“450 milyon dolarlık kaynağa sahip, Türkiye Yeşil Sanayi Projesi’ni hayata geçiriyoruz”

9. Verimlilik Proje Ödülleri Töreninde açıklamalarda bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Yeşil dönüşüm alanında, Dünya Bankası ile 450 milyon dolarlık kaynağa sahip, Türkiye Yeşil Sanayi Projesi’ni hayata geçiriyoruz. Yeşil Sanayi Projesi ile sanayicilerimizin, girişimcilerimizin ve KOBİ’lerimizin yeşil dönüşümünü gerçekleştirerek verimlilik ve rekabetçiliklerine güç katıyoruz” dedi.

“450 milyon dolarlık kaynağa sahip, Türkiye Yeşil Sanayi Projesi’ni hayata geçiriyoruz”
“450 milyon dolarlık kaynağa sahip, Türkiye Yeşil Sanayi Projesi’ni hayata geçiriyoruz”
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, 2023 Verimlilik Proje Ödülleri Törenine katıldı. Bu yıl 9’uncusu düzenlenen törende dereceye giren işletme ve kurumlara ödülleri taktim edildi. Kocaeli’nin Gebze ilçesi Bilişim Vadisinde düzenlenen programda 12 kategoride en yüksek puanları alarak finale kalan 74 proje arasından 35 proje sahipleri ödüllerine kavuştu.

“450 milyon dolarlık kaynağa sahip, Türkiye Yeşil Sanayi Projesi’ni hayata geçiriyoruz”

“VERİMLİLİKTE YÜZDE 76’YA VE ÜRETİMDE YÜZDE 140’A VARAN ARTIŞIN YANI SIRA ÜRÜN MALİYETLERİNDE YÜZDE 18’E KADAR TASARRUF SAĞLADIK”

Verimlilik alanında iyi uygulama örneklerini ön plana çıkarırken yeni projeleri de teşvik etmeyi amaçladıklarını ifade eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “İşletmelerimizde verimliliğin artırılması ve dijital dönüşümün süreçlerinin hızlandırılması adına model fabrikaları hayata geçiriyoruz. Model fabrikalarımızda işletmelerimize; dijital dönüşüm, sürekli iyileştirme, yalın üretim gibi alanlarda eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunuyoruz. Destek sağlanan işletmelerimizde önemli düzeyde performans artışlarına tanık olduk. Verimlilikte yüzde 76’ya ve üretimde yüzde 140’a varan artışın yanı sıra ürün maliyetlerinde yüzde 18’e kadar tasarruf sağladık. Elde edilen rakamlar, gelecek adına bizleri umutlandırıyor. Önümüzdeki dönemde de hali hazırda 8 olan model fabrika sayımızı 14’e çıkarmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Öte yandan, işletmelerimizi destekleyecek yeni programları birer birer hayata geçiriyoruz. Bildiğiniz üzere, KOSGEB bünyesinde, Yalın Dönüşüm Desteğini duyurduk. Bu destek ile işletmelerimizin yalın uygulamalara ilişkin sorun ve ihtiyaçlarını belirliyoruz. Yol haritalarını oluşturuyor ve kabiliyetlerinin artırılmasına katkı sağlıyoruz. Ülkemiz sanayisini dijital dönüşümle daha rekabetçi bir hale getiriyoruz” dedi.

“450 milyon dolarlık kaynağa sahip, Türkiye Yeşil Sanayi Projesi’ni hayata geçiriyoruz”

“DÜNYA BANKASI İLE 450 MİLYON DOLARLIK KAYNAĞA SAHİP, TÜRKİYE YEŞİL SANAYİ PROJESİ’Nİ HAYATA GEÇİRİYORUZ”

