Muhteşem Süleyman: 'Camiaya borcumuzu ödeyeceğiz'

Kocaelispor’la 6. sezonuna başlayacak olan ve geçtiğimiz sezon attığı 12 golle takımın en skorer ismi olan Burak Süleyman’la Kartepe kampında bir araya geldik.

imfykg_4492-(1).jpg
Haber albümü için resme tıklayın

Samimi açıklamalarda bulanan Muhteşem Süleyman, geçtiğimiz sezonda yaşananlardan, kendi hedefleri ve transfer tekliflerine kadar tüm sorulara içtenlikle cevap verdi. Geçtiğimiz sezon Yeşil-Siyahlı taraftarları üzdüklerini belirten Burak, yeni gelen futbolcular ve teknik heyetle birlikte camiaya olan borçlarını ödemek istediklerini söyledi. Kendisine en fazla bu sezon transfer teklifi geldiğini dile getiren 25 yaşındaki futbolcu, yönetimin transferine izin vermediğini söyledi. Burak Süleyman’la yaptığımız keyifli röportajla sizleri baş başa bırakalım.

YENİ YÜZLERİ ÖZLEMİŞİZ

“Kampımız, sezon başı klasik kampları gibi yorucu geçiyor. Engin hocanın, çalıştığımız diğer hocalara göre değişik ama güzel bir antrenman metodu var. Onlara alışmaya çalışıyoruz. Yeni takım arkadaşlarımıza da alıştık diyebilirim. Her şey şu ana kadar güzel gidiyor, bir problem yok. En son Bölgesel Amatör Lig’deyken transfer yapabilmiştik. Aramıza yeni yüzlerin katılmasını özlemişiz. Bizim için güzel oldu. Bizden biri olarak karşıladık onları. Bir uyum problemi olacağını sanmıyorum. Uzun süredir takımın içinde bulunan futbolcular olarak onları kucakladık”

TARAFTARLARA BORCUMUZ BÜYÜK

“Hayatın genelinde de bu vardır ama futbolda da temel kural sonuç. Baktığınızda hem takım için hem de benim için güzel bir sezon geçti ama sonucu alamadığımız için bunun sevincini yaşayamadık. Gerçekten Play-Off’taki Çorum maçıyla ilgili içimiz hala buruk. Kocaelispor camiasına ve taraftarlarına çok büyük borcumuzun olduğunu düşünüyorum. Şampiyonluk hedefi olarak kırılma maçlarımız oldu. İçerideki Halide Edip maçı, deplasmanda çok enteresan 1-0’dan verdiğimiz Erzincan maçı var. Bunun gibi 1-2 tane daha kırılma maçlarımız oldu. Küme düşen Buca’ya deplasmanda yenildik. Bu maçları alsaydık belki Play-Off olmadan direkt çıkabilirdik. Bayburt maçından önce Mert kardeşimin sakatlığı vardı. Biliyorsunuz, çok alternatifi olan bir kadromuz yoktu. Bir kişiyi bile kaybetmek sıkıntı yaratıyordu”

ÇORUM MAÇI BÜYÜK YIKIM OLDU

“Play-Off’ta deplasmandaki Çorum maçını 1-0 kazandık ama maçı gözümün önünden geçirdiğimde rahatlıkla ikinci, üçüncü golleri bulabileceğimiz pozisyonlara girdik ama atamadık. Kağıt üzerinde bakarsanız çift ayaklı elemelerde deplasmandaki ilk maçta 1-0 avantajlı bir skorla dönüyorsunuz. Gerçekten ciddi bir avantaj. İçeriye geliyorsunuz, 25 bin seyircinin önüne çıkıyorsunuz, 1-0 avantajlısınız. Çorum maçını açıklayacak kelimeler, cümleler bulamıyorum. Büyük bir yıkım oldu bizim için. Benim kişisel fikrim ilk maçta farkı daha da açabilseydik işi orada bitirebilirdik ama bitiremedik. O maçtan dolayı camiamıza karşı mahcubuz”

NİÇİN MAÇ SATALIM?

