Sağlıkta binaların ve hizmetin kalitesi artacak

Kocaeli’de sağlık hizmetleri için iki koldan büyük bir çalışma var. Bir yandan hizmet verilen binalar başta depremsellik açısından incelenip yenileniyor ve yeni hastaneler yapılıyor. Diğer yandan da yatak ve cihaz takviyesi ile verilen sağlık hizmetinin kalitesi artırılmaya çalışılıyor.

Süriye Çatak Tek
Süriye Çatak Tek Tüm Haberleri
Sağlıkta binaların ve hizmetin kalitesi artacak
Sağlıkta binaların ve hizmetin kalitesi artacak
+2
Haber albümü için resme tıklayın

KAPSAMLI ARAŞTIRMA

Kocaeli’de en çok merak edilen konuların başında yapılan sağlık hizmetleri geliyor. Sistemde yaşanan eksiklerin giderilmesi ve verilen hizmetin kalitesinin daha da artması için projeler önemli. İlimizde sağlık hizmetleri ile ilgili sizin için kapsamlı bir araştırma yaptık. Kocaeli’de bir yandan sağlık hizmeti verilen binalar depremsellik açısından incelenip gereken tedbirler alınırken diğer yandan da yeni cihazlar ve yatak sayısı artırılarak sağlık hizmetinin kalitesi de yukarıya çekilmeye çalışılıyor. Ayrıca 3 ilçede Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi yapılıyor. 4 ilçede ise 5 adet Aile Sağlığı Merkezi açılma aşamasında. AMATEM ve ÇEMATEM için ise Aracı ailesi devrede.

SAĞLIK YAPILARI İNCELENİYOR

6 Şubat depremlerinin ardından 11 ilde yaşanan büyük felaket tüm illerde depreme hazırlık konusunda çalışmaların başlamasına neden oldu. Kocaeli’de sağlık tesislerinin tamamının depremsellik açısından değerlendirilmesi için ihaleler yapıldı ve ilk olarak 1999 depreminden önce yapılan sağlık yapıları ele alındı. Yapılan çalışmada ilk etapta raporları gelen Halk Sağlığı binası, SEKA Devlet Hastanesi Dispanseri ve SEKA Devlet Hastanesi eski binası boşaltıldı. Diğer sağlık yapılarının da incelemeleri devam ediyor.

YENİ SAĞLIK HİZMET BİNASI OLACAK

Kapatıldığı için tartışmalara neden olan SEKA Semt Polikliniği deprem raporunda yüksek riskli çıktığı için Sağlık Müdürlüğü tarafından boşaltıldı. Sağlık çalışanları ve hastaların güvenliği için boşaltılan bina yakında yıkılacak. Yıkılacak binanın yerine de Sağlık Bakanlığı, tekrar sağlık hizmeti için kullanılacak bir bina yapacak. Aynı şekilde SEKA Devlet Hastanesinin eski binası da deprem raporu olumsuz gelen binalar arasında.

SEKA’YA YENİ 250 YATAKLI BİNA

İl Sağlık Müdürlüğü hastanenin eski binasını boşaltmaya başladı. Boşaltılacak bina yıkılacak ve yerine Sağlık Bakanlığı tarafından 250 yataklı yeni bir hastane yapılması planlanıyor. Şu anda deprem raporu çıkmayan ve 1999 depreminden önce yapılan Derince Eğitim Araştırma başta olmak üzere tüm hastaneler ve aile sağlığı merkezlerinin incelemesi devam ediyor. Bu hastanelerle ilgili raporlar geldikçe Sağlık Müdürlüğü çalışma yapacak.

ŞEHİR HASTANESİNDE 208 YOĞUN BAKIM YATAĞI

Sağlık hizmetinin daha güvenli alanlarda yapılması için çalışma yapılırken bir taraftan da yeni sağlık hizmetleri devreye alınıyor. Kocaeli’de Şehir Hastanesinin faaliyete geçmesi ile birlikte yatak sayısı özel ve kamu hastanelerinin toplamında 4 bin 850’den 5 bin 500’e yükseldi. Şehir Hastanesinde 28’i çocuk, 48’i yeni doğan olmak üzere toplam 188 yataklı yoğun bakım servisleri bulunuyor. Yakında açılacak 20 yatak ile bu sayı 208’e çıkartılacak.

