Büyükakın: "13'te 13 yapacağız"

31 Mart seçimlerine üç gün kala Cumhur İttifakı’nın AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahir Büyükakın, son durumu gazetemize değerlendirdi

gazetemize-konustu--.jpg
tahir-2.jpg
+1
Haber albümü için resme tıklayın

31 Marta seçimleri için son viraja girdik. Sonucunu tüm Kocaeli’nin merak ettiği seçime sadece üç gün kaldı.
Biz de Özgür Kocaeli Gazetesi olarak Yazı İşleri Müdürümüz Cemalettin Öztürk ile Cumhur İttifakı’nın AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahir Büyükakın ile son seçim değerlendirmesini yapmak için Seka Park Otel’de bir araya geldik.

13 belediyenin 13’ünü de alma yönünde kararlı olduklarını vurgulayan Büyükakın, Kocaelililerin yine yönetimi AK Parti kadrolarına emanet edeceğini belirtti.

Büyükşehir’i ve 12 ilçe belediyesini futbol takımına benzeten Büyükakın, takım ruhunun ve uyumun bozulmaması için galibiyetin 13-0 gerektiğini söyledi.

Birçok konuda değerlendirme yapan Büyükakın “Kocaelispor işi bende” diyerek taraftarların yüreğine bir kere daha su serpti.

İşte karşınızda samimiyeti, sıcaklığı, nezaketi ve kendinden emin duruşuyla Büyükşehir Belediyesi’nin favori adayı Tahir Büyükakın ve onun son seçim değerlendirmesi…

GAZETEMİZE KONUŞTU - 31 Mart gecesi Büyükşehir Belediye Başkanlığına kesin gözle bakılan Doç. Dr. Tahir Büyükakın, başkan seçildikten sonra yapacaklarını gazetemizin yazı işleri müdürü Cemalettin Öztürk’e anlattı.

VATANDAŞTAN HİÇ TEPKİ ALMADIM

Adaylığınız açıklandığı günden bugüne olan süreci kısa bir değerlendirir misiniz?

-Adaylık sürecim boyunca kentin algısını görmeye çalıştım. Problemleri, sokağın gözünden dinleyerek bir de bakmak istedim. Bunları yaparken de siyasi çeşitliliğe önem verdim. STK’lara ulaşmaya çalıştım, bir yandan da anket çalışmaları yaptık. Birçok ziyaretler gerçekleştirdik. Kocaeli büyük bir şehir elimizin yettiği her alana ulaşmaya çalıştık.

Ziyaretlerde vatandaş sizi nasıl karşılıyor?

-Olumlu bir saha çalışması süreci geçirdim. Ziyaret ettiğim vatandaşımızın neredeyse hiçbirinden tepki almadım desem doğru olacak. Zaten vatandaşımız kadirşinas, bizleri nezaketle karşılıyor.

4 aydır gece gündüz demeden çalışıyorsunuz. Seçimi kazanacağınız muhalefetin bile malumu. Buna rağmen hiç ara vermemizin nedeni nedir?

-Ben seçimi hep bir oy farkla alacakmış gibi çalışıyorum. Hiçbir seçim çantada keklik değildir. Herkes bir çalışıyorsa ben iki çalışmalıyım. Çünkü bu takımın lideri benim.
Bu ahlaki bir sorumluluk…

KENDİSİNDEN EMİN - Cumhur İttifakı’nın AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tahir Büyükakın, seçime üç gün kala hedefini gazetemize anlattı.

HEDEFİM YÜZDE 57- 59 BANDI ARASI

Sokağın nabzına bakarak seçimi değerlendirecek olsanız, yüzde kaçla seçimi kazanırsınız?

-Hedefimiz yüzde 60’ın altına düşmemek lakin benim içimden geçen yüzde 57- 59 bandında.

Çok seviyeli bir seçim süreci geçiriyorsunuz. Rakipleriniz hakkında cümle arasında bile olsa olumsuz bir söz söylememeye özen gösteriyorsunuz…

-Böyle bir tavrın doğru olduğuna inanıyorum. Üslup değişmeli. Tabiri caizse horoz dövüşü gibi sürekli birbirine laf söylemekten ziyade pozitif gerçekler ortaya konmalı. Bu kentin ortak bir yapıya ihtiyacı var. Bu kente dair hayallerimin gerçekleşebilmesi için ortak bir vizyona ihtiyaç var. Bu nedenle birleştirici bir üslubu tercih ediyorum. Herkes yapacağını söyleyip, halkın da seçim yapması gerekiyor. Reaksiyon siyaseti değil aksiyon siyaseti yapmalıyım. Çalışmalarımın takdir makamı da halktır. Ben derdimi Kocaelililere çok iyi anlattığımı düşünüyorum, onların da beni anladığından şüphem yok.

