Özlü: “Başiskele merkez ilçe olacak”

Hayata geçirdiği tasarruf tedbirleriyle adından sıkça bahsettiren Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, Başiskele’ye büyük bir ilgi olduğunun altını çizerek, “Başiskele 1-2 yıla kalmadan Kocaeli’nin merkez ilçesi konumuna gelecek” dedi.

asasasasasas.jpg
yasin-ozlu---(1).jpg
+1
Haber albümü için resme tıklayın

DEVRİM NİTELİĞİNDE İCRAATLAR YAPTI

Genç yaşına rağmen herkesin hayalini kurduğu ilçeye belediye başkan adayı gösterildi. Rakiplerine büyük bir oy farkı atarak belediye başkanlığı koltuğuna oturdu.

3 ay içerisinde devrim niteliğinde hamleler yaptı.

En çok da yaptığı tasarruf tedbirleriyle konuşuldu.

Yeri geldi eleştirildi, yeri geldi ‘helal olsun’ başkana dedirtti.

Biz de Özgür Kocaeli Gazetesi olarak, kısa süre içerisinde beklenenden uzun yol kat eden Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü ile bir araya geldik. Yaptığı icraatları bir de onun ağzından dinleyerek sizin için keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Her şeyin yolunda olduğunu belirten Özlü, 1-2 yıla kalmadan Başiskele’nin merkez ilçe konumuna geçeceğini belirtti. “İnsanlar Başiskele’de yaşamak istiyor” diyen Özlü, Başikele’nin yeni cazibe merkezi olacağının müjdesini verdi.

Başiskele Kariyer ve İstihdam Ofisi’ni kurarak, tüm belediyelere örnek olan Özlü, 1 ay içerisinde 240 kişiye ulaşmanın gururunu yaşadıklarını belirtti.

Belediye binasının hiçbir yerine fotoğrafının asılmasına izin vermeyen Özlü, bunun hep böyle olacağının garantisini verip, bir de üstüne “Duvarlara fotoğrafımız asılacak kadar bu memlekete hizmet yapmadık” diyerek gönül belediyeciliği yaptıklarının altını çizdi.

İşte AK Parti’nin kentimizdeki en genç Belediye Başkanı Yasin Özlü ve onun hizmetleri…

Söze yoğun geçen tebrik ziyaretleriyle başlayalım. Tebrik ziyaretleri hala devam ediyor mu?

Tabii ilk aylardaki gibi olmasa da hala devam ediyor. Belediyedeki görevlerimiz her ne kadar yoğun olsa da hayırlı olsun ziyaretlerini ayrı bir önemsiyorum.

Her yere nasıl yetişiyorsunuz? Bir bakıyoruz düğündesiniz, bir bakıyoruz belediye personeliyle sahadasınız…

Elimizden geldiğince vatandaşımızla da belediyemizdeki işlerimizle de alakadar olmaya çalışıyoruz.

Mesela bir günlük programınız nasıl oluyor?

Aslında bu gün gün değişiyor. Örneğin bugün evde kahvaltı yapmadım. Erkenden çıktım, esnafla birlikte çorba içtim. Birkaç esnaf ziyaretinden sonra belediyeye geçtim. Müdürlerle toplandım. Genelde öğle ve ikindi saatlerimizi boş bırakıyoruz. Herhangi bir cenaze haberine karşı. Düğünler kadar cenazeler de önemli benim için. Mutluluk bir şekilde paylaşılır da asıl mesele acıyı paylaşmakta. Akşamında cemiyetler, personel ve birim ziyaretleri derken bir bakıyoruz gece olmuş zaten.

YASİN ÖZLÜ ANLATTI- Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, gazetemize verdiği özel röportajında Başiskele’nin birkaç yıla kalmadan merkez ilçe konumuna geçeceğini söyledi.

Seçim sürecinde hep sahadaydınız, şimdi bakıyoruz yine sahadasınız. Bu hep böyle olacak herhalde…

Niyetimiz böyle devam etmesi yönünde. O yüzden her cenaze ve düğüne katılmaya özen gösteriyorum. Genelde akşamları sahilimize iniyorum. Vatandaşla sohbet ediyoruz, onları dinliyorum. Yatsı namazlarımı her akşam farklı bir camide muhakkak kılıyorum. Sahada olma gayreti içerisindeyim.

Göreve geldiğiniz günden bu yana kıstığınız giderlerle gündemdesiniz. 3 ay içerisinde yapmış olduğunuz tasarruf tedbirlerinden kısa da olsa bahsedebilir misiniz?

