Talha Kös: Başıboş dernek, başıboş köpek meselesinde en büyük engel

Kentsel Tasarımcı Talha Kös, başıboş sokak köpekleri ile ilgili çözüm önerilerine yenilerini eklerken, bu sefer hayvan derneklerinin denetlenmesi gerektiğini söyleyerek: “yüzlerce başıboş dernek, başıboş köpek meselesinin çözümündeki en büyük engeldir ve problemi topluma doğru yansıtmamaktadırlar.” dedi.

SEKA Park’ın mimarı şehir planlamacısı Talha Kös, başıboş sokak köpekleri konusundaki öneri ve uyarılarına devam ediyor. Talha Kös bu sefer hayvansever derneklerin çözüm üretmekten yoksun olduğunu ve para toplama usullerinin denetlenmesi gerektiğini belirtti. İşte Kös’ün maddeler halinde yaptığı o paylaşımı;

“BAŞIBOŞ KÖPEK MESELESİ (GERÇEKLER 4)

1- Sorunun ekonomiye, çevreye, toplum yapısına, toplumsal psikolojiye, tek tek bireylerin psikolojisine maliyetleri her geçen gün katlanarak artmaktadır.

2- Ben bir şehirciyim ve meseleyi bir şehir problemi olarak ele alıyorum. Şehirlerimizde yapılan tüm araştırmalarda karşımıza çıkan ilk 3 problemde; başıboş köpek sorunu muhakkak var. Bu araştırmaları da yakın zamanda açıklayacağız.

3- Gerçekler belli, aziz milletimizin de ne düşündüğü bellidir. Milletimiz meseleyi çözüme muhtaç bir sorun olarak ele almakta ve köklü bir çözüm beklemektedir. Başıboş köpek problemi A partili B partili ye ait bir siyasal bir problem değil, tüm toplumu kapsayan bir problemdir.

4- Komplo teorileri üreterek, insanları kategorize ederek, hırçınlıkla, küfürle, linçle, iftiralarla hareket edenlerin hiçbir karşılığının olmadığının anlaşıldığı ve dikkate alınmadığı sürecin başlaması sevindiricidir.

5- Son günlerdeki tavırlarında gördüğünüz üzere hayvansever dernek mensupları en ufak bir olayda, muhtarı suçlamakta, gerçekleri ortaya koyan basını suçlamakta, valilerimizi suçlamaktadırlar. Ve kendileri gibi düşünmeyen hiçbir kişiye tahammül gösterememektedirler.

6- Hayvansever dernekler geçmişte pek çok kurum tarafından ziyadesiyle dikkatte alınmış fakat hiçbir zaman bir çözüm modeli ortaya koymamışlar, koyamamışlardır.

7- Başıboş köpeklerin acı içerisinde yaşamaları, sadece insanlara değil diğer hayvanlara da zarar verdikleri, toplumsal sağlığı tehdit etmeleri ve daha pek çok gerçeğin kabulüyle konuyu ele almaktan yoksundurlar.

8- Pek çok derneğin finansal sistemi, para toplama usulleri denetime muhtaç durumdadır. Gerçek hayvan severlerin duygularını istismar ederek bağış adı altında büyük miktarlarda toplanan paralar muhakkak denetlenmelidir.

9- Yaklaşık 2800 hayvansever derneğinin aralarında iyi niyetliler ve gerçekten çözüm üretme potansiyeline sahip olan istisnalar olabilir. Ama nihai olarak; yüzlerce başıboş dernek, başıboş köpek meselesinin çözümündeki en büyük engeldir ve problemi topluma doğru yansıtmamaktadırlar.”

Kaynak: Haber Merkezi

# VAR, HER, para

14 May 2024 - 10:32 Kocaeli/ İzmit- Gündem --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 8.711.761 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

74

Vicdan - Köpekleri saldırgan olsun diye cig et ve kanlı et ile besliyorlar hatta insanlara saldırsın diye tekme atıp vahsilestiriyor

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 17 Mayıs 17:01
66

Birdakika - Kopektaparlar hayvanseverler insanlik sucundan yargilanmali.

Cok can aldilar bunlar. Cocuklar oldu yaslilar oldu halen bik bik konusuyorlar.

Insallah devlet bu basibos hayvan severlere haddini bildirir.

Yanıtla . 11Beğen . 2Beğenme 15 Mayıs 23:26
75

Romeo - @Birdakika 66 nolu yoruma cevabı: Ben bir hayvan severim, senin gibi insanı sevmem,hatta bu dünyada gereksiz görürüm. Köpeklerin bile bir yaradılış nedeni vardır ama siz gereksiz ve fuzulisiniz. Vicdanı olmayan ınsan olamaz

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 17 Mayıs 21:56
60

Vicdan - Sözde medeni şehirlerinizin sorunu köpekler değil, işini yapmayan yetkililer, çocukları ve kendileri vicdansız insanlardır. Hayvanlara işkence, tecavüz ve açlıktan ölmeleri için yapılanları görmeyen sizler de bu canların saldırgan olmasına sebepsiniz, ama bedeli on'ların ödemesini istemek sadece vicdan yoksunluğu ?

