O gece Kocaeli’de neler yaşandı?

6 yıl önce, 15 Temmuz 2016’da TSK içerisindeki FETÖ mensubu bir grup subay tarafından başlatılan darbe girişimi ülkemize en karanlık gecelerden birini yaşatmıştı.

+7
Haber albümü için resme tıklayın

Hainlere karşı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, halka “sokağa çıkın” çağrısıyla; darbe girişimi, yurtsever askerler, polisler ve halkın direnişiyle bastırıldı. Darbeyi tezgâhlayanlar yakalandı.

ARADAN 6 YIL GEÇTİ

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden tam 6 yıl geçti. O gece dünyaya ve tarihimizde benzeri olmayan ülke çapında bir terör yaşanırken, halkın üzerine güç olmadığı sabahın ilk ışıklarından önce ortaya çıktı. Bu terörün benzeri yoktu. Karşısında kazanılan zaferin de öyle 251 şehit, 2 bin 193 gazi, Türkiye’nin her yanında cuntacıların karşısına dikilen insanlarımız arasından çıktı. Onların hayatlarıyla kıyaslanamaz, ama daha ne travmalar yaşandı, ülkece ne kadar zarar gördük tam olarak anlaşılması yıllar alacak. Bu ülke bu arada yarınını, dününü de düşündü, tartıştı çok şey öğrendi.

İZMİT UYUMADI- Gece saat 03.00’e kadar binlerce kişi, kent sokaklarında dolaştı. Birlik, beraberlik gösterisi yapan vatandaşlar, ilk andaki tedirginliği üzerlerinden çabuk attılar.

O GECE KOCAELİ’DE NE OLDU?

15 Temmuz gecesi hainler Ankara ve İstanbul’u savaş uçaklarıyla havada bombalarken, halkın üzerine tanklar ve ağır makineli tüfeklerle kurşun sıkarken, 15 Temmuz günü gecesi Kocaeli’ de de önemli gelişmeler ve hareketlenmeler yaşandı. İzmit belki sakindi ama, çevrede çok sayıda hareketlilik vardı. Kocaeli’de o gece Başiskele Seymen Tank Tabur Görev Komutanlığı, bir grup tankı kışla dışına çıkartarak Sakarya yönüne yönlendirdi. Gebze’de bulunan Turkcell Veri Merkezi işgal edildi. Kandıra 1.Motorize Piyade Tugay Komutan Yardımcılığı ’da yine bir grup asker kışladan ayrılarak Sakarya’ya gitti. Gölcük Donanma Komutanlığı darbecilerin eline geçti. Askeri gemiler sefere çıkartıldı. Cengiz Topel Deniz Hava Üs Komutanlığı da yine darbeci askerlerin kontrolüne geçti.

AK PARTİ’NİN ÖNÜNDE TOPLANDILAR- Eski ve yeni AK Partili belediye başkanları da AK Parti İl binası önündeki kalabalığa dâhil oldu. Sonrasında da kalabalıkla birlikte yürüdü.

TANKLAR EŞME’DE DURDURULDU

15 Temmuz gecesi Kocaeli’ deki ilk askeri hareketlilik Seymen Kışlası olarak bilinen General Nahit Şenoğul Kışlası'nda yaşandı. Kışlayı kontrolüne alan darbeci hainler, dört adet tanka, bir adet ZPT (Zırhlı Personel Taşıyıcı ) araca ve bir adet askeri Land Rover marka araca el koydu. Kışladan çıkarılan askeri araçlar Sakarya’ya gitmek için yola çıktı. Sakarya 1.Motorize Piyade Tugay Komutanı Uğur Coşkun’un emri üzerine kışladan çıktığı belirlen bu askeri araçlar Kartepe Eşme’de polis ekipleri ve halkın direniş ile durduruldu. Araçlarda bulunan askerler gözaltına alındı.

BAŞKAN ELLİBEŞ- 15 Temmuz darbe kalkışması gecesi halkla birlikte sokağa inenlerden biri de dönemin Gölcük Belediye başkan Mehmet Ellibeş’ti. Ellibeş, Gölcüklü vatandaşlarla buluştuktan sonra geç saatlerde İzmit’e geldi. Mevcut AK Parti Kocaeli İl Başkanı olan Ellibeş, darbe gecesi İzmit’te partililer ve vatandaşlarla sabahladı.

KANDIRA’DAKİ DARBECİLER

15 Temmuz gecesi önemli bir hareketliliğin yaşandığı yerlerinden biri de Kandıra’da bulunan askeri birlikti. Kandıra 1.Motorize Piyade Tugay Komutan Yardımcılığı'ndaki hareketlilik saat 22.30 sularında başladı. Birlikte görevli 30 asker, aldıkları talimat gereği saat 22.30 sıralarında birliklerinde toplanarak saat 23.00 sularında ise 5 adet askeri araçla kışladan çıkarak Sakarya’ya doğru harekete geçti. Kandıra’dan Sakarya’ya giden darbeci askerler, Valilik yakınlarında polisin kurmuş olduğu barikatın ve vatandaşların kendilerine engel olması üzerine, Sakarya 1. Motorize Tugay Komutanlığı'na geri gitmek zorunda kaldılar. Darbe girişimin bastırılması sonrası bu girişime kalkışan 8 rütbeli asker gözaltına alınarak tutuklandı.

