3 boyutlu genel kurul

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürlüğü, 2012 Yılı Birinci Olağan Genel Kurulu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürlüğü, 2012 Yılı Birinci Olağan Genel Kurulu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun başkanlık yaptığı Genel kurul toplantısında meclis üyelerine 2011 yılı faaliyet raporu dağıtıldı. Genel kurul öncesi genel kurula katılanlar su altında yer alan canlıların 3 boyutlu olarak hazırlanan fotoları meclis üyeleri tarafından özel gözlükle incelendi.

KÖRFEZ TEMİZLENİYOR

Genel kurul oturumunda sunum yapan İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, 2011 yılında İSU Genel Müdürlüğü’nün uzun yıllar üzerinde çalıştığı Körfezin atık sulardan arındırılması projesinde Gebze Atıksu Arıtma Tesisini de devreye alarak ön gördüğü hedefine ulaştığını söyledi. 2011 yılı sonu itibariyle Kocaeli genelinde toplam nüfusun yüzde 93’ünün, İzmit Körfez çevresinde ise toplam nüfusun yüzde 96’sının atık suyu arıtılarak Körfezin temizlenmesinde önemli bir noktaya varıldığını da ifade etti.

MAVİ BAYRAKLAR ALINACAK

Kocaeli genelinde Mavi Bayraklar’ın alınmaya devam edeceğini söyleyen Bayram “İlçelerimizde yapılan sergilerde 30’un üzerinde nadide balık cinsi, deniz dibi bitki örtüsü ve diğer canlılar albüm halinde hem ilimizde hem de il dışındaki ilgili mercilere gönderilmiştir. Bu konu ile ilgili Büyükşehrimizin başvurusu üzerine uzun zamandır izlenen İzmit Körfezi ilk olarak Karamürsel ile Mavi Bayrak almıştır. Bu durum İSU Genel Müdürlüğü için önemli bir gelişmedir. Körfezde yeni Mavi Bayraklar, inşallah önümüzdeki dönemde göreceğiz”dedi.

İÇME SUYU KAÇAĞI YÜZDE 33

İSU tarafından yapılan çalışmaların ardından içme suyu kayıp kaçağının azaldığını söyleyen Bayram, “İSU Genel Müdürlüğü; hizmet verdiği nüfus 1 milyon 601 bin 720 kişi, abone sayısı 590 bin 117, toplam içme suyu kaynakları potansiyeli yıllık 175 milyon m3, Yuvacık barajından alınan su miktarı 117 milyon 751 bin m3 ve tahakkuk miktarı 78 milyon 888 bin m3 olarak 2011 yılında gerçekleşmiştir. İçme suyunda kayıp kaçağımız ise yüzde 33 olmuştur. 2011 yılında planlı yatırım işlerimize bakacak olursak toplam 56 adet proje üzerinde çalışılmış, bunların 31 adedi yıl içerisinde bitirilmiş ve hizmete alınmıştır” ifadesini kullandı.  

2011 YILINDA 112 MİLYON TL YATIRIM

İSU yatırımları hakkında bilgi veren Bayram “25 adet projemiz de yıllara sari olmak üzere 2012 yılına aktarılmıştır. 2011 yılında içme suyunda Kocaeli genelinde ihale yolu ile 133 km, kanalizasyonda 208 km, yağmur suyunda 25 km, dere ıslahlarında 4.2 km yatırım yapılmıştır. İhale yolu ile yapılan bu çalışmalar sonucunda yüklenicilere 83,3 milyon TL ödenmiştir. Toplam yatırım tutarımız 2011 yılında 112 milyon TL olmuştur” dedi.

BORÇLARIMIZ DÜZENLİ ÖDENİYOR

İSU’nun borçları hakkında bilgi veren Bayram “Kurumun mali yapısına gelince, 2011 yılında Büyükşehir’e olan su borcumuzun dışında denk bir bütçemiz var. Sene başında yapılan bütçenin gerçekleşmesi, yürütülen tasarruf politikası ile gider bütçesinde yüzde 86, ekiplerimizin gayretli çalışmaları ile gelir bütçesinde yüzde 97 gerçekleşme sağlanmıştır. Borçlarımıza gelince İller Bankasına olan, önemli kısmı devirlerden gelen borçlarımız 20 yıl vade de ödenmek üzere faizi sıfırlanmış ve düzenli ödenmeye başlanmış ve konsolide edilmiştir. Diğer bankalara olan, daha önceki yıllarda aldığımız 162,8 milyon TL’den 2011 yılı sonu itibariyle 23.8 milyon TL’ye düşürülmüştür. Bütçe disiplinindeki sıkı takip 2012 yılında da sürdürülmektedir.”dedi.