Yanıtla . 9Beğen . 10Beğenme 15 Mayıs 15:03
72

Doğal - @Vicdan 60 nolu yoruma cevabı: Bu hayvanlar doğal olarak saldırgan ,alan koruma ve sürü davranisi gösteriyorlar. İyi davranma ile alakası yok. Tam tersi siz ne kadar iyi davranip beslerseniz o kadar çoğalıp sürülesiyorlar.

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 16 Mayıs 13:14
59

Aynur Denizkusu - Ülkede bunca sorun varken, sokakta gönüllülerin baktığı köpekler mi sorun sizce? Dernekleri denetleyin tabii ki, ama kopeklere başıboş demek hoş değil, sahipsiz diyebilirsiniz. Basi boş insan sorunu vardır ülkede. #sokakhayvanlarısahipsizdeğildir #Kısırlaştıraşılatyerindeyasat, bu kadar! Lütfen çekin ellerinizi masumların üzerinden. Doğru değil! Rabb'im in yarattığına, işkence edenlere ,öldürenlere dönün ve yoğunlaşın.Belediyelerin barınaklarıni denetleyin, yaşam kosullarina bakın. Barinaklar rehabilitasyon merkezleridir, onların yaşam alanı sokaklardir . Millet öyle istiyor diyemezsiniz. Size göre millet kim ? Ben de milletim mesela. Milyonlarca hayvan sever var bu ülkede. Artık yeter!!

Yanıtla . 12Beğen . 15Beğenme 15 Mayıs 13:07
71

Ömer Bal - @Aynur Denizkusu 59 nolu yoruma cevabı: Senin gibileri en büyük sorun

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 16 Mayıs 10:05
70

Ömer Bal - @Aynur Denizkusu 59 nolu yoruma cevabı: En büyük sorun insanoğlu benim fikrim

Yanıtla . 0Beğen . 4Beğenme 16 Mayıs 10:04
68

Ahmet - @Aynur Denizkusu 59 nolu yoruma cevabı: Bu ülkenin en büyük sorunu köpek ve köpek taparlar

Yanıtla . 7Beğen . 2Beğenme 16 Mayıs 07:04
61

Yüzde Yüz - @Aynur Denizkusu 59 nolu yoruma cevabı: Sizin millet olmadığınızı yuzde yüz biliyoruz da başkada bir şey bilmiyoruz, düzgün işinde gücünde iyi insanlar sokak köpeği beslemesi yapmaz. Besleyip çoğaltıp insanlara zarar vermez. Bu kötülükleri yapan millet değildir.

Yanıtla . 9Beğen . 3Beğenme 15 Mayıs 21:26
57

Vicdan - Lütfen artık bırakın şu hayvanları hedef göstermeyi.. Memlekette ivedilikle çözülmesi gereken birçok sorun varken, dilsiz, savunmasız sokak hayvanlarını memleket meselesiymiş, sorunmuş gibi gösterip algı operasyonu yapmak ahlaka, hukuka, vicdana, memleketin istikbaline aykırı bir durumdur..

Yanıtla . 13Beğen . 15Beğenme 15 Mayıs 11:25
69

Ahmet - @Vicdan 57 nolu yoruma cevabı: Memleketin istikbaline aykırıdır derken ne demek istediğini anlamadım

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 16 Mayıs 07:06
58

Adaley - @Vicdan 57 nolu yoruma cevabı: Hergün saldırıya uğrayıp köpekler tarafından öldürülen insanları görmeyip gözünü kulağını kapatanlar, bir gün kendi evladının veya bir yakınının başına geldiğinde gözünü açarlar. Senin gibiler için hayat güzel. Nasıl olsa ölenler senin bir şeyin olmuyor. Allah böyle umursamaz ve vurdumduymazların başına bela etsin bu köpekleri.

Yanıtla . 12Beğen . 2Beğenme 15 Mayıs 12:50
56

Hadise Mercan - Problemim çözümünü sadece dernekler değil merhametli müslüman Türk milletinin bir parçası olan gönüllüler ve bir çık veteriner profesör de ksıırşaştırma olarak belirliyor . Bu halk onca sapık tecsvüzcü katil içinde gergin yalan kedi köpek haberi yapışınız ve size kimlerin hangi paralarla bunu yaptırıdıgını gayet takip ediyor.öldürmeyi hapsetmeyi savunan siz firavunlara önce Allah sonra bu millet izin vermeyecek

Yanıtla . 11Beğen . 11Beğenme 15 Mayıs 11:08
62

Hadise - @Hadise Mercan 56 nolu yoruma cevabı: Bu gönüllüler ve bahsettiğiniz kişiler asla turk milletinin parcasi değil merhametle de em küçük alakaları yok, duzguniyi insanlar toplumda saygın yeri olan insanlar başıboş köpek besleyip çoğaltıp insanlara zarar vermez,

Yanıtla . 4Beğen . 2Beğenme 15 Mayıs 21:29
53

Cem Öğrenci - Ya artık bu köpeklerin toplatılması elzem, devlet balon balıklarına ne yapıyorsa aynısını yapsın. Balon balığı can değil mi hiç bir dernek savunmuyor neden? Mama yemiyor bagış toplanamıyor.

