Erdoğan'dan 'hayat pahalılığı' vurgusu: 'Sıkıntıların üstesinden yine biz geleceğiz'

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Ülkemizin asırlık meselelerini nasıl çözdüysek, bugünkü sıkıntıların üstesinden de yine biz geleceğiz" dedi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Uluslararası gündemle ilgili kritik görüşmeler yaptık. 10 Mayıs'ta Danıştayımızın kuruluş yıldönümü ve idari yargı günü vesilesiyle adalet teşkilatımızın güzide mensuplarıyla bir araya geldik.

Engelliler Haftası vesilesiyle 12 Mayıs'ta Milli Eğitim ve Gençlik ve Spor Bakanlığı'mızın düzenlediği törende engelli gençlerimizde buluştuk.

13 Mayıs'ta Katar Emiri Kardeşim Şeyh Temim ile bir araya gelerek iki ülke ilişkilerini değerlendirdik.

Rize-Artvin Havalimanı'nın açılışını 14 Mayıs'ta hizmete açtık. Dünyada 5 tane olan deniz üzerine inşa edilmiş havalimanlarından birini ülkemize kazandırdık.

Geçtiğimiz pazartesi günü Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun'u ülkemize ziyareti sebebiyle Külliye'de ağırladık.

Kardeşi ve Abu Dabi emirine başsağlığı ziyareti gerçekleştirdik. Hem devlet başkanlığı görevine seçilen Şeyh Muhammed'e hayırlı olsun dedik.

19 Mayıs'ta gençlerimizle ve milli sporcularımızla Ankara'da coşkulu bir programla yaptık.

Cumartesi günü Adana'da stadın dışında ayrı içinde ayrı on binlerle kalplerimizi buluşturduğumuz gençlik törenine iştirak ettik. Gençlik şöleninin ardından yaşanan kaza nedeniyle 3 tane gencimizi hakka uğurladık. Ailelerine milletimize baş sağlığında bulunuyorum.

Geçtiğimiz hafta Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası'nda 5 altın 2 bronz madalya kazanan sporcularımıza, milletim ve şahsım adıma tebriklerimi ifade etmek istiyorum.

YOKLAMA KAÇAĞI GENÇLERE MÜJDE

550 bini bulan yoklama kaçağı vakaya gençlerimize müjde vermek istiyorum. Yoklama kaçağı gençlerimize bedelli yolunu açıyoruz.

HÜKÜMLÜLERİN İZİNLERİ UZATILDI

Açık cezaevlerindeki hükümlülerinin Covid-19 izinlerini, 31 Temmuz 2023 tarihine kadar uzatıyoruz.

CUMHURİYETİN 100. YILINA GÖRKEMLİ KUTLAMA PROGRAMI

Önce çok partili siyasi hayata geçip, ardından darbeler ve terörle kesintiye uğrasa da kalkınma hamlelerini başlatarak, kendimize yeni bir yol seçtik. Cumhurbaşkanlığı olarak kapsamlı bir 100. yıl kutlama programı oluşturduk. Milletimize son 2 asırdaki kayıpları ve kazanımları hatırlatacak, Türkiye 100. yıl iddiamızı "100 yılın işini 20 yıla sığdırdık" şiarıyla hayata geçireceğiz. Gençlerimize emanet edeceğimiz 2053 vizyonundan sonraki hayallerimizi ise Malazgirt Zaferi'ne atfettiğimiz 2071 vizyonu olacak.

"HER HİZMETE KARŞI OLAN BİR MUHALEFETLE KARŞI KARŞIYAYIZ"

Bizim ülkemizde gerçekleştirdiğimiz büyük demokrasi ve kalkınmanın eksikliği, hatta hataları olabilir. Bunun eksiklerini kapatacak bir muhalefetle konuşmaya her zaman hazırız. Buna mukabil karşımızda sadece siyaset ortaya koyamayan arkayik bir muhalefet var. Getirilen her hizmete projeye karşı olan, ama ortaya bir program koyamayan hatta niyet koyamayan bir muhalefetle karşı karşıyayız.

