CHP'li kadınlarda başkan yeniden Songül Kaya

CHP İl Kadın Kolları Kongresi'nde mevcut İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya ve geçmiş dönemde başkanlık görevini yapmış olan Sevim Zerrin Özen yarıştı. 274 delegenin oy kullandığı kongrede 206 oy alan Songül Kaya yeniden başkan seçildi.

divan-(3)-002.jpg
242974.jpg
+9
Haber albümü için resme tıklayın

CHP İl Kadın Kolları’nın kongresi Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği’nde gerçekleştirildi. Kongrenin divan başkanlığını CHP Kadın Kolları Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Hamiyet Gülaçar yaptı. Kongrede mevcut başkan Songül Kaya ile geçmiş dönemlerde kadın kolları başkanlığı yapan Sevim Zerrin Özen kozlarını paylaştı. 318 delegenin oy kullanma hakkının bulunduğu kongrede 274 delege oy kullandı. Oyların 206’sını alan Songül Kaya, yeniden CHP Kocaeli İl Kadın Kolları Başkanı oldu. Aynı zamanda 14+1 yönetim kurulu, 13 kurultay delegesi belirlendi. Kongrede diğer aday olan eski İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Zerrin Özen ise 63 oy aldı. 4 oy ise geçersiz sayıldı. Öte yandan kongrede 14 yönetim kurulu üyesi, 14 yedek yönetim kurulu üyesi ve 13 kurultay delegesi belirlendi.

GENİŞ KATILIM

Kongreye CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Yıldızlı, CHP Kocaeli İl Gençlik Kolları Başkanı Zeki Karakadılar, CHP Kocaeli eski İl Başkanı Cengiz Sarıbay, CHP İlçe Kadın Kolları Başkanları, CHP İlçe Başkanları, CHP Kocaeli Kadın Kolları eski Başkanı Sevim Korkmaz Pekyörür ve çok sayıda partili katıldı.

TEŞEKKÜR ETTİ

Kongrede konuşan mevcut başkan Songül Kaya, “Biz omuz omuza mücadele eden kadınlar olarak 2 dönemimizi tamamladık. Bu süreçte benimle birlikte görev yapan yol arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” diyerek açılışı gerçekleştirdi.

“EŞİT TEMSİLİYET İSTİYORUZ”

Kaya’nın ardından söz alan CHP Kadın Kolları Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Hamiyet Gülaçar, “Ekonomik sorunlar en çok kadınları etkilemektedir. Kadın cinayetleri ve tacizler bizleri derinden üzmektedir. Kadınların haklarına sahip çıkmak Cumhuriyet sevdalısı kadınlarla gerçekleştirilecektir. CHP iktidara yürürken kadınlar eşit temsiliyet istiyoruz. Kararlılığımızla kazanacağız. Kadınız, varız, eşitiz, haklarımızın bilincindeyiz. İl kadın kolları başkanlığına aday olan arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Seçilecek her bir arkadaşımı ayrı ayrı tebrik ediyorum” diye konuştu.

“ARKA BAHÇELERİNE BAKSINLAR”

Gülaçar’ın ardından kürsüye çıkan CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı kendisi hakkında eleştirilerde bulunan AK Parti Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu’na cevap vererek, “Sayın iktidar milletvekiline tavsiyem var: Kocaeli’nin birçok problemi var. Sayın milletvekilimiz bizle ilgili FETÖ ile ilgili suçlamalarda bulunmuş. Ben kendi arka bahçelerine bakmalarını tavsiye ediyorum. Boş gündem yaratarak Kocaeli’nin gündemini değiştirmeye çalışmasınlar. 166 dakikada bir insanımız ölüyor Kocaeli’de. Bunlarla ilgilenmesini tavsiye ediyorum. Biraz halkın arasına inmesi lazım. Siyasi nezakete dikkat etmek gerekiyor” dedi.

“İKTİDAR İÇİN KADINLAR ÖNEMLİ”

Yıldızlı sözlerini, “Kadınlarımız iktidara giden CHP’nin en önemli bireyleridir. Biz iktidar istiyoruz. İktidar için bunlar önemli. Biz 2017 referandumundan sonra siyaset biçimi değişti. Bizim 50 artı bire ihtiyacımız var. Birleştirici olmamız lazım. İktidar için kadınlarımızın gücü çok önemlidir. Kongremiz Kocaeli’ye hayırlar getirsin” ifadeleriyle sonlandırdı.