Yanıtla . 17Beğen . 8Beğenme 15 Mayıs 08:57
52

Emekli Hemşire - Köpeklerin sokakta kalması köpeklerin değil bu derneklerin işine geliyor, derneklerin denetlenmesi gerekirse kapatılması lazım, sorun köpeklerden çok köpek dilendirmrk için çoğaltan dernekler.

Yanıtla . 19Beğen . 3Beğenme 15 Mayıs 08:53
51

Melisa - Çıkın şu arızalı merhametten..Birilerini hobi yaşayacak tatmin olacak diye milletin çocuğu av oluyor evinde besle ya da kesin sesinizi yettiniz artık sizde itleriniz de..

Yanıtla . 19Beğen . 12Beğenme 15 Mayıs 08:06
54

Allah'ın Kulu - @Melisa 51 nolu yoruma cevabı: Büyüklerinden Sevgiyi göremeyen ve sonunda ortaya çıkan cümleler ? sevginin ne olduğunu öğrenmen ve birazda kuran okuman dileğiyle....

Yanıtla . 11Beğen . 10Beğenme 15 Mayıs 09:53
50

Hsyehehe - Sokak köpekleri ciddi bir sorundur ve ben babamın yurt dışında gidip gezerken gördüklerini anlatacağım Avrupa da sokak köpekleri yoktur eğer köpek sahibinden kaçtı ise hemen barınak alır ve sahibi olup olmadığı araştırılır eğer varsa sahibi barınağa 1 hafta içinde gidip alması gerekir almazsa o köpek uyutuluyor ve olması iyi ve bizim ülkemizde ki sokak köpekleri insanlara zarar verince sözde hayvan severlerin hepsi onların doğası gereği saldırabilir demesi yüzünden artık her sokak köpeği gördüğüm de elime taş alıp kovalıyorum bana saldırır diye ve bu kadar saçma şey olamaz eğer o hayvanları çok seviyorsa hayvan severlerin hepsi evine alabilir

Yanıtla . 18Beğen . 8Beğenme 15 Mayıs 07:44
49

Nermin Yılmaz - Köpekleri koruyan Bu kanun belkide ilk gerçekten eziyet edenlerden onları korumak için çıkmış olabilir ama yaşayarak gördükki eksik ve yanlışları var. Sayıları çok arttı. Bu artış hayra alamet değil. Bu yanlıştan dönülsün. Torunumu evde büyütüyorum. Park köpek dolu

Yanıtla . 12Beğen . 4Beğenme 15 Mayıs 07:39
48

Buket - Siz şaka mısınız? Üniversite öğrencileri kampüsteki köpeklerden bıktı. Bu sorun giderek büyüyor. Çok seven sahiplensin. Senin sevdiğin köpek benim hayatımı zorlaştırıyor. Bunun gece dersleri de var. Korkuyoruz neden anlamıyorsunuz?

Yanıtla . 16Beğen . 6Beğenme 15 Mayıs 07:35
76

Mehmet - @Buket 48 nolu yoruma cevabı: Bende ege üniversitesindeyim hergün sabah derslerinde toplanıp havlamaları kovalamaya çalışmaları hırlamaları çok rahatsız edici ve heryer köpek dışkısı.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Mayıs 03:57
47

Mantık Adam - Bu sözde hayvanseverler ölen insanlara nasıl bu kadar kayıtsız kalabiliyor. Sokakta köpek mi olur?

Yanıtla . 14Beğen . 5Beğenme 15 Mayıs 07:30
46

UKA - Öncelikle gazetenize ve tabii ki Talha Bey'e bu konuda cesurca yazdığı için teşekkür ediyorum. Dikkat ederseniz yeni kurulan mahallelerde, dışarıdan gelip araçla besleme yapıyorlar. Aradan fazla zaman geçmeden hemen bir evcil hayvan dükkanı ve klinik açılıyor. Bütün bunlar planlı ve organize işler, tabii ki rant için.

Kendine "hayvansever" diyen çoğunlukla derneklere üye kişiler tarafından yönetiliyor.

Çoğunlukla toplum hayatından uzaklaşmış kişiler, hatta insanları sevmeyen (mizantropist) insanlar bu köpek, kedi besleme işine yöneliyorlar. Linçleyebilirsiniz ancak bu sokaklarımızdaki gerçeği değiştirmeyecek.

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre 2023 yılında 437bin insanımız kuduz riskli temas yaşamış. Bu, her saat ülkemizde yaklaşık 50 kişinin ısırılması ya da tırmalanması ve kuduz+tetanoz aşısı olması demek. Saygılar.

Yanıtla . 12Beğen . 4Beğenme 15 Mayıs 03:33
44

Seda Su - Almanyanın fonladığı dernekler (!) uluslararası arası yasadığı (PayPal) para toplama. Peki Sokaklarında 1 tane başıboş köpeğin ve kedinin olmadığı Almanya bunları neden FONLUYOR!

Evet başıboş dernek sorunu, köpek sorununun temelidir, mimarıdır. 2700 dernek, 5 bin mama hesabı, yüzlerce bıdı bıdı patisi diye iban paylaşan sosyal medya hesabı. Bu devlet hepsinin fişini çeksin ne köpek kalır ne de köpek sorunu.

Teşekkürler talha beye ?

