Belediye başkanları 1 yılda ne yaptı?

2019 yerel seçimlerinin ilk yılında yaptıkları hizmetleri ve önümüzdeki yılların planlamasını anlatmaya hazırlanan belediye başkanları, koronavirüs nedeniyle açıklamalarını iptal etti

fatma-kaplan-hurriyet-008.jpg
zeki-aygun-005.jpg
+10
Haber albümü için resme tıklayın

SİZLER İÇİN DERLEDİK

31 Mart 2019 yerel seçimlerinin üzerinden tam bir yıl geçti. Seçilen isimlerin en deneyimlisi Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım. Çünkü değişmeyen ve devam eden tek belediye başkanıydı. Yeni belediye başkanları ise hizmet etme heyecanı ile ilk yıllarında yaptıklarını kısa kısa anlattı. Aslında onlar basın toplantıları düzenleyip ilk yıllarını değerlendirecekti. Ancak koronavirüs salgını başlayınca bunu yapmaktan vazgeçtiler. Biz de bunun üzerine onların yaptıklarını kısaca sizler için toparladık. Belediye başkanları ilk yıllarında yaşanan ekonomik kriz nedeniyle mali disiplini sağladıklarını gördük.

SADECE HÜRRİYET YOK

Belediye başkanlarının 1 yıl boyunca yaptıkları çalışmaları derlemek için sadece ilçe belediye başkanlarını aradık. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ı bu çalışmanın dışında tuttuk. Aradığımız 12 belediye başkanından 11’i gazetemize görüş bildirdi. Sadece İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet açıklama yapmadı. Hürriyet, “Çok yoğun bir süreç geçiriyoruz. Sahada tamamen koronavirüs salgınına odaklanmış durumdayız. Bütün ekiplerimizle vatandaşımızın sağlığı için çabalıyoruz. Oldukça yoğunuz. Ancak birkaç gün sonra sağlıklı bir değerlendirme yapabilirim” ifadesini kullandı.

Projelerimizin 4’te 1’ni yaptık

Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün: İlk yılımız çok verimli geçti. İşsizlere iş bulmak için Derkim hattını, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için sevgi mağazasını açtık. Millet kıraathanemizi açtık. İki gençlik merkezinin temelini attık. Araptepe kentsel dönüşüm çalışması devam ediyor. Deniz Mahallesi’nin dönüşümü için projemizi yaptık. Beyannamede yer verdiğimiz 41 projenin 4’te 1’ini neredeyse yaptık. 7 köyde 140 dönüm arazide aspir ekiliyor. Kapalı pazar alanı devrede. Tahtalı göleti rekreasyon çalışmaları devam ediyor. Bunların yanı sıra alt ve üst yapı çalışmalarını da yaptık. İSU alt yapı için ihaleye çıkacak. Korona nedeniyle vefa hattını hemen kurduk. Bu süreçte çözüm masamız da faal çalışıyor.

Tek bir günümüz bile boş geçmedi

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer: Bir yıl geçti. İlk gün gibi gelip, son gün gibi belediyeden gidiyorum. Tek bir günümüz boş geçmedi. Bu yıl, kalan 4 yılımızda yapacağımız çalışmaların temellerini attık. Kültür ve sanat alanında çok önemli festival ve sempozyumlara imza attık. Depremde hasar görmüş ve yıkım kararı olan 52 binayı yıktık. Denizevler’deki yıkım ile birlikte bu 100’den fazla binanın yıkımı anlamına geliyor. Küçük dokunuşlarla insanların hayatını kolaylaştırdık. Ben seçildiğimde telefon numaramı vatandaşlarla paylaştım. Koronavirüsün ortaya çıkması ile birlikte Gölcük’te herkeste telefonum olduğunu gördüm. İnsanlarla birebir temasın ne kadar önemli olduğunu bu süreçte gördük.

Sosyal olmakta çıtayı yükselttik

Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman: İlk etapta bölgenin ihtiyaç analizlerini yaptık. Mali disiplinimizi sağlayarak gelecek yıllarda yapacağımız çalışmaların planlarını hazırladık. Sosyal belediyeciliğin çıtasını yükselttik. Çok ciddi alt ve üst yapı çalışmaları yaptık. İSU’nun alt yapı çalışmaları devam ediyor. Belediye binamızı yeni yapılan binaya taşıdık. Aldığımız çöp araçlarımızla çok ciddi tasarrufta bulunduk. Kocaeli’de ilk kadın kooperatifini kurarak kadınların istihdama katılmasının önünü açtık. KARMEK kurslarımızda 120 kadın kıyafet dikimine başladı. Karfest ve Unutulmuş Değerler Festivallerini yaptık. Sosyal belediyecilik yapmanın önemini bu zor günlerde daha iyi anladık.

