Koroya karga ses de lazım

Müzikle yeğenini koro çalışmalarına götürürken tanışan Vehbi Hopalı, o günleri gülerek anlatıyor.

emektarlar.jpg
tarihe-isik-tutacak.jpg
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Hopalı, “1990 yılında yeğenimi şef Erol Sayan’ın eğitimine götürürken Sayan, beni ön sıralara davet etti. Ben karga sesli olduğumu söyleyince ‘Olsun koroya karga ses de lazım’ diyerek beni müziğin içine çekti.

HEYECANINI KAYBETMEMİŞ

Kocaeli’de Türk Sanat Müziği denilince akla ilk gelen Kocaeli Büyükşehir Musiki Derneği ve onun başkanı Vehbi Hopalı oluyor. Türk Sanat Müziğinin verdiği dinginliği, sakinliği, hoş sohbeti ve nezaketi üzerinde barındıran Hopalı ile bizi, Murat Yoldaş buluşturdu. Derneğin çalışmalarının heyecanı, müziğe ve kent kültürüne katkı verme çabasını, heyecanını anlattı. Elbette, Kocaeli’ye konser için getirdikleri ünlülerle hikayeleri de çok keyifli. Özellikle ilk kez bize anlattığı Müzeyyen Saner ile olan macerası çok güzel.

EMEKTARLAR: Vehbi Hopalı, her yıl verdikleri dönem konserlerinde derneklerine ve kenttin müziğine katkı veren şefleri, solistleri, koristleri, bestekarları hiç unutmadı. Her dönem emektarlarını onurlandırmayı ihmal etmedi.

43 YIL HİZMET VERDİ

1949 yılında Bilecik’te doğan Vehbi Hopalı kendinden 2 yaş büyük olan Kocaeli Büyükşehir Musiki Derneğinin başkanlığına 2004 yılında seçildi. 1974 yılında askerliğini yaptıktan sonra Kocaeli’ye gelen Hopalı, İl Sağlık Müdürlüğünde göreve başladı. Uzun yıllar çevre sağlığı, sağlığın muhtelif kalemlerinde, idare mali işler şube müdürlüğü, Kocaeli Devlet Hastanesi Müdür Yardımcılığı ve en son Alikahya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Kurucu Müdürü olarak görev yaptı. 43 yıl sağlık alanında kentte hizmet verdi ve emekli oldu.

TARİHE IŞIK TUTACAK: Kocaeli’ye 1974 yılında gelip yerleşen 70 yaşındaki Vehbi Hopalı bu kenttin ekmeğini yiyen biri olarak kenttin tarihine ışık tutacak bir çalışma yapıyor. Kocaeli Büyükşehir Musiki Derneği’nin 72 yıllık tarihini arşiv haline getirdi ve baskıya hazırladı. Şimdiki hedefi Kocaeli Müzik Müzesini kurmak.

ONU ÖNCE SPORDA TANIDINIZ

alanında verdiği hizmetler dışında spor ve müzik alanında önemli çalışmalar yaptı. Kentte Vehbi Hopalı dediğinizde mutlaka ya spordan ya da müzik alanından tanıyan biri çıkar. Spor ile ilgisini anlatan Hopalı, “1974 yılında Edirne’de çalıştığım dönemlerde futbol, boks, masa tenisi ve voleybol dallarında hakem oldum. Daha sonra buna okçuluk ve kick boksu da ilave ettim ve 6 branşta hakemlik yaptım. Voleyboldaki federasyon gözlemciliğini geçen sene bıraktım. Uluslararası olduğum boks ve masa tenisi alanında gözlemcilik ve başhakem olarak hala görev yapıyorum. Birçok spor kulübü, hemşeri derneği, spor derneklerinde yönetim ve denetim kurulu üyesi olarak devam ediyorum” dedi.

ÇOK ÇALIŞTILAR: Kocaeli Büyükşehir Musiki Derneği’nin arşivini oluşturmak amacıyla başlatılan çalışmada 10 kişilik bir komisyon kuruldu. Komisyonun başkanlığını yürüten derneğin Denetim Kurulu üyesi Adnan Avcı ve Vehbi Hopalı adeta gece gündüz çalıştı. Dernek üyesi olan ve yaşamını yitiren büyüklerinin aileleri ile irtibata geçerek bu kent için önemli bir arşiv oluşturuldu.

