“Çocuklar kitap okuyarak kişiliğini geliştirir”

13. Kocaeli Kitap Fuarı’nda okurlarıyla buluşan yazarlar, çeşitli konular üzerine yaptıkları söyleşilerde önemli tespitlerde bulunuyor.

“Çocuklar kitap okuyarak kişiliğini geliştirir”
“Çocuklar kitap okuyarak kişiliğini geliştirir”
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 13. Kitap Fuarı’na katılan yazarlar Elif Çiftçi Yılmaz ve İlkay Noylan, “Çocuğun Kişilik Gelişiminde Edebiyatın Önemi” konulu söyleşinde önemli açıklamalarda bulundu. Noylan, kitap okumak çocuğun kişiliğini geliştirir” dedi. İnsanlarda mizaç ve karakterin kişiliğini belirlemede önemli bir yere sahip olduğunu anlatan Noylan, “Mizaç, doğuştan getirilen bir özelliktir. O değişmez. Karakter kişiliği ise çevreden, yaşayarak, aile, toplum, kültür gibi etkileşimler sonucunda oluşur. Çocuklar kitap okuyarak insanları tanır. Yanlışı, doğruyu, güzeli, estetiği öğrenir. Olumlu şeyleri hayatında uygular. Kitap okumak çocuğun kişiliğini geliştirir. Edebi eser okumak, duygularımızı geliştirir, hayal gücünü artırır. Bilinç düzeyi gelişir. İnsanı ve diğer canlıları sevmeyi acımayı öğretir” diye konuştu.

“EMPATİ YAPMALIYIZ”

Yazar Elif Çiftçi Yılmaz ise çocuk kitapları yazmayı tercih etmesinin en önemli etkenlerden birinin, çocukların küçük hayalleri ve dünyalarının olmasının hoşuna gitmesi olduğunu belirtti. Kitap okudukça insanın empati kurarak kendisini keşfettiğini ifade eden Yılmaz, “İnsanlar empati yapmadığı için istediği mesleği, işi yapamıyor ve umutsuz oluyor. Aileler çocuklarını kendisini keşfetmeye yönlendirmelidir. Bu da kitap okuyarak olur” dedi.

“Çocuklar kitap okuyarak kişiliğini geliştirir”

AYVAZOĞLU, TURGUT CANSEVER’İ ANLATTI

Karamürsel Alp Salonu’nda okurlarıyla buluşan diğer bir yazar Beşir Ayvazoğlu oldu. “Turgut Cansever-Dünyayı Güzelleştirmek” başlıklı söyleşide okurlarıyla bir araya gelen Ayvazoğlu, kendi gözünden Turgut Cansever’i anlattı. Ayvazoğlu söyleşisinde, Cansever’in sadece bir mimar ve şehirci değil, doğru bildiği yolda yürüyen, cesur bir düşünce adamı olduğunu söyledi.

“BAŞARILI BİR MİMAR VE FİKİR ADAMIYDI”

Turgut Cansever’in mimari başta olmak üzere bütün sanatların asli görevinin “Dünyayı Güzelleştirmek” olduğuna inanan bir kişilik olduğunu belirten Ayvazoğlu, “Herhangi bir mimar değildi. Kendisine has görüşleri olan, mimari ile ilgili meseleleri Türk İslam kültürü çerçevesinde temellendiren görüşlere sahip. Başarılı bir mimar ve fikir adamıydı” diye konuştu. Gazetecilik yaptığı yıllarda kendisiyle beş röportaj gerçekleştirdiğini ve görüşlerini bir kitapta topladığını aktaran Ayvazoğlu, “Önceleri hocayı muhafazakâr çevrelerde pek tanınmazdı. Yaptığım röportajlardan sonra tanınmaya başlandı. Kendisi tasavvufa ilgiliydi. Cansever Hoca, insan hayatını çevreleyen ve dünyayı güzelleştiren sanat olarak mimariyi, İslami kültür ortamının niteliğini belirleyen sanat olarak görürdü” ifadelerini kullandı.

