Kurtulmuş: Hedeflerimizi ikinci yüzyılda revize etmeliyiz

Kocaeli Üniversitesi akademik yılı açılış törenine katılan TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, "Münhasır medeniyetler seviyesine çıkmak, bağımsız bir ülke olmak, çağdaş gelişmelerin gerisinde kalmamak hedeflerimizi ikinci yüzyılda revize etmeliyiz. Çağdaş medeniyetlerin üstüne çıkmalıyız, takip edilen, izlenen kendisinden ilham edilen bir Türkiye olup her alanda bağımsız olmalıyız" dedi.

Süriye Çatak Tek
Süriye Çatak Tek Tüm Haberleri
Kurtulmuş: Hedeflerimizi ikinci yüzyılda revize etmeliyiz
Kurtulmuş: Hedeflerimizi ikinci yüzyılda revize etmeliyiz
+16
Haber albümü için resme tıklayın

KOMSUOĞLU KONGRE MERKEZİNDE YAPILDI

Kocaeli Üniversitesi 2023-2024 Akademik Yılı açılış töreni Umuttepe Yerleşkesi Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un katılımı ile yapılan açılış törenine Vali Seddar Yavuz, AK Parti Milletvekilleri Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Radiye Sezer Katırcıoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, ilçe belediye başkanları, siyasi partilerin il başkanları ve akademisyenler katıldı.

Kurtulmuş: Hedeflerimizi ikinci yüzyılda revize etmeliyiz
Kurtulmuş: Hedeflerimizi ikinci yüzyılda revize etmeliyiz

ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTESİ İÇİN EMİN ADIMLAR ATIYORUZ

Akademik yılın açılış konuşmasını yapan KOÜ Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını kınadı. Kocaeli Üniversitesi’nin 30 yılda önemli bir yol kat ederek Türkiye’nin önemli üniversiteleri arasında yer almayı başardığını belirten Cantürk, “Araştırma Üniversitesi olma yolunda şehir ve üniversite işbirliğini önemseyen çalışmalara imza atıyoruz. Üniversitemizin diğer üniversitelerle rekabet etmesi için farklılıklara imza atmalıdır. Türkiye 100 yılı vizyonuna uygun olarak hedeflerimize ulaşacağız.

Kurtulmuş: Hedeflerimizi ikinci yüzyılda revize etmeliyiz

ÜNİVERSİTEMİZİN DOLULUK ORANI YÜZDE 97

6 Şubat depremi hepimizin yaşamını derinden etkiledi. Deprem bölgesi için üniversitemizde her kademede akademisyen ve öğrencilerimizle seferber oldu. üniversitemiz online ve yüz yüze eğitimini başarıyla tamamladı. Yeni eğitim yılında şu anda yüzde 97 doluluk oranına sahip olduk. Uluslararası öğrencilerin üniversitemizi tercih eden yabancı öğrencilerin oranı yüzde 25 arttı. Valiliğimiz yardımı ile şu anda barınma noktasında yurtlar yüzde 100 dolu oldu. İlimize gelen öğrencilerin ücretsiz Kocaelispor maçlarına ve Şehir Tiyatrolarının tiyatrolarına ücretsiz gitmesi için protokoller yapıyoruz.

ŞEHİR İLE BULUŞUYORUZ

Cumhuriyetinizin 100’üncü yılını bu yıl önemli aktivitelerle kutlayacağız. Üniversitemizin çatısı altında sadece eğitim alanında değil kültürel ve sportif alanlarda da önemli çalışmalar yapıyoruz. Ulusal ve uluslararası alanlarda yayınlar yaparak üniversitemizi daha ileriye taşıyacağız. Üniversiteler toplumun tam kalbidir ve bu nedenle şehirle. Sanayi ile işbirliği yapacağız. Şehrimizdeki her talebe karşılık vermeyi bir görev olarak biliyoruz. Üniversitemizde gerekli dönüşümleri yapmak için tüm çalışmaları yapıyoruz” dedi.

MİLLİ HEDEFLERİ GÖZDEN GEÇİRECEĞİZ

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk 100 yılını geride bırakıp Cumhuriyetin ikinci 100 yılına eriştiklerini söyleyen TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, “Cumhuriyetin ikinci yüzyılında da hedeflerimiz var. Sözü tesirli olan bir Türkiye’yi elbirliği ile inşa edeceğiz. Cumhuriyetimizin ilk yüzyılı kolay geçmedi. Nice yokluklar, meşakkatler, badireler, engellemeler, siyasi çalkantılar, darbeler, ihtilaller yaşandı. Bunların şimdi hepsini geride bıraktık. Münhasır medeniyetler seviyesine çıkmak, bağımsız bir ülke olmak, çağdaş gelişmelerin gerisinde kalmamak hedeflerimizi ikinci yüzyılda revize etmeliyiz. Çağdaş medeniyetlerin üstüne çıkmalıyız, takip edilen, izlenen kendisinden ilham edilen bir Türkiye olup her alanda bağımsız olmalıyız. Milli hedeflerimizi yeniden gözden geçireceğiz.