Belediyede var olan her gider kaleminde küçük büyük demeden tasarruflara gittik. Tabii bunların içerisinde kazancı en çok gösteren arabalar oldu. Bütün birimlerdeki arabaları alıp, havuz sistemi oluşturduk. İhtiyacı olan o havuzun içerisinde aracı alıyor, işini tamamladıktan sonra da arabayı geri bırakıyor. Kimse belediyenin arabasını alıp, evine ya da başka bireysel işine kullanamıyor. Bütün harcama kalemlerini kontrole aldık. Bunlara ek olarak Ramazan ayında sahil boyu döşenen kalabalık iftarlarımızı bu yıl yapmadık. Mahallelerde vatandaşımızla bir araya geldik. Hem herkese ulaşmış olduk. Ciddi anlamda da tasarruf ettik.

Bir karşılaştırma yapacak olursanız, tasarruf ne boyutta?

Karşılaştırabilmek için eski kayıtların olması lazım. Bizden önce de böyle bir yapı olmadığına göre kesin rakamlarla bir şey diyemeyeceğim. Ölçülmeyen bir şeyi değerlendiremezsiniz. Ama ortada yok sayılamayacak kadar büyük bir tasarruf da var.

Belediye Başkanı olduktan sonra ilk talimatınız fotoğrafınızı astırmamak oldu. Bu kararınız hep böyle devam edecek mi?

Fotoğraflarımın asılmaması yönünde böyle bir talimatım oldu. Fotoğrafların yerine de sayın Cumhurbaşkanımızın “Hizmet gereklidir, ama yeterli değildir. Asıl olan gönüllere girmektir.” Sözünü astırmayı daha uygun buldum. Ben fotoğraflarım asılacak kadar bu memlekete hizmet yapmadım. Bizim amacımız hizmet etmek. Siz hizmetinizi adam gibi yaparsanız, vatandaş fotoğrafınızı duvara değil, gönlüne nakşeder.

YEŞİL İLE MAVİ BİR ARADA- Başiskele, deniz ile yeşili bir arada bulunduran bir yer. Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü de, bu özellikleri ön plana çıkartıp ilçesini cazibe merkezi haline getirmenin çabasında. Özlü, Seymen Kışlası’nın Millet Bahçesi’ne dönüşümünün de devir işlemleri sonrası başlayacağını anlattı. Sahil için ise, daha farklı düşünceler var.

19 AK Parti, 5 Saadet Partisi, 1 CHP’li meclis üyeniz var. Bütün protokol ziyaretlerini birlikte yapıyorsunuz. İzmit meclisi oldukça hareketli geçiyor. Başiskele’de durumlar nasıl?

Bizim meclisimizde hır gür olmaz. Tam bir uyum içerisinde çalışıyoruz. Mesela geçen mecliste SP’li üyelerimizden bir tane bile ret almadık. Birkaç madde de çekimserlik oldu. Genel olarak bütün kararlarımızı ortak alıyoruz. Cumhurbaşkanımızın yapmaya çalıştığı Türkiye ittifakı modelini bizler de Başiskele’de uygulamaya çalışıyoruz.

BAŞKİM’İ HAYATA GEÇİRDİK

Bu soru için daha çok erken ama beyannamenizde belirttiğiniz vaatlerden hiç hayata geçirdiğiniz projeniz oldu mu?

Seçim öncesinde de sonrasında da vatandaştan en çok duyduğumuz şey istihdam talebiydi. Sonuçta herkesi bizim belediyede istihdam etme şansımız yok. Bu düşünceyle ortaya Başiskele Kariyer ve İstihdam Ofisi (BAŞKİM) çıktı. Şuan da bütün belediyeler bunu bizden örnek alıp, uygulamaya başladı. Göreve geldikten 20 gün sonra ekibimizi kurduk, çalışmalara başladık. Ekibimiz, Başiskele sınırları içerisinde kalan irili ufaklı sanayi ve ticari kuruluşlara gidiyor. İnsan kaynaklarıyla yapılan görüşmeler neticesinde personel alımında bizi aracı kılıyor. Biz de, BAŞKİM’e başvuru yapan kişileri uygunluğuna göre o kuruluşlara yönlendiriyoruz. Amacımız belediyeleri iş kapısı olma düşüncesinden çıkartıp, iş bulmada aracı kurum konumuna çekmek.