Yanıtla . 11Beğen . 6Beğenme 15 Mayıs 03:18
43

Bir Garip Öğretmen - Allah, zalimlerin değil mazlumların yanındadır. Ben bir hayvanseverim.Yerel hayvan koruma görevlisiyim. Bu benim hobim. Anlıyor musunuz hobi? Ama durup dururken bu hobi oluşmadı. Vicdanım beni yönlendirdi buna. İnsan olmak vicdan ve empati işidir.Belediyeler işini düzgün yapmadığı için bizler cebimizden bu canları doyuruyoruz, kısırlaştırıyoruz, yaralanınca tedavi ettiriyoruz .Bütün suç belediyelerin. Düzgün çalışan bir belediye, ildeki tüm lokantalarla, anlaşıp yemeklerini düzenli olarak toplasa bile bu canlara bol bol yeter. Bunu yapmadığı gibi onlar için aldığı ödeneği yiyor. Kısırlaştırma yapmıyor. Barınaklar ölüm kampı olmuş. Bu hayvanların hesabı zalimlerden sorulacak. Deprem bize yetmedi. Daha ne felaketlerle karşılaşacağız. Çünkü doğa bir ekoloji zinciridir Halkalardan biri yok olursa doğal denge bozulur. Her varlığın bir yaradılış amacı vardır. Allah, gereksiz görseydi köpeği yaratmazdı. İnsanlar korkmakta belki haklı olabilir. Lakin çözüm yanlış ve vahşice! Zira gücü belediyeye yetmiyor, onu sorgulamıyor! Masum canları hedef alıyor. Yok edin, öldürün! Yahu, bu ne vicdansızlık! Sorgulayan bireyler olun. Baskı yapın belediyelere . Kısırlaştırsınlar, doyursunlar. O zaman sorun kalmaz.Ayrıca okullarda hayvan sevgisi aşılanmalı. Her okula bir köpek projesi mesela. Çocuklar,hayvanlara taş atmamalı, kuyruğunu ya da kulağını kes memeli. Sevmeli, okşamalı, beslemeli. Zira hayvan sevgisi küçük yaşta kazanılır. Yoksa böyle Talhalar, Kösler bitmez! Azıcık insan olmayı deneyin. Veee iki ayaklılardan korkun. Ben dört ayaklılardan hiç ama hiç zarar görmedim.Seri katiller, hayvanları öldürmekle işe başlar. Sonra çocukları ve sonra da kadınları...Hayvanların üzerinden çekin elinizi ve dilinizi! Allah'ın gazabı zalimlerin üzerine olsun.

Yanıtla . 20Beğen . 15Beğenme 14 Mayıs 23:54
63

Hobim Felaket - @Bir Garip Öğretmen 43 nolu yoruma cevabı: Sizin hobiniz insanlara topluma zarar veriyor, başıboş köpekleri beklediniz sayıları arttirdiniz, bu travmanın dehşetin faili sizsiniz. Düzgün iyi hangi insan sokak köpeği besler ki? İnsanları köpekler parçalıyor belediye değil, okullarda başıboş köpek sevgisi öğrenilmez uzak durmak öğretilir, okulda başıboş köpek besle diyen çocuk düşmanıdır.dort ayaklilqrdan zarar gormediniz cunku toplum mucadele ediyordu, simdi sayenizde sizin gibiler yuzunden yilda 400 bin isirilma var . hayvan öldüren katil değildir, bir öğretmen yukarıdaki sozleri yazmaz utanır, öğretmen falan değilsiniz,

Yanıtla . 4Beğen . 2Beğenme 15 Mayıs 21:38
42

Ayşegül Yıldız - Yeter artık bu canlarla uğraşmadan belediyeler veteriner okullarla birleşip kısırlaştırma yapıp.sonrada halk Kuran'da Allah'ın emanettim dedigi canlar için uyarılmalıdır.

Yanıtla . 17Beğen . 16Beğenme 14 Mayıs 22:25
39

Gök Toprak - Sokak hayvanları da bizler gibi yaşam hakkı olan varlıklar, yalnız ciddi olarak zaman zaman tehlikeli olabiliyorlar genellikle sevecen olsalarda zaman zaman agresif olabiliyorlar özellikle de motorlara saldırıyorlar veya bazı insanlara saldırgan olabiliyorlar. Nasıl çözüm getirilecek ben bulamıyorum. Aslında kısırlaltıtmadan uzun vadede kast edilen mevcut nüfusun yaşamını üremeden bitirmesi ve bu şekilde sokaklarda köpek kalmaması.

Bu arada sokaklar'daki köpeklerin çoğu da sahipleri tatafında sokaklara atılmış hayvanlar!!

Böyle hayvan da sevmeyin, şnsanda!

Hayvan beslemek öyle ay ne şirin Le olmuyor malesef. Ben çözüm bulamıyorum bu konuya.

