Gündoğdu, Büyükşehir’in devam eden projelerinde son durumu anlattı: Çalışmalar tıkır tıkır yürüyor

Dev projelerin yapım aşamasında olduğu ilimizde Büyükşehir Genel Sekreteri Gündoğdu’dan önemli mesaj. Gazetemizin sorularını cevaplayan Balamir Gündoğdu, “Başkanımızın ortaya koyduğu vizyon ve planlama ile devam eden projelerde aksama yok, takvime uyuyoruz” dedi.

Süriye Çatak Tek
Süriye Çatak Tek Tüm Haberleri
+5
Haber albümü için resme tıklayın

İLK KEZ SÖYLEŞİ YAPTI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu ilk kez bir basın kuruluşuna söyleşi verdi. Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Cemalettin Öztürk devam eden projeleri anlatan Gündoğdu, “Kocaeli bir projeler laboratuvarı gibi. Kentin dönüşümü ve gelişimi için başkanımız Tahir Büyükakın’ın liderliğinde zaman sınırı olmadan çalışıyoruz” dedi.

MAKAMDA ZİYARET: Adem Turgut, Cemalettin Öztürk, Süriye Çatak Tek ve Havva Erdoğan’dan oluşan Özgür Kocaeli ekibi, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu’yu makamında ziyaret etti.

TAKVİME UYGUN ÇALIŞIYORUZ

Gündoğdu, “Kocaeli, jeostratejik önemi büyük, dinamik ve gelişime açık bir kent. Bunun vizyoner biçimde projelere dönüşmesi gerekiyor. Bu noktada Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın vizyon farkı ve öncülüğünde önemli projelere imza atıyoruz. İçinden geçtiğimiz sürece karşın yaptığımız stratejik plana ve çalışma takvimine uygun hareket ediyoruz. Çalışmalar tıkır tıkır devam ediyor” dedi.

 

BALAMİR GÜNDOĞDU: Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Büyükşehir’in devam eden projeleri ile ilgili bilgi verdi. 

Yuvacık Kavşağını Büyükşehir yapacak

“Yuvacık Kavşağı projesi başkanımızın çok önem verdiği bir proje. Başiskele’de askeriyenin olduğu bölgede bulunan menfezin genişletilmesi ve yan yolların oluşturulması gerekiyor. Proje ile D-130’u şehiriçi ulaşımdan bağımsız hale getireceğiz. Karayolları Genel Müdürlüğü ile görüşme yaptık. Karayolları bizim yapmamız şartı ile projeyi onayladı. Dolayısıyla Büyükşehir olarak Yuvacık Kavşağını biz yapacağız. Yuvacık Sapağında da kollar genişletilecek. Başiskele Belediyesinin Karşıyaka Kavşağı ile Yuvacık Kavşağı arası 3 kilometre. Bu 3 kilometreyi birinci etap olarak yapacağız. Ardından Yuvacık Sapağından yeni Emniyet Müdürlüğü kavşağına kadar ikinci etap olarak yapacağız. Gidiş geliş toplam 12 kilometrelik bir koridor olacak. Maliyeti güncel fiyatlara göre 500 milyon civarında.”

YUVACIK KAVŞAĞI: Başiskele ve Gölcük yönündeki ulaşımı kolaylaştırmak amacı ile Büyükşehir Belediyesi Yuvacık Kavşağı için çalışmaları başlattı. Karayollarının onayladığı proje ile 12 kilometrelik koridor iki etap halinde yapılacak.

Yeni meclis binası projesi 15 Temmuz’da

“Yeni meclis binası endüstriyel dönüşümün önemli örneklerinden biri olacak öyle yapmayı planlıyoruz. Meclis binalarını SEKA arazisi içinde yer alan fabrikalarının eski arıtma tesislerine ait olan arıtma çukurları üzerinde yapacağız. 15 Temmuz’a kadar proje gelecek. Ardından bizim arkadaşlarımız üzerinde çalışacak ve projeyi sonuçlandıracak. Ağustosta Sayın Başkana maliyeti ile birlikte sunacağız. Ondan sonra yapılıp yapılmayacağına kesin karar verilecek. Ödül alacak bir proje niteliğinde olacak. Statiği sağlam bir yapının üzerinde çelik konstrüksiyon yerleştireceğiz. Çok şık bir yapı olacak ve 1,5 kata denk gelecek bir yüksekliği olacak.”

 

MECLİS BİNASI: Büyükşehir Belediyesinin uzun zamandır gündeminde olan meclis binasının projesinin 15 Temmuz’a kadar tamamlanması bekleniyor. Proje tamamlandıktan sonra Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a sunulacak.

