Akademi Liseler 12 bin öğrenciye kucak açtı

Büyükşehir’in model ve ödüllü gençlik projesi Kılavuz Gençlik içerisinde yer alan Akademi Liselerden 2023 yılı içerisinde 12 bin 392 öğrenci faydalandı.

Akademi Liseler 12 bin öğrenciye kucak açtı
Akademi Liseler 12 bin öğrenciye kucak açtı
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Belediye hizmetlerinin yanı sıra son yıllarda özellikle sosyal hizmetlerden, spor ve sağlık hizmetlerine kadar birçok farklı alanda hizmet sunan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, yürüttüğü çalışmaların yanında eğitime de büyük destek veriyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin gençlerin gelişiminde model ve ödüllü gençlik projesi olan ‘Kılavuz Gençlik’ her geçen yıl birbirinden fark yaratan eğitimlerle çalışmalarına devam ediyor. Lise ve üniversite gençliğine yönelik yepyeni bir vizyon kazandırmayı amaçlayan eğitimler; salon programları, tematik kamplar, akademik çalışmalar, sosyal aktiviteler, sportif etkinlikler ve kulüp faaliyetleri olmak üzere birçok alanda verilen hizmetle destekleniyor.

 

12 BİN 392 ÖĞRENCİ FAYDALANDI

Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Gençlik Eğitim Şube Müdürlüğü bünyesinde çalışmalarını sürdüren ‘Kılavuz Gençlik’ projesi kapsamında kurulan Akademi Liseler, 9 ilçede bulunan 11 merkezde faaliyetlerine devam ediyor. Lise ve lise mezunu öğrencilerin sınavlara hazırlanmalarına katkı sunmak amacıyla başlayan ve MEB’e uygun eğitimlerin verildiği Akademi Liselerden 2023 akademik yılında 12 bin 392 öğrenci aktif olarak faydalandı. Gençlerin eğitim alanındaki ücretsiz adresi olan Akademi Liseler, 2023 yılında da Kocaeli’nin dört bir yanından birçok gence kılavuzluk yapmanın gururunu yaşadı.

 

Akademi Liseler 12 bin öğrenciye kucak açtı

“DÜZEN SAYESİNDE DERSLERİMİZDEN KOPMUYORUZ”

Akademi Lise’de gördüğü eğitimin yanı sıra sosyal faaliyetler, aktiviteler, geziler ve atölyeler sayesinde sosyalleşme imkanı bulduğunu belirten öğrencilerden Kaan Cevizözü, “Normalde insanlar sosyalleşebileceği alanlarda derslerinden çok kopma yaşayabiliyor. Ancak biz Akademi Lise’deki düzen ve gidişat sayesinde derslerimizden kopmuyoruz ve sosyal hayatımızdan da geri kalmıyoruz. Burada kullandığımız kütüphane, bilişim atölyesi ve spor alanlarında ders çalışıp sosyalleşiyoruz. Soru çözümlerinde öğretmenlerimiz birebir şekilde ilgileniyorlar. Bu sistemle üniversite sınavına güzel bir şekilde hazırlanıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

ERDEM SAHİBİ BİR GENÇLİK YETİŞTİRİLİYOR

Büyükşehir Belediyesi’nin model ve ödüllü gençlik projesi Akademi Liseler, gençlerin sosyal, akademik, ahlaki, milli ve manevi alanda olumlu gelişimine katkı sağlıyor. Proje ile ülkemizin gelişimine fayda sağlayan, başarılı, özgüvene sahip; sanat, müzik, kültür ve sportif faaliyetler ile aktif, erdem sahibi bir gençlik yetiştiriliyor. Akademi Liselerde kültürel geziler, sportif faaliyetler, bilgi destek programları, değerler eğitimi, geleneksel el sanatları atölyeleri, gençlik kampları ve okuma grupları bulunuyor. Duyarlılık oluşturmak amacı ile gerçekleştirilen toplumsal projeler, yarışmalar, söyleşi programları, yazarlık atölyesi çalışmaları, uzman PDR kadrosuyla rehberlik alanında seminer ve danışmanlık hizmetleri ile her geçen yıl çalışmalarını arttıran Akademi Liseler, ‘Kılavuz Gençlik’e hizmet veriyor.

 

Akademi Liseler 12 bin öğrenciye kucak açtı

YAZARLIK ATÖLYESİ PROJESİ

Yazarlık alanında ilgisi ve yeteneği olan gençleri keşfetmeyi amaçlayan Yazarlık Atölyesi Projesi, öğrencileri alanında yetkin ve tecrübeli yazarlarla bir araya getirerek gelişimlerini sağlamaya katkıda bulundu. Proje içeriğinde öğrencilere deneme, makale, şiir, biyografi, hikâye ve karikatür alanında eğitimler verildi. Toplam 16 hafta süreyle yürütülen Yazarlık Atölyesi Projesi’ne 2023 yılında 296 öğrenci başvuruda bulunarak eğitim almaya hak kazandı.