İçimde bir ukde var. Sokakta insanlarla karşılaştığımızda, açıkçası akrabalarımızın bile bize söylediği bir olay var. Bu konuda çok sıkıntı yaşadık. ‘Maç satma’ olayı. Tabi o hayal kırıklığı ve sinirle her şeye, her tepkiye saygı duyduk, eyvallah dedik. Zaten başka bir tepki vermemiz söz konusu bile olamaz. Ama maç satma olayını; doğru kelimeyi bulmaya çalışıyorum. Bu futbolcu grubunun bunu yapmayacağının bilinmesi lazım. 5 yıldır bizi tanıyorlar. Niçin maç satacağız? Maç sattığımızda bizim elimize ne geçecek ki? O gün sahada kötü bir görüntü olabilir, iyi bir performans olmayabilir ama bunun nedenleri stres, o kadar kalabalığın önünde aman maçı vermeyelim korkusu olabilir. Şunu bile kabul edebilirim. Takım içinden çok görmedim ama rehavet. O da olmuş olabilir”

MÜTEVAZİLİK YAPMAYACAĞIM

“Ama maç satma iddiaları ciddi anlamda beni ve takım arkadaşlarımı kırdı. Bu konuda taraftarlarımıza katılmadığımı belirteyim. Çorum maçından sonra ortalık yangın yeri olduğu için böyle bir şeyi söylemeyi çok doğru bulmadım. Buradan da onlara söylemiş olayım. Çünkü biz Kocaelispor için 5 senede ciddi şeylerden feragat ettik. Bu konuda hem kendim hem de takım arkadaşlarım adına mütevazilik yapmayacağım. Kocaelispor için ciddi paralardan feragat ettik. Bahri Başkan’la da konuştuğumuzda, Kocaelispor’un transfer yasağı var, kötü durumlarda kalabiliriz gibilerinden. Kocaelispor bize ne verdiyse kabul ettik ve oynamaya devam ettik. Biz taraftarlarımıza borçluyuz, inşallah borcumuzu, yeni katılan arkadaşlarımızın da katkılarıyla ödemek istiyoruz.”

ŞAMPİYONLUK GELMEYİNCE KIYMETİ OLMUYOR

“Geçtiğimiz sezon benim de çok beklemediğim bir şekilde sezona giriş oldu. İlk 3 maçta yanlış hatırlamıyorsam 3 gol atmıştım. Sonraki Gölcük kupa maçında ve deplasmandaki Giresun maçında gol attım. 9 gol daha önceden ligde atmıştım ama kupa maçlarıyla beraber 12 golü bulduk. Evet, geçtiğimiz sezon benim için çok güzel bir sezondu ama bunu şampiyonlukla taçlandıramadığınızda kıymeti olmuyor. Futbola bakarsanız şöyle bir durum var. Kocaelispor’da değil de yanlış anlaşılmasın, küçümsemek için söylemiyorum ama atıyorum Halide Edip Adıvarspor’da ben 12 gol atsam ama şampiyon olamamış olsak bir futbolcu sevinir kendisi adına. Ama camia takımında oynadığınız zaman sizden büyük beklentileri olan taraftarlar var. O yüzden bunu şampiyonlukla taçlandırmanız lazım. Gerekirse 12 atmazsınız, 6 atarsınız ama şampiyon olursunuz. Bunun mutluluğu çok daha fazla. Geçen sezon zirve sezonumu yaşadım ama çok olmayacak bir şey mi yaptık, hayır. 12 gol atan birçok kenar oyuncusu bulabilirsiniz bu liglerde. İnşallah bu sezon bunun daha da üzerine koymak istiyorum. Bu doğrultuda çalışmalarımı sürdürüyorum”