Yanıtla . 9Beğen . 4Beğenme 14 Mayıs 20:58
38

Canlar Sahipsiz Değil - Ne kadar başıboş bir haber .. hayvanları hedef göstermekten vazgeçin artık

Yanıtla . 18Beğen . 17Beğenme 14 Mayıs 20:57
37

Selda - TALHA mısın nesin senin hayvanlarla derdin ne.?? Hele sözde gazeteciler kim fonluyor sizleri. Durup durup kaynatma yapmanızın evirip çevirip tekrar aynı haberleri yayımlamanızın nedeni ne??? Bak ben dernek mernek değilim 25 yıldır belediyelerin yapmadıklarını yaptım. Sizin gibiler çatlasanızda patlasanızda onlara bakmaya devam edeceğım. Onların ahı üzerinize olsun.

Yanıtla . 21Beğen . 16Beğenme 14 Mayıs 20:07
64

Daha Iyiydi - @Selda 37 nolu yoruma cevabı: Ne yaptın ? Muhtemelen besleme yaptın, köpekleri bela ettin, şimdi de sanki bir şey yapmış gibi,, yapmasaydın muhterem

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 15 Mayıs 21:40
35

Carti52 - Umuttepede insandan çok hayvan geziyor yerlerde köpek pisliği dolu kaç kişiye saldırdı köpekler artık uyutuluyor mu napıyor çözülmesi lazım bu sorunun sabır kalmadı gece havlamalarından uyku uyunmuyor

Yanıtla . 20Beğen . 13Beğenme 14 Mayıs 18:46
45

Seda Su - @Carti52 35 nolu yoruma cevabı: Bir sürü öğrenci umut tepe kampüsünde saldırıya uğradı. Geçen sene bir çocuğumuz beyin kanaması geçirdi. Binlerce öğrenci sesini duyurmaya çalıştı. Hastanenin içi it barınağı. Kampüs leş gibi et kan ve köpek kokusu. 1 avuç terörist umut tepeyi esir almış. Başka adı yok.

Yanıtla . 6Beğen . 4Beğenme 15 Mayıs 03:21
34

Midas - Kocaeli izmit vs en büyük sorunu parkları sahili kullanamıyoruz motora binemiyoruz saldırıyorlar mahallede bakkala çocuk gönderemiyoruz lütfen kalıcı bir çözüm sokaklarda insandan fazla hayvan geziyor.

Yanıtla . 33Beğen . 12Beğenme 14 Mayıs 15:35
33

B.... B... - Dernekler aciliyetke denetlenmeli, hayvansever olduğunu iddia ederek insanların kaygılarını endişelerini ve köpek terörü neticesinde uğradıkları şiddeti normalleltşren kişilerin bu konuda sormluluk almalaeı sağlanmalı. Çocukların, yaşlıların sakatların ve öğrencilerin güvenliği aciliyetle dikkate alınmalı, şehirler ve tüm yaşam alanlarımız güvenli hale getirilmeli. Şehrin ortasında, köyün içerisinde insanları köpekler parçalıyor..

Yanıtla . 23Beğen . 9Beğenme 14 Mayıs 14:35
30

Vatandaş - Köpekler insanların olduğu yere gelir. Köpek severlere daha fazla park alanı yapılırsa köpekler oraya gider böylece çocuğunuzla parla gidemiyoruz diyen güruhun sorunu çözülmüş olur. Hayvan severlerin cocuklari da hayvan seviyor . Onların parklarında yaşam alanı açılmış olur. Hem besleme olur . Hem herkes rahat eder. Köpek parkı olsun. Hem böylece köpekler saldırgan da olmaz. Köpekler de sistallesmis olur. Öyle yerden taş al at! Yok degidik sesler çıkar köpeklerde rahatsız oluyor. Korku sadece insana özgü değil.

Yanıtla . 17Beğen . 26Beğenme 14 Mayıs 14:22
32

İbrahim - @Vatandaş 30 nolu yoruma cevabı: Burası Türkiye insan parkı yok sen köpek parkından bahsediyorsun, sen galiba yurt dışında yaşıyorsun

Yanıtla . 16Beğen . 7Beğenme 14 Mayıs 14:35
28

İbrahim - Kedi köpek peşinde koşanlar sizin çocuğunuzu hiç köpek ısırıp sakat bıraktımı

Biraz insan olun, çocukları da sevin

Yanıtla . 43Beğen . 13Beğenme 14 Mayıs 14:19
27

Oğuz - Bu sorunun en büyük sebebi devletin bizzat kendisidir.5199 denen insana ve topluma düşman yasayı çıkartan,bu yüzden bugüne kadar çoluk çocuk demeden yüzlerce insanın hayatını kaybetmesine vesile olanlar meclis koltuklarını işgal etmektedir.Devlet bir yasa ile çözülecek sorunu görmezden gelmekte ısrar ediyor.Dünya da ve Avrupa'da nasıl başa çıkılıp problem giderildiyse aynı şekilde mücadele etmekten başka bir seçenek yoktur.Dernek adı altında bir araya gelen 3 tane boş beleş insan ranttan para kazanacak diye bir millet sokağa çıkamaz duruma geldi.Bunlar hakkında Cumhuriyet savcılıkları ve emniyet teşkilatı kamu kurum ve kuruluşlarına görevlerini yaptırmamak,hakaret etmekten adli ve idari işlem başlatmadığı sürece sorun giderilmez.İnsanların sokakta parçalanarak ölmesine neden olan bir oluşumun iyi niyetinden bahsetmek mümkün olabilir mi ? Sorun devletin acizligi ve bunlara göz yumması nedeniyle bu reddeye geldi.