BAŞKAN WHATSAPP HATTI VE OTOPARK YAPTIK

Onun dışında “Başkan Whatsapp” hattını oluşturduk. Vatandaşımız istediği her saniye bize ve belediye ulaşabilecek. Otopark ihtiyacı olan mahallelerimize sözümüz vardı. Yeşilyurt Mahalle’mizde ilk otoparkımızı gerçekleştirdik. Artık başlamış olduk, sırasıyla diğer mahallelerimize de yapacağız.

ÇOCUKLAR DA SEVİYOR- Elinden geldiğince her akşam Başiskele Sahile inip, vatandaşla sohbet eden Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, çocukların gönlünde de taht kurmayı başarabilmenin mutluluğunu yaşıyor.

İstihdam ofisi oldukça önemli bir proje. Mesela 2 aylık süreç içerisinde nasıl bir yol kat edildi?

Bu durumu rakamlarla anlatmak daha doğru olacak. Bugüne kadar BAŞKİM’e tam 240 kişi başvurmuş. 136 kişi için istihdam noktasında işlem yapmışım. 17 kişi de BAŞKİM aracılığıyla işe başladı. 46 kişiyi firmalar tercih etmezken, 14 kişi de kendisi işi istememiş. 24 kişi de görüşmelerden sonuç bekliyor. 17 kişinin bir ay içerisinde işe başlaması bizim için yüksek bir sayı. Bu sayı 1 bile olsaydı bizim için büyük bir başarıydı. Bu arada iş garantili meslek kursları açmayı planlıyoruz. İş yerlerinin taleplerine göre kurslar açacağız.

Seymen Kışlası, Millet Bahçesi’ne dönüştürülecekti. Son durum nedir?

Bütün askeri kışlalar alandan boşaltıldı. Şu an için sadece nöbet tutuluyor. Büyükşehir’e devir işlemleri tam anlamıyla yapıldıktan sonra hemen başlayacağız. 1 milyon 200 bin metrekarelik bir alan olacak. Başiskele’nin nüfusu neredeyse 100 bin civarında. Yani kişi başına 12 metrekare alan düşüyor. Kocaeli’nin geneline 9 metrekare düşüyor.

Termal Tesis için herhangi bir sıcak gelişme var mı?

Termal suyumuzu değerlendirme noktasında biraz daha değerlendirme yapıyoruz. Belediyemiz de bir tesis yapabilir, Büyükşehir de. Aynı şekilde iyi bir projeyle gelirse özel bir firmayla da masaya oturabiliriz. Termal konusunda emin adımlarla ilerlemek istiyoruz.

Başiskele’yi ilçe olarak genel bir değerlendirme yapacak olursanız, neler söylemek istersiniz?

Başiskele genel itibariyle çok sıkıntıları olan bir ilçe değil. Her geçen gün hızla büyüyen bir ilçe. Yaşam alanlarıyla olsun sosyal alanlarıyla olsun, merkez ilçe kavramı Başiskele’ye doğru kayıyor. İnsanlar Başiskele’de yaşamak istiyor. Bakın burası 1 ya da 2 yıla kalmaz bırakın İzmit’i, Kocaeli’nin cazibe merkezi olacak. Görünen o ki Kocaeli’nin yeni merkez ilçesi Başiskele olacak.

25 Haz 2019 - 19:33 - Gündem --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.086.186 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

09

Cengizz - Büyük Konuşma Başkan, Gün gelir zaman çabuk geçer..Öncelikle merkez ilçe olunabilme özelliklerini iyice incelemeni tavsiye ederim..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Haziran 19:33
08

Karşıyakalı - Sn. Başkan oy deponuz olan korfez mahallesi yolları berbat. Villa Hirazene çıkan bütün yollar asfalt ve parke tasiyken karşısında bulunan mezarlık yolları çamurdan. Hani demişsiniz ya cenazelere önem veririm diye

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Haziran 19:33
07

Tonguç - Aman merkez ilçe orası olsunda vatandaş artık mitingdi, kongreydi bu tip şeyler için İzmit' e gelmesin artık. Kaldırmıyor bu kalabalığı artık İzmit. Ayrıca Başiskele ve Kartepe'de neden hala hastane yok? Buradaki vatandaşlar hastane için hala İzmit'e geliyor.Hastanen olmadan nasıl merkez ilçe olacaksın, anlat hele?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Haziran 19:33
06

Goodyear lı - Anlat anlat heyecanlı oluyor yasin verdiğin sözleri TUT Ara sıra odandan ÇIK

