Baro başkan adayı Torun: 'Gücümüzü ve cesaretimizi bağımsız olmaktan alıyoruz'

Farklı fikirlerin baro yönetiminde temsilini sağlamak için 10 kişilik yönetim kuruluna sadece 6 isim önereceklerini vurgulayan Kocaeli Barosu Başkan Adayı Av. Aysun Torun, “Biz gücümüzü ve cesaretimizi bağımsız oluşumuzdan alıyoruz. Meslektaşlarımızın sorunlarını çözmek için aday olduk” dedi.

Süriye Çatak Tek
Süriye Çatak Tek Tüm Haberleri
Baro başkan adayı Torun: 'Gücümüzü ve cesaretimizi bağımsız olmaktan alıyoruz'
Baro başkan adayı Torun: 'Gücümüzü ve cesaretimizi bağımsız olmaktan alıyoruz'
+1
Haber albümü için resme tıklayın

GAZETEMİZİ ZİYARET ETTİ

Kocaeli Barosu’nun cumartesi ve pazar günü yapılacak olan genel kurulunda başkanlığa aday olan Avukat Aysun Torun ve yönetim kurulu listesinde yer alan isimler gazetemizi ziyaret etti. Baro yönetimine neden aday olduklarını, projelerini anlatan Torun, demokratik yöntemlerle yönetilen ve bir sistemi olan kurumsal bir baro için aday olduklarını belirtti. Çok sesli bir baro için aynı zamanda yönetim adayları sayısını 6’da tutuklarını söyleyen Torun, bağımsız adayların yönetime girmesi için böyle bir hamle yaptıklarını kaydetti.

ÇOK HAREKETLİ OLACAK

Baro Başkanlığına aday olan Aysun Torun’un yönetiminde Gebze’den Ozan Çataltepe, Gölcük’ten Merih Müge Kuran Duvarcı, Kübra Çelik, İlknur Kahraman, Hüseyin Olcay ve Onursal Çubuklu yer alıyor. Seçim sürecinde ayağı kırılmasına rağmen çalışmalara ara vermeyen Torun, Kocaeli Ticaret Odasında yapılacak olan genel kurulun yönetime çok fazla aday olması nedeniyle çok hareketli olacağını belirtti.

Baro başkan adayı Torun: 'Gücümüzü ve cesaretimizi bağımsız olmaktan alıyoruz'

ZİYARET: Baro Başkan adayı Aysun torun, gazetemizin Genel yayın Yönetmeni Adem Turgut ve Yazı İşleri Müdürü Cemalettin Öztürk’ü ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi verdi.

FARKLI FİKİRLER YÖNETİME GİRMELİ

Yönetim listesini oluştururken ilçe dengelerine dahi dikkat ettiğini söyleyen Torun, “Bizim listemizde Gölcük ve Gebze’den isimler var. Biz yönetim listemizi 6 kişide tuttuk. Normalde 1 başkan ve 10 yönetim kurulu adayı olması gerekiyor. Biz 4 arkadaşımızın başka listelerden gelmesinin önünü açmayı amaçladık. Bu nedenle 6 yönetim kurulu adayı ile seçime giriyoruz. Çok sesli bir baro ve farklı düşüncelerin yönetim kurulunda fikirlerini söylemesi gerektiğine inanıyoruz.

ÇARŞAF LİSTEDEN YANAYIZ

Biz baronun seçimlerinin demokratik yöntemlerle yapılması için tüm bağımsız adaylar ve listelerle ortak toplantı yaptık. Baro Genel Sekreterinin öncülüğünde yapılan toplantıda bizim ekip, Öteki Avukatlar ve bağımsız adaylar çarşaf liste ile seçimi girilmesini istedik. Ancak Mehmet Gül’ün ekibi blok liste ile girmekte ısrar etti. Böyle olunca bir karar çıkmadı. Çarşaf liste demokratik bir yöntemdir ve bağımsız adayların seçmen tarafından görülmesini sağlar. Ancak bunu kabul etmemek ve blok listede ısrar etmek antidemokratiktir. Biz bu tartışmayı genel kurula taşımak istemedik ama ortaya çıkan tabloda bu kararı genel kurula taşıyacağız.