 

“İKİ YIL ÜST ÜSTE ESER VERDİM”

Akademi Lise’de Yazarlık Atölyesi’nde öykü eğitimi aldığını belirten Şevval Şennur Küçük “Burada aldığım eğitimle yazı yazmayı daha çok sevdim ve Gönül Coğrafyası Okumalarına katıldım. İki yıl üst üste eser verdim. Biraz şiire dönsem de yazmaya devam ediyorum. Burası beni çok sosyal bir öğrenci yaptı. Yazarlık haricinde Sanat Atölyesi’nde de eğitim aldım. Ebru ve hat sanatıyla da fazlasıyla ilgilendim. Burada dersler çok verimli geçiyor” ifadelerini kullandı.

 

Akademi Liseler 12 bin öğrenciye kucak açtı

GÖNÜL COĞRAFYASI OKUMALARI

Öğrencilerin geçmişte yaşanan olayları fark ve idrak etme, farklı coğrafyaların tanınması ve tarihte yaşanan olaylar hakkında bilinçlenmesi amacıyla her yıl düzenlenen Gönül Coğrafyası Okumalarında, Dersaadet İstanbul temalı yarışmaya Kocaeli genelinde 164 okuldan 5 bin 299 öğrenci ve 481 öğretmen katıldı. Yarışmada 34 kişi büyük ödül almaya hak kazanırken öğrenciler ve öğretmenler için İstanbul gezisi düzenlendi.

 

KILAVUZ GENÇLİK SÖYLEŞİ VE KONSERLER

‘Kılavuz Gençlik’ projesi kapsamında Kocaeli genelinde 11 merkezde 22’si PDR, 182’si eğitmen olmak üzere toplam 302 kişilik ekiple faaliyetlerini gerçekleştiren Akademi Liselerde, gençler ve veliler için Sarıkamış Şehitlerini Anma Programı, Kılavuz Gençlik Söyleşileri, kıraathane buluşmaları ve çeşitli etkinlik ve konserler düzenlendi.

 

“TAHİR BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM”

5 yıldır Akademi Lise’de eğitim aldığını ve Bilişim Sınıfı’nı aktif olarak kullanan bir öğrenci olduğunu söyleyen Hasan Mirac Yaman “Derslerde anlamadığımız konular olduğunda buraya gelerek konu anlatımlarını dinliyoruz ve öğretmenlerimize soruyoruz. Öğretmenlerimiz sürekli yanımızda ve hazırladıkları programlar doğrultusunda ilerliyoruz. Bu imkanları bizlere sağladığı için Akademi Lise öğretmenlerimize ve Tahir Büyükakın Başkanımıza teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

 

Akademi Liseler 12 bin öğrenciye kucak açtı

PSİKOLOJİ ATÖLYESİ

Psikoloji Atölyesi, ergenlikten genç yetişkinliğe geçerken öğrencilerin karşılaştığı sorunların sağlıklı ve doğru bir şekilde aşılmasına yardımcı oluyor. Bu kapsamda atölye, 4 hafta boyunca farklı konu ve içeriklerle gruplar halinde etkileşimli bir sınıf ortamı sağlayarak farklı uygulamalarla, her gencin kendisine yönelik farkındalığını artırmayı ve kişisel gelişimini sağlamasına yardımcı olmayı amaçlıyor. 2023 yılında Psikoloji Atölyelerine bin 844 öğrenci katılım sağladı.

 

SPOR AKTİVİTELERİNE YOĞUN İLGİ

Kılavuz Gençlik Akademi Lise bünyesinde yer alan öğrenciler 2023 yılında çok sayıda spor faaliyetine katılım gösterdi. Doğa yürüyüşü, yüzme, futbol, bisiklet ve tenis gibi aktivitelerden yıl içerisinde 4 bin 898 öğrenci faydalandı. Aynı zamanda 2 bin 221 kişi 11 bin 906 antrenman gerçekleştirdi.

 

“ZİHNİMİZİ BOŞALTMAK İÇİN SPOR YAPIYORUZ”

Akademi Lise’de haftalık olarak spor faaliyetlerine katıldığını belirten Mikail Yazıcı, “Derslerden vakit bulduğumuz sürece sağlığımızı koruma amaçlı spor salonunda zaman geçiriyoruz. Burada her hafta halı saha, tenis, yüzme gibi programlarımız oluyor. Bunlar bizim derslerden arta kalan zamanlarda zihnimizi boşaltmak için gerçekleştirdiğimiz faaliyetler. Hem de sosyalleşmemizi amaçlıyor. Bunların dışında doğa yürüyüşlerimiz oluyor, kamplara gidiyoruz. Birbirinden faydalı bu hizmetleri bizlere sunduğu için Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

AKADEMİ LİSELERDE 20 DENEME SINAVI

Akademi Liselerde 2023 Eğitim Öğretim yılı içerisinde 8 AYT, 10 TYT, ara sınıflar için de 2 deneme sınavı gerçekleştirildi. Toplam 20 deneme sınavına 17 bin 270 öğrenci katılım sağladı.