OĞLUM BENİ DAHA DA MOTİVE EDİYOR

“Bu uğur olaylarına pek inanan birisi değilim. Ama oğlumun beni hayata daha da motive ettiğini düşünüyorum. Siz istemeden de olsa bu hissiyat size geliyor. O olmadan önce hayata bakış açım çok farklıydı. Oğlum olduktan sonra futbola, itiraf etmek gerekirse başka bir sarılmaya başladım. Performansımda oğlum Muhammed Arda’nın da ciddi anlamda etkisi olmuş olabilir. Kesinlikle futbolu deneyeceğiz Muhammed Arda ile. Tabi daha çok erken ama şu an yeteneklerini sergiliyor. 6-7 yaşlarına geldi mi bir futbol okuluna vereceğiz. Takipçisi de olacağım, uğraşacağım. Ben futbolu ve futbolculuğu seviyorum. Bizdeki bir aşktı, meslek olarak düşünmüyorduk. Onda da isteği ve arzuyu görürsek, devamını getiririz. Ama olmazsa da kendi mesleğini seçebilir, kendi hayatı, kendi kararı”

ENGİN HOCAYLA ÇALIŞMAK GURUR VERİCİ

“Engin hoca bu liglerde çok çalışmamış, daha çok üst liglerde çalışmış bir antrenör. Onun farkını ve faydasını kampta illaki görüyorsunuz. Sonuçta oradaki çalışma metotları çok farklı. O liglere bize yansıttığını düşünüyorum. O geldikten sonra takımda farklı bir hava oluştu. Engin hoca, İzmitli bir antrenör olduğu için biz küçüklüğümüzden, altyapılardan beri biliyoruz; Engin Korukır şurayı çalıştırıyor, burayı almış üst liglerden diye. Engin Korukır’la çalışmak bize mutluluk veriyor. İnşallah hocamızla beraber, borcumuz olan şampiyonluğu camiamıza vermek istiyoruz. Engin hocayla çalışmak gurur verici ve güzel bir şey”

ARTIK MUTLU OLMAK İSTİYORUZ

“Bu yıl bizim takımda oynayan herkesin hedefi şu: ‘Kocaelispor’un başarısı’ Ben klişeleri ve sıradan konuşmayı pek sevmem ama bu klişeyi burada yapayım. Kocaelispor’da oynayan her futbolcunun öncelikle hedefi gerçekten Kocaelispor’un başarısı. Çünkü çoğu futbolcu İzmitli olduğu ve İzmit’te oturduğu için başarısızlık günlük hayatımıza yansıyor. O yüzden Kocaelispor’u bir an önce üst liglere çıkarıp, başarılı olup biz de artık mutlu olmak istiyoruz”

15 GOLÜ BULMAK İSTİYORUM

“Kişisel hedeflerime gelirsek, geçen sezonlarda forma rekabeti olmadığından kupayla birlikte 30-35 maç arası oynayabiliyorduk. Sakatlık olmadığı sürece garanti gibi bir şeydi. Artık takım güçlendi, her mevkide alternatif var. Zorlayan arkadaşlarımız var. Benim hedefim, geçmiş yıllardaki gibi aynı maç sayılarımı yakalamak ve takımıma katkı vermek. Gol konusunda da açık söylemek gerekirse geçen yılın üzerine çıkmayı ciddi anlamda istiyorum. Sonuçta ben 12 golün üzerine çıktığımda öncelikle Kocaelispor’a faydası olacak bunun. Hatta net bir sayı olarak söylemek gerekirse 15 golü bulmak istiyorum. Olur veya olmaz ama bunun üzerine çalışacağım Engin hocamın katkılarıyla”

EN FAZLA TEKLİFİ BU SENE ALDIM

“Çorum maçından sonra hep söylemek istediğim bir şeydi. 4,5 yıl önce geldim buraya ve ilk geldiğim dönemden beri her yaz döneminde Burak Süleyman gidecek mi, gidiyor, gitti şeklinde haberler hep oldu. İnsanların artık bunlarından rahatsız olduğunu düşünüyorum. Ben de bunlardan rahatsız olmaya başladım. Bir şeyler olursa zaten insanlar bunları duyar ve olur. Çorum maçından hemen bir iki gün sonra Ümraniyespor’la anlaştı haberleri oldu. Hiç öyle bir şey olmadı. Bu yıl en fazla üst liglerden teklif aldığım sezon oldu. Benim görüştüğüm çok takım oldu ama kulübe resmi bir teklif olmadı. Bu işler eskiye göre biraz değişik işliyor. Tabi Kocaelispor’un belirlediği bonservis bedeli, bunu duyan kulüpleri Burak Süleyman’dan uzaklaştırdı”

