Yeni hedef 4.5 dakika! Kocaeli Emniyeti vakalara müdahale hızında Avrupa’yı geçti

Kocaeli İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu Başiskele’de kurulan yeni emniyet binasında basın mensuplarını ağırladı. Tipioğlu emniyetin faaliyetleri hakkında bilgi verirken yeni binayı da gazetecilere tanıttı. Yeni araçlar ile birlikte 6 dakikanın üzerinde olan vakalara müdahale hızının 4.79 dakikaya düştüğünü vurgulayan Tipioğlu, “Yeni personelimizin de sahaya çıkması ile bu hızı 4.5 dakikaya düşüreceğiz” dedi.

Gökhan Beşiktaş
Gökhan Beşiktaş Tüm Haberleri
+10
Video için play'e tıklayın

Kocaeli Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, çok beğenilen yeni emniyet binasını basın mensuplarına gezdirdi. 40’ı aşkın gazetecinin katıldığı toplantıda Tipioğlu önemli açıklamalar yaptı. Kahvaltının ardından basın mensuplarına bilgilendirmede bulunan ve sorularını cevaplayan İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, “39 bin metrekarelik bir alana kuruldu binamız. Bölge Trafik, Göçmen Kaçakçılığı, Özel Harekat, Çevik Kuvvet ve mevzuat gereği Çocuk Şube bu binada yer almıyor. Onun haricinde tüm şubelerimiz bütün birimlerimiz burada hizmet yürütüyor” dedi. Tipioğlu’nun açıklamaları şöyle: 

KOCAELİ’YE ÇOK YAKIŞTI

“Özellikle çok sayıda göçmen yakaladığımız zaman onları mevcut yerde misafir etmek daha uygun. Bizim hizmetimizin verimliliğini arttıracak her türlü detay bu binada düşünülmüş. Kamuya verdiğimiz hizmetin kalitesinin artacağını düşünüyoruz, arttırıyoruz da. Türkiye’deki en güzel emniyet müdürlüğü binalarından bir tanesi Kocaeli’ye de yakıştı. Yeni emniyet binamız tüm ihtiyaçların karşılandığı ve benzeri az bir bina oldu. Bu yeni hizmet binamızda hayırlı işler yapmaya Allah muktedir eylesin. Allah hepimize feraset versin.

KARTEPE VE KARAMÜRSEL’E YENİ HİZMET BİNASI YAPILACAK

Kocaeli’de polisevi olmaması ciddi bir eksikliktir. Bir gayretimiz var bu noktada. Bir takım bürokratik engelleri aşabilirsek, polisevi yapmak istiyoruz. Şimdi net bir şey söyleyip mahcup olmak istemiyorum. Ama bunu yapmayı istiyoruz. Bu sebeple de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Darıca ilçe Emniyet Müdürlüğü binası da yeni binamız ile birlikte açılmıştı. Karamürsel ve Kartepe ilçe Emniyet Müdürlüğü için de yeni binalar yapmayı planlıyoruz.

EN İYİ NARKOTİK POLİSİ ANNELERDİR

Kaçakçılık ve narkotik suçlarında artış olduğu doğrudur. Şahsa karşı işlenen suçlar hepsini engellemek zor. Yine İçişleri Bakanlığımızın başlattığı “En İyi Narkotik Polisi Anne” projesi var. Çocukların en yakınlarında anneler olduğunu biliyoruz. 11 bin 820 anneye uyuşturucu ve narkotikle ilgili seminerler verdik. Kentimiz hem uyuşturucu ticaretinin güzergahı noktasında. Burada biz bunları tespit edip önünü kesmek için mücadele ediyoruz. Bunun yanı sıra sokak satıcılarına karşı ciddi bir çalışma yapıyoruz. Tabi uyuşturucu tek başına polisle çözülecek bir konu değil. En başta ailelerin; çocuklarının böyle bir şeye bulaşmaması için mücadele etmesi gerekiyor.

FAİLİ MEÇHULLERDE AİLELERLE EMPATİ YAPTIK

Devlet unutmaz unutursa da devlet olmaz. Bunun altını kalınca çiziyorum. Suç ne zaman işlenirse işlensin, suçlu yakalanır ve suç ortaya çıkar. Tüm modern devletlerde bu olur. Geçmişte faili meçhuller vardı. Devlette, Kocaeli’de faili meçhul olamayacağını söyledik. Bu vatandaşın devlete ve emniyete güvenini azaltırdı. Faili meçhullerin yakınlarının yerine koyarak empati yaptık. 15 yıl önce de olsa bulmamız lazım dedik. Tüm dosyalar ele alındı Yeni olmuş gibi bugünün şartlarında değerlendirdik. 15 faili meçhul aydınlatıldı. Ekip olarak başardık. Tüm ekibi alnından öpüyorum.

