Prof. Dr. Zafer Utkan'dan meme kanseri ile ilgili önemli açıklamalar

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2004 yılından bu yana meme kanserinde erken teşhisinin önemi ve meme kanseri farkındalığının vurgulanması amacıyla 1-31 Ekim Ayı, Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı olarak kutlanıyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nihat Zafer Utkan meme kanseri hastalığı hakkında önemli bilgiler verdi. İlk olarak meme kanserinin çok uzun yıllardan itibaren kadın kanserleri açısından en çok görüleni olduğunu belirten Prof. Dr. Nihat Zafer Utkan, 4 kadın kanserinden birisinin meme kanseri olduğunu vurgulayarak Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı’nda farkındalık yaratmanın çok önemli olduğunu belirtti.

ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA ARTIŞ GÖRÜLEBİLİR

Önümüzdeki yıllarda hem genelde anlamda kanserde hem de meme kanserinde artış görülebileceğini sözlerine ekleyen Prof. Dr. Utkan, hekimler olarak toplum içerisinde çok karşılaşılan, uygun zaman dilimlerinde yakalanırsa tamamen hastalıktan kurtarılma şansını veren hastalıklara yönelmek gerektiğini, bu durumun ise 1960’ların sonu 70’lerin başından itibaren “Madem önlemekte zorluk çekiliyor, erken teşhis etmek suretiyle bu hastaların yaşamlarına nasıl engel olabiliriz?” hipotezinden hareket ederek tarama yöntemlerinin ortaya çıktığını söyledi.

 RİSK FAKTÖRLERİ

Bütün kanserlerin kendine göre risk faktörleri olabileceğini belirten Prof. Dr. Utkan, bazı hastalıkların risk faktörleri olmadan da ortaya çıkabileceğini ve meme kanserinde de durumun bu olduğunu vurguladı. “Meme kanserinin en az %40’ı belki de %50’si herhangi bir risk faktörü taşımadan ortaya çıkabilir, ancak sigara, obezite gibi ve giderek yaşlanan nüfusun varlığı risk faktörlerini oluşturabiliyor. Meme kanserinin değiştirilebilir ve değiştirilemez risk faktörleri var. Yaşı, genetik faktörü, ailede meme kanseri olması gibi durumları değiştiremeyiz elbette ama kilomuzu, fiziksel aktivitemizi geliştirip düzeltebiliriz.”

 GENETİK FAKTÖRLER ÖNEMLİ RİSK

Çevresel faktörlerin kanser hastalıklarına olan etkilerine değinen Prof.Dr.Utkan, genetik faktörlerin de kanser hastalıklarında önemli bir risk teşkil ettiğinin altını çizdi. Meme kanserinin risk faktörünün %5 ile %10 kadarının genetik faktörlerden kaynaklandığını ancak bunun çok büyük bir oran olmadığını belirten Prof. Dr. Utkan, 1. dereceden bir yakındaki meme kanserinin varlığının, bireyi 1.5-2 kat riske sokabilecek bir durumu ortaya çıkabileceğini ifade etti.

 

PATOLOJİK HÜCRENİN ERKEN TEŞHİSİ

Toplum temelli taramanın önemine değinen Prof. Dr. Utkan hedef nüfusun oluşturulan birimler tarafından tarama yöntemleriyle patolojik hücrenin erken teşhis edilmesi gerekliliğine dikkat çekti. “Meme kanserleri de dâhil bazı kanserlerin oluşmasına engel olamıyoruz, kişiyi ölüme kadar götürebilecek bir halk sağlığı sorunu ortaya çıkıyor. Bizim bunu erken saptayarak organı koruyucu işlem yapıp hastanın kaybedilmesine engel olmamız gerekiyor işte erken teşhisin önemi burada ortaya çıkıyor.”