Yanıtla . 33Beğen . 10Beğenme 14 Mayıs 14:14
26

Çanakkale - Türkiyenin en büyük sorunu canımıza yetti artık bu kadar zormuş buna çözüm bulmak

Yanıtla . 29Beğen . 11Beğenme 14 Mayıs 14:10
23

Mehmet Ali Yilmaz - Insan nufusudan fazla olmaya baslamasi ekonomik ve sosyolojik açısından sikinti verecektir. Lütfen artık gercekci çözüm gelsin

Yanıtla . 26Beğen . 12Beğenme 14 Mayıs 13:59
22

41 Motorcu - Ben motorla çalışıp aile gecindiren biri olarak söylüyorum yetkililere hayvanlara zarar vermeden bir çözüm bulun gece gündüz her sokakta saldırıyor kazaya sebep oluyor .

Yanıtla . 32Beğen . 3Beğenme 14 Mayıs 13:52
21

Kartal - Teşekkürler sayın Talha kös iyiki varsınız artık başıboş köpek sorunu ve başıboş hayvan sever derneklerinin gelirleri devlet tarafından araştırılması gerekmektedir

Yanıtla . 21Beğen . 7Beğenme 14 Mayıs 13:43
16

Paşa - İnsanlar kadar tehlikeli, katil, çani başka kim var köpeklerde kusur arar siniz sonra insan kendine baksın sonra sokak hayvanlarına bakılır

Yanıtla . 29Beğen . 55Beğenme 14 Mayıs 13:01
31

İbrahim - @Paşa 16 nolu yoruma cevabı: Bir yakınınız o hayvanlardan zarar görse böyle konuşmazsınız

Yanıtla . 21Beğen . 11Beğenme 14 Mayıs 14:23
29

Ayse Yilmaz - @Paşa 16 nolu yoruma cevabı: Vallahi tūrkiyede heer konu halloldu sokak canlarina geldi sira artik her gūn ayni konutu okumaktan miğdem bulaniyor yaa sizlerin baska yazacak konunuz gūndeminiz kalmadimi yeter beeeee sokaklarda olan katilleri tecavūzcūleri rinercileri daha bir cok yazilacak konu varken nedir bu bikmadiniz allah keske sana sorsaydi yaratirken haşaa acligi s faleti toklufu gūndem yapin yakinda sinekleri kelebekleride toplattiracaksiniz birde zihniyetsiz dūşūnenleri toplattsalar keske yarin ōbūrgūn d vam edin ututun uyanin gene d vam edin baska konu bulunmuyor çūnki ??????????

Yanıtla . 19Beğen . 20Beğenme 14 Mayıs 14:21
24

Son Pişman - @Paşa 16 nolu yoruma cevabı: İşte sen bu teneke derneklere en iyi örneksin

Yanıtla . 17Beğen . 7Beğenme 14 Mayıs 14:02
15

Futbol Sever Körfezli - Evinde hayvan besleyenlere besledigine dair belge verecek devlet. Bu belgesi olmayana mama satışı yapılmayacak.

Kırsal ormanlık alan dısında kentlesmenin oldugu yerlerde saga sola yol kenarına, park bahçeler mama dökülmesi yasaklanmalı para cezası verilmeli.

3 yada 5 kg luk tan fazla mama uretimi yasaklanmalı. Barınaklar dısında 15 20 30 kiloluk mama satısı yasak olmalı.

Bulundugu yere hergun birilerinin mama getirip döktügunu bilen hayvanlar o bölgeden ayrılmaz gruplasır çetelesir. Dokulmese o hayvanlar yiyecek aramak için dolasacak gruplasmayacak. Hazır yiyecek gelen yerden hayvanlar ayrılır mı ayrılmaz.

Ne zamanki hazır mamalar cıktı.. dernekler bedava mama dagıtmaya basladi. Köpek sorunu ortaya cıktı ve artarak cogalıyor. 10 15 sene önce mama yoktu köpek sorunuda yoktu. Hayvanlar açlıktan ölüyormuydu hayır.

Çözüm hayvanları katletmek değil. Hazır mama işini kısıtlamaktır. Hazır mama işine çözüm bulunursa köpek sorunu ortadan kalkacaktır. Çeşitli kanunlar kurallar getirilmeli.

Yanıtla . 30Beğen . 21Beğenme 14 Mayıs 12:32
73

Panter Emelll - @Futbol Sever Körfezli 15 nolu yoruma cevabı: İyi fikir belge almak için benden izin belgesi almalısın canım benim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Mayıs 22:44
36

Selda - @Futbol Sever Körfezli 15 nolu yoruma cevabı: Cebimin parasının hesabını sana mı vereceğım. 25 yıllık harcamamı ortaya dökersem devlet utanıŕ. Keşke onlara hesap sorabilsem valla dava açardım.

