Kocaeli Kitap Fuarı tüm zamanların rekorunu kırdı

Bu yıl “Şehir ve Kitap” temasıyla düzenlenen 13. Kocaeli Kitap Fuarı, 988 bin 444 ziyaretçiyi ağırlayarak yeni bir rekora imza attı

Kocaeli’nin okuyan ve okutan kent olarak anılmasına büyük katkılar sağlayan ve bu yıl “Şehir ve Kitap” temasıyla 13’üncü kez düzenlenen Kocaeli Kitap Fuarı, rekor bir ziyaretçiyle kapılarını kapattı. Kâğıttan dünyaları keşfe çıkaran Türkiye’nin en büyük fuarı, 07-15 Ekim tarihleri arasında 988 bin 444 ziyaretçiyi ağırlayarak rekor kırdı. Kocaeli Kitap Fuarı, böylece Türkiye’nin en büyük kitap fuarı olma unvanını bir kez daha taçlandırmış oldu. Fuarın kapanışında Genel Sekreter Balamir Gündoğdu ile Genel Sekreter Yardımcısı Sadık Uysal, personelle beraber pasta kesti. Genel Sekreter Gündoğdu, Kocaeli Kitap Fuarı’nda emeği geçen tüm Büyükşehir personeline teşekkür etti. 9 gün boyunca Türkiye’nin en büyük kitap fuarının adına layık şekilde yazar, yayınevi ve kitapseverleri en güzel şekilde misafir ettiğini aktaran Genel Sekreter Gündoğdu, ‘’Kitap fuarına katılan tüm yazarlarımız, fuarın başarısını dile getirdi ve Büyükşehir Belediyesi’ni bu başarılı organizasyondan dolayı tebrik etti. Sizler de fuar boyunca Kocaeli’den ve çevre illerden gelen yüzbinlerce misafirimizi en güzel şekilde ağırladınız, emeği geçen tüm personelimize teşekkür ediyorum. Bu yıl fuarımızı 988 bin 444 kişi ziyaret etti. Böylece fuarımız yeni bir rekora daha imza attı. Önümüzdeki yıllarda Kocaeli Kitap Fuarı’nın da uluslararası boyuta taşınacağına gönülden inanıyorum. Bir kez daha emeği geçen tüm personelimize teşekkür ediyorum’’ dedi.

BAŞKAN BÜYÜKAKIN’DAN TEŞEKKÜR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli kültür etkinlikleri arasında başı çeken Kocaeli Kitap Fuarı, 9 gün boyunca Kocaelili vatandaşlara kültür şöleni yaşattı. Kocaeli Kongre Merkezi’nde 450 yazar, 390 yayınevi ve 102 STK’nın kitapseverlerle buluştuğu Kocaeli Kitap Fuarı’na, Kocaeli’nin yanı sıra çevre illerden de ziyaretçiler geldi. Birbirinden seçkin yazar ve şairlerin katılımı ile 750 panel, söyleşi ve imza etkinliğinin düzenlendiği fuarı bu yıl 988 bin 444 kişi ziyaret etti. Fuarın son gününde bir kez daha stantları dolaşan ve yayınevlerini ziyaret eden Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Kitap Fuarı, 2009 yılından başladığı günden bu yana her sene bir önceki senenin rekorunu kırarak devam etti. Her sene sayısal iyileşmenin ötesinde nitelik yönünden bir iyileştirme oldu. Fuara katılan, kitap imzalayan, söyleşi yapan yazarlarımız ile yaptığımız sohbetlerde bir kez daha fark ettim ki, Kitap Fuarı, Türkiye’nin gerçekten kendi alanında en iyi kitap fuarı olma niteliği kazandı” dedi.

“ŞEHRİMİZİN BÜYÜK BİR KAYNAĞI”

Gençlerin Kitap Fuarı’na katılımından duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Büyükakın, “Gençlerin katılımı kitap fuarını zenginleştirdi. Onların çok ciddi ilgisini gördük. Bu bile başlı başına bir güzellik oldu. Gençlerimizin yanında kentin kültür hayatında bizzat var olan katılımcıların fuara ilgisini gördük. Bütün bu güzellikler kentin yaşamına büyük bir zenginlik kattı. Hem kültürel anlamda zenginleştik, hem renklendik, hem de kentin markası oldu Kitap Fuarı. Birçok yazar ve konuktan Kocaeli Kitap Fuarı’nın Türkiye’nin en iyi kitap fuarı olduğu değerlendirmesini bizzat dinledim.  Bu şehrimiz için büyük bir gurur kaynağı. Bu organizasyonun düzenlenmesinde arkadaşlarımızın emeği, yayınevlerinin katılım gayreti oldu. Şehrim adına misafirlerimize teşekkür ediyorum.  Şehrimizin insanına Kitap Fuarı’na göstermiş olduğu ilgiden dolayı teşekkürü bir borç biliyorum. Daha güzel Kitap fuarlarında buluşmak dileğiyle bir sonraki daha güzel olacak iddiasıyla ve temennisiyle herkese saygılarımı sunuyorum” dedi.