O RAKAMLARI VEREMEZLER

“1-2 yıldır ülkemizde ekonomik sıkıntı var. Kulüpleri de ciddi anlamda etkilemiş durumda. O yüzden 1.Lig’den bir kulüp 3.Lig’den bir futbolcu alırken o rakamları veremez. Zaten kendi liglerindeki futbolculara da artık şartı bonservis sorunu olmasın. İstisna kulüpler elbette var. İyi futbolcudan ziyade boşta olan bonservis sorunu olmayan futbolcuya bakıyorlar. Çünkü onların da bir döngüsü var. O yüzden 3.Lig’den bir futbolcu alıp ona 1 milyon TL bonservis verip, bir de futbolcuya ödeme yapacaklar. Benim bildiğim kadarıyla o liglerde oyuncuların aldığı ücretler 700-800 bin civarında. 300 bin TL’ye oynayan futbolcular bile biliyorum. Bizim maliyetimiz o anlamda çok yüksek oranlara gelecekti. Kulüpler de haklı olarak o ligde oynayan ve Süper Lig’de oynayan bir futbolcuyu getirebilirler. O yüzden transferimiz olmadı”

AYRILMAK İSTEDİM AMA…

“Şunu da söyleyeyim, insanların hoşuna gitmeyebilir ama içimden geldiği gibi konuşacağım. Yalandan ben Kocaelispor’u bırakıp bir yere gitmem, ben Kocaelisporluyum naraları atmayacağım. Açıkçası ben ayrılmak istedim, yönetime de belirttim. Neden ayrılmak istedim? Transferin açılacağını hepimiz biliyorduk. Kocaelispor’un ismini duyan birçok futbolcu zaten direkt buraya gelmek ister. Yönetime de söyledim. Belki benden iyi futbolcu buraya getirebilirsiniz. Kimse bulunmaz hint kumaşı değil. Benim yerim çok rahatlıkla dolabilir. O yüzden ben ayrılayım, kendi kariyerime bakayım, siz daha da iyi bir futbolcu getirtebilirsiniz dedim. Ama müsaade etmediler. Onların kararına da saygı duymaktan başka yapabileceğimiz bir şey yok. Sözleşmemiz var sonuçta”

KOCAELİSPOR’A FAYDALI OLMAK İSTİYORUM

“Kariyer hedefim vardı, ayrılamayınca hedeflerimizi değiştirmek zorunda kaldık. Şu an için uzun vadeli bir kariyer hedefi yapmıyorum. Oynamak istediğim liglere gidemediğim için şu an bir boşluktayız. Buraya yeniden konsantre olup Kocaelispor’a faydalı olmak istiyorum. Bu sene 25.yaşımı oynayacağım. Bir dahaki yıl 26 olacağım. Tabi hayatta olmaz denilen bir şey yok ama benim tahminim 26’dan sonra üst liglere transferimiz zor olacak. Zaten bu yıl da ayrılamama nedenlerimden biri, 25 yaşındaki bir futbolcuyu geleceğe bir plan yapamazsınız. Alıp, direkt oynatmanız lazım. Muhatap olduğumuz kulüpler, takımlarına katkı vereceğimizi düşünerek transfer etmek istediler. 20 yaşında bir futbolcu olsanız, alır 2 sene bekletir. Olursa para kazanırım diye transfer eder sizi ama bizim öyle bir durumumuz yok”