ŞEFFAF YÖNETİM OLACAĞIZ

Biz gücümüzü ve cesaretimizi bağımsız oluşumuzdan alıyoruz. Hiçbir siyasi partinin ya da grubun desteği ile ortaya çıkmadık. Yargı ile ilgili sorunları tartışmak, kurumlarla bağımızı güçlendirmek, meslektaşlarımızın sorunlarını çözmek için aday olduk. Baromuzun şu anda kentteki kurumlarla bağı yok. biz bu bağları güçlendirmek ve bir sistem kurmak için adayız. Baro kişiye göre yönetilen değil bir sistemle yönetilen bir yer olmalı. Şeffaf, doğru ilişkiler kuran, mesleğin ve meslektaşın sorunlarını bilen, işi kolaylaştıran bir yönetim olacağız.

Baro başkan adayı Torun: 'Gücümüzü ve cesaretimizi bağımsız olmaktan alıyoruz'

AYSUN TORUN: Kocaeli Barosu’nun 15-16 Ekim tarihlerinde yapılacak genel kurulunda başkan adayı olan Aysun Torun, baroya bir sistem kurmak ve demokratik bir yönetim için aday olduklarını söyledi.

DEMOKRASİYİ YAŞATIYORUZ

Biz kral çıplak diyen grubuz. Biz yola çıktığımız günden bu yana demokratik yöntemlere katkı veriyor ve seçim sürecinin tamamının demokratik yöntemlerle olmasına dikkat ediyoruz. Demokratik yöntem ve söylemler avukatlar için çok önemli. Biz bunlara dikkat ediyoruz. Mevcut yönetim demokratik bir alan oluşturmuyor. Biz bunu listemizde dahi göstermek, başka fikirlerin yönetime girmesi için listemizi 6 kişi ile sınırlı tuttuk.

SİYASET BU ALANDAN KESİNLİKLE ÇEKİLMELİ

Biz baronun siyasetle anılmasını doğru bulmuyoruz. Bu konuda avukatların da bizimle hem fikir olduğunu biliyoruz. Siyasetin bu alandan çekilmesini istiyoruz. Elbette hepimizin ayrı ayrı siyasi görüşleri vardır. Ancak biz siyasetten bağımsız olarak meslek örgütümüzün yönetilmesinden yanayız. Seçimi kazanmak için her şey mubahtır diyen anlayıştan uzak duruyoruz.

BU DÜZENİ ORTADAN KALDIRACAĞIZ

Biz baro yönetimine aday olurken mevcut oligarşik yapıyı ortadan kaldırmak, Eren Apartmanı yapılanmasını ortadan kaldırmak istiyoruz. Artık baro yöneticilerinin mental yorgunluğu var. Biz onları dinlendirmek istiyoruz. Baro seçimlerinde adaylar 2,5 ay önce propaganda yapmaya başlar. Ancak mevcut yönetimin içinde çıkan adaylar 4,5 ay önce adaylıklarını açıkladı. Daha seçimin başında haksız rekabet eden kişiler, avukatların en büyük sıkıntısı olan haksız rekabet karışışında nasıl mücadele edecek” dedi.

 

Baro başkan adayı Torun: 'Gücümüzü ve cesaretimizi bağımsız olmaktan alıyoruz'

EKİP: Aysun Torun, ekibinde yer alan Kübra Çelik, İlknur Kahraman, Hüseyin Olcay ve Onursal Çubuklu ile birlikte gazetemizi ziyaret ederek çalışmalarını ve projelerini anlattılar.

AYSUN TORUN VE EKİBİNİN PROJELERİ

Adliyelerde zaman israfına son verilecek

1. Duruşmaların ve keşiflerin planlanan saatte yapılması, duruşma ve keşiflere geç başlanmasına neden olan keyfi uygulamalara son verilmesi sağlanacak.