5 DAKİKADA 5 BİN KİTAP TOPLANDI

13. Kocaeli Kitap Fuarı renkli görüntülerle başladı. 6 Ekim Cuma sabahı erken saatlerinde Cumhuriyet Bulvarı’na gelen vatandaşlar, ağaçlara asılan 5 bin kitabı dakikalar içerisinde topladı. Aynı günün akşamı “Şehri Okuyan İnsan” adlı özel bir gösteri düzenlendi.  Gösteride Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu koro şefi İhsan Özer’in yönetimindeki orkestraya Hakan Aysev, Dilek Türkan, Ayfer Vardar eşlik etti.

“ŞEHİRLERİN IŞIĞI” ETKİNLİKLERİ ÇOK BEĞENİLDİ

Bu seneki kitap fuarı kapsamında iki tematik program organize edildi. Bunlardan ilki “Şehirlerin Işığı” temalı etkinlik oldu. Bu bağlamda 07 ile 14 Ekim tarihleri arasında Kocaeli Kongre Merkezi’nde her gün akşam 20.00’de müzikle, şiirle ve sohbetle şehirlerin hikâyeleri konuklara dinletildi. 07 Ekim Cumartesi akşamı Ahmet Selçuk İlkan’ın “Bu Şehir ve Sen” başlıklı şiir dinletisi ile başlayan Şehirlerin Işığı etkinliklerinde piyanist ve besteci Tuluyhan Uğurlu, Sedat Anar ve Büyükşehir Belediye Konservatuvarı Oda Orkestrası konser verdi.

“YABANCILARIN GÖZÜNDEN KOCAELİ”

Ayrıca TRT’de yayımlanan ”Vapurda Çay Simit Sohbetleri” programının yapımcısı ve sunucu Ömer Öztürk ile ünlü oyuncu Mehmet Özgür’ün “Şehrin Raconu” adlı sohbeti okurlarla buluşurken, moderatör Engin Şahin’in yönettiği “Yabancıların Gözünden Kocaeli” adlı buluşmada ise Kocaeli’nde yaşayan 5 yabancı konuk, kendilerinin gördüğü Kocaeli’ni ve deneyimlerini aktardı. Şehirlerin ışığı etkinliği kapsamında çekimleri Ormanya’da yapılan Gamonya: Hayaller Ülkesi” filmi özel gösterimi 13.Kocaeli Kitap Fuarı’nda yapıldı. Çocuklar, Ormanya’nın sihirli dünyasıyla tanıştı. Şehirlerin Işığının son etkinliği Abur Cubur Show oldu. Şovun oyuncuları kitap fuarı için hazırladıkları ve “Sayfalarca Kahkaha” adını verdikleri özel içerikle Kocaelileri güldürdü.

ŞEHİR KONUŞMALARI KEYİFLE DİNLENDİ

Fuar boyunca her gün bir buluşmayla Türk edebiyatının güçlü yazarlarından kültür, sanat, şiir, futbol, tarih, gençlik ekseninden şehirler aktarıldı. Söz konusu etkinlik kapsamında Kemal Sayar, “Şehir İnsanın Anlam Arayışını”, Prof. Dr. Erol Göka ise “Türk’ün Göçebe Ruhu ve Şehir” başlıklı bir sohbet gerçekleştirdi. Şef Mehmet Yalçınkaya, şehrin yemek kültürü ve gastronomi üzerindeki etkilerini paylaşırken, sanatçı Yücel Arzen “Şehrin Şarkıları” başlıklı söyleşisinde mekân ve şarkılar arasındaki bağları okurlarına anlattı. Şehir Konuşmaları altında ayrıca Beyhan Budak “Mutlu Şehir, Mutlu İnsan”, Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu “Kadim İlim Şehirleri”, Celalettin Çelik “Mekanın Telkini: Müzikten Mimarlığa Poetik Seyahatler”, Beşir Ayvazoğlu ise “Dünyayı Güzelleştirmek: Turgut Cansever” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi.

TİYATRO-ŞEHİR İLİŞKİSİNDE MUHTEŞEM ANILAR

Türk tiyatrosunun çınarları Ayla Algan ve Mehmet Atay, Kocaeli Şehir Tiyatroları Sanat Yönetmeni Aydın Sigalı moderatörlüğünde geçmişten bugüne tiyatronun şehir hayatındaki rolünü, tiyatro-şehir ilişkisini muhteşem anılar eşliğinde paylaştı.

750’DEN FAZLA SÖYLEŞİ VE İMZA GÜNÜ

Bu iki tematik programın yanı sıra Kocaeli Kitap Fuarı’nda 750’den fazla söyleşi ve imza günü gerçekleşti. Sevilen tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Ahmet Ümit, Saliha Erdim, Sevil Atasoy, Nurullah Genç, Ender Saraç, Mim Kemal Öke, Hande Fırat- Zafer Şahin, Turgay Güler, Hakan Çelik, 13. Kocaeli Kitap Fuarı’nda söyleşi ve imza günü düzenledi.