KATIRCIOĞLU’NA YÜKLENDİ

CHP Milletvekili Tahsin Tarhan, “Kocaeli’de seçimlerimizi sürdürdük. İlk seçimde iktidarız. Ona göre bir araya gelerek çalışmalarımızı yapacağız” dedi. AK Partili Katırcıoğlu’nu eleştiren Tarhan sözlerinin devamında, “Başları sıkıştıklarında CHP’yi eleştiriyorlar. Kullanacakları sözlere dikkat etmeleri gerekiyor. FETÖ deyince aklımıza bugünkü iktidarın ortaklığı geliyor. Genelkurmay başkanımız içeri atıldı, onlarca analar ağladı sen neredeydin? Ne zaman ayakkabı kutuları gelince uyandınız. Bu salonda Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu CHP var, burada mücadeleci, devrimci kadınlar var ona göre konuşacaksın.

“SÖZLERİNE DİKKAT EDECEKSİN”

Bu ülkeyi gerçekten seviyorsan Dilovası’ndaki hava kirliliğini konuşalım. Çayırova’ya hala hastane temeli atılmadı onu konuşalım. Gel hizmeti konuşalım. Hangi kanalda istersen yoksulluğu konuşalım. Vatandaş borçlu onu konuşalım, barışı, adaletsizliği hukuksuzluğu konuşalım. CHP’nin il başkanın laf söylerken dikkat edeceksin. Biz bu kentte siyaset yapıyoruz. Bizi hizmet için seçti bu halk. Sözlerine dikkat etmezsen İzmit’te olduğu gibi bu millet sana dersini verir.” İfadelerini kullandı.

AK PARTİ’Yİ ELEŞTİRDİ

Tarhan sözlerini, “Bazı kongrelerimizden sonra kaybedenler basına milletvekilleri müdahale ediyor diye açıklamada bulunuyorlar. Bir milletvekili delegeyi arayarak şu adaya oy ver dedi mi? Kazanan da bizim başkanımız, kaybeden de bizim başkanımız. Burada kimse kaybetmeyecek CHP kazarak çıkacak bu kongreden. Allah bizi AK Parti virüsünden korusun” ifadeleriyle sonlandırdı.

“SİYASET ANLAYIŞINI DEĞİŞTİRDİK”

Tarhan’ın ardından konuşan CHP Milletvekili Haydar Akar, “Mahalle delegesi seçimlerinde ayrışmaya başlarız, sonra da CHP iktidar olacak diyoruz. Kadın kollarımız erkek kollarımız örnek çalışmalara imza atacaktır. Kongreleri yaşadık. Delegeleri aradık diye suçlandık. Eskiden bazı yerlerde delegeler belirlenirdi, şimdi arkadaşlarımız özgürce hareket ediyorlar. Biz çalışmak isteyen herkesle çalışmaya hazırız dedik. Biz 24 saat ulaşılabilen milletvekilleriyiz. Biz Kocaeli’de siyaset anlayışını değiştirdik. Kocaeli’nin mecliste en çok konuşulduğu dönem olmuştur” dedi.

“İL BAŞKANIMIZI YEDİRMEYİZ”

AK Parti Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu’nı eleştiren Haydar Akar, “CHP’ye saldırarak prim yapmaya çalışıyor. Bunca problem varken genel başkanımıza hakaret eden milletvekilinin Kocaeli’ye sunacağı fayda yoktur. Kendi il başkanını görmeyen ve cevap verildiğinde rahatsız olan vekil arkadaşıma bir önerim var: Taklit etmeyi bırak gidiyorsunuz. Kocaeli’de kimse sizi hatırlamayacak. Biz ne il başkanımızı ne de Genel Başkanımızı sizlere yedirmeyiz. Herkes haddini bilecek ve kullanacağı kelimeleri ona göre kullanacak” diyerek sözlerini sonlandırdı.

“ÇOK YAKINDA İKTİDARIZ”

Akar’ın ardından söz alan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “İnanırsak başarırız. Çok yakında iktidar olacağız. Bu kapıdan herkes kol kola çıkmalı. Yerel seçimlerden bir umut doğdu. O umudu ya büyüteceğiz ya kaybedeceğiz. Herkesle bir arada olmak zorundayız. Çözüm önerilerimizi sunmazsak yaptığımız hiçbir çalışmanın ehemmiyeti kalmaz. Çözüm bizde. Çözüm önerilerimizi biz uygulayacağız. Kongrelerden dayanışma ruhuyla çıkacağız. İki adayımız da çok değerli isimler. İki arkadaşımıza başarılar diliyorum” dedi.