Belediye dağınıktı derleyip toparladık

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz: Gebze Belediyesinde mevcut hizmet anlayışını devam ettirdik. Ancak her yiğidin bir yoğurt yiyişi var. Biz de kendimize göre belediyeyi derleyip toparladık. Kadromuzu kurduk. Yeni yönetimin sistemini oluşturduk. Bizim için 2919 yılı verimli bir yıl oldu. 2020 yılının ilk aylarında da yatırım hizmetlerimizin startını vermek için planlarımızı yaptık. Fiziki hizmetler için 2020 bizim yılımız olacak. Ancak dünyayı saran pandemi, çalışmalarımıza ara vermemize neden oldu. Şimdi bu süreç bitene kadar vatandaşlarımızın önceliği olan hizmetleri yapacağız. Temizlik ve dezenfektan çalışmalarımızı hızlandırdık. İhtiyaç sahibi olan vatandaşların ihtiyaçlarını gideriyoruz.

18 uygulamasını bitiren tek yeriz

Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım: 2004 yılından bu yana hizmet ediyoruz. Bir çık çalışma yaptık. Büyükşehir Belediye Başkanımızla ile 2023’e kadar yapılacak çalışmaların tamamını planladık. Şu anda imarda 18 uygulamalarını yapan tek belediyeyiz. Bu uygulamalarla Karamürsel’in geleceğini planladık. Bunu da yıl içinde yaptık. Aynı zamanda sokak hayvanları rehabilitasyon merkezini sahilde kurduk. Sahilde olmanın avantajlarını gördük ve birçok insan hayvanları sahiplenmeye başladı. Karamürsel ekonomik olarak kendi yağında kavrulan bir belediye. Mali açıdan bir sıkıntımız yok. Ancak içinde bulunduğumuz süreç çok zor bir süreç. Vatandaşın temel taleplerini yerine getiriyoruz.

Sahayı tanıdık disiplin sağladık

Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan: İlk yılımızda belediyedeki mali disiplinimizi sağladık ve belediyemizin ihtiyacı olan 18 aracı satın aldık. Devam eden projelerimizi birer birer tamamladık. İlk yıl sahayı tanımak ve ihtiyaçları belirlemek açısından da önemli oldu. Kandıra’nın geniş sahillerini nasıl yöneteceğimizi öğrendik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile turizm imar planlarını yapmak için çalışmaları başlattık ve ön çalışma tamamlandı. Vatandaşlarımızla her zaman iç içeyiz. Onların tüm sorunları ile yakından ilgileniyoruz. Koronavirüs nedeniyle birçok belediyede projeler durdu. Biz de diğerleri gibi şu anda vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını gideriyoruz.

Belediyeye mali disiplin getirdik

Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü: Belediye başkanlığımdaki bir yılım çok yoğun geçti. Önceliğimiz mali disiplin oldu. Geçen 1 yılda belediyedeki mali disiplini sağladık ve çalışmalarımızı bunun üzerinden hayata geçirdik. Mali yönden bazı kriterler getirirken, temel belediyecilik hizmetlerinin hiçbirini aksatmadık. Seçim beyannamemizde yer alan projelerimizin planlamalarını tamamladık. Bundan sonra kalan 4 yılımızda neler yapacağımızın hepsi planlı. Ancak yaşanan koronavirüs salgını nedeniyle şu anda sadece vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını yerine getirmek için gece gündüz çalışıyoruz. Salgın krizi sona erdikten sonra projelerimizi bir bir hayata geçirmeye başlayacağız.

Devam eden projeler bitti

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt: Bizim açımızdan geride bıraktığımız 1 yıl oldukça dolu geçti. Belediyenin asli işlerini sürdürürken aynı zamanda daha önce devam eden büyük projelerinin önemli bölümünü tamamladık ve az bir bölümü de bitmek üzere. Alt ve üst yapı çalışmalarımızı, kültür ve sanat programlarını yaptık. Seçim beyannamemizde yer alan projelerimizin yapılması için alt yapı çalışmalarını ve projelerimizi tamamladık. 2020 yılında birçok büyük projenin temelini atacağız. Özellikle Körfez için büyük öneme sahip olan İlimtepe yolunun yapımına başlanacak. Ancak dünyada yaşanan küresel koronavirüs salgını, bizi şu anda sadece vatandaşın elzem ihtiyaçlarını gidermeye yönlendirdi.