2. Duruşma saatlerinin meslektaşlarımızın işlerinin aksamasına mahal verilmeksizin belirlenmesi için idari tedbirlerin alınması yönünde gerekli girişimlerde bulunulacak.

3. Meslektaşlarımızın adliyelerde bulunduğu esnada e-duruşma uygulamasından yararlanabilecekleri fiziki şartlar sağlanacak.

4. İcra dairelerinde yapılan işlemlerde meslektaşlarımızın zaman kaybına neden olan keyfi uygulamaların sonlandırılması için gerekli girişimlerde bulunulacak ve düzenli olarak meslektaşlarımızın talepleri ve şikayetleri alınacak.

Adliyeler arası ulaşım imkanları arttırılacak

1. İlçe adliyeleri arasında servis seferleri ve İstanbul/Sakarya yönlerine servis seferleri uygulaması sıklaştırılacak.

2. Duruşmaların yoğun olduğu salı ve perşembe günlerinde adliyeler arası ulaşımın diğer günlere göre daha yoğun ve ücretsiz olan servis araçlarıyla yapılması sağlanacak.

3. Bölünmüş adliyeler ve ilçe adliyeler çevrelerinde; elektrikli mobil araç firmalarıyla protokoller yapılacak.

Avukatların ekonomik sorunlarına iyileştirmeler

1. Baro haksız rekabetin önlenmesi, avukatlık meslek kurallarına riayet edilmesi için denetleyici ve yönlendirici olarak aktif ve etkili çalışmaları hayata geçirecek.

2. Arzuhalciler/Dilekçeciler, hasar danışmanlık şirketleri, çağrı merkezlerinin faaliyetlerinin durdurulması için gerekli girişimlerde bulunulacak.

3. Vatandaşların hukuki işlemlerinin avukat yardımıyla yapmaları için farkındalık oluşturacak kamuoyu bilgilendirmeleri Baro tarafından takip edilecektir.

4. Genç meslektaşlarımızın ADLİ YARDIM ve CMK kapsamında icra ettikleri işlerini yürütürken karşı karşıya kaldıkları sorunların çözümü, CMK ücretlerinin avukatlık asgari ücret tarifesine göre belirlenmesi, CMK ücretlerinin ödenmesinde karşı karşıya kalınan hizmet bedeli tahsil edilmeden vergi tahakkuku uygulamalarıyla etkin mücadele sürdürülecektir. KDV/Stopaj sorununa, angarya yasağına aykırı uygulamalara ve ücret eşitsizliğine son verilecektir.

5. Kooperatif ve Anonim Şirketler’in sözleşmeli avukat bulundurma zorunluluğunun yanı sıra diğer sermaye şirketlerinin de sözleşmeli avukat bulundurma zorunluluğu getirilmesi konusunda gerekli girişimlerde bulunulacaktır.

6. Banka ve Finans Kuruluşlarıyla anlaşmalar yapılarak meslektaşlarımız için avantajlı provizyon vs. gibi banka ürün ve hizmetlerinden yararlanmaları sağlanacaktır.

7. Kocaeli Barosu bünyesinde sosyal yardımlaşma, emeklilik ve yatırım fonu oluşturulacaktır.

Sosyal ve kültürel ihtiyaç projeleri

1. Her ilçede avukatların hafta içi ve hafta sonu yararlanabilecekleri sosyal tesis ve baro hizmet binaları yapılarak hizmete sunulacak.

2. Meslektaşlarımızın ve ailelerinin faydalanabilmeleri için özel okul, kreş ve bakımevleriyle anlaşmalar yapılacak.

Fiziki şartlar iyileştirilecek

1. Yeni adliye hizmet binalarının en kısa sürede inşa edilerek meslektaşlarımızın hizmetine sunulması için girişimlerde bulunulacak.

2. Tüm ilçe adliyelerinde meslektaşlarımızın kullanımında olan baro odalarında fiziki ve teknik imkanların iyileştirmeler yapılacak.