FİLM GİBİ

Hopalı’nın müzikle tanışması aynı Türk filmlerindeki gibi olmuş. Resmen keşfedilenlerden biri o. Müzikle tanışmasını anlatırken yüzündeki o keşfedilmenin mutluluğunu hissettiren Hopalı, “Müzikle yeğenim ve şuanda müzik öğretmeni olan Özen Şekercioğlu’na refakatçi olarak 1990 yılında Sabancı Kültür Merkezinde Erol Sayan hocanın çalışmalarına katılırken tanıştım. Birkaç ders sonra sayın hocam davudi ve tok sesiyle parmağıyla beni göstererek “Beyefendi siz lütfen öne buyurun” dedi. Ben, “Sayın hocam ben Özen hanımın dayısıyım ona refakatçı olarak geliyorum. Do’yu bilmem sesimde karga sesi gibidir” dedim. Buna rağmen Erol hocam, “Aman efendim koroda karga sese de ihtiyaç var” diyerek beni ön saflara aldı. Musiki ile kaynaşmama ve bugüne kadar gelmeme sayın hocama borçluyum” dedi.

YENİ SANATÇILAR YETİŞTİRİYORLAR: Derneklerini bir okul olarak niteleyen Vehbi Hopalı, buna örnek olarak genç müzisyen Yiğit Çağlayan’ı veriyor. Verdikleri konserlerde genç yetenekleri de sahneye çıkarıyorlar. Yiğit Çağlayan’ın sahneye çıktığı Kocaeli Büyükşehir Musiki Derneği’nin kurucusu olan dedesi Hüseyin Çağlayan, şef Erdinç Çelikkol ile birlikte kendisini dinleyenleri selamladı.

25 YIL ÖNCE DERNEKLE TANIŞTI

1947 yılında İzmit Musiki Cemiyeti olarak kurulan daha sonra adı İzmit Kocaali Büyükşehir Musiki Derneği olan ve 2005 yılında ise Kocaeli Büyükşehir Musiki Derneğine 25 yıl önce üye olan Hopalı, 7 yıl derneğin başkan yardımcısı olarak görev yaptı. Ardından 2004 yılında başkan seçildi. Mayıs ayında yapılan kongre ile tekrar başkan seçilen Hopalı, bu dönemi bitirdikten sonra derneğin 18 yıllık başkanı olacak.

TARİHE NOT DÜŞECEK

Türkiye’nin ikinci en eski musiki derneği olan Kocaeli Büyükşehir Musiki Derneği Kocaeli’nin kültür ve sanat tarihi açısından büyük öneme sahip. Türkiye’de tanınan büyük şef ve ses sanatçısını yetiştiren bir dernek aslında. Hopalı, kent tarihi açısından büyük öneme sahip olan derneğin şimdi bir arşivini oluşturuyor. Onun için büyük bir heyecan. Çünkü kenttin tarihine önemli katkıda bulunacak. “Biz yaptığımız arşiv çalışması ile bu kentte büyük hizmet vereceğiz. Bu kenttin yetiştirdiği sanatçıları görünür kılacağız. Bu dernek bir okul gibi. Bu okulda yetişip TRT’de ses sanatçılığı yapan, TRT repertuarına besteleri alınan isimler var. Arşiv çalışmamızı tamamladık. Büyük ihtimalle baskı işini de Büyükşehir Belediyesi yapacak” diyor.

MÜZİK MÜZESİ KURMAK İSTİYOR

Kentin müzik tarihine ışık tutacak çalışmaları dışında Hopalı’nın hedefi Kocaeli’de yetişmiş şef ve bestekarların yaşatıldığı bir Müzik Müzesi kurmak. Aslında bu müzeyi kurmanın kentin hem tarihi hem de turizmi açısından büyük öneme sahip olduğunu söyleyen Hopalı, “Benim hayalim literatürümüze girmiş şeflerimizin giysilerini giydirdiğimiz mumdan heykeller yapmak. Aynı zamanda her bestekarımızı anlatan küçük bölümleri olan bir müze. Bu müzede bestekarların alanlarına girdiğinizde onun besteleri çalacak. Böylece müzeye gelen bestekarı tanıyacağı gibi onun müzikleriyle de tanışacak” dedi.

Önce köpeğe mama sonra konser…

Vehbi Hopalı’nın Müzeyyen Saner, Ahmet Özhan, Fenerbahçe Ordu evinde yaşadığı ilginç anıları çok güzel. Müzeyyen Saner’in derneğin daveti ile verdiği konserde köpeğine mama vermeden konsere çıkmadığını emin olun bilmiyordunuz.

MUTLAKA CANLI DİNLEYİN

Müzik ile tanışması kadar Kocaeli Büyükşehir Musiki Derneği’nde yaşadığı anılar da olay olan Vehbi Hopalı’yı mutlaka canlı canlı da dinlemelisiniz. Yaşadığı ilginç olayları anlatırken naif ve kimseyi kırmamak için seçtiği kelimeler çok güzel. Bence bu kenttin renkli simalarının hikayelerini mutlaka kendilerinden dilmeyi tercih edin. Hopalı’nın Müzeyyen Saner ve Ahmet Özhan ile yaşadığı ilginç hikayeler çok güzel.