ASAYİŞ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ ÖNÜ- Kocaeli Asayiş Şube Müdürlüğü binasının önünde vatandaşlar tarafından dolduruldu. Önlem alan polise destek veren kalabalık, sık sık slogan attı.

DONANMA DARBECİLERİN ELİNDE

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kocaeli’de en hareketli olan yerlerin başında Donanma Komutanlığı Gölcük Deniz Ana Üssü’ydü. O gece dışarıda yaşananlar, halkın direnişi, polis ekipleri ile Donanma kapısındaki askerlerin tartışması kamuoyuna yansımıştı. Darbenin bastırılmasından sonra başlatılan soruşturmada o gece Donanma’da neler yaşandı hepsi ortaya çıktı. Ankara ve Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından hazırlanan iddianamede Donanma Komutanın nasıl kaçırıldığı da ortaya çıktı. İddianameye göre; Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele ile Kurmay Başkanı Tümamiral İskender Yıldırım’ın yanına gelen Gölcük Ana Üs Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren, “Terör saldırısı ihbarı alındığını ve güvenli bir bölgeye gitmeliyiz” diyerek Donanma Komutanı kaçırıldı. Donanma Davası’nda yargılanan 53 sanık ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı.

VALİ VE BELEDİYE BAŞKANI- 16 Temmuz günü sabaha karşı darbe bastırıldı. İzmitliler darbenin bastırıldığının günün saatlerinden sokağa indi. İzmit Merkez Bankası önünde toplanan kalabalık dönemin Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve dönemin Genel Sekreteri, Büyükşehir Başkanı olan Doç. Dr. Tahir Büyükakın halkla birlikte coşkuyu yaşadı.

CENGİZ TOPEL’DE PERSONEL SİLAHLANDIRILDI

15 Temmuz gecesi Kocaeli’de, Cengiz Topel Deniz Hava Meydan Komutanlığı, darbecilerin üs olarak kullandığı merkezlerden biriydi. Birliğin komutanı olan Tezcan Kızılelma, o gece ve ertesi sabaha kadar olan tüm süreci yönlendiren isimdi. Kızılelma o gece, izinli ve tayini çıkmış personelden bir kısmını göreve çağırdığı. Üssün tüm giriş ve çıkışlarını kapatarak birlik komutanları dahil tüm personeli silahlandırdı. 2 adet VİP helikopterin hazırlanması emrini vermişti. Öte yandan şüpheli Tezcan Kızılelma’nın, Dalaman Deniz Hava Komutanlığına iniş yapan bir helikoptere yakıt verilmesi talimatını verdiği belirlendi. Bu helikopter ise ailesiyle birlikte tatilde olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı suikast için giden darbeci askerlere ait olduğu ortaya çıktı. Darbe girişimin bastırılması sonrası Tezcan Kızılelma ve onunla birlikte hareket eden askerler gözaltına alınarak tutuklandı.

BİNLER YÜRÜDÜ- Askeri darbe girişimi sonrası sokağa çıkan binlerce kişi, Perşembe Pazarı’ndan Merkez Bankası’na yürüdü. Türk Bayrakları açan kalabalık, demokrasiye sahip çıktı.

KOCAELİ SOKAKLARA İNDİ

15 Temmuz günü gecesi demokrasiyi kesintiye uğratmak isteyenler, rejimi değiştirmek isteyen hainler emellerine ulaşamadı. Darbeyi tezgâhlayan TSK içerisinde tüm hainler o gece sabaha karşı hepsi gözaltına alındı. İlk etapta yaşanan panik, kısa süre sonra yerini vatandaşın, ‘Demokrasiye Sahip Çıkma’ gösterisine dönüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısında meydanlara, sokaklara çıkan insanlar, ellerinde Türk Bayraktar’ıyla gecenin ilerleyen saatlerine kadar kent sokaklarında yürüyüş yaptı, bu girişime olan tepkilerini gösterdi. Kocaeli halkı o gece 16 Temmuz sabahına kadar uyumadı. Sabah saatlerinde İzmit sokakları darbecilere karşı birlik olan vatandaşlarla doldu, taştı. Yürüyüşe, her kesimden, her fikirden insanlar katılarak ülkelerine sahip çıktı.

SEYMEN KIŞLASININ ÖNÜ KAPATILDI- İlimiz, diğer illere göre sakindi. En hareketli anlar Donanma Komutanlığı’nda yaşandı. Bu arada, Başiskele’deki Nahit Şenoğul Kışlası’nın önünde böyle bir önlem alınmıştı.