Eleştiriye çok açık bir tavır sergiliyorsunuz…

-Birileri bir şeyler söylemeli. Eleştiri sizin yaşam kaynağınız olmalı. Kasıt yoksa samimiyetle bir eleştiri yapılıyor ve bir eksiklikten bahsediliyorsa bunu dinlemek gerekir. Bizim kültürümüzde de bu var.

Büyükşehir Belediyesi’nden ziyade 12 ilçede de hummalı bir seçim yarışı geçiyor, 13-0 yapmayı temenni ediyorsunuz. Farz edelim bir ilçeyi kaybettiniz. O durumda nasıl bir çalışma sergileyeceksiniz?

-Öyle bir durum benim problemim olmaz. Ben Büyükşehir olarak neleri yapmam ya da neleri yapmaman gerektiğine bakarım. Yani vakaya odaklanırım. Bir siyasetçinin yapacağı en büyük hata vatandaşın takdirini yargılamaktır. Vatandaşın bir başka partiye belediyeyi layık gördüğünde onu hazmedememek ya da adeta vatandaşı cezalandırmak gibi bir tavra girmek, siyaset adamı için kabul edilemez bir yaklaşım olur. Herkes kendi işine bakacak. Seçim geride kalacak yani dikiz aynasına bakarak araba kullanmayacağız. Biz Kocaeli’yi bir bütün olarak görüyoruz. Kent için doğru olanı yapacağız.

Peki, o zaman soruyu tersten görelim. Neden 13-0 olmalı?

-Şunu söylemek gerekir, bu iş koordinasyon işi. Bir takım düşünün; takımın oyuncuları kendi başına oynuyor. Herkesin derdi tribünden alkış almak. Fakat bu oyuncuların görevleri var. Defanstaki kişi gol atmaya çıkamaz. Çıktığı vakitte bu durum sadece takıma kaybettirir. İki belediye arasında böyle bir uyumsuzluk, uyumun yaratacağı eksiklikleri kaybettirir. Yoksa ben işimi eksiksiz yapamam. Tek sorun uyumun getireceği avantajlardan yoksun kalırız. Şehrin doğal olarak bundan bir kaybı olur. Aynı zamanda ortak bir vizyon olmalı. Takım oyununun getireceği hizmetleri kaybetmemek adına 13’te 13 olmalıdır. Vatandaşın takdirine saygı duyacağız. Seçimden sonra rozet çıkar. Herkesin başkanı olacağız.

12 İLÇEDE RİSK GÖRMÜYORUM

Diğer ilçelerde gördüğünüz bir risk var mı?

-Ben genel olarak ilçelerde bir risk görmüyorum. Hepsini alacağımız düşüncesindeyim. Seçmenin belediyelerin yönetimini yeniden bize vereceği inancındayım. Her seçimde olduğu gibi sadece İzmit’te bir çekişme olabilir.

Belediyeye aşina bir isim olmanız nedeniyle çok zorlanmayacaksınız. Sıkıntılara anında çözüm olacak diyebilir miyiz?

-Kenti çok iyi tanıyor, eksiklikleri biliyorum. Bu kente dair aklımda sayısız projeler var ama bunlar hadi yapalım deyince hemen olmuyor. Mesela; Seka Tüneli’nin üstünde Batı Terminali’ne giderken bir birikme oluyor. Cezaevi Köprüsü’ndeki bir uygulamayla onu çözeceğim. Mannesmann alanını düzenleyeceğim. Bu nereden baksanız 2 yıl yapar. Projesi, ihalesi, izinleri… Demem o ki elimizde bir sihirli değnek yok, ne kadar istesek de bizim hesap etmemiz gereken bir zaman dilimi var.

Belediyelerde bir de kadro sorunu var. Başkan seçildiğiniz takdirde kadrolarda çok değişim olacak mı?

-Belediyede çalışan çoğu arkadaşımız benim mesai arkadaşlarım. Biz geldik bütün kadroyu değiştireceğiz gibi bir cümle anlamsız olur. Değişim hiç olmayacak demekte samimiyetsiz. Uyuşma sağladığımız, faydalı arkadaşlarımızla tabii ki de yolumuza devam edeceğiz.

11 ilçenin belediye başkanı yeniden aday gösterilmedi. Birçoğu için Büyükşehir’e alırlar gibi söylentiler de var. Aday gösterilmeyen belediye başkanlarına Büyükşehir’de yer verecek misiniz?