SPORCU OLDUĞUN BELLİ

Dernekte çok güzel şeyler yaşadıklarını söyleyen Hopalı, “Derneğe ilk başkan olduğum tarihte Fenerbahçe Orduevinde 32 general ve eşine konser verdik. İlk rüştümü ispat etme konserim olduğu için çok heyecanlıydım. Koltuğa o kadar sıkı sarıldım ki koltuk kırıldı. Koltuğun kırılıp düşmemle kalkmam bir oldu. Yanımda oturan ve soyadını hatırlamadığım Süleyman Paşa dönüp bana “Hocam sporcu olduğun kalkmandan belli” dedi. Bu anım beni her zaman güldürür.

BENİM KÖPEĞİM O MAMAYI YEMEZ

Bir de Müzeyyen Saner’in konserinde bir anım var. Onu hiçbir yerde anlatmadım. O saman derneğin başkan yardımcısıydım. Müzeyyen Saner’i konserimize davet ettik. Kendisiyle birlikte küçük bir köpeği vardı onu da getirmişti. Sahneye çıkmadan önce köpeğinin aç olduğunu ve mamasının bittiğini söyledi. Koşarak gidip mama getirdik. “Benim köpeğim bu mamayı yemez. Şu markayı alın” dedi. Dostlarımızdan o marka mamayı bulup getirdik. Sonra sahneye çıktı. Köpeğini doyurmadan sahneye çıkmadı rahmetli.

AMAN EFENDİM İHTİYACINIZ YOK

En zorlandığım konserlerden biri Ahmet Özhan’ın oldu. İzmit Meslek Lisesi’nde okuduğu dönemde Turgay Kahraman’ın babasının öğrencisi olan Ahmet Özhan’a öğretmeni çiçek vermek istediğini bize söyledi. Bizde öğretmenimizi kırmamak için kulise aldık ve durumu Ahmet Özhan’a anlattık. “Ben tanımıyorum kabul edemem” dedi. Sonra ikna ettik çiçeği aldı. Çiçekten sonra “Salonu boşaltın ben prova yapacağım” dedi. Salona baktık yaşlılar, engelliler oturuyor. Nasıl kaldıracağız bu insanları bilemedik. Gittim yanına “Hocam sizin gibi bir sanatçının provaya ihtiyacı mı var” dedim. Aman efendim o konserde ne sıkıntı yaşadım anlatamam. Konser bittikten sonra bizimle bile fotoğraf çektirmedi.

Keşke sahnede ölsem

Derneklerinin yıllarca şefliğini yapan Erdinç Çelikkol’a yaptıkları veda gecesinde yaşadıklarını anlatan Hopalı, “O gece çok duygulandım. Hocamın keşke sahnede ölsem sözleri çok etkileyiciydi” dedi.

HASTA OLMASINA RAĞMEN ÇIKTI

Derneklerine çeyrek asır hizmet veren ve koro şefliği yapan Erdinç Çelikkol’a veda konserini anlatan Vehbi Hopalı, o gece bir insanın sahnede nasıl devleştiğine tanıklık ettiklerini anlattı. Dernekte başkan olduğu dönemde şeflik için anlaştığı Çelikkol’un rahatsızlanması nedeniyle artık devam etmeyeceğini söylemesi üzerine yeni bir şef arayışına girdiklerini ve Murat Büyükkaya ile anlaştıklarını söyleyen Hopalı, “Şefimizin koruyu hastalık nedeniyle bırakması nedeniyle bizde ona veda gecesi yaptık. O gece çok duygulandım.

ÇOK ETKİLENDİM

Hocam son konserinde rahatsızdı. Biz sahnede hocamızın rahatsızlanma ihtimaline karşı tüm önlemlerimizi aldık. Konser salonunu önünde Büyükşehir Belediyesinden aldığımız ambulans ve bir doktor hazır bulunuyordu. Hocaya bir şey olursa hemen hastaneye yetiştirecektik. Her ihtimale karşı şu an görev yapan şefimiz Murat Büyükaya’yı davet ettik. Sayın hoca sahneye çıktı. Devleşti. Konser bitince soyunma odasına gidip fenalaştı. Korumuzda korist olan Prof. Dr. İsmail Erdem Okay ve Prof. Dr. Zafer Utkan hoca ilk müdahaleyi yaptılar ve rahatladık. Hocama dedim “Sizi çok yorduk. Zeki Müren gibi sahnelerde öldürmek istemiyoruz.” Hocam bunun üzerine dönüp bana, “Keşke ben de sahnelerde ölebilsem” dedi. O gece yaşananlardan çok etkilenmiştim.

ERDİNÇ ÇELİKKOL: Kocaeli Büyükşehir Musiki Derneğine 25 yıl şeflik yapan Erdinç Çelikkol’un dernekteki görevinden ayrılmadan önce yapılan çalışmalarda dernek Başkanı Vehbi Hopalı ile bir arada. Hopalı, Çelikkol’un son konserini anlatırken duygularını gizleyemedi.

29 Eyl 2019 - 21:11 - Yaşam --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.543.157 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.