“KONGREMİZ İYİLİKLER GETİRSİN”

Hürriyet’in ardından konuşan CHP Geçmiş Dönem İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Hangi aday kazanırsak kazansın kazanan CHP olacak. 5 yıllık il başkanlığı dönemimde 3 kadın kolları başkanımla çalıştım. Hepsine emeklerinden ötürü teşekkür ediyorum. Kongremizin iyilikler getirmesini diliyorum” diye konuştu.

“YOLUN SONU İKTİDAR”

Kongrede konuşan CHP Mevcut İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, “Biz kişisel hırsları olan değil başarı ve iktidar hırsı olanlardanız. Biz, biz olmayı başaracağız bugüne kadar olduğu gibi. Hep birlikte mücadele edeceğiz. Bütün yol arkadaşlarımla daha iyi yarınlar için yürümeye devam edeceğiz. Biz barışa ulaşmayı özledik ve ulaşacağız. Kimse bizi anımsamasın, bizi yok saymaya kalkmasın. Yeter artık kimse parmak hesabı yapmasın. Kadınlar hak ettiği mücadeleyi alacaktır. Ben size pembe hayaller vaat etmiyorum. Tarlada, sokakta, pazarda kısaca kadının olduğu her yerde kadının hakkı için mücadele etmeye söz veriyorum. Yolun sonu iktidar” dedi.

SONGÜL KAYA YÖNETİMİ

ASİL YÖNETİM

Aslıhan Başkal , Sebahat Belek, Nalan Gülenç , Nevin Helvacı , Zeynep Karayel, Semra Kaya , Hatice Kaygusuz, Suay Özdamar, Gülten Pençe, Arife Zehra Topaloplu, Gizem Turan, Merve Tüysüz, Gülsüm Umur , Sabire Yüksel.

YEDEK YÖNETİM

Ayla Arorbay Abanoz, Elif Sınırtaş , İlknur Balcıgil, Dilek Tat, Serap Uğraş, Ayşe Varol , Güneş Burnaz, Ayfer Tunçbacak, Selvi Beyhan , Leman Yargıcı , Dilay Ayten , Gülcan Sertel, Nezaket Esen , Zeynep Öz.

KURULTAY DELEGELERİ

Songül Kaya, Kezban Camcı, Neşe Açıkgöz, Hilmiye Selçuk , Mine İşeri, Feryal Denizel, Aysun Kılınç, Yaşa Erdoğan, Mihtiye Satıcı , Nuray Kılıçalan, Sona İlhan, Naciye Seçilmiş , Müzehher Demir.

“OMUZ OMUZA MÜCADELE EDECEĞİZ”

Kaya’nın ardından kürsüye çıkan diğer aday Sevim Zerrin Özen, “Geçmişten geleceğe köprü olacak ne kadar değer varsa çöpe atılmıştır. Ülkemiz tarihinin yol ayrımında bize düşeni yapmak sorumluluğumuzdandır. Bu yük hepimizin omuzlarındadır. Demokrasi, özgürlük, adalet gibi aydınlanma değerlendiren oluşan mevzileri inançla korumalıyız. Bir mücadele hattı oluşturmalıyız. Değerli yoldaşlarımızla bugün bir aradayız. Meydanlarda, fabrikalarda yoksul halkımızın hak mücadelesinde omuz omuza mücadele edeceğiz. Kadın kadının yurdudur sözünü hayata geçireceğiz” şeklinde konuştu.

ÖZEN’İN YÖNETİMİ

ASİL YÖNETİM

Sevgi Ağra, Kıymet Ayan , Nermin Aydın, Beşik Afife Büyükyılmaz, Özlem Çalık , Belma Kapılı, Mayşeker Karaçay, Nurcan Kurşunluoğlu, Nurcan Saatçi , Buket Sönmez, Şule Şanlı , Himmet Türkoğlu , Özlem Üstüntekin, Birce Yavuz

YEDEK YÖNETİM

Yurda Kantarcıoğlu, Fatma Karakurt Savtekin, Ayşegül Çakmak , Havva Erten, Gülay Erözer , Nadide Dilek Çağıltay, Ayla Yaka , Nuray Birinci , Hilal Onat, Jale Çelik, Birgül Belek, Dilek Özen Yılmaz, Güniz Kunter, Ayşe Doğru

KURULTAY DELEGELERİ

Sevim Özen, Hamiyet Göksu , Mediha Satıcı, Nurcan Kurşunluoğlu , Derya Avanüs Ünal, Çiler Boylu , Fikriye Erdoğan, Feryal Denizel, Canay Erdoğan , Nurdan Kaymak , Neşe Açıkgöz, Yurda Kantarcıoğlu , Belma Kapılı.

14 Mar 2020 - 19:42 - Siyaset --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.543.157 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.