Küresel ekonomide var olmanın yolunun verimliliği sürekli arttırmaktan geçtiğini söyleyen Bakan Mehmet Fatih Kacır, “Yeşil dönüşüm alanında, Dünya Bankası ile 450 milyon dolarlık kaynağa sahip, Türkiye Yeşil Sanayi Projesi’ni hayata geçiriyoruz. Yeşil Sanayi Projesi ile sanayicilerimizin, girişimcilerimizin ve KOBİ’lerimizin yeşil dönüşümünü gerçekleştirerek verimlilik ve rekabetçiliklerine güç katıyoruz. OSB’lerimizi yeşil ve sürdürülebilir üretim alanlarına dönüştürüyoruz. OSB'lerimizin verimliliğini, çevresel sürdürülebilirliğini ve rekabet gücünü yükseltebilmek üzere Dünya Bankası ile 300 milyon dolar bütçeli Türkiye OSB Projesini başlattık. Sanayimizin yeşil dönüşümü kapsamında, kritik 6 öncelikli sektörde; enerji verimliliği, kaynakların etkin kullanımı, iş süreçlerinin optimizasyonu dahil yeşil dönüşüme ışık tutacak Yeşil Büyüme Teknoloji Yol Haritalarını ilan ettik. İnovasyonu ve katma değeri yüksek üretimi önceleyen adımları atarken bir yandan da iş gücü verimliliğimizi yükseltecek ve nitelikli insan kaynağımızı güçlendirecek programları hayata geçiriyoruz. Son 22 yılda TÜBİTAK’la; verimlilik uygulamalarının geliştirilmesine yönelik 2 bin 500’ün üzerindeki projeye yaklaşık 10 milyar liralık destek sağladık” şeklinde konuştu.

“8,2 MİLYAR AVRO BÜTÇELİ DİJİTAL AVRUPA PROGRAMI’NA KATILIM SAĞLAYARAK AVRUPA BİRLİĞİ İLE STRATEJİK BİR İŞ BİRLİĞİNİN TEMELİNİ ATTIK”

Bakan Kacır, “Üniversite-sanayi iş birliği örneği, Sektör Kampüste programımızla 89 firmamızı, 83 üniversitemiz ile eşleştirdik. Programla 10 binden fazla üniversite öğrencimiz; yapay zeka, endüstride dijital dönüşüm ve ileri imalat uygulamaları gibi alanlarda en güncel bilgileri sektör profesyonellerinden öğreniyor. 81 ilimizde kurduğumuz DENEYAP Teknoloji Atölyeleri ile düzenlediğimiz TEKNOFEST’ler ile insan kaynağımızı erken yaşlardan itibaren inovasyona, dijital dönüşüme hazırlıyoruz. Ekol 42 okulları ile yeni nesil yazılımcılarımızı ileri teknolojileri geliştirmek ve şekillendirmek üzere yetiştiriyoruz. Bununla birlikte, verimlilik alanında uluslararası iş birliklerinin kritik öneme sahip olduğunun bilincindeyiz. 8,2 milyar avro bütçeli Dijital Avrupa Programı’na katılım sağlayarak Avrupa Birliği ile stratejik bir iş birliğinin temelini attık. Bu program, ‘Yüksek Başarımlı Hesaplama ve Yapay Zeka gibi alanlarda önemli altyapıların kurulumuna ve insan kaynağının yetiştirilmesine finansman sağlayacak” ifadelerini kullandı.

“2014’TE 150 PROJE İLE BAŞLAYAN YARIŞMAMIZA BU YIL 596 PROJE BAŞVURUSU ALINMIŞ”