EKSİĞİMİZ HİÇBİR ZAMAN OLMADI

Eksiğimiz hiçbir zaman olmadı. Beden olarak olan eksiğimizi ruhen tamamladık. 427 yeni personel ataması yapıldı. Bugün itibariyle göreve başlayacaklar. Bizim hiçbir zaman polis eksiğimiz olmadı. Evet sayısal çokluk önemli. Ama nitelik çok daha önemli… Yeri geldi arkadaşlarımız fazla fazla mesai yaptı, arkadaşlarının açığını kapattı. Bizim polis eksiğimiz yok. Kocaeli Emniyet Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığımızın da talimatıyla personel yapısını güçlendirildi. En son polis okullarından mezun olan 427 kardeşimizin ataması yapıldı. Bir kısmının oryantasyon eğitimi başladı, bir kısmının da dağıtımını yapıyoruz.

VATANDAŞIMIZ BİRAZ KATLANSIN

Elimizde suç ölçer metre yok. Sokakta gezen suç işleme potansiyeli olan isimleri tespit etme çalışmaları devam ediyor. Üst aramasını, GBT sorgulamasını en fazla yapan şehiriz. Toplumun huzuru için bunu yapıyoruz. Vatandaşımız da buna biraz anlayış gösterip katlansın. Kamu vicdanını rahatsız etmemek adına yapıyoruz. Gelecekte yeni sistemler olursa onları yaparak bu metodu değiştiririz.

5.5’TEN 1.1’E DÜŞTÜ

İnsanlık tarihinin var olduğundan beri suç vardır. İnsan varsa suç vardır. Esas olan suçun kamu vicdanını rahatsız edecek hale gelmemesidir. Kamu vicdanını rahatsız edecek bir durum yok. Bunu buradan net söyleyebilirim. Huzur ikliminin devam etmesi noktasında Valiliğimizin riyasetinde diğer kurumlarla eşgüdüm içerisinde çalışmalar yapıyoruz. 2016-2017 yıllarında günde 5.5 civarında hırsızlık olayı oluyorken 2021 yılında bu 1.1’e düşmüştür.

SUÇ ORANLARINDA BÜYÜK DÜŞÜŞ VAR

Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü sorumluluğuna giren tüm asayiş olaylarında var gücümüzle mücadele ediyoruz. Ben bu noktada tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Tabi paydaş kurumlarımız da var. Hepsiyle eşgüdüm içerisinde, uyumlu çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmaların da meyvelerini alıyoruz. 2016 ile 2017 ile 2021 yılını mukayese ettiğinizde yüzde 17’ye varan nüfus artışı görüyorsunuz. 2016'ya oranla yaklaşık yüzde 67, 2017'ye oranla yaklaşık yüzde 71 düşüş sağlanmıştır. Bu teşkilat mensubu kardeşlerimizin öz verili çalışmalarından kaynaklanır.

ANNE VE AİLENİZE DAVRANIR GİBİ VATANADAŞA DAVRANIN

Polislik mesleği bir kariyer mesleği, hayatınızı idame ettirecek meslek değil. Bu meslek, yaşam alanınızla iş alanınızın birbirine girdiği bir meslektir. Akşam işten çıkıp, ‘Benim işim bitti’ diyemiyorsunuz. Polislik mesleği, başkalarının çocukları yetim kalmasın diye kendi çocuklarını yetim bırakanların mesleğidir. Zor bir meslek olduğu kadar bir o kadar şerefli ve onurlu bir meslek. Ben bazen 16-17 saat binada kalıyorum ve tüm birim amirlerimizde aynı özveriyi göstererek çalışıyor. Personelimizde özveriyle çalışıyor. Görevde olan arkadaşlarımıza vatandaşla olan diyalogları için “Başka bir şehirde senin eşine, annene nasıl muamele edilmesini istiyorsan, insanlara öyle muamele et” diyoruz. Bu çerçevede insanlara yaklaşıyoruz.

MOTOSİKLET DENETİMLERİ

Motosikletli kuryelerin trafik kazalarına karıştığı vakalar artıyor. Bu konuda motosikletli sürücüler üzerinde ciddi kampanyalar yapmıştık. Ancak denetimler geçen seneye göre yüzde 40 oranında arttı. Biz de benzer kazaların oluşmamasını istiyoruz. Bu sebeple motosiklet denetimlerini çok ciddi bir şekilde arttırdık. Bir can kaybının bile çok fazla olduğuna inanıyoruz. Bunun için de trafikte yakalanma riskinin algılanması için çok ciddi uygulamalar yapıyoruz. Söylediğim prensipte, can kaybı yaşanmaması için çalışıyoruz.”

VAKALARA MÜDAHALE HIZI AVRUPA’DAN DAHA İYİ

Veysal Tipioğlu daha sonra basın mensuplarına yeni emniyet binasının Kriz merkezi, eğitim salonu, trafik izleme merkezi ve konferans salonunu gezdirdi bilgiler verdi. Trafik İzleme merkezinde gazetemizin soruları üzerine açıklama yapan Veysal Tipioğlu, “2500 kamera ile tüm Kocaeli trafiğini izliyoruz. Bilindiği gibi hayırseverlerin desteğiyle 70 araç daha aldık ve personelimizin kullanımına verdik. Onların da devreye girmesi sonrası ilimizde polis ekiplerinin olaylara müdahale hızı 6 dakikadan fazla iken şimdi 4.79 ila 4.89 dakikaya düştü. Avrupa ortalaması 5 dakikanın üzerinde… Gelen 470 personelimizin tamamının oryantasyon eğitimleri bittikten sonra saha çalışmalarına başladıklarında bu zamanı 4 buçuk dakikaya düşüreceğiz.”

