Baro'da 2 başkan, 26 yönetim kurulu adayı yarışacak

Başkan Bahar Gültekin Candemir’in yeniden aday olmadığı Baro Genel Kurulu'nda başkanlık için Mehmet Gül ve Aysun Torun, yönetim kurulu için ise 26 aday çıktı. Çok fazla aday olmasına rağmen sakin geçen genel kurulun ardından seçimler yarın Kocaeli Adliyesi'nde yapılacak.

Süriye Çatak Tek
Süriye Çatak Tek Tüm Haberleri
Baro'da 2 başkan, 26 yönetim kurulu adayı yarışacak
Baro'da 2 başkan, 26 yönetim kurulu adayı yarışacak
+7
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Barosu genel kurulu Kocaeli Ticaret Odası'nda gerçekleştirildi. Mevcut başkan Bahar Gültekin Candemir’in aday olmadığı seçimlerde yönetimde yer alan Mehmet Gül ile  Aysun Torun başkanlık için yarışacak. Yönetim kuruluna ise Torun ve Gül’ün listeleri dışında Öteki Avukatlar ve bağımsız adaylar aday oldu. Yarın Adliye’de yapılacak olan seçimlerde 2 bin 706 avukat yeni yönetim için sandık başına gidecek. Seçimlerde başkanlığa 2, yönetim kuruluna 26, Barolar Birliği delegeliğine 5, denetim kuruluna 3, disiplin kuruluna ise 8 kişi aday oldu. Seçimlerde 1 başkan, 10 yönetim kurulu, 5 disiplin, 3 denetim ve 3 Barolar Birliği delegesi seçilecek.

Baro'da 2 başkan, 26 yönetim kurulu adayı yarışacak

YAPILAN ÇALIŞANLARI ANLATTI

Genel kurulda konuşan Baro Başkanı Bahar Gültekin Candemir, Kocaeli Barosu'nun seçimlerde yaşattığı demokrasi ile Türkiye’ye örnek olduğunu belirtti.  Genel kurul, divan başkanlığına eski başkan Sertif Gökçe’nin seçilmesinin ardından başladı. Baro başkanlığına aday olmayan Baro Başkanı Bahar Gültekin Candemir, son kez baro başkanı olarak meslektaşlarına seslendi. Başkanlık süresince yaptıkları çalışmaları tek tek anlatan Gültekin, “Bizlere tebliğ ettiğiniz çalışmaları sizlere yakışacak şekilde yapmaya çalıştık.

GÜÇLÜ BARO

Ortada bir başarı varsa bu yönetim kurulu üyeleri ve baronun emekçilerinindir. Çalışma arkadaşlarım olan Baro emekçilerimiz siz olmasaydınız olmazdı. Sizlere yürekten teşekkür ederim. Kocaeli Barosu çok köklü ve güçlü bir barodur. Kuşkusuz Kocaeli Barosu Başkanlığı çok onurlu ve kişileri yücelten bir makamdır. Ancak Baro Başkanlığına bir kez daha aday olmayacağımı açıkladığımda da ifade ettiğim üzere bu makam kişiye ya da kişilere hasredilmiş değil, zamanı geldiğinde bir başka meslektaşınıza devretmeniz gereken bir hizmet makamıdır.

Baro'da 2 başkan, 26 yönetim kurulu adayı yarışacak

KATKI SUNMAYA HAZIRIM

Dolayısıyla aday olmama yönündeki iradem bir veda olmayıp, hiçbir makama bağlı olmayan ve makamdan güç almayan sadece avukat olmanın onuruyla ve bir avukat olarak aynı kararlıkla hukukun üstünlüğü, demokrasi ve insan hakları mücadelesine devam edeceğimin ifadesidir. Mensubu olmaktan büyük bir onur ve mutluluk duyduğum Kocaeli Barosu ailesinin bir ferdi olarak her zaman ve her şartta Baromuz, mesleğimiz için her türlü katkıyı sunmaya hazır olacağım” dedi.

KÖŞKÜ KİRALAMAK ZORUNDAYDIK

Meslekte 30 ve 20 yılını dolduran avukatlara plaket verilmesinin ardından Baro yönetiminde yer alan Emrah Toker, yeni baro binasının kiralanması ile ilgili süreci anlattı. Baronun mevcut binasının hasarlı olduğunun raporlandığını belirten Toker, “Bu rapor ile Barolar Birliğine başvurduk ancak başvurumuz kabul edilmedi. Yeni Birlik yönetiminde gittiğimizde ise bize yeni bina yapma noktasında hazır olmadıklarını ancak yeni bina kiralayabileceklerini söyledi. Atatürk Heykelinin olduğu bölgede bulunan köşk ve arkasındaki 4 katlı bina bizim adımıza birlik tarafından kiralandı. Bedelsiz olarak bize tahsis edildi. Depremin ne zaman geleceğini bilmediğimiz için bir an önce kiralama yapıldı” dedi.