Yüksek katma değerli yatırımlara uygun maliyetli finansman sağladıklarının altını çizen Bakan Kacır, “Ülkemizde verimlilik alanında ilk bilimsel yayın olma özelliğine sahip ve 1967 yılından bu yana verimlilik dergisi ile uzmanların çalışmalarını akademinin dikkatine sunuyoruz. 700’ün üzerinde telif eserin bulunduğu Dijital Verimlilik Kütüphanemizde yer alan kongre, konferans ve sempozyum kitaplarını, araştırma ve inceleme sonuçlarını, farklı sektörlerin rapor ve kılavuzlarını uzmanların hizmetine sunduk. 2014 yılından bu yana her yıl düzenlediğimiz, Verimlilik Proje Ödülleri’nde verimliliği odak noktasına koyan firmalarımızı ödüllendirirken, iyi uygulama örneklerini yaygınlaştırıyoruz. 2023 Verimlilik Proje Ödülleri yarışmamızın şampiyon projelerini ilan edecek, bu projeleri geliştiren işletmelerimizin ve kurumlarımızın ödüllerini takdim edeceğiz. 2014’te 150 proje ile başlayan yarışmamıza bu yıl 596 proje başvurusu alınmış olması sadece verimlilik bilincinin Türki’ye genelinde yayılmış olmasının göstergesi değil, aynı zamanda yerli ve millî üretim konusunda yüksek farkındalığa ulaştığımızın da bir yansımasıdır. Başvurusu alınan projeler ön değerlendirme, yerinde inceleme ve nihai puanlama aşamalarından geçtiler. Nihayetinde, 12 kategoride en yüksek puanları alarak finale kalan 74 proje arasından 35 projenin ödüllendirilmesine karar verdik” diye konuştu.

Törene, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil ve çok sayıda davetli katıldı.

“450 milyon dolarlık kaynağa sahip, Türkiye Yeşil Sanayi Projesi’ni hayata geçiriyoruz”

Kaynak: İHA

27 Oca 2024 - 17:15 - Gündem --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 9.220.517 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


PART-TIME BAYAN TEMİZLİK PERSONELI ARANIYOR

İzmit Yenişehir Mahallesinde, Fizik Tedavi Kliniğinimizde 14:00-18:00 saatleri arasında çalışmak  üzere, PART-TIME BAYAN TEMİZLİK PERSONELI alınacak...

PERSONEL ARANIYOR

Körfez‘deki Basınçlı Kap imalatı sektöründe faaliyet gösteren fabrikamızda çalıştırılmak üzere *Askerliğini yapmış, *45 yaşını aşmamış GAZALTI, ELE...

ŞOFÖR ARANIYOR

27’lik ve 45’lik araç kullanabilen, yasal evrakları tam ŞOFÖR ARKADAŞLAR arıyoruz. Tel: 0534 365 33 68

ŞOFÖR ARANIYOR

27’lik ve 45’lik araç kullanabilen, yasal evrakları tam ŞOFÖR ARKADAŞLAR arıyoruz. Tel: 0534 365 33 68

ŞOFÖR ARANIYOR

İşletmemizde yemek dağıtımı yapacak ŞOFÖR aranmaktadır.  KARTEPE YEMEK VE GIDA SAN. TİC. LTD. ŞTİ. Tel: 0 533 681 72 06

SERVİS ŞOFÖRLERİ ARANIYOR

95 Evler-Tütünçiftlik-Derince-İzmit merkez-Bekirpaşa ve Yahyakaptan bölgelerinden genç ve emekli SERVİS ŞOFÖRLERİ aranıyor. Tel: 0262 322 70 57

İDDAA MP SAYISAL BAYİİ ELEMAN ARIYOR

İDDAA MP SAYISAL BAYİİ için, merkez de ikamet eden 30-50 yaş arası sigortalı/emekli Özgeçmiş için [email protected] Tel:0552 590 95 48

KOCAELİ KERESTE PERSONEL ARIYOR

Palet Fabrikasında çalışabilecek VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR aranıyor. Ayrıca, *80’LİK ŞERİT MAKİNA USTASI, *TOMRUK ARABALI USTASI, *ŞERİT BİLEME US...

ORKA DONATIM ELEMANLAR ARIYOR

Orka Donatım firmasında Tersanede çalışacak *KAYNAKÇI, *MONTAJCI, *YARDIMCI VE VASIFSIZ ELEMAN alınacaktır. Tel: 0536 618 52 10 - 0544 963 75 26...

ŞAFAK GEMİ ELEMAN ARIYOR

ŞAFAK GEMİ DONATIM Şirketimiz bünyesinde, meslek öğrenebilecek kapasitede olan 18-50 yaş arası VASIFSIZ YARDIMCI ELEMAN alınacaktır. Tel: 0262 323...