ÇOK ÖZELLİKLİ HASTANE

Kocaeli’ye yapılan yeni doktor atamaları ile doktor sıkıntısı önemli oranda çözüldü. Kalp damar cerrahisi açısından bölgenin en büyük merkezi artık Şehir Hastanesi ile Kocaeli oldu. Aynı zamanda yine bölgenin en büyük onkoloji merkezi, fizik tedavi merkezi, kadın doğum merkezi Kocaeli’de yer alıyor. Kadın doğum merkezinde 26 kişilik tek odalarda aynı anda 26 kadın, doğum yapabilecek. İleri tanı merkezi, 3 son model MR ve tomografi cihazı, Hiperbarik Oksijen Merkezi ile Şehir Hastanesi kısa zamanda Doğu Marmara’nın sağlık üssü olmaya aday olacak.

HEDEF EĞİTİM ÜSSÜ OLMASI

Gelişmiş laboratuvar hizmetlerinin olduğu Şehir Hastanesinde her türlü ameliyatı yapan nitelikli doktor kadrosu da bulunuyor. Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü, Şehir Hastanesinin tüm kliniklerinin birer eğitim kliniği olması için de çalışma başlattı. Bu çalışma tamamlanırsa Şehir Hastanesi aynı zamanda eğitim veren bir merkez de olacak.

  

Gölcük bitiyor Çayırova başlıyor

 

Sağlık alanında Kocaeli’de devam eden ve bu yıl hizmete başlayacak olan hastane binalarında çalışmalar hız kazandı. Karamürsel Devlet Hastanesinin ek binası tamamlandı ve hizmete açıldı. Uzun yıllardır Gölcüklülerin beklediği Gölcük Devlet Hastanesinin en son yapılan ikmal ihalesini alan firma çalışmaların artık sonuna geldi. 2024 yılının ilk aylarında Gölcüklüler, deprem izolatörleri olan, zemini güçlü 272 yataklı Gölcük Devlet Hastanesinde tedavi alabilecekler. Uzun yıllardır kent gündeminde olan ve sık sık yapılmaması nedeniyle tartışma konusu olan Çayırova Devlet Hastanesinin ikmal ihalesi de tamamlandı. Daha önceki ihalelerde temel çalışması yapılan hastane için ihaleyi alan firma mevcut temel üzerinden çalışmalarını başlatacak.

  

ADSM’ler çoğalıyor

 

Ağız ve diş sağlığı alanında da yeni hizmet alanları açılan Kocaeli’de 3 ilçede daha ADSM projesi var. Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin önünde yapımı hızla devam eden Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin kaba inşaatı tamamlandı. Önümüzdeki yıl açılışı yapılacak olan merkezde 75 ünite olacak. Böylece Kocaeli’de ağız ve diş sağlığı alanında büyük bir eksiklik giderilecek. Darıca Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin ihalesi yapıldı ve ihaleyi alan firmayla yer teslimi gerçekleşti. Enerji deplase hatlarının yapılması ile birlikte inşaat çalışması da başlayacak. Gebze’de ise 50 ünitelik ağız ve diş sağlığı merkezinin projesi devam ediyor.

  

AMATEM ve ÇEMATEM için Aracı ailesi devrede

 

2019 yılında inşaat başlayan AMATEM ve ÇEMATEM binası tamamlandı. Ancak binaya elektrik getirecek trafonun yapımı ile ilgili sıkıntı bir türlü çözülmedi. Binanın açılışının önündeki en büyük engel olan elektrik sorunu, Kocaeli Üniversitesi’ne birçok yatırım yapan Aracı ailesiyle çözülecek. Aracı ailesi, binaların trafo ve elektrik işini üstlendi. Kısa zamanda elektrik ve trafo sorunu giderildikten sonra iki kurumun işletmesinin Kocaeli Üniversitesi mi yoksa Sağlık Bakanlığı tarafından mı yapılacağına karar verilecek ve binalar açılacak. Ancak bu sürecin ne zaman biteceği ile ilgili net bir bilgi yok.

  

ASM’ler çoğaltılacak

 

Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü, aile hekimlerinin yükünü azaltmak ve daha kaliteli sağlık hizmeti için ASM’lerin sayısını yükseltiyor. Kocaeli genelinde birçok noktada ASM inşaatı devam ederken yeni projelerde yapıldı. Hedef; her aile hekimi başına düşen vatandaş sayısını 2 bin 700’ün altına indirmek.