"EN BÜYÜK AVANTAJIMIZ MİLLETİMİZİN KADİM ÖZELLİĞİDİR"

Hayat pahalılığı başta olmak üzere çeşitli sıkıntılara karşı karşıya olduğumuz gerçektir. Fakat bu millet gerici bir muhalefeti de hak etmiyor. Ülkemizin bu güne kadar her meselesini nasıl biz çözdüysek, Allah'ın izniyle yine bu sıkıntıların üstesinden biz geleceğiz. Kendini yenilemek başkalaşmak değil, aynı mayayla varlığını devam ettirmek, büyümek, çoğalmak demektir. Dünya yeni bir dönüşümün eşiğindedir, bu süreçte en büyük avantajımız milletimizin en kadim özelliğidir.

"HAYAT PAHALILIĞININ İNSANLAR ÜZERİNDEKİ YÜKÜ AZALTMASINI SÜRDÜRECEĞİZ"

Küresel güvenlik ve ekonomi krizine bu gözle baktığımız için geçici sorunlar karışında paniğe kapılmıyoruz. Hedeflerimize daha hızlı yol almayı tercih ediyoruz. Bu arada 85 milyon vatandaşımızın her biri için konjönktürün getirdiği sıkıntıları karşılamak için geri adımda durmuyoruz. Asgari ücret artışı, memur ve emekli maaşlarına yapılan yüksek zamlar, destek ve sübvansiyon gibi paketler, bu yaklaşımımızın karşılığıdır. Önümüzdeki aylarda bu doğrultuda yeni adımlar atarak, hayat pahalılığının insanlar üzerindeki yükü azaltmasını sürdüreceğiz. Geçmişte ülkemizi vesayet güçleri, darbecilerle istedikleri gibi yönlendirenler, kendi içlerindeki çürümeye bakmadan hala ülkemizi yönlendirmeyi düşünüyor. Bu konuda sergilenen tavırlar, karşımızdakilerin hak, özgürlük ve ekonominin karşısındaki hususlarından değil çıkarlarının endişelerinden kaynaklanıyor.

"BUNDAN SONRASINI MİÇOTAKİS DÜŞÜNSÜN"

Lafa gelince herkesin büyük laflar ettiği Karadeniz'in kuzeyindeki savaş da dahi Ukrayna'ya en büyük desteği biz verdik. Krizin çözümüne hiçbir katkısı olmayacak şovların yerine Rusya'yla insani ilişkilerimizi sürdürerek, bölgedeki barışın devamı ve müzakere yapılmasıyla en samimi yaklaşımı biz gösterdik. Bizim NATO'nun genişlemesi konusundaki yaklaşımımızın bağnazlıktan ya da düşmanlıktan değil terörle mücadelemizdeki ilkeli tutumumuzdan kaynaklanıyor. Muhataplarımızın tamamına, Türkiye'nin NATO'nun genişlemesindeki yaklaşımını terörle mücadele ve müttefiklik vurgusuyla açıkladık. Bu yanlışı Türkiye, Yunanistan ve Fransa'nın NATO'dan çıkışı döneminde Türkiye o zaman onlara destek vermişti. Ve ne oldu? Şu anda Yunanistan bizimle nasıl uyum içinde? FETÖ'nün Avrupa'ya gidiş güzergahı şu an Yunanistan değil mi? Şu anda 10'a yakın üs var Yunanistan'da. Bu üsler Yunanistan'da niye kuruluyor? Şu anda Avrupa ülkelerine 400 milyar Euro borcu olan bir Yunanistan var. Kendileriyle görüştük. Görüşmede aramıza 3. ülkeleri sokmayalım diye mutabık kaldık. Bundan sonrasını Miçotakis düşünsün. Biz kendimize yeteriz. 'F-16'ları Türkiye'ye vermeyin' diye ABD'ye telkinde bulunan bir Yunanistan ile karşı karşıyayız. Bundan sonra benim için Miçotakis diye birisi yok. ABD herhalde Yunanistan'ın lafına göre hareket etmeyecektir.

