"Koronavirüs bahane edilerek başka projeler yapılmayacak diye kimse düşünmesin"

Gazetemizin gerçekleştirdiği canlı yayına konuk olan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Bu salgın sonsuza kadar sürmeyecek. Bu iş bir noktadan sonra normale dönecek. Bu manada iyimserim ama bir süre daha tedbirler devam edecek” dedi

"Koronavirüs bahane edilerek başka projeler yapılmayacak diye kimse düşünmesin"
Video için play'e tıklayın

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın gazetemizin Instagram hesabı üzerinden gerçekleştirilen canlı yayında gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut’un sorularını yanıtladı. Büyükakın gerçekleştirilen canlı yayında şu ifadeleri kullandı; “Hastanelerdeki solunum cihazları sayısı hasta sayısından azsa endişe etmeliyiz. Bizim hastanelerimizin kapasitesine baktığımızda bir sorun gözükmüyor. Şu anda hastane kapasitemize yüzde 60 seviyesinde. Burada endişelenecek bir şey yok.

“7 GÜN ÖNCEKİ GERÇEĞİ GÖRÜYORUZ”

Pandemi salgının çok yaygın olması demektir. Dünya Sağlık Örgütü hemen pandemi demedi. Rakamlar belli noktaya gelince bu bir pandemidir denildi. Bizim hasta sayımız, hasta sayısında artış ortada. Virüse maruz kaldıktan sonra ortaya çıkan bir hastalık bu hastalık. Bizim bu günkü sayılarımız aslında 7 gün önce kurulan temaslarla alakalı bir durum. Biz bugün aslında 7 gün önceki gerçeği görüyoruz.

“KAPASİTELERİMİZ YETERLİ”

Hasta kapasitemiz, sağlık personeli kapasitemiz şu anda yeterli. Veriler bizim kapasitemizin yetersiz olduğuna dair bir şey söylemiyor. Hastane kapasitesini aşan bir vaka durumuyla karşı karşıya kalmayacağız. Bu hastalık bir süre sonra aşağı doğru inecek. Bu daha önceki verilere göre söyleniyor. Test sayısı arttığında vaka sayısı artmıyorsa bu artık bulaşmanın azalmaya başladığını gösterir. Bu tamam rahatladık anlamına da gelmez.

“TOPLUMUN YÜZDE 60’I ENFEKTE OLACAK”

ABD’de kayıplar 1000’in üzerinde bugün. Türkiye bu işi başından beri diğer ülkelere oranla iyi gidiyor. Biz tedbiri elden bırakmamalıyız. Rakamları dikkatle izlemek gerekiyor. Bu virüs toplumun yüzde 60’ına, 70’ine enfekte olacak. Sosyal mesafeye dikkat edeceğiz. Virüsü taşıyanın başkasına bulaştırmaması için önlem alınıyor. Gençlerde hastalığın etkileri çok az gözüküyor. Gençler yaşlılara oranla az etkileniyor. Maske takılması yayılmanın engellenmesi için çok önemli etken. Artık yeni vakalar yaşanmadığı zaman da salgın durdu deriz. Vakaları gün gün izleyerek ona göre tedbirleri gözden geçirmeliyiz.

“YÜKSEK BİR KOORDİNASYON VAR”

Kocaeli’de uyum yok demek için görüşmenin temasın olmaması gerekir. Biri çıkıp uyum yok diyor. Valilik ile bizim aramızdaki temas vaka yaşanmadığı dönemden itibaren var. Sürekli pandemi kurulu toplantılarına katılıyoruz. Özellikle ekonomik anlamda sıkıntı yaşanmaması için kaynaklarımızı seferber ettik. Koordinasyon yok demenin bir manası yok. Koordinasyon daha nasıl olacak. Bu anlamdaki eleştirileri iyi niyetli bulmuyorum. Yüksek düzeyli bir koordinasyon var bu kentte.

“SADECE BUGÜNÜ DÜŞÜNMÜYORUZ”

Biz yaşanan gündemi değil sadece sonraki gündemi de düşünmek zorunda olan kişileriz. Şu anda Türkiye’deki rakamlara bakıyoruz ama bununla yetinmiyoruz sadece. Eylül ayında ne olacağına dair tespitlerde bulunuyorum. İkinci bir dalga gelmesi ihtimalini düşünüyorum. Sadece bugünü düşünmüyorum. Örneğin berber esnafı ne yapacak bunları düşünüyoruz. Oda başkanımızla temastayız. İhtiyaç sahibi esnafımıza gıda yardımında bulunacağız. Bu salgın sonsuza kadar sürmeyecek. Bu iş bir noktadan sonra normale dönecek. Bu manada iyimserim ama bir süre daha tedbirler devam edecek. Bütün çalışanları çalışamaz hale getirmek için tedbir alıyoruz. İş gücü kaybını en aza indireceğiz ve arkadaşlarımızın salgından etkilenmemesini sağlayacağım.