3. Adliye otoparklarından avukatların ücretsiz yararlanmaları sağlanacaktır.

4. Adliyelerde meslektaşlarımızın e-duruşmalara katılabileceği fiziki imkanlar sağlanacak.

5. Adliyelerde arabuluculuk görüşmelerinin yapılabileceği fiziki şartlar sağlanacak ve iyileştirilecek.

Baronun kurumsal kimliği ve iletişim

1. Kocaeli Barosu yönetici ve yönlendirici bir kurumsal kimliğe kavuşturulacaktır. Kocaeli Barosu’nun kurumsal idari yapısı kalite yönetim sistemi ve sertifikasyon alınarak revize edilecek.

2. Kocaeli Barosu’nun meslektaşlarımızla iletişim halinde ve meslektaşlarına dokunan hizmet anlayışıyla faaliyet göstermesi sağlanacaktır. Yargı ile ilintili tüm kişi, kurum ve kuruluşlarla fikir ve öneriler geliştirerek, mutabakat ve uzlaşma sağlanarak mesleki sorunlara çözüm üretilecek.

3. Kocaeli Barosu ihtiyaç ve sorunlara yanıt verebilen, şeffaf bir kurumsal kimliğe kavuşturulacaktır. Yönetim Kurulu gündemi ve toplantılarda alınan kararlar meslektaşlarımıza gecikmeksizin duyurulacaktır.

4. Meslektaşlarımıza yapılan saldırılara karşı Avukat Hakları Merkezi’nin etkin ve faal olarak yürütülmesi sağlanacaktır.

Eğitim ve komisyon faaliyetleri projeleri

1. Genç meslektaşların mesleki gelişimiyle kariyer planlamasına, mesleki seviyesinin yükselmesine katkı sağlayan, teşvik eden, eğiten ve öğreten bir kurumsal yapı oluşturulacak.

2. Mesleki eğitim programlarının ilçelerimizde faaliyet gösteren meslektaşlarımızın katılımını kolaylaştırmak ve bütünleşmek için ilçelerde daha fazla yapılmasını sağlanacak.

3. Staj eğitimlerinde ve meslek içi eğitimlerde, avukatlık bilgi ve becerileri ile avukatlık pratiğine ağırlık veren eğitim programları arttırılacak.

Beklentilere yönelik projeler

1. Kocaeli Barosu yönetim kurulu üyeleri ilçeler görev yapan ilçe temsilcileri ile koordineli bir biçimde günlük ve haftalık nöbet sistemi programı dahilinde 7/24 ulaşılabilir olarak meslektaşların sorun ve ihtiyaçlarına cevap verecek.

2. İlçelere haftalık olarak ziyaretlerde bulunularak sorun ve ihtiyaçların yerinde gözlemlenerek çözümü sağlanacak.

Genç avukatlara yönelik projeler

1. Mesleğe yeni başlayan meslektaşlarımızın ilk iki yıl boyunca baro keseneği yükümlüğünden muafiyet ya da tenkisatlı ödeme yapılabilecek şekilde düzenlemeler hayata geçirilecek.

2. CMK ve adli yardım hizmetlerinde görev alacak avukatların, meslekte ilk 5 yıl içerisinde olanlardan belirlenmesi için pozitif ayrımcılık uygulaması hayata geçirilecek.

3. Kocaeli Barosu Genç Avukatlar Meclisinin idari ve yönetsel yapısı yeniden belirlenerek işlevselliği arttırılacak.

4. Avukatlık stajına başvuran meslektaşlarımızın staj yapacakları büroların belirlenmesi ve yerleştirilmesi Baro tarafından yapılacak ve yanında staj yapılan avukatın puanlaması sistemi hayata geçirilecek.

5. Baro, avukat yanında çalışan meslektaşlarımızın Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinin altında çalıştırılmasını önleyici tedbirleri alacak.