İNŞALLAH İSTEDİĞİM LİGLERDE KOCAELİSPOR’LA OYNAYACAĞIM

“Seneye 26 yaşında olacağım. Bundan sonra Kocaelispor kovmadan gitmem herhalde (gülüyor). Üst lig hedefinin Kocaelispor’la olma ihtimali de çok yüksek. Artık bundan sonraki oluşumla şehrin de desteğiyle zaten Kocaelispor yüzde 99 o liglere çıkacaktır. Bunun kaçarı yok, çıkacak. Problem yok, Kocaelispor’da oynuyorsunuz sonuçta. Bu gerçekten büyük bir lütuf bizim için. Kocaelispor’dan ayrılmak istemek demek, Kocaelispor’u sevmemek, oynamak istememek değil. Bu, farklı bakış açıları. Kaldığınız kulüp Kocaelispor olduğu için kafanıza çok takmıyorsunuz. Zaten binlerce futbolcunun gelmek istediği yerdesiniz. O yüzden gelecekle ilgili kariyer planım Kocaelispor’la istediğim yerlerde oynamak. İnşallah oralara çıkınca Kocaelispor da bizi kovmaz herhalde”

GENÇLERE DAHA ÇOK GÜVENİLMELİ

medyayı aktif kullanmayı seviyorum. Orada birçok şeyi dile getirebiliyorsunuz. Bizim futbolumuzda farklı bir döngü var. Menajer denilen bir olay var. Bunun önüne hiçbir kulüp geçemiyor. Bugün Süper Lig’deki, Türkiye’nin lokomotifi dediğimiz takımlar bile bu işten kurtulamıyor. Bunun çok değişebileceğini düşünmüyorum ama özellikle bu yıl gençlere bir önem ve yatırım oldu. Tabi bunun olayı tamamen maddiyat. Finansal Fair-Play denen bir olay var. Artık Carlos’lar, Anelka’lar, Drogba’lar getirtilemiyor. Bundan sonra Türk futboluna kalkınma olayı daha çok gençlere güvenilip sahaya sürülmesi lazım. Bunu da yöneticilerden ziyade hocaların sorumluluk almaları gerektiğini düşünüyorum. Çünkü karar mekanizması teknik direktörler”

HOCALAR GENÇLERİN ARKASINDA DURMALI

“Genç futbolcuyu sahaya sürüyorsunuz. İlk yılda istediğiniz performansı alamayabilirsiniz ama o çocuk oynayıp maç sayısını artırdığı zaman kendini geliştiriyor ve belli bir kalıba oturuyor. Avrupa’da bunun öncülüğünü yapan Benfica ve Porto gibi kulüpler sabrediyor ve oynatıyor. Ben gençken 3.Lig’de bile bunun sıkıntısını yaşadım. Özellikle Gölcükspor’da. Sizin önünüze bir transfer geliyor. Oynuyor, kötü oynuyor, devam ediyor. Siz oynuyorsunuz genç futbolcu olarak. Mesela bir örnekle anlatayım. Gölcükspor’da 8.hafta ilk defa ilk 11 oynamıştım ve 2 gol atmıştım. Ondan sonraki hafta deplasmanda maç 0-0. Yanılmıyorsam dakika 53’tü. Oyundan çıkan ilk oyuncu ben oldum. Çünkü genç futbolcu, oyundan birinin çıkması lazım, performansınız önemli değil. 1-0 kazanmıştık ama takım genel olarak kötüydü. Takımda kötü bir olay varsa direkt genç oyuncu oyundan çıkar. Böyle saçma sapan şeyler oluyor. O yüzden dediğim gibi hocaların biraz dirayetli durması lazım. Genç oyuncuların arkasında durması lazım. Bunların örnekleri var. Özellikle Fatih Terim gibi, sık sık yapıyor”

İNŞALLAH FETHİYE’DE ŞAMPİYONLUĞU KUTLAYACAĞIZ”

“Özgür Kocaeli aracılığıyla bir daha ifade edeyim. Play-Off’ta taraftarlarımıza yaşattığımız üzüntüden dolayı takım arkadaşlarım adına özür dilerim. Bu yıl inşallah inanıyorum ki ciddi şekilde ve sağlam bir inançla artık 2.Lig serüvenini yaşatmak istiyoruz. Altay finali, Tekirdağ ve Çorum; üzdüğümüz, yıktığımız maçlar oldu. İnşallah bu yıl hep beraber Fethiye’de şampiyonluğu kutlayacağız. Bu röportaj için de Özgür Kocaeli ailesine teşekkür ediyorum.”