Yanıtla . 7Beğen . 2Beğenme 14 Mayıs 19:41
20

Patidost54 - @Futbol Sever Körfezli 15 nolu yoruma cevabı: Yok belge gösterelim mama alırken sana mı sorcwz

Yanıtla . 17Beğen . 21Beğenme 14 Mayıs 13:40
19

Lg - @Futbol Sever Körfezli 15 nolu yoruma cevabı: Kopekgiller ailesi sosyal canlılardır. Temel icgudulerinin en önemlisi beslenmedir. Yemek buldukları oranda yalnız veya ikili yaşarlar. Yemek bulmaları zorlasinca , ava veya yemeğe daha kolay ulaşabilmek için aynı tabiatta kurtlar vahşi köpekler gibi sürü olustururlar. Şehirlerde bu sürüler doğal olarak karşılarına çıkana Yemek bulmak veya potansiyel av olarak saldırırlar. Bu onların kötü olduğunu değil açlık sonucu olabilecek durumu sergilerler. Çözüm yoğun bir şekilde kısırlaştırmadir. Tabi burada bazı kişilerin yok etmeyi Çözüm olarak önermelerinin sosyoloji ve psikolojinin ilgi alanına girdiğini düşünüyorum. Dünyada sadece biz yaşamıyoruz. Düşünen ve piramidin en üstündekiler olarak vicdani ve insani bir çözüm bulmalıyız . Kısırlaştır besle yaşat gerisini doğa halleder .

Yanıtla . 18Beğen . 11Beğenme 14 Mayıs 13:31
14

Dağıstan Kafkasyalı - Kesinlikle haklısınız

Başıboş köpeklerden önce başıboş dernekler ve başıboş itseverler sorunumuz var. Saldırgan ve yırtıcı itler insanları parcalarken, şehirleri sokaklari, mesire yerlerini insanlar için hayatî tehlike arz eder yerler hâline getirirken bu başıboşlar it seviciligi yapıyor. Apartmanda, sitesde, sokakta ve şehirde köpek olmaz, başıboş hiç olmaz. Meraklısı etrafı korunaklı şehirden uzak it çiftliği kursun toplasın itkerini beraber yasasain. Başıboş itler eziyet etmeden itlaf edilmeliler

Yanıtla . 32Beğen . 20Beğenme 14 Mayıs 12:22
13

İzmitli - Sokak köpeklerinden çocuklarımız parklara giremiyor ,köpek pislihinden sokakta yürüyemez olduk .İşine gelince Batıdan örnek veren Batıcı tayfa sokak köpeklerinin Batıda itlafla çözüldüğü söylendiğinde " Batıyı örnek almayın "edebiyatı yapıyor .Bu derneklerin tek derdi köpekler üzerinden para kazanmak .Tek çözüm başıboş köpeklerin itlafi .Gerisi boş laf .

Yanıtla . 34Beğen . 14Beğenme 14 Mayıs 11:59
12

Nuri - Çok doğru onca başı boş dernek gerçekçi bir çözüm üretemesiyse bunların başı boş köpek sevdalılığıda boş havan sever çığırkanlığı ile para topmaktan başka niyetleri opmadığıda açık ve artık kerçekten sokaklarımızın güvenliği için önce bu başı boş köpek sevdalılarından işe başlanması gerektiğini düşünüyorum

Yanıtla . 25Beğen . 11Beğenme 14 Mayıs 11:44
11

Mahperi Arısoy - Hayvan Hakları dernekleri başıboş köpek sorununun çığ gibi büyümesine sebep olmuştur. Ülkede 2000'in üzerinde dernek var ve sokakların başıboş köpeklere ait olduğunu iddia ediyorlar. Bu dernekler ülkeye zarar. İvedilikle kapatılmasını talep ediyoruz. İnsana saygı göstermeyen derneklerden toplum olarak bir yarar sağlayamayız. Bu derneklerin ALF örgütünün uzantısı olma ihtimali olduğunu düşünmekteyiz.

Yanıtla . 26Beğen . 7Beğenme 14 Mayıs 11:42
10

Emekli41 - Sokak köpeklerinin ana kaynağı, köylerdeki çoban köpekleridir. Sahipleri yaşlanan köpekleri şehir merkezine getirip terk ediyorlar!. Önerim; belediye, köylerdeki sahipli köpeklere ücretsiz chip taksın... Terkedilen köpekler bulunup sahibine hem ceza verilsin hem iade edilsin...

Yanıtla . 18Beğen . 9Beğenme 14 Mayıs 11:38
08

Çenesuyulu - Köpek derneklerini veteriner ve mama lobisi kurmuştur..veterinerler sokak köpeklerinin çok olmasını yararlanmasını hasta olmasını ve insanların. Bunları kucaklayıp veteriner dükkanına müşteri olarak getirmesi kısırlaştırılması ya adamların müşterileri .mama lobisi ise mama satarak ticari kar elde etmek için hayvan dernekleri kurmuş ve toplumu köpek sorunu ile yüz yüze getirmiştir.bşr araba bir köpeğe çarpsa veterinere götürüp ameliyat ettirse cebinden para verecek şimdi bu adam hayvan düşmanı mı yoksa parası kısıtlı mı köpekler insanları parçalayıp saldırıyor .köpekleri insanlara saldırsın ve insanlar köpeklere zarar versin diye besliyorlar sonuçta veteriner ve mama lobisi kazanacak.