12 Eki 2022 - 20:04 - Gündem --- Okunma

Mahreç  Süriye Çatak Tek

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 8.886.387 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

06

Caner - İzmitli rumuzlu yorumcuya soruyorum hukikçumusun yani avikatmısın degilsen seni alakadar etmeyen bir meslek kurumunun işine karışma o kuru mun üyeleri kendileri kararverir bir meslek odası diger imeslek odasının kendi iç işine müdehale edemez bilgin olsun

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Ekim 11:53
04

Gebzee - Yenilik yapmaya ve çözüm üretmeye inanmış bir ekip izlenimi yarattı bizde

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 13 Ekim 11:44
03

İzmitlii - Bu arkadaşlar hangi sorunda baronun ve avukatların yanında olmuşlar? Sırf reklam için aday oldukları ve proje üretemedikleri çok belli

Yanıtla . 1Beğen . 3Beğenme 13 Ekim 10:30
02

Başarılar - olması gereken ekip bence proje var vizyon var çözüm var

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 13 Ekim 10:13
01

İzmt - En etkin grup , hergün proje ve etkinlik paylaşıyorlar

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 12 Ekim 21:34

PERSONEL ARANIYOR

3 KUTU Dilovası’nda bulunan Demir Çelik fabrikasında taşeron firmada HURDA AYIKLAMA FİRMASINDA çalışmak üzere, *Okuma Yazma bilen *50 yaş Altı *Ü...

ÖN MUHASEBE ELEMANI ARANIYOR

4 S Bakım onarım servisine, ÖN MUHASEBE PERSONELİ alınacaktır. Adres: Fenni muayene istasyonu yanı Kartepe / Kocaeli. Tel: 0532 683 80 56

BAY BAYAN ELEMAN ARANIYOR

TEMİZLİK GÖREVLİSİ ALINACAKTIR. Bağçeşmedeki Sitemizde temizlik  işlerinde çalıştırılmak üzere, BAY-BAYAN PERSONEL alınacaktır. Tel: 0541 185 41 66

KAMYON VE TIR ŞOFÖRLERİ ARANIYOR

SAYLOG LOJİSTİK bünyesinde değerlendirilmek üzere, İzmit/Kocaeli/Kartepe/Gebze bölgesi oturumlu, deneyimli ve yetiştirilmek üzere KAMYON VE TIR ŞOF...

HAYMET MAKİNA PERSONEL ARIYOR

HAYMET MAKİNE bünyesinde çalıştırılmak üzere, PLAZMA-LAZER-KESİM BÜKÜM OPERATÖRÜ, römork imalatında çalışacak İMALAT USTALARI alınacaktır. Cumarte...

ÇAYCI, BULAŞIKÇI, IZGARACI ARANIYOR

Steak House restaurantımızda çalıştırılmak üzere, ÇAYCI, BULAŞIKÇI, IZGARACI alınacaktır. BAŞOL ET GIDA ÜRÜN.SAN.ve TİC.LTD.ŞTİ Tel: 0533 348 88 71

EVDEN EVE ASANSÖRLÜ NAKLİYAT

Şehir içi ve şehirler arası Derince merkez EMİRHAN NAKLİYAT Tel: 0532 552 94 77 0533 261 45 90

MENEMENCİ ALAATTİN'E PERSONEL ARANIYOR

Kuzey Marmara Otoyolu Sevindikli Otoyol Hizmet Tesisi’nde bulunan MENEMENCİ ALAATTİN’de görevlendirilmek üzere *BAY-BAYAN GARSON, *KASİYER, *KOMİ, *...

YETİŞTİRİLMEK ÜZERE BAY PERSONEL ARANIYOR

LUCEA AYDINLATMA Mağazamızda YETİŞTİRİLMEK ÜZERE BAY PERSONEL alınacaktır. *Köseköy, Uzunçiftlik,(Kartepe) ve civarında ikamet eden *Esnek çalışma s...

BEDEN İŞÇİSİ ARANIYOR

Kocaeli / Kartepe şubemizde çalıştırılmak üzere, YÜKLEME ve BOŞALTMA YAPABİLECEK, BEDEN İŞÇİSİ personel alınacaktır. Tel: 0534 274 06 48