Osmangazi Köprüsü 'Bayram Müjdesi' ile açıldı

Temeli 2013'te atılan Osmangazi Köprüsü'nün açılışı gerçekleşti. Açılışta Cumhurbaşkanı Erdoğan "Köprü bayram sonuna kadar ücretsiz olacak." diyerek müjdeyi verdi.

dtt.jpg
h3-002.jpg
+14
Haber albümü için resme tıklayın

Çiğdem ARMAĞAN- Şennur YILDIZ

Osmangazi Köprüsü’nün Dilovası ayağında düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte eşi Emine Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, eşi Semiha Yıldırım, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş, Nurettin Canikli ve Mehmet Şimşek, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Betül Sayan Kaya, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, ilçe belediye başkanları, milletvekilleri ve çok sayıda davetli katıldı. Törende Başbakan Binali Yıldırım bir konuşma yaptı. Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir müjdesi olduğunu söyleyerek konuşmasını sonlandırdı. Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan konuştu.

İlk geçiş yapıldı

-Tüm konuşmaların ardından sembolik kurdele kesilerek Osmangazi Köprüsü açıldı. Açılışın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan Köprünün Dilovası ayağından Yalova'ya doğru Başbakan Binali Yıldırım ile birlikte Köprüden ilk geçişi yaptı.

Cumhurbaşkanı ile Sofuoğlu, Osmangazi Köprüsü'nde buluştu

Osmangazi Köprüsü'nde dev iftar

Açılışta konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti:

"Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet yaralılara baş sağlığı diliyorum. Şunu hiçbir zaman unutmayacaksınız bizler hiçbir zaman eğilmedik, eğilmeyeceğiz. Sadece Allah’ın huzurunda rükuda eğiliriz. Ülkemizde bir yandan gerçekten çok güzel ve sevindirici gelişmeler yaşanırken. Diğer tarafından kötü şeyler yaşanıyor. Terör örgütleri tasmaları ellerinden tutulanlar tarafından üzerimize salınmışlardır. Türkiye’nin hedeflerinden vazgeçeceğini , teslim olacağını sanıyorlar. Yanıldıklarını gördüler ama yine de saldırmaya devam ediyorlar. Bizi terör ile tehdit edenler, aynı derece metanetli değiller. Terör eninde sonunda dönüp, kendi elini sokan akreptir. Çünkü cibilliyetleri budur. Bugün ülkemizde patlayan bombalar yarın onların ülkesinde infila edilecektir. Biz teröristleri reddeden bir ülkeyiz. Bunu diğer ülkelerinde yapmasını temenni ediyoruz. Burada birlikteyiz hep birlikte tarihi ana tanıklık ediyoruz.

Çanakkale 1915 Köprüsü'nü yapacağız

Dünyanın en büyük da 4’üncü, Avrupa’nın ise en büyük  2’nci köprüsünü açıyoruz. Etap etap bu proje hizmete girecek. İstanbul- İzmir arası 3 saatin altına düşecek. Kaza da minimum azalacak. Adım adım projeyi takip ettim. Son tabliyesinin yerleştirilmesine kadar bizzat yer aldım.  Son 13 yılda hayata geçirdiğimiz pek çok projede geç kalmış bir eserdir. En az 50 yıl önce yapmamız gereken işi tamamlıyoruz. Ama biz tamamlıyoruz. Bizden öncekiler laf yaptı, biz iş yaptık. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.  Köprü inşaatında hayatını kaybeden Japon mühendisi taziyeyle anıyorum. Osman Gazi Köprüsü, Marmara otoyol ringinin de önemli projesini oluşturuyor. Şimdi gündemimiz de “Çanakkale 1915 Köprüsü” ve “Kanal İstanbul” projesi var bunu da hayata geçireceğiz. Bize ulusal değil, uluslararası devrim niteliğinde projeler yakışır.  Türkiye’nin son 13 yılda gerçekleştirdiği kalkınma atağının projesi yoldur. Bugün ülkemizde uzak diye bir kavram kalmadı.