Kurtulmuş: Hedeflerimizi ikinci yüzyılda revize etmeliyiz

HİKMET VE İRFAN DA OLMALI

Üniversiteler sadece bilginin bir yer değil bilginin insani değerler için kullanıldığı üniversitelerimiz olmalı. Bu kadar bilgi üreten insanlık neden bu kadar çok problemle boğuşuyor. Bu kadar bilginin üretildiği bir dönemde bu kadar acının, sorunun yaşanması ile ilgili üniversiteler araştırmalar yapılmalı. Bilginin insanlığın faydasına kullanılması için hikmet ve irfan da olması gerekiyor.

Kurtulmuş: Hedeflerimizi ikinci yüzyılda revize etmeliyiz

TEK SORUMLU VAHŞİ KAPİTALİZM

İklim değişikliği, çevre kirliliği ve küresel ısınma ile ilgili tüm üniversitelerde çalışma yapılıyor. Ama bu konuda hikmet ve irfanı da önümüze koymadan çalışırsak o zaman sorunun çözümünü buluruz. Vahşi kapitalizmle dünyayı sömüren güçler iklim değişikliği, çevre kirliliği ve küresel ısınmanın en büyük nedenidir. Bu nedeni ortadan kaldırmadan çevre kirliliği, küresel ısınmanın önüne geçemezsiniz. Dünyanın gelecek nesillere bırakılacak bir yer olduğu bilincine varmadan zorunu çözemezsiniz.

AÇLIK VE KITLIK EMPERYAL POLİTİKALARIN SONUCUDUR

Göçmen ve sığınmacı meselesi de çok önemli. bu insanlar neden göç ediyor. Yasa dışı göç neden dünyanın en önemli meselesi oldu? Emperyalistlerin işgalci tavrı olmasaydı insanlar göç etmeyecekti. Rusya ve Amerika Afganistan’ı işgal etmeseydi insanlar yerinden yurdundan göç eder miydi. Afrika’daki yer altı kaynakları için işgal ve emperyal politikalar nedeniyle insanlar göç ediyor. Bir asır evvel Afrika’da kıtlık yoktu. Emperyalistler dünyanın birçok yerinde emperyal politikalarla açlık ve kıtlık yaratıyorlar.

BÖYLE BARBARLIK GÖRMEDİK

Irkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslam karşıtlığı bir zihin altyapısının sonucudur. İslam düşmanlığı ya da yabancı düşmanlığı yapan ırkçılar, kendilerini üstün diğerlerini ise kendilerinden aşağı görüyor. İsrail ve Filistin arasındaki sorunları son dönemde insanlık için en ağır ırkçılık zihniyeti ile karşı karşıya kaldık. Gazze’ye tıbbi yardım ve insani yardımın yapılması için Türkiye Cumhuriyeti olarak büyük çaba gösteriyoruz. Ancak işgalci İsrail insani yardımların ulaşmasını engelliyor. Artık uluslararası hukuk yok. Savaş hukuku işlemiyor diyor bu zihniyet. Bu mantık kabul edilemez. Dünya böyle bir barbarlıkla hiç karşılaşmadı. Savaşın da bir ahlakı ve hukuku vardır.

FİLİSTİN DEVLETİ İLE BARIŞ GELİR

Böyle bir vahşet karşısında sessiz kalamayız. Bu vahşete destek verenler, sırtlarını sıvazlayanlar da en az onlar kadar suçludur. Bu insanlık dramının bir an önce bitmesi için çalışmalar devam ediyor. İnsanlık krizi dışında çözülmesi gereken bir de siyasi kriz vardır. Ortadoğu’da barışı sağlamak çok kolay. Ortadoğu’da tüm halklar ve dinler yüz yıllarca birlikte yaşadı. Kimse birinci sınıf ve ikinci sınıf insan değildi. Filistin Devleti kurulmadan bu bölgede barışın sağlanması mümkün değil. Mescit Aksa başta olmak üzere Müslüman ve Hristiyanların kutsalları uluslararası toplum tarafından korunmalı. Birleşmiş milletler artık kağıttan bir kaptan bile değil, çöp kutusuna atılmış bir tenekeden ibarettir” dedi.