41 MİLYONLUK ARAÇ KİRALAMA

CHP’li Fikret Gökmen, İSU’nun gelir ve giderleri arasında bir çelişki olduğunu söyleyerek: “İSU geçmiş yıllara oranla daha iyi bir gerçekleşme yaşadı. Bizim hassasiyetle durduğumuz yatırımlarla ilgili olarak harcanan paralar. Yatırımla ilgili bazı harcamalar çok dikkat çekici. Müşavirlik firmalarına ödenen para 20 milyon, faiz giderleri 13 milyon. Akaryakıt giderleri 5 milyon. 115 milyonluk ihalenin 85 milyonu hizmet alımı, 30 milyonu mal alımı. 41 milyonluk araç kiralama parası büyük bir rakam. Biri bana bunları açıklamalı” dedi

İSU BATIK DURUMDA

İSU’nun borç batağında olduğunu belirten Gökmen, “İSU şu an borca batık durumda. 746 milyon borcu var. 2003-04-05 sorgulanabilir, ama üzerinden geçmiş 8 yıl. En büyük borcumuz İller Bankasına 347 milyon Bizim İSU’dan alacağımız 260 milyon. Paraya ihtiyacımız varken Büyükşehir Belediyesi’nin bu kadar çok para aktarması ipin ucunu kaçırmaktır. Arıtma konusunda İSU başarılı. Körfez’in arıtmalarla temizlenmesi mümkün değil, iskeleler kontrol altına alınmalı”dedi.

İSU AYAĞINI YORGANINA GÖRE UZATMAMIŞ

İSU’nun Büyükşehir Belediyesi’nden daha iyi çalıştığını ifade eden HAS Parti Ömer Öztürk, “Yıllık 40 bin abone ile İSU büyüyor. İSU, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden ciddi çalışıyor. Ciddi manada projeler yapılmış. Eğer bu proje kapasitesi varsa bu bir artıdır. Scada sisteminin bir nimet olduğunu söyleyebilirim. Bu konuda görüşlerim değişti. AKP’nin bir huyu var tüm yaptıklarını aynı kefeye koyuyor. Burası olası bir deprem dünyası. Savaşa hazır olmak lazım. Savaş mı erken gelir, depremi erken gelir bilemem ama buna göre bizim alternatif projeler üretmemiz, depolar üretmemiz gerekiyor. 300 küsür milyarlık gelirden daha fazla yatırım yapılabilirdi. İSU’nun ciddi manada geliri var. Gelir 335 milyon 898 bin TL iken gider 369 milyon 983 TL. İSU yonganı ayağına göre uzatmamış. İSU 4 yıllık büyümeden fark alırken personel maaşı 70 trilyonda kalmış” dedi.

KAÇAKTA HEDEF YÜZDE 20

Karaosmanoğlu öncelikli hedeflerinin kayıp su kaçağını önlemek olduğunu söyleyerek: “Hayat devam etmektedir. Kayıp kaçak oranı yüzde 20 seviyesine indirmek için çalışıyoruz. Yeni yollar yapıldıktan hemen sonra tekrar kazılınca vatandaş sorguluyor. Bu olumlu bir gelişme. Kaçak su kullanımına müsaade edilmiyor. Her damla suyun sayaçtan geçmesi gerekiyor. Şebekelerin eski olduğu yerler var. Yerleşimin artması sonrasında devre dışı kalan yerler var. Körfez için artırma tesisleri yapılmaya devam ediyor. Teknoloji değişikliği nedeniyle yeninden yapılması gereken durumlar oluyor. Meclis üyeler, hangi mahalle de ne varsa bunu bizlere iletsin” dedi.

