CHP, ilçelerde koli ve maske yardımı yaptı

CHP ilçe başkanları örgütleriyle birlikte koordineli çalışarak koronavirüs sürecinde maddi desteğe ihtiyacı olan vatandaşlara koli ve maske yardımı yaptı. Ayrıca bakkalların veresiye defterini kapatıp, ödenemeyen faturaları ödedi.

hakan-cakar-004.jpg
birkan-kocak-002.jpg
+7
Haber albümü için resme tıklayın

Tüm dünyayı ve akabinde ülkemizi etkisi altına alan ölümcül koronavirüs salgını tüm ekonomiyi sarstı. Bu süreçte işe gidemeyen vatandaşlar ekonomik sıkıntı yaşandı. Ayrıca maske ve eldiven bulmakta zorlanan vatandaşlar da oldu. CHP ilçe başkanları mart ayından bu yana kenetlenerek tüm ilçelerde yardım kampanyaları başlattı. Maddi desteğe ihtiyacı olan vatandaşlara koli ve maske yardımı yapıldı. Ayrıca bakkallardaki veresiye defterlerini kapatıp, ödenemeyen faturaları ödedi.

14 GÜN KARANTİNADA KALDI

21 Aralık tarihinde başkan seçilen İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar kongre sürecinde sürekli sahadaydı. Çok çalıştı ve seçilmiş başkan oldu. Ardından hemen A takımını oluşturdu. Önümüzdeki yerel ve genel seçimlere hazırlanmaya başladı. Çakar’ın hedefinde İzmit Belediyesi'nden sonra Büyükşehir Belediyesi'ni kazandırmak vardı. Çakar da koronavirüs sürecinden en çok etkilenen isim oldu. Soğuk algınlık şikayetiyle gittiği hastanede karantina altına alınarak Covid-19 testi yapıldı. Çakar’ın testi negatif çıktı. Ancak her ihtimale karşı evinde 14 gün karantinada kaldı.

ÇOK İYİ ÇALIŞTIK

Karantina sürecinden çıkan ve çalışmalarına devam eden Başkan Çakar yaptıklarını şöyle anlattı: “İzmit'te mahallelerdeki vatandaşlarımıza 4 bin 500 adet maske ve 3 bin adet eldiven dağıttık. Ramazan ayında ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza bin 300 adet yardım kolisi hazırladık ve tek tek evlerine götürüp bıraktık. BİM kartı uygulaması çıkarttık. Toplam 15 bin TL bütçeli BİM kartlarını ihtiyaç sahiplerimize verdik ve alışveriş yapmalarını sağladık. Ramazan ayı boyunca sürekli yardımlaşma halindeydik. Ayrıca gençlik ve kadın kolları örgütümüz koronavirüs sürecinde sokağa çıkma yasağı olan 65 yaş üstü vatandaşlarımızın kapısını çalarak ihtiyaçlarını sordu. Bunları temin ettik. İlaçlarını aldık, market alışverişini yaptık. Hastaneye gitmesi gerekenleri hastaneye götürdük. Çok iyi çalıştık. Koronavirüs sebebiyle ilçe binamız hep kapalıydı. Zaten şu aşamada ilçe binamızdaki tadilat çalışmaları da devam ediyor.”

ARA VERMEK ZORUNDA KALDILAR

Başiskele İlçe Başkanı Anıl Acurman, 5 Ocak tarihi itibariyle ilçe başkanlık koltuğuna oturdu. Acurman göreve geldiği günden sonra örgüt çalışmalarına başladı. Önce görev dağılımını yaptı. Daha sonra düzenlediği “Başarmak mümkün mü?” konulu konferansta İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet ve Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’i konuk ederek başarı hikayelerini örgüte anlatmalarına imkan verdi. Ardından gelen koronavirüs süreci ile örgüt çalışmalarına ara vermek zorunda kaldılar.

İHTİYAÇ KÖPRÜSÜ KURDULAR

Ancak Acurman bu süreçte örgütüyle birlikte maddi imkanı olmayan vatandaşlar için çalışma yaptı. Yerel marketlerle alışveriş çeki anlaşması yaptı. Bu çekleri ihtiyaç sahibi bölge halkına dağıttı. Çekleri dağıtırken özellikle parti bağlantısı olmamasına dikkat ettiler. Kimi ailelerin kira borçlarına ve fatura ödemelerine destekte bulundular. Bu ödemeleri partiye yardım bağışlarından değil, oluşturdukları “ihtiyaç köprüsü” desteklerinden gerçekleştirdiler.