VATAN NÖBETİNDEYİZ

15 Temmuz 2016’da FETÖ mensuplarının darbe girişimine karşı tüm Türkiye ile birlikte sokağa çıkan Kocaeli halkı, hain girişimin yıldönümü olan bu gece yine sabaha kadar nöbette olacak. Kocaeli Valiliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenecek anma etkinliği ve Demokrasi nöbeti bu akşam saat 20.00’da İzmit Milli İrade Meydanı’nda (eski Perşembe Pazarı) başlayacak ve 16 Temmuz günü saat 24.00’a kadar sürecek. Daha önceki anma yıldönümlerinde katılım yüksek olmuştu. Bu gece başlayacak demokrasi nöbeti ve anma etkinliklerine katılımın yüksek olması bekleniyor.

ÇOK SAYIDA KİŞİ İHRAÇ EDİLDİ

15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ’cülere yönelik operasyonlar kapsamında ilimizde başta TÜBİTAK, Emniyet, Askeriye, Milli Eğitim, Yargı olmak üzere çok sayıda kişi terör örgütü üyesi olmak suçundan görevlerinden uzaklaştırılacak ihraç edildi. Aradan 6 yıl geçmesine rağmen kurumlara sızmış FETÖ’cülerin ayıklanması halen sürüyor.

15 Tem 2022 - 09:06 - Gündem --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.833.340 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

03

TAKSİ - Önce vatan diyorum ama içimde bir uhde var her meslekten hain çıktı siyasilerde hicmi yok halaada TC cumhuriyetinde maaş almaktalar neden ?

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 15 Temmuz 19:38
02

Umarız Gormeyiz - Valla biz düz vatandaşlar olarak hadiselerin nereye gideceğini göremediğimiz için canımızı kurtarmak için evimizden dışarı çıkmadık. Tüm toplumun güvenini yerle bir eden korkutan çok acı bir hadiseydi umarız bir daha görmeyiz.

Yanıtla . 0Beğen . 4Beğenme 15 Temmuz 15:35
01

Deri̇nceli̇ - çok merak diyorum buşerefszleri destekleyen siyasiler kim lerdi neden buzamana kadar yakalmadılar

Yanıtla . 16Beğen . 1Beğenme 15 Temmuz 13:24

ELEMANLAR ARANIYOR

MYK Belgesine sahip şirketimiz bünyesinde fabrika ortamında çalışabilecek ARGON KAYNAKÇILARI, HAVALANDIRMA İMALAT VE MONTAJ USTALARI, END.BORUCU ar...

SERVİS ŞOFÖRÜ ARANIYOR

İzmit merkez bölgesinden, Gebze bölgesine çalışacak SERVİS ŞOFÖRÜ aranıyor.Tel: 0531 910 44 89

EYİ KAROSER ELEMANLAR ARIYOR

KAROSER işinde çalışacak İMALAT USTALARI VE YARDIMCILARI, KAYNAKÇI ve DEMİR DOĞRAMA USTALARI alınacaktır. Dolgun Maaş+Yol+Yemek+SGK EYİ KAROSER A...

RÜKSAN MAKİNA, GAZALTI KAYNAKÇISI VE PUNTA KAYNAKÇISI ARIYOR

Kartepe’de bulunan RÜKSAN MAKİNA bünyesinde çalışacak GAZALTI KAYNAKÇISI VE PUNTA KAYNAKÇISI aranmaktadır. İletişim: Gürbüz Altun Tel: 0533 689 55...

ROMANO RESTAURANT AŞÇI VE AŞÇI YARDIMCISI ARIYOR

ROMANO RESTAURANT Yetiştirilmek üzere AŞÇI ve AŞÇI YARDIMCISI alınacaktır. Tel: 0533 229 33 25

GECE VE GÜNDÜZ BEKÇİSİ ARANIYOR

İzmit Alikahya'da bulunan Jasmine Country sitesinde GECE BEKÇİSİ olarak *Gündüz, gece vardiyalı olarak çalışabilecek *Sitedeki ufak tefek işleri yap...

DAMPERLİ TIR ŞÖFÖRÜ ARANIYOR

MUNZUROĞLU HARFİYAT İzmit’te alt yapıda çalışacak TECRÜBELİ DAMPERLİ KAMYON ŞOFÖRÜ alınacaktır. Emeklide olabilir. Maaş: 6.000TL Tel: 0 532 280 24...

FIRINDA ÇALIŞACAK ELEMANLAR ARANIYOR

Aşağı Yuvacık'ta bulunan fırınımızda çalışmak üzere, tercihen Başiskele Yuvacık ve yakın çevresinde ikamet eden. *HAMURKAR, *TECRÜBELİ FIRIN ŞOFÖ...

ŞOFÖR ARANIYOR

Firmamıza tıbbi atık toplama taşıma görevinde çalışacak ŞOFÖR alımı yapılacaktır. SRC 4 veya 5 belgesi tercih sebebidir. Tel: 325 65 65

TECRÜBELİ ŞOFÖR ARANIYOR

Başiskele' de İnşaat malzemeleri satan firmamıza, damper kasa arac kullanımında TECRÜBELİ ŞOFÖR aramaktayız. TEL: 0534 041 41 41