Baro'da 2 başkan, 26 yönetim kurulu adayı yarışacak

OLUMSUZLUKLARDAN PAYIMIZI ALIYORUZ

Aday başvurularının alınmasının ardından başkan adayları sırayla konuşmaya başladı. İlk konuşmayı Mehmet Gül yaptı. Temel hedeflerinin yargı bağımsızlığının sağlanarak hukukun üstünlüğünü sağlanması olduğunu belirten Gül, “Güçlü bir savunma makamı olmadan gerçek bir hukuk devletinin oluşması mümkün değildir. Adil yargılanma için tutum sergilemeliyiz ve hukuktan yana taraf olmalıyız. Ülkemizin şu anda içinde bulunduğu olumsuz durumdan bizler de payımızı alıyoruz.

BASKICI BİR YÖNETİM OLUŞTU

2012 reformundan sonra ülkenin yargısı bir terör örgütüne teslim edildi. 2016 yılında bu terör örgütü yönetimi zorla ele geçirmek için darbe teşebbüsünde bulundu. Bu terör örgütü ile mücadelede iktidar baskıcı bir yöntemle ülkeyi yönetmeye başladı. Vatandaşların ifade özgürlükleri sınırlandırıldı. Yargı eliyle insanlar sindirildi. Çocuklar istismar eden tarikat liderleri korumak için savcılar değiştirilmekten çekinilmedi.

SALDIRILARA KARŞI DURMALIYIZ

Avukatları kuruyacak tek yer barolardır. Görevine yerine getirmek isteyen meslektaşlarımız Türkiye’nin dört bir yanında saldırıya uğruyor ve hatta öldürülüyor. Hedefimiz mesleki güvenceyi artırmaktır. Barolar hukuka ve özgürlüklere yapılan tüm saldırılara karşı durmayı ilke edinmiş kurumlardır. Her tür şiddet olaylarına karşı faillerin cinsiyeti, cinsel yönelimi, dini, ırkı ne olursa olsun barolar tek yürek karşılık vermeli. Ülkemizde artık kanıksanmış bir hukuksuzluk var” dedi.

Baro'da 2 başkan, 26 yönetim kurulu adayı yarışacak

VESAYET VAR

Baro başkan adayı olan Aysun Torun ise neden aday olduklarını açıkladı. Baroların siyasi grupların ve partilerin müdahale ettiği alanlar olduğunu ve buna karşı çıktıkları için aday olduklarını belirten Torun, “Vesayeti gelenek haline getiren anlayışın vücut bulmaması için, gençler için aday olduk. Baroların ve Kocaeli Barosu'nun siyasetten ayrı bir şekilde yönetilmesi için aday olduk. Değişimin olması için buradayız. Vesayetin gelenek haline getirilmesi zihniyetinin artık baroda yerleşmeye başladığını düşünüyoruz.

SIRA BİZE GELDİ

İrade yorgunluğunun değişmesi için aday oldum. Elimizi taşın altına koyarak baro yönetiminde arkadaşların bir süre dinlenmesi için aday olduk. Hiçbir siyasi irade ve sosyal grubun katılımı ve desteği olmadan yola çıktık. Tek başkan adayının baromuza yakışmadığını düşündüğüm için, artık sıranın bize geldiğini gördüğümüz için aday oldum. Asıl sorulması gereken siz neden çıktınız değil neden başkaları da çıkamıyor sorusu olmalı. Yolun başında ne söylediysek şu anda da onu söylüyoruz.

Baro'da 2 başkan, 26 yönetim kurulu adayı yarışacak

GELECEK KAYGISI VAR

Adalet sisteminin yok edilmeye çalışıldığı günümüzde elbette sesimizi çıkarmalıyız. Türk yargı sistemi tarafsız bir yargı sistemi olmaktan uzaklaştırılıyor. Avukatsız bir yargı sisteminin oluşturulmaya çalışıldığını görüyoruz. Bunu değiştirmenin bir baro yönetimi ile olmayacağını görüyoruz. Biz avukatlar ve barolar yasal düzenlemelere dışarıdan müdahale eden tek kurum ve kişileriz. Avukatlar ciddi gelecek kaygısı yaşıyor. Önce kendi önümüzü süpürelim sözünü eyleme dönüştürmeliyiz” dedi.