“Çocuklar kitap okuyarak kişiliğini geliştirir”

“EV SADECE DÖRT DUVAR ARASI BİR MEKÂN DEĞİL”

Turgut Cansever’in barınma ihtiyacının sadece etrafı dört duvarla çevrili bir evden ibaret olmadığına, bir yaşam tarzı ve kültür olduğuna inandığını vurgulayan Ayvazoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Şehrin oluşumuna, halkın talepleri ve görüşlerinin de etkili olmasını isterdi. Evler yapımı, mimara veya inşaat ustasının inisiyatifine bırakılmazdı. Evlerin rengi, mimarisi, yakında oturan insanların mahremiyeti, güneşinin kapatılmamasını savunurdu. Bir şehir inşa edilirken, komşuluk ve kul hakkını ihlal edilmemiş olması gerekir. Sanatın ve sanatkarın görevi dünyaya güzelleştirmektir. Hoca bu anlayışı benimsemişti.”

“ŞEHİR KÜLTÜRÜ VE ESTESİK MİMARİ GELENEĞİ YOK ARTIK”

Eski evlerin dünyayı güzelleştirmek için yapıldığını, mütevaziliği ve faniliği ifade ettiğini anlatan Ayvazoğlu, “Şimdi o geleneği kaybettik. Şehir kültürü, mimari estetik yok artık. 19 yüzyılda savaşlar, göçler yangınlar, depremlerden harabeye dönmüş evlerin yerine, düzensiz ve salaş yerler yapıldı. İnsana tahakküm eden değil, hizmet eden, mutlu eden mimari şehirler yapılmalı” dedi.

“Çocuklar kitap okuyarak kişiliğini geliştirir”

“TURGUT CANSEVER ROL MODEL BİR ŞAHSİYETTİ”

Turgut Cansever’in zor bir mimar olduğunu ifade eden Ayvazoğlu, şunları kaydetti; “Bayezid meydanı projesini hoca düzenledi ama hepsi hayata geçemedi. Engel olmuşlar. Projenin üçte birini uygulanabilmiş. Kendisi, yanlış uygulama olduğunda yıktırıp, yeniden yapan farklı bir mimardı. Para kazanmayı amaçlamadı. Son günlerinde, olası İstanbul depremiyle ilgili çalışmalar yapıyordu. Mimarlardan, mühendis ve sosyologlardan bir grup kurdu. Uzun çalışmalar sonucunda bir rapor hazırladı. Ama kimse dikkate almadı. Son anında daha yapacak çok işimiz vardı” dedi. Ölüm döşeğinde bile yarım kalmış işleriyle meşguldü. Böyle idealist, yaptığı için iyi yapan insanlar çok azdır. Hem düşünce hem mimari ve mimarlık dünyamız ve şehircilik açısından rol model bir şahsiyetti.”

“TÜRK TARİHİ VE MİTOLOJİSİ DEĞERLENDİRİLMELİ”

13. Kocaeli Kitap Fuarı’nda okurlarıyla buluşan yazar Şenol Soydan ise, “Türk Mitoloji Kahramanları” konulu söyleşide binlerce yıl öncesindeki fantastik olaylara değindi. İslamiyet öncesi Türk tarihi ve mitolojisine özel ilgi duyan Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Özel Kalem Büro Amirliği personeli Şenol Soydan, kaleme aldığı romanda, kendi çizimlerine de yer vererek oluşturduğu fantastik bir eserinden kesitler sundu.

İslam öncesi Türk tarihi ve Türk mitolojisinin 4-5 bin yıllık birikime sahip olduğunu belirten Soydan, bu birikimin dizi ve filmlerde değerlendirilmesi gerektiğini dile getirdi.

“Çocuklar kitap okuyarak kişiliğini geliştirir”

“MİTOLOJİ İLE DİN AYNI DEĞİL”

Mitoloji ile dinin karıştırıldığına işaret eden Soydan, “Mitoloji efsanelere, destanlara, o milletin kahramanlarına dayanır ama din gibi yapılanması yoktur. İnsanlara gelecek vaat etmez, geçmişi anlatır. Eski Türklerin dini şamanizm değildi. İlk Türklerin tanrı inançları gök tanrı inancıydı. Türkler, İslam’ı kabul ettikten sonra Batı’ya yöneldi. Karahanlılar, Selçuklular, Osmanlılar.. Cengiz’in istilasında bunun önemli bir etkisi var” diye konuştu.