Yanıtla . 26Beğen . 7Beğenme 14 Mayıs 11:37
07

Aylin - İzmit'in çocuğu net konuşur, lafı eğip bükmez.Talha Kös bu meseleyi tüm gerçekliğiyle ortaya koyuyor, yakındır sokaklarda bu terörün bitmesi. Dernekler yıllardır ne koydular ortaya , hala tekrar salınması lazım diyorsunuz. Milyonlarca köpek oldu , şehirlerde huzur kalmadı. Teşekkürler Talha Kös, teşekkürler Özgür Kocaeli

Yanıtla . 25Beğen . 8Beğenme 14 Mayıs 11:24
06

Aslan - Belediyeler verdikleri mama desteğini durdursunllar aslı görevi olan insana hizmet etsinler

Yanıtla . 22Beğen . 7Beğenme 14 Mayıs 11:24
55

Kartal 145 - @Aslan 06 nolu yoruma cevabı: Mama desteği veren belediye görmedim destek veriyorlarmış gibi yapıyorlar mama parası ne oluyor kimin cebe giriyor belki değil

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 15 Mayıs 10:44
05

İzmitliii - Sokakta yurunmez oldu çözün artık şu isi

Yanıtla . 21Beğen . 7Beğenme 14 Mayıs 11:20
04

Seda Pıtır - KOCAELİ MEDYASI YAPACAK BAŞKA HABERLERINIZ YOK GALIBA DURUP DURUP SOKAK HAYVANLARINI,,HABER YAPIYOSUNUZ,,,BIRAZDA KADIN KATILLERINI YAZIN OGRETMENLERE ŞİDDET HABERLERINI YAZIN ÇOCUK TACIZCILERINI

Yanıtla . 24Beğen . 51Beğenme 14 Mayıs 11:15
67

Birdakika - @Seda Pıtır 04 nolu yoruma cevabı: ulkenin en buyuk sorunu basibos hayvansever dernekleri tabiiki yazilacak gundemde tutulacak.

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 15 Mayıs 23:32
18

Inci - @Seda Pıtır 04 nolu yoruma cevabı: En buyuk teror sokak kopekleri diye yazmissin sen galiba uzayda yasiyorsun tuzun kuru galiba once otur bir dusun olur mu

Yanıtla . 9Beğen . 6Beğenme 14 Mayıs 13:30
17

Serdar Esen - @Seda Pıtır 04 nolu yoruma cevabı: şu an en büyük terör sokak köpekleri, boş boş konuşup durmayın

Yanıtla . 21Beğen . 9Beğenme 14 Mayıs 13:04
09

Çenesuyu - @Seda Pıtır 04 nolu yoruma cevabı: Seda hala evlenmedin mi kız hala kedi köpek peşindesin .

Yanıtla . 16Beğen . 10Beğenme 14 Mayıs 11:38
03

Gercekler - Belediyelere sokak hayvanları icin gönderilen odenek gercekten sokak hayvalarina harcansa zaten derneklere mama yardimi yapmaya gerek kalmaz,derneklerde bu yardimi talep etmez,hayvan dusmanlıği gercek musluma yakısmaz,hicbiryerde secilemeyip gorev alamayınca gundemde kalmak icin sokak hayvanlarının uzerinden yurümeye gerek yok.

Yanıtla . 15Beğen . 31Beğenme 14 Mayıs 11:01
02

Okuyucu41 - dernekleri sorunu çözememekle suçlayanlar, kendileri nasıl bir çözüm önerisinde bulunuyor? çözüm önerileri öldürmek mi?

dernekler özetle "kısırlaştırın, belirli bölgelerde toplu halde birikme olacak şekilde salmayın" diyor. bunlar zaten belediyelerin görevi, görevlerini yapmayanlar neden suçlanmıyor? dernekler yaralı sokak hayvanlarını da mümkün olduğunca tedavi ediyor, kısırlaştırıyor, sahiplendirmeye de çalışıyor. belediyeler ne kadarını yapıyor?

küpeli hayvanların kısırlaştırılmış olması gerekiyor. küpeli hayvanın yanında yavrusu varsa görevliler işini yapmamış demektir. bir de, her ilçenin belirli küpe rengi var. Gölcük küpeli hayvanın İzmit'te ne işi var mesela? kendi mi gelmiştir?

Yanıtla . 13Beğen . 25Beğenme 14 Mayıs 10:55
65

Problemin Kökü - @Okuyucu41 02 nolu yoruma cevabı: Bu sorunu çıkaran zaten dernekler besleye besleye köpekleri başımıza bela ettiler, düzgün bir insan başıboş köpek besler mi? Beslemez , bu derneklerin acilen kapatılması gerekiyor, 2500 tane köpek derneği konunun tamamen duygusal olduğunu bazı insanların başıboş kopekleri geçim vasıtası yapacak kadar insanlıktan çıktığının kanıtı, 2500 kedi derneği yok, 2500 dana derneği yok

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 15 Mayıs 21:46
40

Okuyucu41 - @Okuyucu41 02 nolu yoruma cevabı: ben susarım da, çözüm önerisini siz sunun lütfen.

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 14 Mayıs 21:37
25

Son Pişman - @Okuyucu41 02 nolu yoruma cevabı: Susarmısınız lütfen, bıktık sizdende köpeklerden de

Yanıtla . 11Beğen . 8Beğenme 14 Mayıs 14:06