Projelerimizin alt yapısı hazır

Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık: İlk yılımızı belediyecilik açısından son derece iyi geçirdik. Ama ilçemiz bu süreçte İstanbul depremini ve sel felaketini yaşadı. Şimdi de koronavirüs ile ülke olarak mücadele ediyoruz. Biz bu bir yıllık süreçte mali disiplini sağladık. 2020 yılında seçim beyannamemizde yer alan hizmetleri yapmak için alt yapı çalışmalarımızı tamamladık. Ama dünyayı saran pandeminin ülkemize gelmesi ile birlikte halkın sıkıntı yaşamaması için çalışmalarımızın yönünü değiştirdik. Şu anda önceliğimiz temizlik ve dezenfektan çalışmalarını aksatmadan yürütmek. Her zaman halkın içinde olduk ve bu süreçte de halkın tüm sıkıntılarını çözmek için çalışıyoruz.

Gönüllere girmek önceliğimiz oldu

Çayırova Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi: Biz gönül belediyeciliği sloganı ile yola çıktık ve bu sloganımızın gereklerini yerine getirmek için vatandaşa gittik. İlk yılımızda vatandaşımızla gönül bağlarını kurduk. Vatandaşın sosyal ve şehircilik alanlarındaki taleplerini aldık ve ihtiyaçlarını bu süreçte gördük. Gönül belediyeciliği yoğunluklu çalışmalarımızla birlikte seçim beyannamemizde yer alan projelerin alt yapısını tamamladık. Bunun yanı sıra belediyemizdeki mali disiplini sağladık ve yeniden yapılanmaya gittik. Koronavirüs ile mücadelenin başlaması ile birlikte vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını gidermek üzerine çalışıyoruz. Salgından sonra da kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Ayrım yapmadan hizmet ediyoruz

Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir: Biz gönül belediyeciliği açısından önemli çalışmalara imza attık. Tüm vatandaşlarımıza ayrım yapmadan dokunduk. 276 dönüm araziyi Dilovası’na kazandırdık ve bunun 49 dönümü rekreasyon alanı, 50 dönümü ise tır parkı olarak kullanılacak. Geri kalanı millet bahçesi yapılacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız bize yol süpürme aracı gönderdi. Aynı zamanda 300 konteyner yardım verdi. Temel belediyecilik çalışmalarımızı aksatmadan beyannamede yer alan projelerimizin planlarını yaptık. Makam aracımızı satarak burs verdiğimiz öğrencilerimizin bursunu sürdüreceğiz. Ayrım yapmadan burs veriyoruz ama kız çocuklarımıza pozitif ayrımcılık yapacağız.

02 Nis 2020 - 21:23 - Gündem --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.162.175 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

10

gez dur - bu milletede hiç bir şekilde yaranılmıyor açıklama bile yapmamış caddelerde gülerek hanım ağa olarak dolaşıyor icraatın en babasını yapıyor yavhu arkadaş bu partini hanği belediyesinin yaptığı iş var

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Nisan 21:23
09

Ömer - E yorum yapamaz tabi Fatma hanım Bi konser vardı bir yılda yaptığı şimdi onada yasak geldi ne anlatsın size he bide bir yılda acayip gülümsedi İzmit kırıldı gülümsemekten baya Bi eleman attılar iki üç muhtarı tehtit ettiler iyi partili mafya babası temizliğe amir yapıldı başkan yard insanların evini basıp hakaret etti bunlar işte yapılan işler yetmez mi

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Nisan 21:23
08

Zafer - TAm bir hayal kırıklığı oldu; bir umut idi; geldi geçti

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Nisan 21:23
07

Ak partili - Darıca caddeler sokaklar temizlik sıfır bundan önce çevtemdey Ken pırıl pırıl idi bıyık efendi duy oku

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Nisan 21:23
06

Özkan Yener - İzmit kendine geldi Fatma başkan sayesinde... Biz ailecek ve çevremizdeki insanlar genel olarak memnun. Kızım derincede yaşıyor , hala aynı geri derince...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Nisan 21:23
05