 ENGELLEMENİN BİR YOLU YOK

Şimdiki bilgilerle meme kanserini engellemenin bir yolu olmadığını dile getiren Prof. Dr. Utkan, daha önce yakınlarında meme kanseri hastalığına yakalanmamış kadınların 40’lı yaşlardan itibaren radyolojik incelemeleri yapılarak şimdi veya sonrası için tehdit oluşturabilecek bir lezyon, problem olup olmadığının saptanması gerektiğini sözlerine ekledi.

 Prof. Dr. Utkan hastalığın tedavisinde ortaya çıkan yeni gelişmeleri de anlattı:

“Tanı ve tedavi yöntemlerinde teknolojik imkânların gelişme düzeyine baktığımızda meme kanseriyle ilgili literatürün ağırlıkla birinci sırada yer aldığını görebilirsiniz. Burada radyolojinin ve patolojinin oldukça önemi var, eskiden belirsiz durumda olan tanımlanamayan bir takım şeyleri artık günümüzde çok iyi görüntüleme araçlarıyla daha erken tanımlama ve ne anlam ifade ettiğini de anlama şansına artık sahip olabiliyoruz.”

 

AİLE VE TOPLUMA DÜŞEN GÖREV

Kanser lafının topluma itici gelen, telaffuz etmekten sürekli kaçınılan bir şey olduğunu sözlerine ekleyen Prof. Dr. Utkan yaş ilerledikçe herhangi bir organ kanseriyle karşılaşma ihtimalinin arttığını, meme kanserinin 30’lu yaşlarda 2000 kişide bir, 60-70 yaş arasında ise 10-15 kadında bir kişiye kadar yükseldiğini söyledi.

 “Bireylerin ‘Ne zaman çıkarsa o zaman hekime gideriz’ düşüncesinden çıkması gerekiyor. Ailede bir meme kanserine yakalanan birinin olması, diğer bireylerin dikkatli olup uygun yaşlara gelindiğinde mutlaka bir uzman muayenesinde yaşına uygun radyolojik tetkiklerle periyodik bir takibin yapılmasına ihtiyaç var. KETEM dediğimiz Kanser Erken Teşhis ve Tanı Merkezlerinin mutlaka değerlendirmelerine tabi tutulmaları ve tarama testlerinde problem görünenlerin bir uzman tarafından muayene edilerek ‘hangi sıklıkla takip edilmesi gerekir ya da tanımlamayı sağlamak için acaba biyopsi ihtiyacı var mı?’ gibi bir takım değerlendirmelerin yapılmasını öneriyorum.”

Hekimlere ve sağlık kurumlarına ulaşmanın artık daha da kolay olduğunu dile getiren Prof. Dr. Utkan, meme kanseri konusunda Kocaeli Üniversitesi’nin yaptığı çalışmaları anlattı. Meme kanserinin multidisipliner bir hastalık olduğuna değinirken hastalığın diğer branşların gelişiminde ve ortaya çıkmasında etkili olduğunu belirten Prof. Dr. Utkan, 20 senelik bir süreçte bu tip hastalarla ve süreçlerle karşılaştıkları için Kocaeli Üniversitesi Hastanesi’nin iyi bir merkez olduğunu, meme kanserini yöneten oturmuş bir grubun çalışmalarını sürdürdüğünü sözlerine ekledi.

 

23 Eki 2023 - 15:51 - Sağlık --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 8.758.673 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

04

Meme Erken Tanı Mı - sayın hocam söyledikleriniz çok güzel. bir hasta olarak aynanın öbür yüzünü aktarayım. meme de sertlik. kou cerrahi poliknikten randevu almak 3 hafta, sizden özel muayene randevuları dolu 2-3 hafta. sans bulduk muyene edildi ya da ettiniz. ultrason istediniz 3 ay ücretli 15 gün 3 hafta. kitle çıktı. tekrar size göseteremk randevu. kalın iğneli biyopsi. girişimsel rayoloji para verirsen 2 hafta, vemezsen 3 ay. patoloji 3 hafta. yani memede şişliği fark etmekten tanı konana kadar geçen süre 3-6 ay. bunun neresi erken tanı değerli hocam. neresi memede erken tanı. söylem güzel ama pratik öyle değil. bilesiniz istedim. saygıyla