“50 BİN GIDA KOLİSİ DAĞITIYORUZ”

Gıda kolilerini 1 Nisan’da başlattık ama bunun kararını martta aldık. Biz 50 bin gıda kolisini dağıtıyoruz. Sosyal medyadan bize mesajlar geliyor ama bazıları gerçek dışı çıkıyor. Maksatlı yapanlar var. Bazıları da başvuru yapmamış oluyor. Başvuru yapanlara yardımlarımızı en kısa sürede ulaştırıyoruz. Kapalı esnaflara İSU Genel Müdürlüğü fatura çıkartmıyor. Evlerden su parası almazsak İSU’nun yatırım yapamaz hale gelmesi demektir. Darıca’da, Körfez’de altyapı yatırımları yapıyoruz. 184 milyonluk yatırım yapacak İSU. Suyu bedava yap demek kolay.

“MİNİBÜSÇÜLERİN YANINDA OLACAĞIZ”

Minibüsçü arkadaşlarımızın talepleri oldu. Onların durumu gerçekten diğer esnafa göre daha sıkıntılı. Minibüsçüler yolcu yok ama çalışmaya devam ediyor. Kamu görevi yapıyorlar. Bunun devam etmesi gerekiyor. Mağdursanız gereğini yapacağız dedim. Çevre bakanlığına konuyu ilettik. Bir genelge hazırlıyorlardı. Koronavirüs kapsamında yasa tasarısı hazırlanıyor, onun içerisinde koyacaklarını söylediler. Yasa çıkınca elimizden geleni yapacağız. Yasa çıkmasa da büyükşehir belediye meclisinde bir karar alacağız. Aslında bu mümkün değil. Buna rağmen onu sosyal yardım kapsamına almayı düşünüyoruz. Esnafımız biraz daha sabretsin. Onların da yanında olacağız.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZI KONUK EDEBİLİRİZ”

Bazı yatırımları erteleyeceğiz doğal olarak. Hastanelerin olduğu hatta toplu taşıma devam ediyor. Toplu taşıma hizmetinin devam etmesi sokağa çıkma yasağıyla çelişen bir durum. Buna uygun düzenlemeyi doğru bulmuyorum. Sağlık çalışanlarımız ön cephede çarpışıyor. Sağlık personelimiz evlerine gittiğinde bulaştırmasınlar diye sağlık çalışanlarını KYK yurtlarında konaklatalım dedik. Düzenleme yapıldı, Lastik İş’in otelinden bazı odalar da kullanılacak. Öğretmenevi’ni de kullanıyoruz. Bu hizmetler hazır.

“RAMAZAN’DA TOPLU ETKİNLİK YOK”

Ramazan ayını da sosyal mesafeye dikkat ederek geçirmemiz lazım. Ramazan’da toplu etkinlik kesinlikle düzenlenmeyecek. Evinde pişecek aşı olmayan vatandaşlarımızın evlerine gıda paketlerinin gönderilmesi çalışmaları devam ediyor. 400 tane vatandaşımıza dondurulmuş gıda gönderiyoruz, sadece ısıtıp yiyorlar. Toplu aktiviteler düzenlemek yerine ihtiyaçların evde karşılanmasını önceliyoruz. Esnafımızla temas halindeyiz. Mesela 23 Nisan’da sağlık çalışanlarımızın çocuklarına pasta ikram edeceğiz. Bunu da Pastacılar Odası ile iletişime geçerek hayata geçireceğiz. 23 Nisan coşkusunu sosyal mecradan yaşayacağız.

“BAŞKA BELEDİYELERE BAKMADIM”

Kente giriş çıkışların kısıtlanması ile bulaşmanın azalması arasında bir doğru orantı olduğunu biliyoruz. Bu tedbir bulaşmayı azaltıyor ve sayıları kontrol altına alıyor. Hangi belediye ne yapıyor bunlara bakmadık açıkçası. Bizim örnek olmamız güzel bir şey. İyi bir uygulama varsa bunu alıp yapmak da iyi bir şeydir. İlgili arkadaşlara ise bakmaları yönünde talimat verdim. Bir adım önde olmamızın önemli sebeplerinden birisi de bu.

“STRATEJİK PLANLAR AYET DEĞİLDİR”

Bize en büyük yükü getiren proje metro projesiydi ve bu da yoluna girdi. Onu çözdük. Şehir hastanesine ulaşacak olan tramvay hattını da ulaştırma bakanlığı ile ortak yapacağız. Meclisi olağanüstü toplantıya çağırarak yetki isteyeceğim. Bu projede hayata geçecek. Gebze’de yan yolların olduğu bölgede OSB trafiği var. 80 milyonluk bir projemiz var orada onlar devam edecek. Büyük projelerimiz aksamadan devam edecek. Stratejik planlar ayet değildir. Bazı yatırımlar sonraya bırakılabilir. Koronavirüs bahane edilerek başka projeler yapılmayacak diye kimse düşünmesin. Millet kimin hizmet ettiğini, kimin bahane aradığını görür. Sözünü kim tuttu, tutmadı millet görecek. Hem vaatlerimizi yerine getireceğiz, hem vatandaşımızın, esnafımızın yanında olacağız. Kendimizi daha fazla yoracağız ve bunun üzerinden geleceğiz.