07 Ağu 2019 - 20:35 - Spor --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.111.744 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

06

musty - Azıcık güçlen be, o kadar idman yapıyorsunuz 2 çalım sonrası şut yok orta yok hemen pil bitiyor.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Ağustos 20:35
05

Taraftar - Süleyman seni hangi takım istedi.Çok merak ettik

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Ağustos 20:35
04

Özgür - Süleyman baban izin verseydi gidecektin zaten sezon sonu üst lige çıkamassak taraftar öyle konuşsun demiştin o yüzden konuşuyorum sen ve Sinan gol attımı sevinmeyen insanlarsınız

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Ağustos 20:35
03

Tamer Paşa - Beraber süper lige çıkarız inşaallah.Biz tirübünde sen sahada kaptan olarak.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Ağustos 20:35
02

Tutkulu - Takımdan ayrılan kardeşlerin hakkında da konuşsaydın ya.Bu mu vefa ? Bi teşekkür etseydin !

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Ağustos 20:35
01

Metin Mert - Seviyoruz Seni Kardeşim .Ruhunla oynamaya devam et.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Ağustos 20:35

FORKLİFT BAKIM USTASI ARANIYOR

Günaydın Vinç Hizmetleri FORKLİFT BAKIM USTASI aranıyor

Tel:0545 642 41 61

DEVREN SATILIK BAY-BAYAN KUAFÖR SALONU

Yahyakaptan ALİGÜR Bay-Bayan kuaför salonumu yurtdışına çıkacağım için devir ediyorum. Devren Satılıktır

Tel.0538 288 11 68

TECRÜBELİ AĞIR VASITA ŞOFÖRÜ ARANIYOR

Beşeri ilişkileri kuvvetli konusunda uzman TECRÜBELİ AĞIR VASITA ŞOFÖRÜ aranmaktadır

Tel: 0545 615 45 84

TECRÜBELİ FORKLİFT OPERATÖRÜ ARANIYOR

Beşeri ilişkileri kuvvetli konusunda uzman TECRÜBELİ FORKLİFT OPERATÖRÜ aranmaktadır Emeklide olabilir

Tel: 0545 615 45 84

MATEMATİK, GEOMETRİ VE FİZİK DERSLERİ VERİLİR

ÖZEL DERS HER SEVİYEDE LİSELERE HAZIRLIK ÜNİVERSİTE HAZIRLIK MATEMATİK GEOMETRİ FİZİK DERSLERİ VERİLİR

0 549 748 75 29

SRC BELGESİ OLAN ŞOFÖR ARANIYOR

Firmamıza tıbbi toplama ve nakletme görevinde çalışacak SRC Belgesi olan ŞOFÖR elemanlar alınacaktır

İlgilenenlerin 325 65 65 nolu telefonu aramaları ilan olunur

USTA TORNACI ALINACAKTIR

USTA TORNACI ALINACAKTIR! ÖNDER MÜH. SAN. TİC. A.Ş. Sanayi Mah. Kuzey Sok. No:16 İzmit/KOCAELİ

İRTİBAT: 0 533 381 79 15

BAYAN SATIŞ ELEMANI ARANIYOR

Ticari İşletmemizde çalışacak BAYAN SATIŞ ELEMANLARI alınacaktır Ücret dolgundur

Tel: 0 552 307 41 08

VASIFLI, VASIFSIZ ELEMAN ARANIYOR

Firmamız ANIL KUMLAMA bünyesinde çalıştırılmak üzere VASIFLI-VASIFSIZ ELEMANLAR ALINACAKTIR MÜRACAT:ANIL KUMLAMA BOYA TAH.İŞL Adres:Sanayi Mah.Gök...

TEL: 0 532 700 41 41

USTA VE KALFALAR ARANIYOR

Mobilya biriminde çalışacak USTA ve KALFALAR aranıyor.

Tel: 0530 975 49 44