“SAVAŞTA ÖLMEK VARDIR”

Türk mitolojisi ile Moğol inancı şamanizmin birleşmesinde karma bir mitolojinin ortaya çıktığını anlatan Soydan, şunları kaydetti; “Eski Türklerde yatakta ölmek ayıp sayılırdı. Savaşta ölmek vardır. Birçok yabancı dizi ve filmlerde konu edinen mitolojik inanışlar, Türklerin mitolojisi ile büyük benzerlikleri var. Türk tarihinde milliyetçilik var ama bizim bugün anladığımız gibi değil. Orada birbirini koruma ve sahip çıkma anlayışı hakim. Yani Türk olduklarını unutmuyorlar.”

“DESTANLARIMIZ, ZAFERLERİMİZ ÇOK”

Kahramanlarımız çok Amerika’nın 250 yıllık tarihi var. Örümcekten, böcekten kahramanlar üretmişler. Tarihlerinde öyle bir kahraman yok. Biz de çok büyük bir kültür hazinesi bizi bekliyor. Destanlarımız, zaferlerimiz

Kahramanlarımız çok. Bu kültür mirasının değerlendirilmesi gerekir. Belgesel, dizi ve film olarak çekilmesi lazım. Bu yapılmıyor. Çünkü motivasyon yok. Ekonomik kaynak gerekiyor. Örneğim benim kitaplarımın bu şekilde değerlendirilmesini çok isterim.

# KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE İLİŞKİLİ:

10 Eki 2023 - 17:06 Kocaeli/ İzmit- Kültür Sanat --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 9.211.865 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


SİTE GÖREVLİSİ VE TEMİZLİK PERSONELİ ARANIYOR

Kartepe civarında oturan, *SİTE GÖREVLİSİ VE TEMİZLİK PERSONELİ arıyoruz. Sarımeşe konakları Tel: 0532 219 81 53

TECRÜBELİ SÜRÜCÜLER ARANIYOR

Anadolu Seyahat firmasında görev yapmak üzere, D2 belgeli araçlarımızın şehir içi ve şehir dışı seyahat işlerinde, Transfer başına (part time) ücret...

PERSONEL ARANIYOR

Körfez‘deki Basınçlı Kap imalatı sektöründe faaliyet gösteren fabrikamızda çalıştırılmak üzere *Askerliğini yapmış, *45 yaşını aşmamış GAZALTI, ELE...

ŞOFÖR ARANIYOR

27’lik ve 45’lik araç kullanabilen, yasal evrakları tam ŞOFÖR ARKADAŞLAR arıyoruz. Tel: 0534 365 33 68

ŞOFÖR ARANIYOR

27’lik ve 45’lik araç kullanabilen, yasal evrakları tam ŞOFÖR ARKADAŞLAR arıyoruz. Tel: 0534 365 33 68

ŞOFÖR ARANIYOR

İşletmemizde yemek dağıtımı yapacak ŞOFÖR aranmaktadır.  KARTEPE YEMEK VE GIDA SAN. TİC. LTD. ŞTİ. Tel: 0 533 681 72 06

SERVİS ŞOFÖRLERİ ARANIYOR

95 Evler-Tütünçiftlik-Derince-İzmit merkez-Bekirpaşa ve Yahyakaptan bölgelerinden genç ve emekli SERVİS ŞOFÖRLERİ aranıyor. Tel: 0262 322 70 57

İDDAA MP SAYISAL BAYİİ ELEMAN ARIYOR

İDDAA MP SAYISAL BAYİİ için, merkez de ikamet eden 30-50 yaş arası sigortalı/emekli Özgeçmiş için [email protected] Tel:0552 590 95 48

KOCAELİ KERESTE PERSONEL ARIYOR

Palet Fabrikasında çalışabilecek VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR aranıyor. Ayrıca, *80’LİK ŞERİT MAKİNA USTASI, *TOMRUK ARABALI USTASI, *ŞERİT BİLEME US...

ORKA DONATIM ELEMANLAR ARIYOR

Orka Donatım firmasında Tersanede çalışacak *KAYNAKÇI, *MONTAJCI, *YARDIMCI VE VASIFSIZ ELEMAN alınacaktır. Tel: 0536 618 52 10 - 0544 963 75 26...