"TERÖR ÖRGÜTLERİYLE KOL KOLA YÜRÜYORSUNUZ"

İsveç ve Finlandiya meselesinde her iki ülkede Türkiye karşıtı tutumun kabul edilemez olduğunu belirttik. Ben şimdi sesleniyorum: Sayın Anderson bak bana neler söyledin. Stockholm'ün caddelerinde teröristler bağırarak yürüyorlar. Ve senin polislerin onları koruma altına alıyor. Sadece orası mı? Almanya'da da aynı yürüyüşler olmuyor mu? Bakıyorsunuz orada bizim vatandaşlarımız bir şey yaptığında Alman polisi bastırıyor yere, dizini üstüne koyuyor. Hatta 16 yaşında gencimize yaptılar bunu. Olmaz böyle bir barış. Siz ancak terör örgütleriyle kol kola yürüyorsunuz. Ancak bunu başarıyorsunuz. Biz adımlarımızı nasıl atacağımızı biliyoruz. Buradan bir kez daha altını çizere ifade etmek istiyorum. Türkiye için tehdit oluşturan terör örgütlerine her türlü desteği vererek onları koruyanlar, geçmişte olduğu gibi kibirli tavırlarından vazgeçmeleri gerekir. Bu arada güney sınırlarımız boyunca 30 km derinliğinde güvenlik alanı oluşturmak için yaptığımız çalışmaların eksik kalan kısımları için çalışmalarımızı yapıyoruz. Perşembe günü yapılacak Milli Güvenlik Kurulu'nda bu hususlar enine boyuna değerlendirilecek ve kararımızı alacağız.

"BİR TÜRK VATANDAŞIMIZI UZAY İSTASYONUNA GÖNDERİYORUZ"

Sevgili gençler, uzay alanında iddiasını ortaya koyan bir Türkiye için yaklaşık 1 yıl önce bu kürsüden milli uzay programımızı açıkladım. Ülkemizin uzay alanındaki hak ve menfaatlerimizi korumak için belirlediğimiz iddialı ama ayakları yere basan 10 hedefi sizlerle paylaşmıştım. Bugün hedeflerimizden birine yönelik önemli bir duyuru. Artık dünyada siyasi bağımsızlığın teknolojik bağımsızlıktan geçtiğini biliyoruz. Dünya düzeninin belirleyicisi konumundaki teknolojilerin her alanında proaktif bir Türkiye inşa ediyoruz. Uzay yarışında yer almak lüks değil bir mecburiyettir. Bu salondaki basın mensupları aracılığıyla Bakan arkadaşlarım aracılığıyla birçok insan uzaya gitme hayali kurmuştur. Evet artık o vakit geldi. Milli uzay programımız çerçevesinde 1 Türk vatandaşımızın uzay istasyonuna gönderilmesi sürecini resmen başlatıyoruz.

23 May 2022 - 19:54 - Gündem --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.595.258 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

17

ASD - ÜLKEYE BAK ÜRETİM DERKEN YANLIS ANLADILAR HERHALDE YOKLAMA KACAGI GENCLERİ ÜRETİMDEN SAYDILAR NEYSE ASKERE BEDELLİ OLARAK GİDEN ORDA YOKLAMA KACAGI OLDUGUNU ÖĞRENEN Bİ COK KARDEŞİM YAPTIGINIZ 3 4 AY FAZLADAN ASKERLİK ANINIZ OLDU KISACA PARANLA REZİL ETTİ SENİ HÜKÜMET HE PARANLA DERKEN GERCEKTEN İŞİ GÜCÜ OLAN BU ÇALIŞAN İNSANLARDAN BAHSETTİM ADAM KARISINI İŞİNİ BIKARIP BEDELLİ YASPACAM DİYE GİDİYO TAK YOKLAMA KACAGI HAYDA FAZLADAN 5 AY

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 24 Mayıs 10:14
16

HEHE - TAMAM ARTIK SENI DAHA İYİ ANLIYORUZ REİS ALLAH ŞİFA VERSİN .........