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Haziran 19:33
05

Polat - Geçen sene çarşıda kuyumcu bulamadık mesela.Bu sene bir tane açılmış.Türk telekomda internet açmak için Gölcük e gitmek gerekiyormuş.100 bine yaklaşan Başiskele hep başka yerlere bağlı mı yaşayacak.Tamam bunlar belediyenin işi değil ama ön ayak olmalı.Burayı birileri okuyorsa umarım ciddiye alırlar.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Haziran 19:33
04

Polat - Devlet hastanesi , halk kütüphanesi yok mesela.Bir de artık şehir merkezi belirlenmeli.2 ana yer var.Barbaros ve Aşağı Yuvacık.Buraların çarşısını genişletmek için çalışmalar yapılmalı.Tasarruf tedbirlerini takdir ediyorum.Ama sayın başkan bilsin ki eleştiri olmadan da hiçbir şey düzelmez.Eleştirilere kulak versin.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Haziran 19:33
03

Polat - Güzel yollar yapıyorsunuz da o yolları bir daha niye kazıyorsunuz? Altyapıyı tam olarak bitir ondan sonra yap yolu.Yazık değil mi ya onca emeğe paraya ? Eksikleri çok.Başiskele konum olarak iyi ve yeşil.O yüzden tercih edilir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Haziran 19:33
02

Vadandaş - Önce hastene lazım ilçeye devlet hastenesi istiyor halk başarılarının devamını dilerim Yasin Başkan

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Haziran 19:33

MERT ASANSÖRLÜ EVDEN EVE NAKLİYAT

TAŞINMADAN BİZİ ARAYINMERT ASANSÖRLÜ EVDEN EVE NAKLİYAT,Tek Fiyat 550 TL

Tel: 0 532 552 53 08 0 262 322 23 70

ÖN SAHA SATIŞ ELEMANI ARANIYOR

AKARYAKIT LPG istasyonunda çalışacak ÖN SAHA SATIŞ ELEMANLARI aranıyorKullar-Başiskele

Tel: 0 533 227 06 34

TECRÜBELİ DAMPERLİ TIR ŞOFÖRÜ ARANIYOR

Hereke-İzmit arasında çalıştırılacak TECRÜBELİ DAMPERLİ TIR ŞOFÖRLERİ  alınacaktır. 3.650 TL maaş+sgk+yemek+hafta tatili

Tel:0 532 688 88 29

ELEKTRİK OTOMASYON PLC USTALARI ARANIYOR

MH ELEKTROMEKANİK MÜHENDİSLİK Şirketimizde çalıştırılmak üzere tecrübeli ELEKTRİK OTOMASYONPLC USTALARI aranmaktadır. Tercih olarak İzmit merkez ve ci...

İletişim: 0262 270 00 08

A2 MOTOR EHLİYETLİ PAKET SERVİS ELEMANI ARANIYOR

A2 MOTOR EHLİYETLİ PAKET SERVİS ELEMANI aranıyorKUZİNE RESTORAN

Tel: 0533 795 78 16

ELEMAN ARANIYOR

Kocaeli/ Hereke’de Liman işlerinde çalıştırılmak üzere gerekli belge ve ehliyetlere sahip, deneyimli EKSKAVATÖR OPERATÖRÜ, GEMİ VİNÇ OPERATÖRÜ ve TAHM...

Tel: 0532 654 72 92

İÇ MİMAR ARANIYOR

İÇ MİMAR ARANIYORDiksiyonu düzgün, yüzyüze iletişim yetenekleri kuvvetli, giyimine özen gösteren BAYAN ofis ve çizim programlarına hakim, mutfak, mobi...

Tel: 0262 325 35 32

DEVREN KİRALIK İŞYERİ

DEVREN KİRALIK İŞYERİ Fethiye Cad. Dar Sok. English Home yanı 20 m2 Kira: 3.000 TL+ devir ücreti

Tel: 0542 214 23 52

DEVREN KİRALIK İŞYERİ

DEVREN KİRALIK İŞYERİ Fethiye Cad. Dar Sok. English Home yanı 120 m2 Kira: 8.000 TL+ devir ücreti

Tel: 0542 214 23 52

PVC İMALAT MONTAJ USTALARI VE YARDIMCILARI ARANIYOR

PVC İMALAT MONTAJ USTALARI ve YARDIMCILARI aranıyor

Tel: 0532 261 52 54 0262 349 29 15