-Belediye’deki memur kadrolarında değerlendirme gibi bir düşüncem olamaz. Belediye modelinde daire başkanlıkları, şube müdürlükleri, genel sekreterlik ve yardımcılıkları memur eliyle yürütülmesi gereken görevler. Siyasal yaklaşımdan çok, idari bir yaklaşım gerektiren yerler. Yani hem aktif siyaset yapacak hem de Büyükşehir’de çalışacak gibi bir durum söz konusu olamaz. Ama siyaseti bırakır, memuriyet durumu da varsa olabilir. Ama hiçbir belediye başkanından böyle bir istek duymadım ve sezmedim.

KOCAELİSPOR BENDE - Çok yoğun bir seçim dönemi geçiren Cumhur İttifakı Büyükşehir adayı Doç.Dr.Tahir Büyükakın, temaslarının büyük bölümünü de Sekapark alanında Seka Oteli’nde yapıyor. Büyükakın, özellikle Kocaelispor konusunda çok olumlu şeyler söyledi, “Kocaelispor’un bu kent için önemini çok iyi biliyorum. Taraftarlar hiç kaygılanmasın. O iş bende” dedi.

KOCAELİSPOR İÇİN TEPELERİNE ÇÖKMEM

Kocaelispor için birçok vatandaşın umudu sizde. Kocaelispor için ne yapacaksınız?

-Kocaelispor’un işi bende. Mazbata ile ilgili teknik bir sorun karşımıza çıkmazsa Bayburtspor’la da yapılacak maça katılacağım. Spor bir kent için önemli bir marka. Bakın bunu her yerde dile getiriyorum. Her ay bir vatandaşımız 1 lira verse 2 milyon lira yapar. Tabii vatandaşımız çıksın bir lira versin demiyorum. Ama iş adamlarımızın tepesine çökmeden Kocaelispor’u hep birlikte kalkındırmalıyız.

Kocaelispor için bir tesis yapma düşünceniz var mı?

-Büyükşehir Belediyesi olarak profesyonel takımlara bu tarz bir şey doğrudan biz yapamıyoruz. Kocaelispor’un kente sahiplendirilmesi lazım. Biz bunun önünü açabiliriz. Aklımızda bir şeyler var. En kısa zamanda bununla ilgili oturup, konuşacağız.

Seçime üç gün kala son olarak ne söylemek istersiniz?

-Kocaeli’yi mutlu bir şehir yapmak ve dünya markası haline getirmek için ortaya bir vizyon koyduk. Biz buna inanıyoruz. Bunun nasıl yapılacağını biliyoruz. Tecrübemiz ve bilgi birikimimiz bunun için yeterli. Kocaelililerden bu vizyona inanmalarını bekliyorum. Bizleri de desteklemelerini bekliyoruz. Pazar günü yapılacak seçimde tüm seçmenlerimizin sandık başına gitmesini istiyorum.

28 Mar 2019 - 21:04 - Siyaset --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.319.759 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

07

Mehmet A. - Vatandaş yıllardır yaptığı gibi yine “benim takım kazansında ne olursa olsun “ zihniyeti ile sandığa giderse 13-0 kazanırsınız belki. Ama vatandaş ülkenin içinde bulunduğu kötü durumu ve yöneldiği karanlık istikameti göz önüne alıp vicdanının sesini dinleyerek sandığa giderse o zaman skor farklı olabilir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Mart 21:04
06

hamza - halk size tepkili değil zaten..mesela derinceli zeki aygüne tepkili,eski belediye başkanına tepkili..azize tepkili..derinceyi kaybettiniz bence.ama büyükşehir sizin ondan emin olabilirsiniz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Mart 21:04
05

Krfz_shark - Sızden oncekı beledıye baskanı 6.5 katrılyonluk enkaz bıraktı bu konuda ne dusunuyorsunuz?? Artık kocaelı halkı tok bos vaatlere kac donemdır yonetıyorsunuz 13 beledıyedıde kocaelıyı vızyonsuz bır sehır halıne getırdınız bız almayalım...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Mart 21:04
04

Okuyucu - Takım oyunu diye birşey yok. Seçime kadar demediğimiz kalmayacak ana seçime 2 gün kala herkesin başkanı heheee yedik.


Martın sonu Bahar İnşallah..

DEVLET HER BELEDİYEYE AMA HER BELEDİYEYE, MİLLETİN KARARINA EŞİT DAVRANMAKLA YÜKÜMLÜ AMA SİZDE BU YOK. O yüzden takım oyunu diye birşey de yok.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Mart 21:04
03

Eski ak partili - İNŞALLAH 13 sıfır yenilirsiniz bizde davul zurna çaldırır lokma helva dağıtırız

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Mart 21:04
02

Bir izmitli - Ne yani seçmenin iradesi başka bir partide tecelli edecekse takım ruhu olmayacak mi İllaki kendi partilerinden mi olmalı

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Mart 21:04