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 24 Mayıs 09:48
14

Berkay - 20 senedir kim yönetti? Yeni iktidar olcak bir parti mi var

Yanıtla . 9Beğen . 1Beğenme 24 Mayıs 07:33
13

Dede - YAHU ÇILDIRACAĞIM ,ÜLKEYİ SANKİ 20 YILDIR BAŞKASI YÖNETİYOR, ÜLKEYİ YANGIN YERİNE ÇEVİREN SİZSİNİZ SİZİN İNADINIZ .

PARTİNİZ VE SİZ HALKTAN KOPTUNUZ .

AYRICA ASGARİ ÜCRETLİYE , MEMURA , EMEKLİYE YÜKSEK ZAM YAPTIK DEMİŞSİNİZ, YÜKSEK ZAM VERMEDİNİZ GERÇEK ENFLASYONUN ALTINDA VERDİNİZ, AYRICA ZAM ÖNEMLİ DEĞİL ÖNEMLİ OLAN ÇARŞIDA PAZARDA ALIM GÜCÜ , PARA PUL OLDU .

ARTIK DEĞİŞİM ZAMANI.

Yanıtla . 12Beğen . 0Beğenme 24 Mayıs 01:44
11

Ömer - 2 gün önce intihar edip cebinden 1,5 tl çıkan bir vatandaşın ahı olduğu sürece bir arpa boy gidilmez. Keşke düzelse tablo ama imkansız. Üretmeden tükettik, hazıra dağlar dayanmadı, bu coğrafya bu topraklar başka bir ülkede olsa dünyaya hükmedederdi..

Yanıtla . 19Beğen . 2Beğenme 23 Mayıs 23:39
10

Gerçek - Problemin kendisinden,sorunlara çözüm beklemek ahmaklıktır.Daha da kötüye gidileceğini söylemek için,kahin veya alim olmaya gerek yok.

Yanıtla . 20Beğen . 2Beğenme 23 Mayıs 23:37
09

İzmitli sallih - Söz çok icraat lazım dolar benzin düşmeden hayat pahalılığı azalmaz ihracat yapanlar turizm yapanlar para kazanıyor biz patiyoruz

Yanıtla . 14Beğen . 2Beğenme 23 Mayıs 23:21
08

Körfez 41 - Şuanki pahalılığın sebebi CHP ve dış güçler diyor yani . Agam bizimle eğlenir

Yanıtla . 19Beğen . 3Beğenme 23 Mayıs 23:18
06

Xyzw - Bana fayda sağlayacak 1 tane açıklama çıkmadı bu kabine toplantısından. Aylardır hayat pahalılığını bitireceğiz açıklaması geliyor sayın c baskanim ama sıfır evler aldı başını uçtu. Keza sıfır km ikinci el arabalar aldı başını uçtu ve 1 gram ucuzluk göremiyoruz. Insanlar karınlarını doyurmanın yanibsira barınma ve ulaşım sorunlarını aşabilmek içinde yaşıyor. Sıfır otomobilde ÖTV yi sıfırlıyoruz deyin de millet bayram etsin moralimiz yerine gelsin

Yanıtla . 22Beğen . 7Beğenme 23 Mayıs 21:47
07

Ahmet Kayar - @Xyzw 06 nolu yoruma cevabı: Derdin arabaymış anladık. Yollarda bedavaya gidiyor o araçlar. Gerçi onlar içinde yazarsın 2 kelam :)

Yanıtla . 7Beğen . 14Beğenme 23 Mayıs 22:52
04

Volkan - Neyin nasil ustesinden geleceksiniz ne bekliyorsunuz? Borcu borcla kapatiyorum.