"Bunlara en güzel cevabı siz bu meydandan veriyorsunuz"

Bu bir azmin ve kararlığın işidir. Bunu buradaki otoyollarla başardık. 13 senede 18 bin 300 bölünmüş kilometre yol inşa ettik. 26 Ağustos'ta Yavuz Sultan Köprüsü, 26 Aralık Avrasya Tüneli’nin tamamlayacağız. İstanbul’un 3’üncü gerdanlığını farklı bir eser olarak ortaya koyacağız. 4 geliş 4 gidiş, ortasından hızlı tren geçecek. Hızlı tren hatlarıyla, demir ağlarla Türkiye’yi biz örüyoruz. Son 14 yılda Türkiye bir ulaşım devrimi yaşamıştır. Çok önemli yatırımlar oldu ama ulaşım hepsinin fiziki temelidir. Güneydoğu şu terör belasından arındığında çok ciddi sıçramalar olacağını göreceğiz. Türkiye terör meselesinin üstesinden geldiğinde oraların daha avantajlı olacağını göreceğiz. Hint keneviri yetiştiriyorlar, bunların Kürt kardeşlerimle derdi yok. Sadece insan canı alsınlar derdi bunlar. Bunlara en güzel cevabı siz bu meydandan veriyorsunuz. Türkiye yaşadığı bu süreçten güçlenerek çıkacaktır. Yeter ki birliğimizi ve beraberliğimizi bozmayalım. Türkü, Kürdü, Çerkez’i Boşnak’ı ile Tek milletiz, tek bayrağımız vardır. Bayraklarımıza nazire yapmak isteyenlere, paçavra yapmak isteyenlere siz bu meydandan cevap veriyorsunuz.

Tarladan vatan olmaz, ama tarla şehit kanıyla yoğrulursa işte o zaman vatan sıfatı kazanır. Bizim tek vatanımız var bunu kimse bölemez, böldürtmeyiz. Bunu deneyenler şimdi çukurdalar. Azmimizden asla taviz veremeyiz. Mardin’de askerlerimizle iftar yaptık. Kendilerine sordum ‘Ne düşünüyorsunuz dedim?’, ‘Cumhurbaşkanım, sonuna kadar devam edelim, bırakmayalım’ dediler. Bende ‘Türk halkıda aynı düşünüyor’ dedim.  Tek devletimiz var Türkiye Cumhuriyeti.  Devletin, içinde devlet asla. Ne paralel devletiymiş. Neredesin Pensilvanya’dayım. Bunları inlerine gireceğiz demiştik, girdik mi? Girdik. Şehitlerimiz sebebiyle buruk bayram kutlayacağız. Bayramlar kardeşliğimizi yücelteceğimiz günlerdir. Teröre inat her gün yeni projelerin açılışını yapacak, yenilerin projelerini yapacağız."

KÖPRÜ BAYRAMDA ÜCRETSİZ
Töreni takip edenlere bir de müjde veren Erdoğan, “İnşallah Osmangazi Köprüsü bayram sonuna kadar ücretsiz olarak halkımızın hizmetinde olacaktır. Ben girişimci firmalarımızın bu jestini inşallah bu köprümüzün sadakası olarak hayırlı olacak diyorum. Şimdiden Osmangazi Köprüsü’nden geçip Orhangazi’ye doğru gittiğinizde sağa bakıyorsunuz yemyeşil, sola bakıyorsunuz yemyeşil dünya güzeli bir yoldan ilerliyorsunuz. Artık körfezi dolaşmak için de uğramayacaksınız sadece 6 dakika sürecek” diye konuştu. Geçiş ücreti 90 TL olan köprüden bayram boyunca ise geçişler ücretsiz olacak.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, köprünün yapımında emeği geçenlere plaketlerini verdi.