BİRBİRİNDEN ÖNEMLİ SERGİLER

13. Kocaeli Kitap Fuarı kapsamında yapay zekâ, minyatür ve kadim esnaflar gibi önemli sergiler de izleyenlerin beğenisine sunuldu. 7’den 70’e herkese okuma alışkanlığı ve kitap sevgisi kazandıran Büyükşehir Belediyesi’nin bu yılki fuara özel olarak hazırlayıp, yapay zekâ ile tasarladığı “Roman Kahramanları” sergisi büyük ilgi gördü. Sergide, Dünya ve Türk Edebiyatının önemli eserlerindeki kahramanların gerçek hayatta yaşasalardı nasıl görünebileceğini gelişmiş yapay zekâ uygulaması ile tasarlandı.

15 Eki 2023 - 21:53 - Gündem --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 9.211.865 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Murat Usta - Nu zihniyetin yapmış olduğu binalar bile ya dünyanın ya da avrupanın en büyüğü olduğu için yapmış oldukları kitap fuarı da son zamanların en büyük kitap fuarı olması gayet doğal.

%90'nı aynı zihniyet ve o zihniyete yakın yayın evleri hatta imzaya gelen yazarlar(!) ve konferans veren kişiler.

Geniş bi alan olan Uluslararası Fuar Alanını (kısa adı İnterteks) yık sonra daracık yerde kitap fuarı yap.

Sefa Sirmen'in veya sizden önceki insanların yaptıklarını yıkma politikalarından vazgeçin.

Yıkıp da yaptığınız stadyumların hali ortada. Bir sezon top oynandı zeminin heryeri berbat durumda.

Yanıtla . 2Beğen . 3Beğenme 16 Ekim 09:29
01

Kitap Lordu - 12 kitap fuarınıda görüp gezmiş biri olarak bu yılki 13.kitap fuarını nedense hiç beğenmedim yayınevleri sahaflar yaklaşan Tüyapa ağırlık vereceklerinden buraya artık gelmiyorlar mesela Türk Dil Kurumu Atatürk araştırmaları merkezi odtü yayınları gibi devlet kurumları bile yoktu fuar çok sönüktü fuar ziyaretçi sayısının fazla olması tüm kocaelideki okulların belediyece taşınmasından kaynaklanıyor gerçek kitap sever sayısı böylece anlaşılamıyor

Yanıtla . 6Beğen . 3Beğenme 16 Ekim 00:41

SİTE GÖREVLİSİ VE TEMİZLİK PERSONELİ ARANIYOR

Kartepe civarında oturan, *SİTE GÖREVLİSİ VE TEMİZLİK PERSONELİ arıyoruz. Sarımeşe konakları Tel: 0532 219 81 53

TECRÜBELİ SÜRÜCÜLER ARANIYOR

Anadolu Seyahat firmasında görev yapmak üzere, D2 belgeli araçlarımızın şehir içi ve şehir dışı seyahat işlerinde, Transfer başına (part time) ücret...

PERSONEL ARANIYOR

Körfez‘deki Basınçlı Kap imalatı sektöründe faaliyet gösteren fabrikamızda çalıştırılmak üzere *Askerliğini yapmış, *45 yaşını aşmamış GAZALTI, ELE...

ŞOFÖR ARANIYOR

27’lik ve 45’lik araç kullanabilen, yasal evrakları tam ŞOFÖR ARKADAŞLAR arıyoruz. Tel: 0534 365 33 68

ŞOFÖR ARANIYOR

27’lik ve 45’lik araç kullanabilen, yasal evrakları tam ŞOFÖR ARKADAŞLAR arıyoruz. Tel: 0534 365 33 68

ŞOFÖR ARANIYOR

İşletmemizde yemek dağıtımı yapacak ŞOFÖR aranmaktadır.  KARTEPE YEMEK VE GIDA SAN. TİC. LTD. ŞTİ. Tel: 0 533 681 72 06

SERVİS ŞOFÖRLERİ ARANIYOR

95 Evler-Tütünçiftlik-Derince-İzmit merkez-Bekirpaşa ve Yahyakaptan bölgelerinden genç ve emekli SERVİS ŞOFÖRLERİ aranıyor. Tel: 0262 322 70 57

İDDAA MP SAYISAL BAYİİ ELEMAN ARIYOR

İDDAA MP SAYISAL BAYİİ için, merkez de ikamet eden 30-50 yaş arası sigortalı/emekli Özgeçmiş için [email protected] Tel:0552 590 95 48

KOCAELİ KERESTE PERSONEL ARIYOR

Palet Fabrikasında çalışabilecek VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR aranıyor. Ayrıca, *80’LİK ŞERİT MAKİNA USTASI, *TOMRUK ARABALI USTASI, *ŞERİT BİLEME US...

ORKA DONATIM ELEMANLAR ARIYOR

Orka Donatım firmasında Tersanede çalışacak *KAYNAKÇI, *MONTAJCI, *YARDIMCI VE VASIFSIZ ELEMAN alınacaktır. Tel: 0536 618 52 10 - 0544 963 75 26...