Yanıtla . 28Beğen . 2Beğenme 23 Mayıs 21:21
12

İZMİTLİ - @Volkan 04 nolu yoruma cevabı: AL BENDEN DE OKADAR

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 24 Mayıs 00:16
03

Cicekci Kiz - Ya baskanim 20 seneden beri tek basina ikditarsin gittikce perisan olduk

Yanıtla . 28Beğen . 6Beğenme 23 Mayıs 21:21
02

Tekin 41 - VAY BE HALE BAK YOKLAMA KACAKLARİNA BEDELLİ SERBEST.BU KADARMİ FAKİRSİNİZ?????

Yanıtla . 25Beğen . 4Beğenme 23 Mayıs 21:03
01

İzmi̇tli̇ - SEN ARTIK HİÇ BİR ŞEYİ ÇÖZEMESSİN ERDOĞAN.YOKLAMA KAÇAKLARINA MÜJDE DERKEN DE PARA LAZIM ONUN İÇİN YAPIYON ERDOĞAN.HANGİ ASIRLIK MESELEYİ ÇÖZDÜN BİZ BİLMİYORUZDA ANLATSANDA ÖĞRENSEK.

Yanıtla . 29Beğen . 6Beğenme 23 Mayıs 20:59

BORVERKÇİ VE TESVİYECİ ARANIYOR

Olgun yaşlarda deneyimli BORVERKÇİ VE TESVİYECİ aranıyor Tel: 0532 294 43 12

SAHİBİNDEN SATILIK DAİRE

SAHİBİNDEN SATILIK DAİREDerince Dumlupınar Mah.60 Evler Kaymakamlık yakınında,110 metre giriş katTel: 0535 815 01 41

YAŞLI SAĞLIĞI MERKEZİ ELEMANLAR ARIYOR

İzmit merkezde açacağımız Yaşlı Sağlığı Ve Sosyal Hizmetler alanında istihdam edilmek üzere aşağıdaki elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır: HEMŞİRE: Yaşl...

İMALAT USTALARI VE YARDIMCI ELEMANLAR ARANIYOR

Teknik resim okuyabilen, Makine ve Çelik Montajı, imalatı ve kaynak yapabilen İMALAT USTALARI VE YARDIMCI ELEMANLAR alınacaktır. SYS MAKİNA Tel:...

AŞÇI -AŞÇI YARDIMCISI ve SERVİS ELEMANI ARANIYOR

                     Firmamızda görevlendirilmek üzere, AŞÇI -AŞÇI YARDIMCISI ve SERVİS ELEMANI aranıyor Aşçı İçin İstenilen Özellikler; Alanında...

TARHUN YEMEK DE ÇALIŞACAK ELEMAN ARANIYOR

Tarhun Yemek de Çalışacak Eleman Aranıyor AŞÇI-AŞÇI YARDIMCISI -ŞOFÖR ve ŞOFÖR YARDIMCISI- YEMEK DAĞITICI BAY VE BAYAN BULAŞIKÇI ELEMANLAR Aranıyo...

KASİYER VE GARSON ARANIYOR

Kartepe Kocaeli' de bulunan Kafe ve Restoranlarımızda istihdam edilmek üzere, vardiyalı çalışabilecek TECRÜBELİ BAY-BAYAN 18-35 yaş arası KASİYER ve G...

KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE

KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE Çatı - Kalıp - Kamelya Malzemelerinde Aradığınız Her Şey Ekonomik Fiyatlarla Burada! KERESTE PAZARI - KIRKBİR AĞAÇ...

EMİRHAN EVDEN EVE NAKLİYAT

EMİRHAN EVDEN EVE NAKLİYAT ŞOK KAMPANYA 500 TL Merkez-Derince Tel: 0533 261 45 90-0 262 223 41 90