BARO ADAYLARI

Baro'da 2 başkan, 26 yönetim kurulu adayı yarışacak

MEHMET GÜL’ÜN LİSTESİ

Çiğdem Koç, Fırat Kırımcı, Nuriye Yılmaz, Emir Karakol, Erhan Türkan, Tamer Ejderoğlu, Nuri Tan, Kadir Caner Karakadılar, Dilek İlhan Dalkıran.

Baro'da 2 başkan, 26 yönetim kurulu adayı yarışacak

AYSUN TORUN’UN LİSTESİ

Ozan Çataltepe, Merih Müge Kuran Duvarcı, Kübra Çelik, İlknur Kahraman, Hüseyin Olcay, Onursal Çubuklu.

Baro'da 2 başkan, 26 yönetim kurulu adayı yarışacak

ÖTEKİ AVUKATLAR

Cansu İsbir, Banu Sözal, Duygu Tekdemir Andık, Selda İlgöz, Talip Kavak, Hüseyin Akbaş.

BAĞIMSIZ ADAYLAR: Abdullah Serdar, Ümit Kaya, Neslihan Hilal Cantimur Kara, Mehmet Çakır.

TBB DELEGELERİ

Nalan Örengül, Gültekin Candemir, Gülhanım Kara, Erhan Gezer, Semih Türeyen.

DİSİPLİN KURULU ADAYLARI

Önder Meydan, Fedai Okumuş, Necla Acar, Hakan Çelikeser, Sedat Çorum, Hüseyin Toksüz, Ümit Yılmaz, Eftal Kara.

DENETİM KURULU

Hilal Demiral, Hürrem Güner, Yavuz Cantimur.

15 Eki 2022 - 14:54 - Gündem --- Okunma

Mahreç  Süriye Çatak Tek

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 8.886.387 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


PERSONEL ARANIYOR

3 KUTU Dilovası’nda bulunan Demir Çelik fabrikasında taşeron firmada HURDA AYIKLAMA FİRMASINDA çalışmak üzere, *Okuma Yazma bilen *50 yaş Altı *Ü...

ÖN MUHASEBE ELEMANI ARANIYOR

4 S Bakım onarım servisine, ÖN MUHASEBE PERSONELİ alınacaktır. Adres: Fenni muayene istasyonu yanı Kartepe / Kocaeli. Tel: 0532 683 80 56

BAY BAYAN ELEMAN ARANIYOR

TEMİZLİK GÖREVLİSİ ALINACAKTIR. Bağçeşmedeki Sitemizde temizlik  işlerinde çalıştırılmak üzere, BAY-BAYAN PERSONEL alınacaktır. Tel: 0541 185 41 66

KAMYON VE TIR ŞOFÖRLERİ ARANIYOR

SAYLOG LOJİSTİK bünyesinde değerlendirilmek üzere, İzmit/Kocaeli/Kartepe/Gebze bölgesi oturumlu, deneyimli ve yetiştirilmek üzere KAMYON VE TIR ŞOF...

HAYMET MAKİNA PERSONEL ARIYOR

HAYMET MAKİNE bünyesinde çalıştırılmak üzere, PLAZMA-LAZER-KESİM BÜKÜM OPERATÖRÜ, römork imalatında çalışacak İMALAT USTALARI alınacaktır. Cumarte...

ÇAYCI, BULAŞIKÇI, IZGARACI ARANIYOR

Steak House restaurantımızda çalıştırılmak üzere, ÇAYCI, BULAŞIKÇI, IZGARACI alınacaktır. BAŞOL ET GIDA ÜRÜN.SAN.ve TİC.LTD.ŞTİ Tel: 0533 348 88 71

EVDEN EVE ASANSÖRLÜ NAKLİYAT

Şehir içi ve şehirler arası Derince merkez EMİRHAN NAKLİYAT Tel: 0532 552 94 77 0533 261 45 90

MENEMENCİ ALAATTİN'E PERSONEL ARANIYOR

Kuzey Marmara Otoyolu Sevindikli Otoyol Hizmet Tesisi’nde bulunan MENEMENCİ ALAATTİN’de görevlendirilmek üzere *BAY-BAYAN GARSON, *KASİYER, *KOMİ, *...

YETİŞTİRİLMEK ÜZERE BAY PERSONEL ARANIYOR

LUCEA AYDINLATMA Mağazamızda YETİŞTİRİLMEK ÜZERE BAY PERSONEL alınacaktır. *Köseköy, Uzunçiftlik,(Kartepe) ve civarında ikamet eden *Esnek çalışma s...

BEDEN İŞÇİSİ ARANIYOR

Kocaeli / Kartepe şubemizde çalıştırılmak üzere, YÜKLEME ve BOŞALTMA YAPABİLECEK, BEDEN İŞÇİSİ personel alınacaktır. Tel: 0534 274 06 48