Mülkiyetseverliğin psiko-politiği

Canalıcı soru şudur: Mülk(iyet) karşıtı olmak belki maldan eder ama dinden etmezken neden dindar bir zihin cansiperane mülk(iyet) savunması yapar? Yahut bu satırların sahibi, neden kendisini

Canalıcı soru şudur: Mülk(iyet) karşıtı olmak belki maldan eder ama dinden etmezken neden dindar bir zihin cansiperane mülk(iyet) savunması yapar? Yahut bu satırların sahibi, neden kendisini bireye hasredilmiş ve kutsallaştırılmış mülk(iyet) fikrinin savunması tarafında değil de, aksine halka hasredilmiş ve dince tasfiyesi amaçlanmış mülk(iyet) reddiyesi tarafında hissediyor, ama öteki dindar zihin, aksine mülk(iyet) severlik etrafında döneduran tutkunun esiri olabiliyor?

Neden insanlığın onur sayfaları ve haysiyetli birikimi, hüküm(ranlık) ve mülk(iyet) bahsinde gücü dağıtma, halk arasında paylaştırma ve katılımı arttırmanın yüksek fikirleri, edebiyatı ve heyecan verici örneklerıyle dolup taşmaz da paylaşma ve kollektif mülkiyet marjinal muamelesi görür?

Öyle görünüyor ki mülk(iyet) meselesi, bir hukuk, fıkıh ve siyaset tartışması olmaktan önce psiko-politik tartışma olarak yapılmalı, herşeyden önce mülkiyetseverliğin ruhiyyatı tahlil edilmelidir.

Hakkaniyetin teknesinde arınıp pâklanmış bir vicdanla Kur'an'ı okuyan, Peygamberimizin (sav) hayatını inceleyen, büyük ulema ve sufilerin hayat hikayelerini mütalaa eden bir göz, hüküm(ranlık) ve mülk(iyet) bahsinde tartışmasız Allah'a aidiyet ilkesi bulacaktır. Bu durumda kulların boynundaki borç ise bir şekilde ellerine geçmiş hüküm(ranlık) ve mülk(iyet) birikimini son kırıntısına kadar Allah'ın kullarına infak etmektir. Ana akım İslam siyaset ve hukuk teorisinin bu ilke etrafında oluşmaması herhalde dinin, Peygamber'in, diğer ulemanın ve sufilerin kusuru olmasa gerektir. Siyasette hüküm(ranlık), ekonomi-politikte mülk(iyet) tekelini teorileştirmiş saltanat/saray ulemasının fıkhını da kabul etmek zorunda değiliz.

“Hüküm(ranlık) Allah'a aittir” dendiğinde bunu, “insan yapımı beşeri kanunlar yerine Allah'ın kanunlarının uygulanması” tanımı içine sıkıştıran algı çarpıklığının, hüküm(ranlık) tekelinin Allah'a ait olmasından saltanat, sultanlık, totaliterlik ve otoriterlik çıkarmasına şaşılabilir mi? Çünkü bu bakışa göre Allah tek ilah olduğuna göre, güç de tek(el) olmalı, hatta o tek(el) Allah'ın yeryüzündeki temsilcisi, gölgesi, yürüyüşü, halifesi sıfatıyla onun kanunlarını insanlara tatbik etme misyonuyla donanmış ve bu yüzden de itiraz, eleştiri ve sorgulama kabul etmez bir iktidarı temsil etmelidir. Oysa hüküm(ranlık) Allah'a aitse bunun yegane anlamı, hüküm(ranlık) gücünün Allah'tan başkasında tekelleşemeyeceği, o gücü Allah adına bir tek kişi veya kurumun değil, Allah'ın halkının topluca kullanacağı olmalıdır. Hüküm(ranlık) Allah'ındır, yani herkesindir ve herkes onun kullanımına katılabilmelidir. Mülk(iyet) Allah'ındır, yani herkesindir ve herkes onun tasarrufuna ortak olabilmelidir.

Mülk(iyet) tartışması hakkındaki fikrimi birkaç yazıda ifade etmiştim. "Mülk(iyet) kimindir?" başlıklı yazı ise bu konudaki fikrimi beyan ettiğim derli toplu yazım. (camurcu.com/düşünce) Kur'an'da mal edinmenin, biriktirmenin, servet tekelinin, sermayedarlığın övüldüğü bir tek ayet bulunamaz. Buna karşılık Kur'an'ın mesajı kesinlikle ve net biçimde infak, dağıtma, paylaşma, mala mülke değer vermeme ekseninde yürür. Bu tartışmada sosyalizmi İslamileştirmekle suçlanmak kapitalizmi İslamileştirmenin karşısında neden daha ağır suçmuş gibi takdim ediliyor olabilir? Açıktır: Kur'an tefsirinde ana akım kapitalist, sağ ve muhafazakar bakışaçısıyla yapılandır ve buna muhalif yorumlar adeta marjinal muamelesi görmektedir. Güç dağılımındaki bu dengesizliği meşruiyetin temeli yapmaya kimsenin ne yetkisi, ne de hakkı yoktur. Mülk(iyet) hakkı ve yetkisini Allah'ta gördükten sonra onu tıpkı Allah'a olan aidiyet gibi kula havale eden anlayışın neresinde meşruiyet bulunabilir? Bu tartışmada iş sosyalizme bile vardırılsa ve mülkiyet reddedilse dahi hiçbir şekilde meşruiyet dairesinin dışında telakki edilemez. Fakat buna karşılık bireyci, sermayeci, biriktirme ve yığma yanlısı kapitalist yorum kökten din dışıdır, gayri meşrudur.