28 Tem 2022 - 12:52 - Gündem --- Okunma

Muhabir  Gökhan Beşiktaş

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.833.340 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

04

Dobra - 4.79'un açılımı ( izahı) ne oluyor; 4 dk. 79 saniyemi? Oysa saniyeler 59'da biter 60'a gelince dk. hanesi artar yeniden saniyeler ( sıfırdan ) çalışmaya başlar.bu iş bilmezlik değilse göz boyamak mı oluyor;şunun TÜRKÇESİ 5 dk. 19 saniye olmalı değilmi?....5.19

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Temmuz 10:36
03

[email protected] - ŞEHRİN (İZMİT) CADDELERİNDE İLİ YÖNETENLERİ GÖREMESEKDE SAYIN EMNİYET MÜDÜRÜNÜ GÖRMEMİZ MÜMKÜN OLABİLİYOR. SAYIN MÜDÜRÜM YOLUN ACIK OLSUN YÜCE RABBİM YAR VE YARDIMCIN OLSUN.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 28 Temmuz 18:15
02

Orhan Albayrak - Yakisir kocaeliye böyle bir bina hayırlı olsun sayin Tipioglu döneminde suç oranı düşüyor insallah özellikle göçmen kaçakçıları kocaeliye kadar gelebiliyorlar ama burada yakayı ele veriyorlar

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 28 Temmuz 14:46
01

TAKSİ - Dilek ve düşüncelerinizi Allah daim etsin başarılar temennisiyle

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 28 Temmuz 13:17

ELEMANLAR ARANIYOR

MYK Belgesine sahip şirketimiz bünyesinde fabrika ortamında çalışabilecek ARGON KAYNAKÇILARI, HAVALANDIRMA İMALAT VE MONTAJ USTALARI, END.BORUCU ar...

SERVİS ŞOFÖRÜ ARANIYOR

İzmit merkez bölgesinden, Gebze bölgesine çalışacak SERVİS ŞOFÖRÜ aranıyor.Tel: 0531 910 44 89

EYİ KAROSER ELEMANLAR ARIYOR

KAROSER işinde çalışacak İMALAT USTALARI VE YARDIMCILARI, KAYNAKÇI ve DEMİR DOĞRAMA USTALARI alınacaktır. Dolgun Maaş+Yol+Yemek+SGK EYİ KAROSER A...

RÜKSAN MAKİNA, GAZALTI KAYNAKÇISI VE PUNTA KAYNAKÇISI ARIYOR

Kartepe’de bulunan RÜKSAN MAKİNA bünyesinde çalışacak GAZALTI KAYNAKÇISI VE PUNTA KAYNAKÇISI aranmaktadır. İletişim: Gürbüz Altun Tel: 0533 689 55...

ROMANO RESTAURANT AŞÇI VE AŞÇI YARDIMCISI ARIYOR

ROMANO RESTAURANT Yetiştirilmek üzere AŞÇI ve AŞÇI YARDIMCISI alınacaktır. Tel: 0533 229 33 25

GECE VE GÜNDÜZ BEKÇİSİ ARANIYOR

İzmit Alikahya'da bulunan Jasmine Country sitesinde GECE BEKÇİSİ olarak *Gündüz, gece vardiyalı olarak çalışabilecek *Sitedeki ufak tefek işleri yap...

DAMPERLİ TIR ŞÖFÖRÜ ARANIYOR

MUNZUROĞLU HARFİYAT İzmit’te alt yapıda çalışacak TECRÜBELİ DAMPERLİ KAMYON ŞOFÖRÜ alınacaktır. Emeklide olabilir. Maaş: 6.000TL Tel: 0 532 280 24...

FIRINDA ÇALIŞACAK ELEMANLAR ARANIYOR

Aşağı Yuvacık'ta bulunan fırınımızda çalışmak üzere, tercihen Başiskele Yuvacık ve yakın çevresinde ikamet eden. *HAMURKAR, *TECRÜBELİ FIRIN ŞOFÖ...

ŞOFÖR ARANIYOR

Firmamıza tıbbi atık toplama taşıma görevinde çalışacak ŞOFÖR alımı yapılacaktır. SRC 4 veya 5 belgesi tercih sebebidir. Tel: 325 65 65

TECRÜBELİ ŞOFÖR ARANIYOR

Başiskele' de İnşaat malzemeleri satan firmamıza, damper kasa arac kullanımında TECRÜBELİ ŞOFÖR aramaktayız. TEL: 0534 041 41 41