 

BELEDİYELER DE İNŞA EDİYOR

Sağlık Bakanlığı, aile hekimlerinin başına düşen hasta sayısını 2 bin 700’ün altına indirmek için daha fazla ASM yapmak adına çalışmalarını sürdürüyor. Kocaeli’nin birçok ilçesinde ASM yapımları devam ediyor. ASM’lerin yapılmasında bakanlık ve yerel yönetimler, İl Sağlık Müdürlüğüne ciddi destekler veriyor. Bazı ilçelerde ASM’leri belediyeler inşa ediyor.

4 İLÇEDE 5 ASM AÇILIYOR

Bu yıl inşaatı başlayan Çayırova Akse ASM’nin 2024 yılının ilk yarısında bitirilmesi bekleniyor. Derince Emre Kağan Arlı ASM’nin inşaatı tamamlandı ve taşınma işlemleri başladı. İzmit Gündoğdu ASM ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri istasyonu tamamlandı. Sağlık Müdürlüğü, önümüzdeki günlerde binayı teslim alarak açılışını yapacak. Yahya Kaptan Saray Önü ASM ve Sağlıklı Yaşam Merkezi yapım ihalesi için çalışma devam ediyor. Darıca Sağlık Kompleksi de yakında açılacak olan sağlık tesisleri arasında yer alıyor. Kompleksin içinde Sağlıklı Yaşam Merkezi ve ASM bulunuyor.

GEBZE’DE TAŞINMA BAŞLADI

Gebze İlyas Bey Sağlık Kompleksi’ne taşınma işlemi devam ediyor. Kompleksin içinde Aile Sağlığı Merkezi, 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu, Verem Savaş Dispanseri, İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı birimi bulunuyor. Aynı zamanda kompleks içinde Gebze’nin sağlık alanındaki en büyük ihtiyacı olan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi de yer alıyor. 20 ünitelik Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi yakında açılacak.

HALK SAĞLIĞI BİNASI YERİNE SAĞLIK KOMPLEKSİ

Kocaeli Devlet Hastanesi önünde bulunan Halk Sağlığı binasının yıkılması ve yerine yeni yapılacak Halk Sağlığı binası, Sağlıklı Yaşam Merkezi, 112 Acil Sağlık İstasyonu ve Santral Aile Sağlığı Merkezi’nin projesi tamamlandı. Merkezle ilgili ihale süreci devam ediyor. Yeniköy ASM, Karamürsel 4 Temmuz ASM ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu, Körfez Kuzey Mahallesi ve Hacı Osman ASM projeleri de bitti ve ihale süreçleri başladı.

 

Sağlıkta binaların ve hizmetin kalitesi artacak

 

TRAFO VE ELEKTRİK İŞİ YAPILACAK: Uyuşturucu bağımlılığıyla mücadele için yapımı tamamlanan AMATEM ve ÇEMATEM binalarının eksik kalan elektrik işlemleri bitirilecek.

Sağlıkta binaların ve hizmetin kalitesi artacak

 

DEPREME KARŞI DAYANIKSIZ: İzmit Cumhuriyet Bulvarı’ndaki SEKA Semt Polikliniği depreme karşı riski olduğu için yıkılacak ve yerine yeni sağlık binası yapılacak.

 

Sağlıkta binaların ve hizmetin kalitesi artacak

BÜYÜK İHTİYAÇ VAR: Derince Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi gibi il genelinde birçok noktada yapılacak bu merkezlere ihtiyaç had safhada.

Sağlıkta binaların ve hizmetin kalitesi artacak

 

KALİTESİ ARTIRILACAK: Yatak kapasitesinin artırılmasının yanı sıra yeni cihazların da kullanılacağı Kocaeli Şehir Hastanesi, bölgenin sağlık üssü olmaya aday.

31 Eki 2023 - 23:27 - Gündem --- Okunma

Mahreç  Süriye Çatak Tek

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 8.840.938 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

05

Vatandaş - Doktor kan tahlili ister, sıra bekler makinadan kan sırası alıp 2. Sıraya geçip asıl tahlil sırası alırsın. Yine bekler kan verirsin. BRAVOOO

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 01 Kasım 13:58
04

Vatandaş - Yaşlı babam için 10 agustosta 16.10 sıra bulabildim. Usg için 21 ekime gün verildi. Bu gün sonuç gösterip reçete aldık. Bravoooooo.ölmeden muayene olabilen babama BRAVOOO