Mamo - İzmit belediuesi neyin değerlendirmesini yapacak ki bile yokki hizmet durdi kartepeye gelince karfest demiş arkadaş hee melekler ..... Yesin diyeeni getirip bir de para verdiler hizmet bu kadar aklımızda kalan bu kadar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Nisan 21:23
04

Haydar Haydar - ben bir izmitli olarak izmit belediye baskani fatma hurriyet laylom laylom bapmaktan baska bir seyini gormedik

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Nisan 21:23
03

Hasan el fakir - bir kandıra belediye başkanı var evlere şenlik, benden onu beklemeyin bunu beklemeyin belediyenin şusu yok busu yok hizmet 0

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Nisan 21:23
01

Nikomedia - Efendim Fatma hanım çok güzel konser kokteyl yaptı her yere afiş bayrak astı çok güzel reklam yaptı daha ne yapsın ki çöpleri almak bozulan yolları yapmak sıfırdan yeni projeler yapmak ne gerek bunlara

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Nisan 21:23

MERT ASANSÖRLÜ EVDEN EVE NAKLİYAT

<p>TAŞINMADAN BİZİ ARAYIN<br />MERT ASANSÖRLÜ EVDEN EVE NAKLİYAT,<br />Tek Fiyat 550 TL<br /><br /></p>

Tel: 0 532 552 53 08 0 262 322 23 70

ÖN SAHA SATIŞ ELEMANI ARANIYOR

<p>AKARYAKIT LPG istasyonunda çalışacak ÖN SAHA SATIŞ ELEMANLARI aranıyor<br />Kullar-Başiskele<br /><br /></p>

Tel: 0 533 227 06 34

TECRÜBELİ DAMPERLİ TIR ŞOFÖRÜ ARANIYOR

<p><span style="color: #333333; font-family: Oxygen, 'Segoe UI', Verdana, Helvetica, sans-serif; background-color: #f0f0f0;">Hereke-İzmit arasında çal...

Tel:0 532 688 88 29

TECRÜBELİ AĞIR VASITA ŞOFÖRÜ ARANIYOR

<p>Beşeri ilişkileri kuvvetli konusunda uzman TECRÜBELİ AĞIR VASITA ŞOFÖRÜ aranmaktadır<br /><br /></p>

Tel: 0545 615 45 84

ELEKTRİK OTOMASYON PLC USTALARI ARANIYOR

<p>MH ELEKTROMEKANİK MÜHENDİSLİK Şirketimizde çalıştırılmak üzere tecrübeli ELEKTRİK OTOMASYONPLC USTALARI aranmaktadır. Tercih olarak İzmit merkez ve...

İletişim: 0262 270 00 08

GÜZDOLU BUHARLI OTO YIKAMA

<p>GÜZDOLU<br /> BUHARLI OTO YIKAMA</p> <p>-İç-Dış Yıkama</p> <p>-Koltuk Yıkama</p> <p>-Detaylı Temizlik</p> <p>-Far Parlatma</p> <p>-Dezenfekte...

Tel: 0545 442 00 41

A2 MOTOR EHLİYETLİ PAKET SERVİS ELEMANI ARANIYOR

<p>A2 MOTOR EHLİYETLİ PAKET SERVİS ELEMANI aranıyor<br />KUZİNE RESTORAN</p> <p></p>

Tel: 0533 795 78 16

ELEMAN ARANIYOR

<p><span>Kocaeli/ Hereke’de Liman işlerinde çalıştırılmak üzere gerekli belge ve ehliyetlere sahip, deneyimli EKSKAVATÖR OPERATÖRÜ, GEMİ VİNÇ OPERATÖR...

Tel: 0532 654 72 92

İÇ MİMAR ARANIYOR

<p>İÇ MİMAR ARANIYOR<br />Diksiyonu düzgün, yüzyüze iletişim yetenekleri kuvvetli, giyimine özen gösteren BAYAN ofis ve çizim programlarına hakim, mut...

Tel: 0262 325 35 32

TECRÜBELİ EMEkLİ SERVİS ŞOFÖRÜ ARANIYOR

<p><span style="font-family: Verdana, sans-serif; font-size: 8.5pt;">Bekirpaşa Yahyakaptan Yeşilova</span> bölgelerinden 16+1 minübüsle Gebze tarafına...

Tel: 0532 644 34 63 - 0543 412 30 35