“HEDEF SÜPER LİG”

Futbol ligleri yeniden başladığında Kocaelispor bir üst lige çıkacak. Asıl hedefimiz Süper Lig. Orada Kocaeli’yi en iyi şekilde temsil edilecek bir akılla hareket edilmedi. Diğer ilçe takımlarımızı da düşünmeliyiz. Kocaelispor şemsiye gibidir. Diğer takımlarımız da güçlenecek ve hepsi birbirini destekleyecek.

“KİMSE AÇ VE AÇIKTA KALMAYACAK”

Ana konseptimiz şehirciliktir. Henüz izolasyon meselesi aşılmış değil. Süreç iyi ilerlerse kışa doğru bir zirve organizasyonu yapmayı düşünebiliriz. O yüzden bu etkinliği belki Haziran – Temmuz’da değerlendirebiliriz. Şehir hastanesi yıl sonu gibi bitecektir. Ramazan’da yardım paketleri dağıtılacak. Bu sadece Ramazan’da değil başvuru olması durumunda herkese ulaşacak. Aç ve açıkta kimse kalmayacak bu şehirde."

15 Nis 2020 - 22:58 - Gündem --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.099.841 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

03

niyazi biçer - sayın başkanımız ben izmit hastasıyım benim saraybahçemin kapısını açın ..lütfen...iyi günler dileklerimle...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Nisan 22:58
02

Ekrem duman - Başkan 1 nisanda başvuruları alınan destek paketleri nerede? Yolda lastiği mi patladı?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Nisan 22:58

MERT ASANSÖRLÜ EVDEN EVE NAKLİYAT

TAŞINMADAN BİZİ ARAYINMERT ASANSÖRLÜ EVDEN EVE NAKLİYAT,Tek Fiyat 550 TL

Tel: 0 532 552 53 08 0 262 322 23 70

ÖN SAHA SATIŞ ELEMANI ARANIYOR

AKARYAKIT LPG istasyonunda çalışacak ÖN SAHA SATIŞ ELEMANLARI aranıyorKullar-Başiskele

Tel: 0 533 227 06 34

TECRÜBELİ DAMPERLİ TIR ŞOFÖRÜ ARANIYOR

Hereke-İzmit arasında çalıştırılacak TECRÜBELİ DAMPERLİ TIR ŞOFÖRLERİ  alınacaktır. 3.650 TL maaş+sgk+yemek+hafta tatili

Tel:0 532 688 88 29

ELEKTRİK OTOMASYON PLC USTALARI ARANIYOR

MH ELEKTROMEKANİK MÜHENDİSLİK Şirketimizde çalıştırılmak üzere tecrübeli ELEKTRİK OTOMASYONPLC USTALARI aranmaktadır. Tercih olarak İzmit merkez ve ci...

İletişim: 0262 270 00 08

A2 MOTOR EHLİYETLİ PAKET SERVİS ELEMANI ARANIYOR

A2 MOTOR EHLİYETLİ PAKET SERVİS ELEMANI aranıyorKUZİNE RESTORAN

Tel: 0533 795 78 16

ELEMAN ARANIYOR

Kocaeli/ Hereke’de Liman işlerinde çalıştırılmak üzere gerekli belge ve ehliyetlere sahip, deneyimli EKSKAVATÖR OPERATÖRÜ, GEMİ VİNÇ OPERATÖRÜ ve TAHM...

Tel: 0532 654 72 92

İÇ MİMAR ARANIYOR

İÇ MİMAR ARANIYORDiksiyonu düzgün, yüzyüze iletişim yetenekleri kuvvetli, giyimine özen gösteren BAYAN ofis ve çizim programlarına hakim, mutfak, mobi...

Tel: 0262 325 35 32

DEVREN KİRALIK İŞYERİ

DEVREN KİRALIK İŞYERİ Fethiye Cad. Dar Sok. English Home yanı 20 m2 Kira: 3.000 TL+ devir ücreti

Tel: 0542 214 23 52

DEVREN KİRALIK İŞYERİ

DEVREN KİRALIK İŞYERİ Fethiye Cad. Dar Sok. English Home yanı 120 m2 Kira: 8.000 TL+ devir ücreti

Tel: 0542 214 23 52

PVC İMALAT MONTAJ USTALARI VE YARDIMCILARI ARANIYOR

PVC İMALAT MONTAJ USTALARI ve YARDIMCILARI aranıyor

Tel: 0532 261 52 54 0262 349 29 15