Başbakan Yıldırım: "Teröre en güzel cevap bu eserdir"

Açılışta konuşan Başbakan Binali Yıldırım şu ifadelere yer verdi:

“Osman Gazi hayırlı uğurlu olsun. Bugün bir bayram, bayram öncesi bir bayram yaşıyoruz. Teröre karşı en güzel cevap işte burada Sayın Cumhurbaşkanım, en güzel cevap bu dev eserdir Cumhurbaşkanım. Teröre cevabımızı kardeşçe vereceğiz. Osman Gazi Köprüsü güzergahtaki seyahatleri eziyetten, keyfe dönüştürecek. Köprü ve devamında ki otoyol ile bu süre 3 saate inecek. Vakit nakittir dedik, dünyanın önemli projelerinden birini aziz milletimize verdik. 50 yıl boyunca bu köprü yapıldı, yapılacak diye zaman kaybettik. Ne zaman kadar Ak Parti’nin ayak seslerine kadar. 2002 Kasım seçimleriyle iş başına gelen AK Parti Türkiye’nin makus tarihini değiştirecek hizmetleri milletimize birer birer sunuyor. Marmaray açıldığından beri 145 milyon kişi Marmaray’ı kullandı. Ağustos ayından sonra 2 büyük projenin daha açılışını gerçekleştireceğiz. Bunlar 79 milyon vatandaşımız için yapılıyor.

"Pabuç bırakmayacağız" 

Güven, istikrarın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Bir ülkede ne kadar istikrar ve güven varsa yapılamayacak hiçbir şey yok. İşte burada olduğu gibi. Bu dev ederi hayalden gerçeğe dönüştürdüğümüz gibi. Eserler bunlarla sınırla değil. 2016’da büyük ve çılgın projelerin açılacağı yıl olacak. Türkiye’nin birliğine göz dikenler, terör ile yıldırmaya çalışanlar şunu bilmelidirler ki. 79 milyon dimdik ayaktadır. Ve ay yıldız bayrak altında ilelebet yaşayacaktır. Teröre ve onların liderine papuç  bırakmayacağız. Köprümüz ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Birazdan Cumhurbaşkanımız büyük müjdeyi açıklayacak."

"Hayal değil gerçekler konuşuluyor"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Osman Gazi Köprüsü’nün ülkemizin gurur köprüsü olduğunu kaydetti. Arslan şunları söyledi: “Türkiye’nin dışında da Recep Tayyip Erdoğan’ı umut olarak gören, Başbakan Binali Yıldırım’ı umut olarak görenleri projesidir. Mutfakta ki bir arkadaşınız olarak, sizin vizyonunuz, sizin sahip çıkmanız olmasaydı bu projeler herkesin söylediği gibi hayal olarak kalırdı. Herkes biliyor ki büyük şeyler sizin ve AK Parti sayesinde hayal olarak değil, gerçekler olarak konuşuluyor. 100 bin kişilik ulaştırma ailesi olarak Cumhurbaşkanımız ve Başkanımızın liderliğinde insanımıza sunacağız.”

Açılış öncesinde ilk olarak konuşma yapan Otoyol İşletmeleri A.Ş adına konuşma yapan Oğuz Çarnık, “Yaklaşık 3 buçuk yıl süren zaman içinde tamamlandı.  8 milyar dolara mal olan projemizde bugün itibarıyla gerçekleşme oranı yüzde 65’e ulaşmıştır. Projede emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarım. Osman Gazi Köprüsü’nün ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Sofuoğlu, Osmangazi Köprüsü'nde dünya rekoru kırdı

Alandan ilk izlenimler:

-Çok sayıda vatandaşın katılacağı açılışta 2 bin 500 görevli polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Bursa, Sakarya, Bilecik ve Eskişehir'den polis takviyesi yapıldı. İçeri girenler tek tek arandı. Ayrıca 10 bin kişi için iftar masaları hazırlandı.

- Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Aile ve Sosyal Politikalar eski Bakanı Sema Ramazanoğlu, Vali Hasan Basri Güzeloğlu,Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük, İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Saadettin Hülagü,  Dilovası belediye Başkan'ı Ali Toltar, AK Parti İl Başkan'ı Şemsettin Ceyhan, İl Jandarma Komutanı Albay Mehmet Karadeniz, GTÜ Rektörü Haluk Görgün, AK Parti eski Milletvekilleri Eyüp Ayar, Cemalettin Kaflı, İl Kadın Kolları Başkan'ı Serpil Yılmaz, İl Gençlik Kolları Başkan'ı Emre Kahraman alanda yerini alan ilk isimler oldu.

39 AYDA TAMAMLANDI

Nurol, Özaltın, Makyol, Astaldi, Yüksel, Göçay ortak girişimi tarafından yap-işlet-devret modeli ile yapılan 433 kilometrelik Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi'nin en önemli ayağı olan Osman Gazi Köprüsü yapımı tamamlanarak açıldı. 30 Mart 2013 tarihinde yapımına başlanarak 39 ayda tamamlanan 2 bin 682 metre uzunluğunda, 35 metre 93 santim genişliğindeki Osman Gazi Köprüsü'ne ilk tabliye 7 Ocak tarihinde konuldu. 113 tabliyenin montajı tamamlandı. 21 Nisan tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Binali Yıldırım sembolik olarak son tabliyenin montajı yapıldı.
Osmangazi Köprüsü bin 550 metre orta açıklığı ile dünyanın en büyük orta açıklığa sahip 4'üncü köprüsü olurken, Japonya'da bulunan Akashi Kaikyo Köprüsü ise bin 991 metre orta açıklığı ile dünyanın en büyük orta açıklığa sahip köprüsü unvanına sahip. İzmit Körfezi'nin etrafını dolaşarak yapılacak seyahat yaklaşık 2 saatte, Eskihisar ile Topçular arasındaki feribot ile 1 saatte aşılırken, Osmangazi Köprüsü'nün açılmasıyla birlikte bağlantı yolları ile birlikte 12 kilometrelik köprü geçişi 6 dakikada geçilecek.

Gebze Köprülü Kavşağı mevkiinden başlayıp, İzmir Çevre Yolu üzerindeki Otogar Kavşağı'nda son bulacak 433 kilometrelik Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi'nin tamamlanmasıyla mevcut güzergah 95 kilometre kısalarak İstanbul ile İzmir arasında 8-10 saat süren ulaşım 3 saate inecek. Proje kapsamında 21 Nisan tarihinde 40 kilometrelik Altınova ile Gemlik arasındaki otoyol açılmıştı. Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu'nun tamamlanmasıyla Marmara ile Ege bölgeleri kesintisiz bağlanmış olacak. Ayrıca köprünün Dilovası ve Altınova mevkilerinde 'Oksijen' adı verilen İzmit Körfezi manzaralı alışveriş merkezleri yapıldı. Alışveriş merkezlerinde, akaryakıt istasyonlarından lokantalara, kafelerden giyim mağazalarına kadar birçok işyeri bulunuyor.

Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç

Aile ve S

osyal Politikalar eski Bakanı Sema Ramazanoğlu

İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel

Aile ve Sosyal Politikalar eski Bakanı Sema Ramazanoğlu ve Vali Güzeloğlu'nun eşi Ayşe Güzeloğlu

30 Haz 2016 - 09:03 - Gündem --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.162.175 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

04

Semra - 15 bin kisilik iftar sofrasi!! yiyin beyler yiyin bol bol yiyin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Haziran 09:03
03

Eray - Keşke Kocaeli'nin veya İzmit'in de adı geçse ... İstanbul Bursa sanırsın gökyüzünden bağladılar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Haziran 09:03
02

vedat - köprümüz cok güzel olmuş vatana millete hayırlı olsun lakin bu köprüden ancak zenginler gecer fakir gene dolaşacak vergiyi fakirler veriyor kaymağı zenginler yiyor ,birde tankerler geçimicekse fakir fukara zaten gecemez yaya gecemez pisiklet gecemez

yani tc vatandaşının yüzde 85 gecemez birde işin doğal yapısı var denizlerimiz kirlenecek kocaelinin ekonomik kaybı büyük olacak kocaeli bu işden büyük zarar edecek