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 01 Kasım 13:56
03

Toroslu - Çok rezil bir durumda çok yazık insanlara ultrason için aylarca beklenirmi ya

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 01 Kasım 11:24
02

Şehi̇r Hastenesi̇ Hortum - ŞEHİR HASTANESİ İŞLETMESİ ŞİRKET AMA TÜM SARF VE DEMİRBAŞ DEVLETTEN GÖTÜRÜLÜYOR İŞLETMECİNİN TMİN ETMESİ GEREKEN MALZEMELER KAPATILAN VEYA KÜÇÜLTÜLEN HASTANELERDEN TALAN EDİLİYOR AMAN YETERKİ VARYEMEZLER KIZMASIN

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 01 Kasım 11:15
01

Gerçekler - Şehir hastanesinin çok acil sistemini değiştirmesi gerekiyor, resmen 30 yıl önceki kuyruk sistemi işliyor, inanmayan bürokrat gelsin baksın. İnternetten randevu alanlar dahi önce numara kuyruğuna giriyor sonra kayıt kuyruğuna giriyor ondan sonra doktorun odasına gidiyor oysaki bugün ağlık ocağnda bile kimliğini okut randevuyu al, o kadar mükemmel bir sistem varken şehir hastanesinde niye yok? Yetkilileri göreve çağırıyorum; bu eziyeti çözün..

Yanıtla . 11Beğen . 0Beğenme 01 Kasım 09:11

PERSONEL ARANIYOR

3 KUTU Dilovası’nda bulunan Demir Çelik fabrikasında taşeron firmada HURDA AYIKLAMA FİRMASINDA çalışmak üzere, *Okuma Yazma bilen *50 yaş Altı *Ü...

ÖN MUHASEBE ELEMANI ARANIYOR

4 S Bakım onarım servisine, ÖN MUHASEBE PERSONELİ alınacaktır. Adres: Fenni muayene istasyonu yanı Kartepe / Kocaeli. Tel: 0532 683 80 56

BAY BAYAN ELEMAN ARANIYOR

TEMİZLİK GÖREVLİSİ ALINACAKTIR. Bağçeşmedeki Sitemizde temizlik  işlerinde çalıştırılmak üzere, BAY-BAYAN PERSONEL alınacaktır. Tel: 0541 185 41 66

KAMYON VE TIR ŞOFÖRLERİ ARANIYOR

SAYLOG LOJİSTİK bünyesinde değerlendirilmek üzere, İzmit/Kocaeli/Kartepe/Gebze bölgesi oturumlu, deneyimli ve yetiştirilmek üzere KAMYON VE TIR ŞOF...

HAYMET MAKİNA PERSONEL ARIYOR

HAYMET MAKİNE bünyesinde çalıştırılmak üzere, PLAZMA-LAZER-KESİM BÜKÜM OPERATÖRÜ, römork imalatında çalışacak İMALAT USTALARI alınacaktır. Cumarte...

ÇAYCI, BULAŞIKÇI, IZGARACI ARANIYOR

Steak House restaurantımızda çalıştırılmak üzere, ÇAYCI, BULAŞIKÇI, IZGARACI alınacaktır. BAŞOL ET GIDA ÜRÜN.SAN.ve TİC.LTD.ŞTİ Tel: 0533 348 88 71

EVDEN EVE ASANSÖRLÜ NAKLİYAT

Şehir içi ve şehirler arası Derince merkez EMİRHAN NAKLİYAT Tel: 0532 552 94 77 0533 261 45 90

MENEMENCİ ALAATTİN'E PERSONEL ARANIYOR

Kuzey Marmara Otoyolu Sevindikli Otoyol Hizmet Tesisi’nde bulunan MENEMENCİ ALAATTİN’de görevlendirilmek üzere *BAY-BAYAN GARSON, *KASİYER, *KOMİ, *...

YETİŞTİRİLMEK ÜZERE BAY PERSONEL ARANIYOR

LUCEA AYDINLATMA Mağazamızda YETİŞTİRİLMEK ÜZERE BAY PERSONEL alınacaktır. *Köseköy, Uzunçiftlik,(Kartepe) ve civarında ikamet eden *Esnek çalışma s...

BEDEN İŞÇİSİ ARANIYOR

Kocaeli / Kartepe şubemizde çalıştırılmak üzere, YÜKLEME ve BOŞALTMA YAPABİLECEK, BEDEN İŞÇİSİ personel alınacaktır. Tel: 0534 274 06 48