Kuruçeşme tramvay hattı için ilave süre verilecek

“Kuruçeşme tramvay hattının bu yılsonunda tamamlanması bekleniyor. Ancak gördüğümüz kadarıyla firmaya 72 gün daha ilave süre vereceğiz. İnşaat tarafı aşağı yukarı bitti. Tramvay hattından çok bir üst geçit yapılıyor. Çelik bir köprü yapılıyor. Tüm deplaseler yapıldı, İSU alt yapıyı bitirdi. Birkaç kamulaştırma kaldı. Köprü için yüklenici firma malzeme tedarikine başladı. Köprü yaklaşımları zemin iyileştirme çalışması yapılıyor. 92 milyon 593 bin liralık bir yatırım. Şu anda yüzde 55’i tamamlandı.”

Demiryolu lojmanları projesinde sona geldik

“SEKA’da trafiği kilitleyen şey lojmanların önünde bulunan üst geçide bağlanma noktası. Orada devlet demiryollarının lojmanlarını kaldırdığımızda kesintisiz trafiği yürütebileceğimizi gördük. Projeyi hazırladık. Işık olmadan kesintisiz olarak geçişler yapılabilecek. Devlet Demiryolları ile çalışmalarımızın sonuna geldik. 24 lojman yapacağız. Buradaki lojmanların aynısını yapacağız.”

Seka Kültür Havzası Projesinde 3 gelişme

SEKA Kültür Havzası 30 yıllık bir proje. Burada 3 önemli gelişme var. Taşlı Değirmen’inin kültür ve sanat ihtisas merkezi olarak ihalesini yaptık. Yakında müteahhit çalışmalarına başlar.

Hemen Taşlı Değirmen’in arkasında bulunan fabrika binasının Mimarlık Fakültesine dönüştürülmesi için rektörlük ile görüştük. Mimarlık fakültesi için bütçe ayırabileceklerini ve bizim katkılarımızla yapılabileceğini söylediler. Biz de projesini dışarı yaptırmak yerine mimarlık fakültesi tarafından yapılmasını istedik. Onlardan proje bekliyoruz.

Sağ tarafta bulunan binayı da Genç Mekan yapmayı planlıyoruz. Proje hazır. Koruma Kurulu kararı bekliyoruz. İçinde kütüphanesi, spor salonları, oturma grupları, içinde konserlerin yapıldığı gençlerin merkezi olacak. Bu üç binayı yakında yapacağız.”

SEKA KÜLTÜR HAVZASI: Büyükşehir Belediyesinin en prestijli projelerinden biri olan ESKA Kültür havzasının startı 3 önemli proje ile veriliyor. Kültür Sanat İhtisas merkezi, Mimarlık Fakültesi ve Genç Mekan ile bölgede çalışma başlayacak.

Vergi dairesinde parseli bölmeliyiz

“Eski vergi dairesi binası 3 bin metrekare bir parselin üzerinde. Bu parselin üzerinde vergi dairesi dışında tarihi bir bina var. Aynı parselde olduğu için bizim orada hemen proje yapmamız imkansız. Vergi Dairesinin taşınmalarına yardımcı olduk. Taşınma bittikten sonra Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğüne bina devredildi. Binanın bize devredilmesi için Milli Emlak ile görüştük. Vergi Dairesi binası ile aynı parselde olan taş binayı valilik istiyor. Bizim orada proje yapmamız için yapmamız gerekiyor. Binanın yerine atlı ya da asansörlü otopark yapmak için parseli bölmemiz gerekiyor.”

Cedit Kentsel Dönüşümünde görevlerimizi yerine getirdik

“Cedit Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi ne bizim seçim beyannamemizde ne de stratejik planda var. Ancak başkanımız burayı yapacağını kamuoyuna duyurdu. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile bir protokol imzaladık. Bakanlığın ve Büyükşehrin görevleri diye ayırdık. Biz kendi görevlerimizi yüzde 99,8 oranında tamamladık. Çok hızlı bir şekilde anlaşmaları yaptık ve yıkımı gerçekleştirdik. Bakanlık ve TOKİ birlikte yapacak. Kamulaştırmada parayı Büyükşehir olarak ödedik ve aldığımız arsaları da bakanlığa devrettik. Bunun karışlığından belediye daire alabilirdi ama biz vatandaşımızın sıkıntısı bir an önce bitsin diye ondan da feragat ettik. Bizim ihalede bir dahilimiz yok. Maliyetlerin yüksek olması gerekçe gösteriliyor.

Bölgede tarihi eser bulundu söylemi doğru değil. 10 yıl önce bir su sarnıcı bulunmuş. Koruma kurulu tescil etmiş ve etrafı çevrilmiş. Alanın dışında. Tüm yıkımları Müzeler Müdürlüğü gözetiminde yaptık.”

CEDİT MAHALLESİ: Büyükşehir Belediyesinin başlatmadığı ancak vatandaşların mağdur olmaması için üstlendiği Cedit Kentsel Dönüşüm projesinde Büyükşehir kendi üzerine düşen tüm süreci tamamladı ve bakanlığa yeri teslim etti.