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 24 Ekim 02:53
03

Eski Bir Kou Çalışanı - değerli prof zafer utkan hocam. meme kanseri konusunda radyoloji ve patolojinin önemini vurgulamanız çok olumlu ve gönendirici. bence fakültede bir meme tanı birimi oluşturun. klinik muayene radyoloji ve patoloji aynı kişilerin olduğu birim olmalı. radyoloji usg ,tru-cut sterotaksik tr-cut yapan sistemi olsun. moleküleri patolojide bunun içine dahil edin. görün marmarada böyle birim tek olacaksınız. dekanlık yaptınız. rektör sizin yakın çalışma arkadaşınız. rek yrd radyolog. patoloji ye de gerekli mekan ve cihaz önemi vererek sadece meme tanısı ile uğraşan bir birim fakülteniz de şık olur

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 23 Ekim 19:31
02

Korfezli - Utkan hocam şahane bir hocadır..insanlığı güleryüzü babacanlığı sayesinde hastalığa 1-0 önde başlıyorsunuz..siz hep var olun hocam??

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 23 Ekim 18:09
01

Donanma Kentli - Utkan Hoca hastane çalışanında da var Meme kanseri olan durumunu arz edip yer değişikliği istiyor fakat hastanenin işi görülsün diye aynı yerinde çalıştırılıyor umarım bu durumlardan da haberiniz vardır.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 23 Ekim 17:11

OCAKÇI VE GARSON ARANIYOR

Derince 60 Evler’de bulunan kıraathane Engin’de çalışacak OCAKÇI VE GARSON alınacaktır. Yevmiye 750 TL. Tel: 0532 696 06 13

OTO BOYACI USTASI ARANIYOR

Kamyon galerisinde çalışacak, referans verebilecek, OTO BOYACI USTASI aranıyor. Başvurular şahsen yapılacaktır. Tel: 0533 363 07 82

PERSONEL ARANIYOR

Köseköy de bulunan firmamıza askerliğini yapmış, 3 vardiya çalışabilecek PERSONEL alınacaktır. Başvurular şahsen yapılacaktır Başlangıç ücreti: 23....

GARSON VE MUTFAK ELEMANI ARANIYOR

Yahyakaptan da bulunan kafemizde görevlendirilmek üzere, deneyimli GARSON VE MUTFAK ELEMANI alınacaktır. Tel: 0532 780 35 76

KAMYON ŞOFÖRÜ ARANIYOR

Kocaeli Gölcük’te alt yapıda çalışacak,Tecrübeli damperli KAMYON ŞOFÖRÜ alınacaktır.Emeklide olabilir. Maaş: 30.000 TL Tel: 0532 280 24 09

ERKEK PERSONEL ARANIYOR

Demir Çelik Fabrikasında PAKETLEME BÖLÜMÜNDE çalıştırılmak üzere 30 KİŞİLİK ERKEK PERSONEL alımı yapılacaktır. *20.000 TL maaş, *Servis, *Yemek ücr...

FURKAN AMBALAJ ELEMANLAR ARIYOR

Ahşap palet ve kereste fabrikasında çalışacak ELEMANLAR alınacaktır. Maaş+ Ssk+ Yemek+ Yol FURKAN AMBALAJ VE KERESTECİLİK Özdilek AVM Karşısı Uzunç...

KURYE VE YARDIMCI ARANIYOR

En az B sınıfı ehliyetli Motosiklet kullanabilen, KURYE VE YARDIMCI aranıyor. Tel: 0505 684 41 58

OLUK TEMİZLİĞİ YAPILIR

Çatı tamiratı, Özellikler çatıların OLUK TEMİZLİĞİ YAPILIR Sinan Ünver Tel: 0535 346 87 29