PLAKET VERİLDİ

Akademik açılışta akademik alanda başarı gösteren, TÜBİTAK projeleri yapan bilim insanlarına plaket verildi. Numan Kurtulmuş ve KOÜ Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk tarafından Prof. Dr. Hafize Emine Sönmez, Prof. Dr. Ayşe Günsel, Prof. Dr. Müslüm Arıcı, Prof. Dr. Olcay Mert, Prof. Dr. Ayşe Aytaç, Doç. Dr. Bağdagül Karaağaç, Doç. Dr. Ersoy Erişir, Prof. Dr. Ahmet Necati Özsezen’e plaket verdi.

Kurtulmuş: Hedeflerimizi ikinci yüzyılda revize etmeliyiz
Kurtulmuş: Hedeflerimizi ikinci yüzyılda revize etmeliyiz
Kurtulmuş: Hedeflerimizi ikinci yüzyılda revize etmeliyiz
Kurtulmuş: Hedeflerimizi ikinci yüzyılda revize etmeliyiz
Kurtulmuş: Hedeflerimizi ikinci yüzyılda revize etmeliyiz

19 Eki 2023 - 12:56 Kocaeli- Gündem --- Okunma

Mahreç  Süriye Çatak Tek

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 9.326.486 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

03

İvero - Bu işler konuşmayla değil icraat önemli. Sadece seyrediyoruz vebal bizimdir

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 19 Ekim 14:26
01

Kalender - Önce adaleti tesis etmelisiniz.Adalet olmadan söylemleriniz havada kalıyor.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 19 Ekim 13:09

ŞOFÖR ARANIYOR

İşletmemizde yemek dağıtımı yapacak ŞOFÖR aranmaktadır.  KARTEPE YEMEK VE GIDA SAN. TİC. LTD. ŞTİ. Tel: 0 533 681 72 06

SERVİS ŞOFÖRLERİ ARANIYOR

95 Evler-Tütünçiftlik-Derince-İzmit merkez-Bekirpaşa ve Yahyakaptan bölgelerinden genç ve emekli SERVİS ŞOFÖRLERİ aranıyor. Tel: 0262 322 70 57

İDDAA MP SAYISAL BAYİİ ELEMAN ARIYOR

İDDAA MP SAYISAL BAYİİ için, merkez de ikamet eden 30-50 yaş arası sigortalı/emekli Özgeçmiş için [email protected] Tel:0552 590 95 48

KOCAELİ KERESTE PERSONEL ARIYOR

Palet Fabrikasında çalışabilecek VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR aranıyor. Ayrıca, *80’LİK ŞERİT MAKİNA USTASI, *TOMRUK ARABALI USTASI, *ŞERİT BİLEME US...

ORKA DONATIM ELEMANLAR ARIYOR

Orka Donatım firmasında Tersanede çalışacak *KAYNAKÇI, *MONTAJCI, *YARDIMCI VE VASIFSIZ ELEMAN alınacaktır. Tel: 0536 618 52 10 - 0544 963 75 26...

ŞAFAK GEMİ ELEMAN ARIYOR

ŞAFAK GEMİ DONATIM Şirketimiz bünyesinde, meslek öğrenebilecek kapasitede olan 18-50 yaş arası VASIFSIZ YARDIMCI ELEMAN alınacaktır. Tel: 0262 323...

NURTAŞ MAKİNA OPERATÖR ARIYOR

NURTAŞ MAKİNA İşyerimiz de çalıştırılmak üzere SİLİNDİR TAŞLAMA TEZGÂHI OPERATÖRÜ alınacaktır. Emekli olabilir. Adres: İzmit San. Sit. 9.Blok No:20...

YEMEK FİRMASINA ELEMANLAR ARANIYOR

Vezirçifliği’nde bulunan yemek firmamızın mutfağında çalıştırılmak üzere, ehliyeti olan BAY-BAYAN ELEMAN aranmaktadır. Tel: 0532 475 45 44

UNLU MAMULLER İMALAT PERSONELİ ARANIYOR

Özdilek Kocaeli’de görevlendirilmek üzere; UNLU MAMULLER İMALAT PERSONELİ alınacaktır. Müracaatların şahsen İnsan Kaynakları Direktörlüğüne yapılmas...

KASAP ARANIYOR

Şirketimizde çalıştırılmak üzere, KASAP alınacaktır. KARTEPE YEMEK ve GIDA SAN.ve TİC.LTD.ŞTİ Tel: 0533 681 72 06