılar.

3- Evet, demokrasinin sayılarla imtihanı, ve demokrasi, bu imtihanı, bu oda seçiminde kazandı. Etkin gruba oy vermeyen 900 kişi, seçim gecesi diğer 3 grubun prensipte anlaşmasını sevinçle karşıladı.

Artık seçim geride kaldı. Şimdi zaman, 4 başkan adayının da her seferinde beyan ettiği gibi, grupçuluktan, mesleki siyasetten, sen o gruptansın, o bu gruptan anlayışından uzak bir şekilde, tek çatı altında, aynı gemide olduğumuz bilinciyle, mesleğimizin kalitesini, itibarını, meslektaşların mesleki donanımlarını artırma gayreti içerisinde, çalışma zamanıdır.

Yanıtla . 30Beğen . 5Beğenme 23 Mayıs 15:16
01

Mali Müşavir - Yetmedimi. Otuz yıldır bu odanın içindesiniz. Odanın sitesinde kurumsal yapı, onur tablomuz diye bir bölüm var. Burada her şey ap açık ortada. Bırakın birazda geriden gelen gençler bu bayrağı taşısın. Bu onuru yaşasın.

Yanıtla . 32Beğen . 9Beğenme 23 Mayıs 13:42

BORVERKÇİ VE TESVİYECİ ARANIYOR

Olgun yaşlarda deneyimli BORVERKÇİ VE TESVİYECİ aranıyor Tel: 0532 294 43 12

SAHİBİNDEN SATILIK DAİRE

SAHİBİNDEN SATILIK DAİREDerince Dumlupınar Mah.60 Evler Kaymakamlık yakınında,110 metre giriş katTel: 0535 815 01 41

YAŞLI SAĞLIĞI MERKEZİ ELEMANLAR ARIYOR

İzmit merkezde açacağımız Yaşlı Sağlığı Ve Sosyal Hizmetler alanında istihdam edilmek üzere aşağıdaki elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır: HEMŞİRE: Yaşl...

İMALAT USTALARI VE YARDIMCI ELEMANLAR ARANIYOR

Teknik resim okuyabilen, Makine ve Çelik Montajı, imalatı ve kaynak yapabilen İMALAT USTALARI VE YARDIMCI ELEMANLAR alınacaktır. SYS MAKİNA Tel:...

ROMANO RESTAURANT AŞÇI VE AŞÇI YARDIMCISI ARIYOR

ROMANO RESTAURANT Yetiştirilmek üzere AŞÇI VE AŞÇI YARDIMCISI alınacaktır. Tel: 0262 226 88 75

AŞÇI -AŞÇI YARDIMCISI ve SERVİS ELEMANI ARANIYOR

                     Firmamızda görevlendirilmek üzere, AŞÇI -AŞÇI YARDIMCISI ve SERVİS ELEMANI aranıyor Aşçı İçin İstenilen Özellikler; Alanında...

USTALAR ARANMAKTADIR

USTALAR ARANMAKTADIR CNC Torna İşleme merkezi Universal torna Tezgahlarında çalışacak, askerliği yapmış, Darıca-Gebze-Çayırova bölgelerinde i...

TARHUN YEMEK DE ÇALIŞACAK ELEMAN ARANIYOR

Tarhun Yemek de Çalışacak Eleman Aranıyor AŞÇI-AŞÇI YARDIMCISI -ŞOFÖR ve ŞOFÖR YARDIMCISI- YEMEK DAĞITICI BAY VE BAYAN BULAŞIKÇI ELEMANLAR Aranıyo...

KASİYER VE GARSON ARANIYOR

Kartepe Kocaeli' de bulunan Kafe ve Restoranlarımızda istihdam edilmek üzere, vardiyalı çalışabilecek TECRÜBELİ BAY-BAYAN 18-35 yaş arası KASİYER ve G...

KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE

KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE Çatı - Kalıp - Kamelya Malzemelerinde Aradığınız Her Şey Ekonomik Fiyatlarla Burada! KERESTE PAZARI - KIRKBİR AĞAÇ...