SÜRE ÇOK AZ VE İMKAN KISITLI

Acurman, “Bu yardımları yaparken hiçbir sosyal medya platformundan fotoğraf paylaşımı yapmadık. Bu hareket yardım yapma mantığımıza aykırı olacaktı. Biz insanlarımıza gizliden ulaştık. Yaklaşık 300 haneye ulaştık. Hepsinin yardım ihtiyaçlarını karşıladık. Bununla birlikte hafta sonu 65 yaş üstü vatandaşlar ilk kez sokağa çıkacak. Biliyorsunuz onlara eczaneden maske temin edilmiyordu. Bu sebeple ilçedeki 65 yaş üstü vatandaşlara maske temini yapacağız. Başiskele ilçesinde 3 binin üzerinde 65 yaş üstü vatandaş bulunuyor. Ancak imkanlarımız kısıtlı ve süre çok az. Şimdilik bin adet maske temini yapacağız” ifadelerini kullandı.

ÜCRETİZ PİDE YARDIMI YAPTIK

13 Ocak tarihinde başkan seçilen Derince İlçe Başkanı Birkan Koçak o tarihten itibaren sokakta olduklarını ifade etti. Parti binasını hiç kapamadıklarını belirten Koçak, “Belirli aralıklarda parti binasını dezenfekte ettik. Ancak kesinlikle ziyaretçi kabul etmedik. Sosyal mesafeye önem verdik. Çok kalabalık olarak partiye gelmedik. Burada yardım kolilerini hazırladık. İhtiyaç sahipleri listelerini oluşturduk. Koronavirüs salgını itibariyle o süreç zarfında Derince’de yaklaşık 2 bin vatandaşa yardım kolisi dağıttık. 5 bine yakın da maske temin ettik. Bunların hepsini kendi bütçemizle yaptık. Aynı zamanda sokağa çıkma yasağı olan risk grubundaki 65 yaş üstü partilimizi telefonla arayarak ihtiyaçlarını sorup, evlerine temin ettik” dedi. Başkan Koçak ayrıca sokağa çıkma yasağının olduğu 2-3 Mayıs tarihlerinde Derince’deki fırıncı esnafıyla iş birliği yaparak ihtiyaç sahibi vatandaşlara ücretsiz pide yardımı yaptıklarını söyledi.

VERESİYE DEFTERİ KAPATTIK

Kandıra İlçe Başkanı Gülay Eyisabuncular ise şu ifadelere yer verdi: “Koronavirüsün ortaya çıktığı mart ayı itibariyle bir ekip oluşturduk. Çünkü hastalık bir anda yükseldi. Ne yapabiliriz bunu konuştuk. İşe gidemeyen, maddi durumu olmayan vatandaşlar için 200 adet erzak kolisi dağıttık. Esnafımızdan bağış topladık. Bu konuda çok duyarlıydılar. Ayrıca kadın kolları yönetimimizden 3 kadın 5 bin 500 adet maske dikti. Bunların hepsini dağıttık. Kandıra'da yaşlı nüfus oldukça fazla. Şimdi ise sokağa belli saatlerde çıkma serbestliği getirilen 65 yaş üstü vatandaşlarımız için maske dikmeye başladılar. Ayrıca yaklaşık 700 adet el dezenfektanı dağıttık. Kapatılan çay ocakları ve berber dükkanlarında çalışanlara yardımda bulunduk. Erzak kolilerimizin alışverişini küçük esnaftan yaptık. Bu süreçte küçük esnaf kazansın istedik. Ayrıca 4 bakkalın veresiye defterini kapattık. Borçlu kimseyle görüşmedik. Sadece bakkala vatandaşlara “veresiye defteriniz kapanmıştır” demesini istedik. Çünkü bu dönem siyaset yapılacak dönem değil.”

İL BAŞKANLIĞINA DESTEK OLDULAR

Kartepe İlçe Başkanı Tevfik Mayda ilçe olarak yardım kampanyası yapmadıklarını il başkanlığının yapmış olduğu yardıma destek verdiklerini söyledi. Mayda, “İl başkanlığının yardım kolisine 230 koli destekte bulunduk. Nakdi yardım yaptık. Partili hayır sevenler bize geldi. Biz onları yardıma muhtaç ailelerle buluşurduk. Kendileri yardımda bulundu” şeklinde konuştu. Körfez İlçe Bakşanı Bülent Yıldız da bu süreçte ilçe örgütü olarak bir çalışma yapmadıklarını il başkanlığının kontrolündeki kampanyaya destek olduklarını ifade etti.