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Haziran 09:03
01

serdar - İstanbul ve Bursa halkına hayırlı olsun tankerler İzmit içinden geçmeye devam edecek köprünün Kocaeli trafiğine azaltma yönünde katkısı olmayacak büyükşehir Karamürsel Gebze hattı açar ve köprü kullanılırsa Gebzeli ve Karamürselli hemşerilerimiz için yararlı olur. Çare kuzey ve güney otoyolları ile birtürlü yapılmaya derince liman umuttepe otoban kavşaklarıdır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Haziran 09:03

MERT ASANSÖRLÜ EVDEN EVE NAKLİYAT

<p>TAŞINMADAN BİZİ ARAYIN<br />MERT ASANSÖRLÜ EVDEN EVE NAKLİYAT,<br />Tek Fiyat 550 TL<br /><br /></p>

Tel: 0 532 552 53 08 0 262 322 23 70

ÖN SAHA SATIŞ ELEMANI ARANIYOR

<p>AKARYAKIT LPG istasyonunda çalışacak ÖN SAHA SATIŞ ELEMANLARI aranıyor<br />Kullar-Başiskele<br /><br /></p>

Tel: 0 533 227 06 34

TECRÜBELİ DAMPERLİ TIR ŞOFÖRÜ ARANIYOR

<p><span style="color: #333333; font-family: Oxygen, 'Segoe UI', Verdana, Helvetica, sans-serif; background-color: #f0f0f0;">Hereke-İzmit arasında çal...

Tel:0 532 688 88 29

TECRÜBELİ AĞIR VASITA ŞOFÖRÜ ARANIYOR

<p>Beşeri ilişkileri kuvvetli konusunda uzman TECRÜBELİ AĞIR VASITA ŞOFÖRÜ aranmaktadır<br /><br /></p>

Tel: 0545 615 45 84

ELEKTRİK OTOMASYON PLC USTALARI ARANIYOR

<p>MH ELEKTROMEKANİK MÜHENDİSLİK Şirketimizde çalıştırılmak üzere tecrübeli ELEKTRİK OTOMASYONPLC USTALARI aranmaktadır. Tercih olarak İzmit merkez ve...

İletişim: 0262 270 00 08

GÜZDOLU BUHARLI OTO YIKAMA

<p>GÜZDOLU<br /> BUHARLI OTO YIKAMA</p> <p>-İç-Dış Yıkama</p> <p>-Koltuk Yıkama</p> <p>-Detaylı Temizlik</p> <p>-Far Parlatma</p> <p>-Dezenfekte...

Tel: 0545 442 00 41

A2 MOTOR EHLİYETLİ PAKET SERVİS ELEMANI ARANIYOR

<p>A2 MOTOR EHLİYETLİ PAKET SERVİS ELEMANI aranıyor<br />KUZİNE RESTORAN</p> <p></p>

Tel: 0533 795 78 16

ELEMAN ARANIYOR

<p><span>Kocaeli/ Hereke’de Liman işlerinde çalıştırılmak üzere gerekli belge ve ehliyetlere sahip, deneyimli EKSKAVATÖR OPERATÖRÜ, GEMİ VİNÇ OPERATÖR...

Tel: 0532 654 72 92

İÇ MİMAR ARANIYOR

<p>İÇ MİMAR ARANIYOR<br />Diksiyonu düzgün, yüzyüze iletişim yetenekleri kuvvetli, giyimine özen gösteren BAYAN ofis ve çizim programlarına hakim, mut...

Tel: 0262 325 35 32

TECRÜBELİ EMEkLİ SERVİS ŞOFÖRÜ ARANIYOR

<p><span style="font-family: Verdana, sans-serif; font-size: 8.5pt;">Bekirpaşa Yahyakaptan Yeşilova</span> bölgelerinden 16+1 minübüsle Gebze tarafına...

Tel: 0532 644 34 63 - 0543 412 30 35