İslam'da sınıf yoksa zenginler-fakirler ayrımının kalkması için önerilen nedir? Paylaşma! Buna karşılık bildik yorum, zenginlerin fakirlere infak etmesini temel alıp bu nedenle toplumda fakirler ve zenginler bulunacağını söylemiyor mu? Fakirler hep olacaksa bu sınıfsal bir ayrışma değil midir?

Sağ dini yorum, Kur'an'ın hiçbir yerinde köleliğin ve cariyeliğin kaldırıldığından sözetmemesine rağmen İslam'ın hep bu kurumu kaldırmak için uğraştığını söyler de neden mülkiyeti kaldımaya çalıştığını düşünmez? Neden eski düzeni tasfiye içinde sadece kölelik vardır? Çünkü liberal-kapitalist dünya nezdinde kölelik kötüdür ve oraya yaranma kompleksiyle bu konuda kesin kararlı biçimde köleliği tasfiye ederler ama mülkiyet kapitalist dünyanın kutsalı olduğundan o kurumun tasfiyesine ilişmezler. Eğer batı dünyası mülkiyeti tasfiye etse ve kötülese bizim garpzede dini düşünce köleliğe yaptığı muamelenin tıpkısını mülkiyete yapacaktır.

Komüncü/cemaatçi (komünist) olmak ve tıpkı sufilerin söylediği gibi malı değersizleştirip cemaat içinde ortaklaşa kullanılan hakir nesneye dönüştürmek insanı dinden etmez, ama servet yığmak, biriktirmek, malı sevmek, ona tutkuyla bağlanmak Kur'an'a göre cehenneme asfalt döşemek demektir.

Kişinin edindiği malla dünyasını abad etmesinin hayat kalitesinin tek seçeneği olarak görülmesi kelimenin tek ve tam anlamıyla dünyaperestliktir. Eline mal geçirmiş kişi neden dünyevi hayatını süslemeyi değil, hayat kalitesi olarak ilmini arttırmayı, bilgi havuzuna katkıda bulunmayı, felsefe, irfan, edebiyat, sanat alanlarına katkıda bulunmayı düşünmez?

Kalkınma düşüncesindeki yanlış kabulleri değiştirmeliyiz. Mesela neden çok üretmek zorunda olduğumuzu sormak hiç aklımıza gelmez; neden çok tüketelim? Çok üretmenin doğayı mahvetmek anlamına geldiğini bilmiyor muyuz? Neden insanlık tüketimi ve buna bağlı olarak da üretimi azaltıp insanlık değerlerini geliştiren bir kalkınma stratejisine yönelmez? Çünkü bunu yapması hegemonyadan ve sömürüden vazgeçmesi anlamına gelmektedir. İnsanın karanlık ve kötü yanı da ne yazık ki tahakküm ve sömürüden beslenir.

06 Ara 2010 - 01:00 - Perde Arkası --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.599.494 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


BAKIM ELEMANI ve DİJİTAL BASKI OPERATÖRÜ PERSONELLERİ alınacaktır.

Elektirik işlerinden anlayan BAKIM ELEMANI ve DİJİTAL BASKI OPERATÖRÜ PERSONELLERİ alınacaktır.  [email protected]  Tel:  0262 349 26 29

MERT ASANSÖRLÜ EVDEN EVE NAKLİYAT

TAŞINMADAN BİZİ ARAYIN MERT ASANSÖRLÜ EVDEN EVE NAKLİYAT Tek Fiyat : 800 TLTel: 0532 552 53 080262 322 23 70

TECRÜBELİ DAMPERLİ TIR ŞOFÖRLERİ ALINACAKTIR

Hereke-İzmit arasında çalıştırılacak TECRÜBELİ DAMPERLİ TIR ŞOFÖRLERİ alınacaktır. Örgüç Madencilik Tel:0 532 688 88 29

TECRÜBELİ OTOMOTİV ELEKTRİKÇİSİ ARANIYOR

TECRÜBELİ OTOMOTİV ELEKTRİKÇİSİ aranıyorHyundai Yetkili BayiiTel: 0537 439 57 75

AYSEL İNŞAAT'TA ÇALIŞACAK ELEMANLAR ARANIYOR

ELEMANLAR ARANIYOR Askerlik ile ilişiği olmayan;18-40 yaş arası, emekli olmayan ,*FORKLİFT OPERATÖRÜ(Kamyon ehliyetli tercihli)*ÜRETİM ELEMANI*ENGELL...

NEWVİZYON MAKİNE'YE ELEMAN ARANIYOR

KAYNAKÇI aranıyor. TORNACI aranıyor. Tel: 335 15 77

PERSONELLER ALINACAKTIR

PERSONEL ALINACAKTIRİnşaat sektöründe faaliyet gösteren firmamıza beton delme, kırma ve su izolasyonu işlerinde çalıştırılmak üzere USTA, USTA YARDIMC...

KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE

KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE Çatı - Kalıp - Kamelya Malzemelerinde Aradığınız Her Şey EKONOMİK Fiyatlarla Burada! KERESTE PAZARI - HIRDAVAT PAZA...

ARGON VE ELEKTROT KAYNAKÇISI

Teknik okul mezunu ,usta veya yetiştirilmek üzere ARGON VE ELEKTROT KAYNAKÇISI aranmaktadır Adres: Sanayi Mah. Namzet Sok.İzmit Tel: 0541 851 51 46

PERSONEL VE İŞÇİ KONAKLAMA YERİ

Derince merkezde işçi konaklama yeri mevcuttur. Odalarımız içerisinde mini buzdolabı, tv ve banyo bulunmaktadır. Konaklama kapasitesi 40 kişiliktir....