NEZAKETİMİZİ KORUYALIM

Başkan Karaosmanoğlu meclis toplantılarında nezaketin çok önemli olduğunu vurgulayarak: “Ukrayna meclisini gördüm. Böyle bir meclis olamaz. Muhalefetin olması gerekiyor. Bu sayede yapılan işler eksikler görülmektedir. Yapılan her şey birlikte yapılmaktadır. Oy birliği ile yapılan çalışmalar var. Deli paramız yoktur. 2007 yılında İZGAZ’dan birikim olmuştur. Kaynak gelmediği zaman stoktan harcama yapıldı. Kent genelinde yapılan çalışmalara bakmak gerekiyor. Kocaeli toparlanmaya başlamıştır.”dedi.

Başkan Karaosmanoğlu muhalefetin eleştirdiği 41 Milyon TL araç kiralama bedelinin 3 yıllık olduğunu söyledi.

26 May 2012 - 11:08 - Gündem --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.524.946 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


BAY VE BAYAN ELEMANLAR ARANIYOR

Firmamızda çalışacak Ön muhasebe tecrübesi olan BAYAN ELEMAN ve VASIFSIZ BAY ELEMANLAR aranıyor Kartepe

Tel: 0530 645 24 60

DEVREN KİRALIK GELİNLİK MAĞAZASI

DEVREN KİRALIK GELİNLİK MAĞAZASIBelsa Plaza Yan SokağındaKarabaş Mah. Ihlamur Sk. No: 2 Kat :1

Tel: 0533 529 97 56

TAVAN VİNÇ OPERATÖRÜ

Kartepe Yıldız Cam Fabrikasında çalıştırılmak üzere En az üç yıl tecrübeli 25 -45 yaş aralığında Tavan Vinci Operatör belgesi olan Mesleki Yeterlili...

Tel: 0 262 317 86 00 - Cep.0 554 341 35 01

BAY PERSONELLER ARANIYOR

Yıldız Cam Fabrikasında çalıştırılmak üzere 20 -45 yaş aralığında en az iki yıl tecrübeli GÜVENLİK SERTİFİKASI OLAN En az lise mezunu,  aktif araç k...

Tel: 0 262 317 86 00 - Cep.0 554 341 35 01

HD MÜHENDİSLİK USTA VE ELEMANLAR ARIYOR

HD MÜHENDİSLİK (DİLOVASI)KAYNAK- İMALAT- MONTAJ USTALARI ve YARDIMCI ELEMANLAR arıyoruzDolgun Ücret- Servis Pendik- Tuzla- Gebze- Körfez- Derince- İzm...

Tel: 0541 792 41 53

SERVİS ŞOFÖRÜ

Coşkun Turizm'de vardiyalı çalışmak üzere İzmit-Derince-Çenesuyu  bölgesinden  tecrübeli emekli SERVİS ŞOFÖRÜ aranıyor

Tel: 0506 054 57 67

ELEMANLAR ALINACAKTIR

MH ELEKTROMEKANİK MÜHENDİSLİK şirketimizde çalışmak üzere tecrübeli ÇELİK KONSTRÜKSİYON İMALAT VE MONTAJINDA çalışacak ELEMANLAR aranmaktadır. Tercih...

0541 302 58 34

YIKAMA YAĞLAMA PERSONELİ ARANIYOR

Kartepe bölgesinde faaliyet gösteren işyerimize YIKAMA YAĞLAMA BİLEN PERSONEL  aranıyor

Tel: 0536 869 32 60

SİTE İÇİNDE SAHİBİNDEN KİRALIK DAİRE

SİTE İÇİNDE SAHİBİNDEN KİRALIK DAİREDerince Çınarlı Mah. Basın  Sitesinde 2+1 sıfır,merkezi ısıtma-pay ölçerli,(Kombi mevcut)otoparklı, asansörlü,çocu...

Tel: 0532 316 58 35

UKRAYNA KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE

UKRAYNA KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE 1029 TL/m3 Çatı - Kalıp - Kamelya Malzemelerinde Aradığınız Her Şey Ekonomik Fiyatlarla Burada! KERESTE DÜ...

0532 565 84 97 - 0553 101 47 05