500 ADET MASKE DAĞITTIK

Gölcük İlçe Başkanı Fikret Gürel ise yardımları gizli yaptıklarını ifade ederek, “Bu işin reklamı olmaz. Örgütüme tembih ettim. Yardım yaparken kimseyi kırmadan, incitmeden yardım yapmalarını söyledi. Hatta fotoğraf bile çekmemelerini söyledik. Koronavirüs sürecinde çalışamayan ve bu sebeple maddi durumu olmayan yaklaşık 500 aileye erzak yardımı yaptık. Ev faturalarını ödeyemeyen ailelerin faturalarını ödedik. Temin edebildiğimiz kadar maske temin ettik. Yaklaşık 500 adet maske dağıttık” şeklinde konuştu.

YARDIMLARA ARACI OLDUK

Dilovası İlçe Başkanı Kerem Aydemir, “İlçe örgütü olarak maddi durumu olmayan vatandaşlarımıza yaklaşık 417 gıda kolisi yardımı yaptık. Bunların birazını il başkanlığı temin etti. Bir kısmını da biz kendi imkanlarımızla hazırladık. 65 yaş üstü vatandaşlarımıza maske temin ettik. Ayrıca Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne Dilovası'nda maddi durumu olmayan vatandaşları tespit ederek listesini verdik. Sağ olsunlar bizim verdiğimiz listeden 13 bin 500 vatandaşa yardım kolisi gönderdiler. Bizzat Büyükşehir Belediye Başkanı'nı arayarak teşekkür ettim. Biz yardıma aracı olduk. Ayrıca Genel Başkan Danışmanı Cuma Karavar’ın bize ulaştırdığı yardım kolilerini ben bizzat evlere teslim ettim. Bu süreci el birliğiyle atlattık” açıklamasında bulundu.

250 ADET YARDIM KOLİSİ

Darıca İlçe Başkanı Gökhan Aktaş, “Biz gelen talepler doğrultusunda ihtiyaç sahibi vatandaşlara 250 adet yardım kolisi ulaştırdık. İl başkanlığının da yapmış olduğu yardım kampanyasına destek olduk. Hazırlanan yardım kolilerini ilçemizde dağıttık. Maalesef ilçemizde ekonomik sıkıntı çok fazla. Herkese yetmeye çalışıyoruz. Koronavirüs salgınında dezenfekte çalışmamız kapsamında ise yaklaşık 10 bin adet maske ve eldiven dağıttık” diye konuştu.

ESNAFA MASKE DAĞITTIK

Karamürsel İlçe Başkanı Suat Ülkü, “İlçe örgütü olarak kendi bünyemizde topladığımız paralarla Karamürsel’de 300 aileye yardım kolisi dağıttık. Ayrıca önümüzdeki hafta küçük esnaftan alışveriş yapılması adına yardım fişleri yapacağız. Onun dışında ilçemizdeki 65 yaş üstü vatandaşları ziyaret ederek maske dağıttık. Sadece 65 yaş üstü değil. Karamürsel esnafını bu süreçte ziyaret ederek onlara da maske ve eldiven temin ettik” dedi.

18 AİLENİN VERESİYE DEFTERİNİ KAPADIK

Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan, “İlk etapta ilçe örgütü olarak dayanışma başlattık. Bu kapsamda 200 aileye ulaştık. Durum ciddiyetini yükseltince il başkanı bu yardımlaşmayı Kocaeli geneline yayalım dedi. Bizim için de iyi oldu. Büyük ilçelere daha fazla yardım geliyor. İl başkanlığı bir tur daha yardım yapacak. Gebze’de partililerimiz Whatsapp grubu oluşturdu. İban numarası çıkarttık. Destek olmak isteyen partililerimiz destek oldu. 18 ailenin veresiye defterini kapattık. Yatalak hastalara hasta bezi temin ettik. Bebek bezi ve bebek maması ulaştırdık. Talep doğrultusunda gücümüz neye yettiyse yaptık. İl başkanlığının desteğiyle 450 aileye yardım yaptık. Dayanışmamız halen daha devam ediyor” dedi.

08 May 2020 - 22:26 - Gündem --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.543.157 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

İzmitLeee - Nedense İzmit M.A.P. mahallesine Büyüksehirden Başka İzmit Belediyesini Göremiyoruz. 2 Hafta Önce Bir Başvuru Yaptım Hala Neticelenecek Hâlâ Cözülecek.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Mayıs 22:26
01

paşadan - chp halka hizmet yarışında bende varım dedi

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Mayıs 22:26