Stadyum Yolu ivme kazandı

“Stadyum yolu çalışması devam ediyor. Fiyat Farkı Kararnamesi yayınlanmadan önce müteahhit çok sıkıntıdaydı. Çok ciddi zararı olduğunu söylüyordu. Kararname ile TÜİK her ay fiyat farkı listesi yayınlamaya başlayınca müteahhitler rahatladı. Böyle olunca çalışma ivme kazandı. Şu anda ilerleme yüzde 10 civarında. Yerimdere köprüsünde 56 fore kazıktan 51’i yapıldı. Sorta ayak temelinde 5 fore kazık imalatı yapıldı. A2 aksı köprü temel imalatı yapıldı. Köprü yapımında kullanılacak 96 adet öngermeli prefabrik köprü kirişi imalatı tamamlandı.

Güney yan yolda 350 metre yağmur suyu imalatı yapıldı. Anayol betonarme perde imalatı devam ediyor. 100 metre perde duvar yapıldı. Yüksek gerilim hattı yer altına alındı. İstinat duvarı başladı. D-100 iksa kazık imalatı başladı. Vatan caddesi üzerinde 500 metre drenaj menfezi yapıldı. Hyundai fabrikasının önündeki trafo binası ve hattının deplasesi yapıldı.”

Milli İrade Meydanı için yer teslimi yapıldı

“Millî İrade meydanında yapılacak olan kent meydanı için ihalemizi yaptık. İhale komisyonu firmayı belirledi. Sözleşmeyi imzalayıp yer teslimi yapacağız. 50 dönüm büyüklüğünde olacak meydanda kafeterya, kütüphane, çok amaçlı salonlar, atölyeler, dinlenme ve eğlence alanları olacak. Aynı zamanda 350 araçlık bir de otoparkımız olacak. Projenin 420 günde tamamlanmasını planlıyoruz”

MİLLİ İRADE MEYDANI: Milli İrade Meydanında yapılacak olan kent meydanı için yer teslimi yapıldı. Yakında inşaat çalışmaları başlayacak.

27 Haz 2022 - 19:05 - Gündem --- Okunma

Muhabir  Süriye Çatak Tek

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.831.667 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


MOBİLYA USTALARI ARANIYOR

MOBİLYA USTASI Aranıyor Maaş+Sgk+ yemek+ İkramiye Eren Mobilya Tel: 0 532 671 81 36

TECRÜBELİ PERSONELLER ARANIYOR

Kocaeli Hedefsan İş Makinaları Ltd.Şti. Firmasında HİDROLİK, MEKANİK, ELEKTRİK ile ilgili TECRÜBELİ USTA PERSONEL alımı yapılacaktır. Sakarya ve Koc...

BAY ÖN MUHASEBE ELEMANI ARANIYOR

Köseköy'de bulunan bir inşaat firmasında görevlendirilmek üzere BAY ÖN MUHASEBE elemanı aranıyor.Tel: 0532 611 52 75

ELEMANLAR ALINACAKTIR

Makina imalatı yapan firmamızda çalıştırılmak üzere , KAYNAKÇI, TORNACI ve ÖN MUHASEBE ELEMANI alınacaktır. Tel: 0 262 335 15 77

VASIFSIZ ELEMANLAR ARANIYOR

RHZ İNŞAAT VASIFSIZ ELEMANLAR ARIYOR Kocaeli / Başiskele’ de bulunan şantiyemizde istihdam edilmek üzere; Tam zamanlı çalışacak, Vasıfsız eleman...

ELEMANLAR ARANIYOR

Yuvacık Başiskele bölgesinde görevlendirilmek üzere  TEKNİK/TEMİZLİK, GÜVENLİK VE DANIŞMA PERSONELİ alınacaktır.  Tel: 0262 331 22 82

TIR ŞOFÖRÜ ARANIYOR

S.S 189 nolu Alikahya Tırcılar Kooperatif bünyesinde çalıştırmak üzere evrakları tam olan 2 TIR ŞOFÖRÜ aranmaktadır. Tel: 0542 419 52 41

YATILI TEMİZLİK ELEMANI ARANIYOR

Yahyakaptan'da ki halı sahada çalışacak YATILI BAY TEMİZLİK ELEMANI aranıyor. Tel: 0 532 234 95 40 - 0262 311 49 66

ELEMANLAR ARANIYOR

MYK Belgesine sahip şirketimiz bünyesinde fabrika ortamında çalışabilecek ARGON KAYNAKÇILARI, HAVALANDIRMA İMALAT VE MONTAJ USTALARI, END.BORUCU ar...

EYİ KAROSER ELEMANLAR ARIYOR

KAROSER işinde çalışacak İMALAT USTALARI VE YARDIMCILARI, KAYNAKÇI ve DEMİR DOĞRAMA USTALARI alınacaktır. Dolgun Maaş+Yol+Yemek+SGK EYİ KAROSER A...