 

KAMPLAR VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER

Akademi Lise öğrencilerine yönelik 2023 yılında gerçekleştirilen kamp programlarına 2 bin 510 öğrenci katıldı. Öğrencilerin becerilerini artırmak amacıyla hazırlanan görsel ve işitsel sanatlar atölyelerine de birçok genç katılım gösterdi. 2023 yılında geleneksel el sanatlarından ebru, hat ve tezhip atölyelerinde 5 bin 582 öğrenciye, müzik atölyelerindeki gitar, bağlama, keman, ukulele ve ney kurslarında bin 532 öğrenciye hizmet verildi. Akademi Lise öğrencilerinin tarihi, kültür ve medeniyeti yerinde görerek daha yakından tanımaları amacıyla şehir içi ve şehir dışına düzenlenen gezi etkinliklerinden 4 bin 119 öğrenci faydalandı.

 

2023 YAZ OKULU VE SPOR FAALİYETLERİ

Yaz okulu programında hızlandırılmış bilgi destek programı ve sosyal etkinlikler üzerine planlanan çalışmalara lise grubu 11 bin öğrenci katıldı. Yaz okulu faaliyetleri kapsamında 862 öğrenci doğa yürüyüşüne, 682 öğrenci havuz etkinliklerine, 261 öğrenci bisiklet alanındaki faaliyetlere katılım sağladı. Spor salonlarından 665 öğrenci eğitmenler tarafından planlanan programlar doğrultusunda faydalandı.

Kaynak: Bülten

# KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE İLİŞKİLİ:

17 Oca 2024 - 10:29 Kocaeli- Eğitim --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 9.316.086 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


İDDAA MP SAYISAL BAYİİ ELEMAN ARIYOR

İDDAA MP SAYISAL BAYİİ için, merkez de ikamet eden 30-50 yaş arası sigortalı/emekli Özgeçmiş için [email protected] Tel:0552 590 95 48

KOCAELİ KERESTE PERSONEL ARIYOR

Palet Fabrikasında çalışabilecek VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR aranıyor. Ayrıca, *80’LİK ŞERİT MAKİNA USTASI, *TOMRUK ARABALI USTASI, *ŞERİT BİLEME US...

ORKA DONATIM ELEMANLAR ARIYOR

Orka Donatım firmasında Tersanede çalışacak *KAYNAKÇI, *MONTAJCI, *YARDIMCI VE VASIFSIZ ELEMAN alınacaktır. Tel: 0536 618 52 10 - 0544 963 75 26...

KAMYON ŞOFÖRÜ ARANIYOR

Kocaeli Gölcük’te alt yapıda çalışacak, Tecrübeli damperli KAMYON ŞOFÖRÜ alınacaktır. Emeklide olabilir. Maaş: 24.000 TL Tel: 0532 280 24 09

ŞAFAK GEMİ ELEMAN ARIYOR

ŞAFAK GEMİ DONATIM Şirketimiz bünyesinde, meslek öğrenebilecek kapasitede olan 18-50 yaş arası VASIFSIZ YARDIMCI ELEMAN alınacaktır. Tel: 0262 323...

NURTAŞ MAKİNA OPERATÖR ARIYOR

NURTAŞ MAKİNA İşyerimiz de çalıştırılmak üzere SİLİNDİR TAŞLAMA TEZGÂHI OPERATÖRÜ alınacaktır. Emekli olabilir. Adres: İzmit San. Sit. 9.Blok No:20...

YEMEK FİRMASINA ELEMANLAR ARANIYOR

Vezirçifliği’nde bulunan yemek firmamızın mutfağında çalıştırılmak üzere, ehliyeti olan BAY-BAYAN ELEMAN aranmaktadır. Tel: 0532 475 45 44

UNLU MAMULLER İMALAT PERSONELİ ARANIYOR

Özdilek Kocaeli’de görevlendirilmek üzere; UNLU MAMULLER İMALAT PERSONELİ alınacaktır. Müracaatların şahsen İnsan Kaynakları Direktörlüğüne yapılmas...

YARDIMCI BAYAN PERSONEL ARANIYOR

Başiskele’de ev işlerinde tam zamanlı çalışacak, YARDIMCI BAYAN PERSONEL aranıyor. Tel: 0505 499 87 98

KASAP ARANIYOR

Şirketimizde çalıştırılmak üzere, KASAP alınacaktır. KARTEPE YEMEK ve GIDA SAN.ve TİC.LTD.ŞTİ Tel: 0533 681 72 06